Рішення № 99357901, 02.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
380/6033/21
Номер документу
99357901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2021 року

справа №380/6033/21

провадження № П/380/6117/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача – Львівського комунального підприємства “Айсберг”, про зобов`язання до вчинення дій ,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Галицької районної державної адміністрації Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1; код ЄДРПОУ 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з вимогами:

- зобов`язати ОСОБА_1 – власницю нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 .

19.04.2021 суд звернувся до Відділу обліку та моніторингу і інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДПС у Львівській області про надання інформації щодо зареєстрованого місця проживання відповідача ОСОБА_1 .

30.04.2021 за вх. №30734 надійшла відповідь на запит із зазначеною адресою місця проживання відповідача: АДРЕСА_1 .

Підставою позову зазначено те, що будинок АДРЕСА_2 перебуває на обслуговуванні ЛКП “Айсберг”. Власником нежитлового приміщення відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майно щодо об`єкта нерухомого майна від 16.03.2021 за №248404560 є ОСОБА_1 . Позивач стверджує, що відповідач самовільно влаштовала приточно - витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 . Розпорядженням Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 12.02.2021 року №25 було зобов`язано гр. ОСОБА_1 - власника нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 , в термін до 05.03.2021 року демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 . Проте, відповідача вказане розпорядження добровільно не виконала, у зв`язку з чим позивач просить суд зобов`язати відповідача демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему.

Ухвалою суду від 11.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також усі докази/належним чином завірені копії документів на спростування вимог позовної заяви.

Ухвалою суду від 09.07.2021 продовжено процесуальний строк розгляду справи з метою належного повідомлення відповідача у справі.

Ухвалою суду від 19.07.2021 залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Львівське міське комунальне підприємство «Айсберг» (місцезнаходження: 79007, м. Львів, просп. Свободи, 39, код ЄДРПОУ 20772578).

Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 11.05.2021 та ухвалу суду від 09.07.2021 з питань поновлення та продовження процесуальних строків, судом скеровано на адресу відповідача – АДРЕСА_1 , однак з вказаної адреси, скерована кореспонденція суду повернулась до суду з відміткою про причину невручення «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до ч.11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Крім того, частиною першою статті 130 КАС України передбачено, що відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

З огляду на зазначену норму КАС України, суд розмістив оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яким повідомив відповідача про розгляд справи №380/6033/21.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У зв`язку з перебуванням судді у відпустці з 23 липня 2021 року по 01 вересня 2021 року, розгляд адміністративної справи в перший робочий день, а саме - 02 вересня 2021.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

04.12.2020 ЛКП “Айсберг” скеровано припис №1173 власниці нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 ОСОБА_1 , в якому зобов`язано ОСОБА_1 в термін до 28.12.2020 надати дозвільні документи на встановлення приточно-витяжної вентиляції, яка виведена у під`їзд будинку АДРЕСА_2 .

29.12.2020 ЛКП “Айсберг” складено протокол про адміністративні правопорушення № 456 за ст.150 КУпАП щодо ОСОБА_1 , яка без дозвільних документів встановила приточно-витяжну вентиляцію, виведену у під`їзд будинку АДРЕСА_2 з нежитлового приміщення ОСОБА_1

21.01.2021 адміністративна комісія Галицької районної адміністрації Львівської міської ради розглянула протокол №456 від 29.12.2020 та прийняла постанову №3 щодо ОСОБА_1 , за самовільне встановлення приточно-витяжної вентиляції, вивидену у під`їзд будинку АДРЕСА_2 з нежитлового приміщення ОСОБА_1 , якою накладено на відповідача, штраф у розмірі 51 грн.

01.02.2021 ЛКП «Айсберг» складено акт обстеження технічного стану будинку (квартири) нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 .

Згідно з витягу із протоколу №4 Засідання міжвідомчої комісії Галицького району від 09.02.2021 §1, вирішено гр. ОСОБА_1 – власнику нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 .

12.02.2021 прийнято Розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 25 «Про демонтаж самовільно влаштованої приточно-витяжної вентиляційної системи, виведеної з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 », яким затверджено висновок міжвідомчої Галицького району (протокол №4 від 09.02.2021 §1).

Згідно з п.2 цього розпорядження гр. ОСОБА_1 - власнику нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 .

09.03.2021 ЛКП «Айсберг» скерувало припис №254 власниці нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 ОСОБА_1 , яким зобов`язано в добровільному порядку демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, вивидену з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 , згідно з розпорядженням № 25 Галицьокої районної адміністрації Львівської міської ради від 12.02.2021.

11.03.2021 ЛКП "Айсберг" склало акт про те, що власниця нежитлових приміщень в буд. АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 не виконала розпорядження Галицької районної адміністрації №25 від 12.02.2021 про демонтаж приточно витяжної вентиляції з під`їзду будинку.

У зв`язку з невиконанням в добровільному порядку розпорядження, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує таке.

Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п. “а” ст. 30 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до пп. 3 п. “б” ч. 1 ст. 31 цього Закону до відання виконавчих органів міських рад належать делеговані повноваження, зокрема здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Аналогічні положення містяться у ст. 14 Закону України “Про основи містобудування” № 2780-XII від 16.11.1992 (далі - Закон № 2780-XII).

Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону № 280/97-ВР акти голови районної в місті ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно із ст. 7 Закону № 2780-XII державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, в тому числі, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку встановленому законодавством.

Відповідно до п.1.1 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 01.11.2016 №977 (далі - Положення №977) Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (надалі - районна адміністрація) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали Львівської міської ради від 26.05.2016 № 505 "Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів", утвореним відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У вказаному Положенні передбачені повноваження Галицької районної адміністрації, до яких, зокрема, належать:

- здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам (п.4.34.);

- звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень (п.4.66.).

Як орган місцевого самоврядування позивач відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, вказаним та іншими законами до їх відання.

У ст. 30 вказаного Закону передбачено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що виконавчий орган органу місцевого самоврядування - Галицька районна адміністрація Львівської міської ради - у межах своїх повноважень має право на звернення до суду про зобов`язання приведення нежитлового приміщення до попереднього стану з делегованими Львівською міською радою повноваженнями.

Відповідно до пп. 2.1.4 п. 2.1 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, який затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 (з відповідними змінами, які були внесені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №833 від 09.09.2011) технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, зокрема, є пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря.

Самовільним встановленням технічних елементів (пристроїв) є встановлення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд без оформлення у встановленому порядку дозволу на їх розміщення та без дотримання вимог Положення (п. 2.3. Положення).

Приписами п. 2.8, п. 4 вказаного Положення визначено, що дозвіл на встановлення технічних елементів (пристроїв) - це документ, виданий уповноваженим на це органом у порядку, передбаченому цим Положенням, юридичній чи фізичній особі на розміщення технічного елемента (пристрою). Дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою).

Суд звертає увагу на те, що згідно із рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул. Костюшка, знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова.

Також судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлове приміщення, у буд. АДРЕСА_2 .

Згідно Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» 14 травня 2015 року № 417-VIII, визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 Цивільного кодексу України, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. (ч. 5 ст. 319 Цивільного кодексу України).

Пунктом 6 ч. 1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем та без згоди інших співвласників, влаштовано на конструкції будинку приточно – витяжну вентиляційну систему.

Додатково суд зазначає, що відповідач не подав доказів оскарження чи скасування розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради “Про демонтаж самовільно влаштованої приточно – витяжної вентиляційної системи, виведеної з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 .

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Доказів понесення вказаних витрат позивачем не надано.

Керуючись ст.ст. 72,77, 90, 94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд –

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Галицької районної державної адміністрації Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1; код ЄДРПОУ 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача – Львівського комунального підприємства “Айсберг” (79007, м. Львів, проспект Свободи, 39; код ЄДРПОУ 20772578), про зобов`язання до вчинення дій , - задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 – власницю нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень в під`їзд будинку АДРЕСА_2 .

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сподарик Н.І.