Ухвала суду № 99358162, 03.09.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2021
Номер справи
400/1459/21
Номер документу
99358162
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про закриття провадження в адміністративній справі

03 вересня 2021 р. № 400/1459/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельника О.М., розглянув відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням засідання в режимі відеоконференції участю секретаря судового засідання Шакіної А.В., позивачки ФОП ОСОБА_1 , представника позивача Ляхової К.О., представника відповідача Шевчука С.О., адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв,54001,

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Миколаївської міської ради про визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо неприйняття у встановленому законодавством порядку рішення про переоформлення або про відмову у переоформлення на позивачку земельної ділянки площею 146 кв.м по АДРЕСА_2 ; зобов`язання відповідача прийняти рішення у встановленому законодавством порядку щодо переоформлення або відмову у переоформленні на ОСОБА_1 земельної ділянки площею 146 кв.м по АДРЕСА_2 .

Відповідачем до суду було подано клопотання про закриття провадження у справі в зв`язку з тим, що спірне рішення стосується регулювання земельних правовідносин, у яких відповідач у відповідності до ст. 12,122 Земельного Кодексу України, діє як орган, який розпоряджається землями, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м.Миколаєва. Володіння, користування та розпорядження майном є складовими елементами права власності (ст.317,319 Цивільного Кодексу України, ст.78 ЗК України ). Виходячи з положень ст.9 ЦК України, положення Цивільного Кодексу України поширюються і на земельні правовідносини. Земельна ділянка належить до нерухомої речі (нерухомого майна, а отже є об`єктом цивільних прав), територіальна громада є одним із учасників цивільних відносин та діє на рівних правах з іншими учасниками цивільних відносин. Тому дана справа є не підсудною адміністративним судам.

Представник Позивача заперечила проти задоволення клопотання з огляду на те, що предметом в даній справі є визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо неприйняття рішення про переоформлення або відмову у переоформленні на ФОП ОСОБА_1 , земельної ділянки площею 146 кв.м. та зобов`язання відповідача прийняти рішення у встановленому законодавством порядку щодо переоформлення або відмову у переоформленні на ОСОБА_1 земельної ділянки площею 146 кв.м.

Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи та дійшов таких висновків.

Статтею 2 Земельного Кодексу України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.

Справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і який виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов 'язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку з наданням або з ненаданням такою стороною зазначених послуг.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на і публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб`єкт владних повноважень - суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Позивачка ОСОБА_1 є фізичною - особою підприємцем, а спірна земельна ділянка була надана їй для обслуговування тимчасово розміщеного зупиночного комплексу з вбудованим торговельним павільйоном.

Що в тому числі підтверджується відповідями відповідача про правонаступництво у правовідносинах щодо права на оренду земельної ділянки та подальшої сплати орендних платежів від 15.11.2019 року №02-19/3545 та безпосередньо заявою від 04.06.2015 року №007551, згідно якої Позивачка просила видати рішення про переоформлення земельної ділянки в зв`язку зі смертю/для обслуговування зупиночного комплексу.

Таким чином, Позивачка претендує на укладення договору оренди з нею не на загальних підставах, як інші громадяни України, а на підставі правовідносин оренди, що були між її померлим чоловіком та Відповідачем.

Згідно із ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Ознаками господарського спору є, зокрема: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач займається підприємництвом, здійснює господарську діяльність у розумінні статті 3 Господарського кодексу України та є суб`єктом господарювання.

Пунктом 34 ч. 1 cт. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключних повноважень органу місцевого самоврядування віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Згідно із пунктом «а» частини першої статті 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад віднесено до повноважень сільських, селищних, міських рад на території сіл, селищ, міст.

Суд зазначає ОСОБА_1 суб`єкт господарювання (орендар) пред`явила до відповідача - органу місцевого самоврядування (орендодавця), який здійснює повноваження власника земельної ділянки, позовну вимогу, яка фактично полягає в поновленні договору оренди земельної ділянки, яка надана для обслуговування тимчасово розміщеного зупиночного комплексу, щодо зміни правочинну в господарській діяльності.

Відтак, як за суб`єктним складом сторін спірних правовідносин, так і за предметом спору справа підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Аналогічна правова позиція щодо господарської юрисдикції відповідного спору щодо поновлення договору оренди земельної ділянки викладена у постанові Великої Палати Верховного суду від 26.05.2020у справі № 908/299/18

За таких обставин, виходячи з суб`єктного складу учасників справи, предмету та підстав позову, положень ст.19 ЦПК України дана справа підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, а не адміністративного, що, в силу п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України є підставою для закриття провадження у справі.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 44, 238, 239 КАС України, суд-

У Х В А Л И В:

1. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради про визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо неприйняття у встановленому законодавством порядку рішення про переоформлення або про відмову у переоформлення на ОСОБА_1 земельної ділянки площею 146 кв.м по АДРЕСА_2 та зобов`язання Миколаївську міську раду прийняти рішення у встановленому законодавством порядку щодо переоформлення або відмову у переоформленні на ОСОБА_1 земельної ділянки площею 146 кв.м по АДРЕСА_2 – закрити.

2. Роз`яснити Позивачеві, що даний спір підсудний Господарському суду Миколаївської області (http://data.gov.ua/users/5307).

3. Ухвалу направити сторонам у справі.

Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.

Суддя О.М. Мельник