Рішення № 99357899, 02.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
380/9085/21
Номер документу
99357899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2021 року

справа №380/9085/21

провадження № П/380/9219/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області (80300, Львівська область, м. Жовква. Вул. Св. Трійці, 10) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Стрийська, 98; код ЄДРПОУ 38057086) до Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області (80400, Львівська область, м. Кам`янка-Бузька, вул. Шевченка, 2; код ЄДРПОУ 04056196) з вимогами:

-визнати протиправною бездіяльність Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж комплексної пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої» площею 1,3 га, що розташований в с. Зубів Міст та закріплення їх в натурі (на місцевості);

-зобов`язати Кам`янка-Бузьку міську раду Львівського району Львівської області відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж комплексної пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої» площею 1,3 га, що розташований в с. Зубів Міст та закріплення їх в натурі (на місцевості).

В обґрунтування своїх вимог керівником Жовківської окружної прокуратури Львівської області зазначено, що на території с. Зубів Міст, Львівського (Кам`янко-Бузького) району Львівської області розташована комплексна пам`ятка природи «Сквер ім. Марії Солодкої», площею 1,3 га. Стверджує, що бездіяльність відповідача щодо винесення меж та не закріплення його межі в натурі (на місцевості) унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність спричинення шкоди заповідному об`єкту, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, оскільки межі пам`ятки природи не відомо де починаються та закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.

Ухвалою суду від 08.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалу суду про відкриття провадження у справі скеровано на поштову адресу відповідача, таку отримано 30.07.2021.

У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав.

У зв`язку з перебуванням судді у відпустці з 23 липня 2021 року по 01 вересня 2021 року, розгляд адміністративної справи в перший робочий день, а саме - 02 вересня 2021.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Виконавчим комітетом Львівської обласної ради народних депутатів прийнято рішення №495 від 09.10.1984 «Про мережу територій і об`єктів природно-заповідного фонду області».

Відповідно до п.3 рішення Львівської обласної ради №495 від 09.10.1984 установи та організації, у підпорядкуванні яких знаходяться території і об`єкти природно заповідного фонду, зобов`язано внести в натуру межі території та об`єктів природно-заповідного фонду.

На час створення, комплексна пам`ятка «Сквер ім. Марії Солодкої» в с. Зубів Міст, площею 1,3 га, характеризується як сквер закладений на честь 40-річчя возз`єднання західно-українських земель в єдиній Українській РСР.

Згідно з наданої інформації Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації встановлено, що комплексна пам`ятка природи «Сквер ім. Марії Солодкої» в с. Зубів Міст, площею 1,3 га, перебуває у віданні Зубівської неповної середньої школи (Зубівмостівської гімназії Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області.

Жовківською окружною прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Кам`янко-Бузького району Львівської області виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду, а саме: невжиття заходів Кам`янко-Бузькою міською щодо винесення меж комплексної пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої» в с. Зубів Міст, площею 1,3 га та не закріплення їх в натурі (на місцевості).

Згідно інформації відділу в Кам`янко-Бузькому районі Головного управління Держгеокадстру у Львівській області за №0-13-0.25-146/107-21 від 09.04.2021 встановлено, що землевпорядна документація на вказаний об`єкт природно-заповідного фонду не виготовлялась.

Листом за №546/03-15 від 11.03.2021, Кам`янко-Бузькою міською радою Львівської області, повідомлено, що випадки зміни статусу, типу, категорії або режиму об`єктів природно-заповідного фонду, зокрема, пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої» в с. Зубів Міст відсутні. Територія вказаного скверу огороджена, проводиться прибирання даного об`єкту. Крім цього, повідомлено, що документального оформлення території земельних ділянок об`єктів природно-заповідного мистецтва пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої» в с. Зубів Міст не проводилось.

Заходи з метою забезпечення організації проведення робіт і винесення меж об`єктів природно заповідного фонду-пам`ятків садово-паркового мистецтва, зокрема «Сквер ім. Марії Солодкої» в с. Зубів Міст, площею 1,3 га, що розташований в с. Зубів Міст не передбачено.

На думку позивача, відсутність встановлених меж в натурі комплексної пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої» в с. Зубів Міст, площею 1,3 га фактично унеможливить збереження його природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підпримання екологічного балансу, з огляду на що, останній звернувся з вказаним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з наступним міркувань.

Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно пункту «в» частини першої до статті 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 12 Земельного кодексу України).

В силу вимог частини першої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

В свою чергу згідно частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно частини четвертої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (частина третя статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).

За приписами абзацу шостого частини першої статті 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту «в» частини першої статті 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Згідно статті 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на Кам`янко-Бузьку міську раду Львівської області покладено обов`язок із організації проведення робіт із винесення меж пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої», площею 1,3 га, що розташований в с. Зубів Міст Львівського (Кам`янко-Бузького) району Львівської області, та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Як вбачається з листа відділу в Кам`янко-Бузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №0-13-0.25-146/107-21 від 09.04.2021, землевпорядна документація на вказаний об`єкт природно-заповітного фонду, не виготовлялась.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведенні робіт із винесення меж пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої», площею 1,3 га, що розташований в с. Зубів Міст Львівського (Кам`янко-Бузького) району Львівської області, та закріплення їх в натурі (на місцевості).

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов керівника Жовківської окружної прокуратури інтересах держави підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області (80300, Львівська область, м. Жовква, вул. Св. Трійці, 10) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Стрийська, 98; код ЄДРПОУ 38057086) до Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області (80400, Львівська область, м. Кам`янка-Бузька, вул. Шевченка, 2; код ЄДРПОУ 04056196) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж комплексної пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої», площею 1,3 га, що розташований в с. Зубів Міст та закріплення їх в натурі (на місцевості);

Зобов`язати Кам`янка-Бузьку міську раду Львівської області відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж комплексної пам`ятки природи «Сквер ім. Марії Солодкої», площею 1,3 га, що розташований в с. Зубів Міст та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.