Рішення № 99357891, 02.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
380/9446/21
Номер документу
99357891
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2021 року

справа №380/9446/21

провадження № П/380/9583/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (79008, м. Львів, вул. Підвальна; код ЄДРОПУ 38627339) з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови у проведенні з 01.01.2021 зміни розмірі посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 , за його заявою від 19.03.2021 та у виготовленні і направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії;

- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області у відповідності до приписів відновленої редакції п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та вимог ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік, провести з 01.01.2021 зміну розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням ОСОБА_1 , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2021 в розмірі 2102,00 грн., та на підставі проведених змін виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, чинного на 01.01.2021 за формою додатку 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 ( в редакції 2015 року).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії, виходячи з таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. Відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 від 29.01.2020, позивач звернувся із заявою до відповідача, щодо розроблення нової довідки про розмір грошового забезпечення з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з положення, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб та розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2021 збільшився. Зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.01.2021 в дію введено нову базу обрахунку, яка до цього часу в законі була відсутньою, а саме, прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів. Оплата праці яких регулюється спеціальними законами з 01 січня – 2102 грн. Однак листом від 05.04.2021 відповідач відмовив позивачу у задоволені його заяви. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що невидача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення наступного перерахунку пенсії порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

30.06.2021 за вх. №46992 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує. Відзив обґрунтований тим, що при видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідач правомірно використовував як розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018. Відповідач спростовує доводи позивача про необхідність застосування мінімальної заробітної плати розрахунковою величиною для обрахунку посадового окладу, оскільки пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017 року, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Відтак, у Головного управління ДСНС у Львівській області відсутні законні підстави для надання позивачу довідки для перерахунку пенсії, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав рішень про перерахунок пенсій, відсутнє повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій та про необхідність підготування списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а також Головне управління ПФУ у Львівській області не направляла на адресу ГУ ДСНС у Львівській області відповідних списків.

13.07.2021 за вх. 50093 від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, якою представник позивача додатково обґрунтовує підставність позовних вимог. Додатково зазначив, що з 29.01.2020 року п.4 постанови КМУ №704 діє в редакції, чинній на момент прийняття постанови, а саме – розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У зв`язку з перебуванням судді у відпустці з 23 липня 2021 року по 01 вересня 2021 року, розгляд адміністративної справи в перший робочий день, а саме - 02 вересня 2021.

Розглянувши позов, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

19.03.2021 позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області із заявою, в якій просив з врахуванням розміру бази обрахунку окладів, встановленого нормами закону на 01.01.2021, провести перерахунок розміру окладів за посадою і званням та за результатами проведених розрахунків виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для проведення для перерахунку пенсії позивач, чинного станом на 01.01.2021 за формою додатку 2 до Порядку №45 (в редакції 2015 року).

05.04.2021 року відповідач листом №5801-2407/5814 повідомив позивача про відсутність підстав для складання та видачі довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки Кабінет Міністрів України не визначив інших розмірів перерахунку пенсій у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення після 21.02.2018.

Позивач, вважаючи дії відповідача, які полягали у відмові у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення позивача, обрахованої відповідно до п.4 постанови №704 та ст.7 Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» протиправними звернувся до суду із відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон). Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 1-2, ч. 4 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В даному випадку, судом враховується та обставина, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 за наслідками апеляційного перегляду справи було скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 в частині відмови в задоволенні позову до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою позов до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". У іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 залишено без змін.

Отже, з 29.01.2020, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність та була відновлена дія п.4 постанови КМ України № 704 у первісній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Суд визнає, що частина друга статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, не регулює питань щодо можливості застосування нормативно-правових актів, визнаних судом протиправними. Предметом її регулювання є встановлення моменту втрати чинності нормативно-правовим актом, визнаним судом нечинним.

Таким чином, суд наголошує на неможливості виконання положення нормативно-правового акта, визнаного судом протиправним та таким, що прийнятий поза межами повноважень, не в порядку та спосіб, передбачені законом.

Отже, з 29.01.2020, а саме: з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, у позивача (з урахуванням вимог апеляційної скарги про незастосування при розрахунку посадових окладів мінімальної заробітної плати) виникли правові підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року , на відповідний тарифний коефіцієнт.

Враховуючи викладене, оскільки зміни внесені постановою № 103, зокрема, до п.4 Постанови № 704 були визнані у судовому порядку нечинними, з 29.01.2020 діє редакція п. 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

З урахуванням викладеного, суд зауважує, що починаючи з 29.01.2020 у позивача знову виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 в первинній редакції, а в т.ч. і з 01.01.2021 у зв`язку із збільшенням суми прожиткового мінімуму, який враховується при визначенні розміру посадового окладу та інших складових, в яких застосовується розмір прожиткового мінімуму (без застосування мінімальної заробітної плати для обрахунку посадового окладу та окладу за спеціальним званням).

Оскільки, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача 19.03.2021, тобто вже після набуття чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, відтак з цієї дати позивач мав правомірні очікування на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та відповідно на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із обов`язковим зазначенням в ній розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

З урахуванням наведеного вище, суд зазначає, що відмова в частині підготовки та наданні позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, після 29.01.2020 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (станом на 01.01.2021) є протиправною.

Відтак, з метою належного захисту та поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області провести з 01.01.2021 перерахунок розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою ОСОБА_1 , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом від 01 січня 2021 року для обрахунку окладів в розмірі 2102 гривень; зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області скерувати відповідну довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Оскільки позивач, відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору, такий ним не сплачувався, а отже, не підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (79008, м. Львів, вул. Підвальна; код ЄДРОПУ 38627339) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій задоволити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо проведення з 01.01.2021 перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, за заявою ОСОБА_1 від 13 січня 2021 року, та у виготовленні і направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області провести з 01.01.2021 перерахунок розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням та інших складових грошового забезпечення за відповідною посадою ОСОБА_1 , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом від 01 січня 2021 року для обрахунку окладів в розмірі 2102 гривні.

Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (код ЄДРПОУ 38627339; м. Львів, вул. Підвальна, 6) з врахуванням проведених з 01.01.2021 змін розміру грошового забезпечення, виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, чинного станом на 01.01.2021, за формою додатку 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (в редакції 2015 року).

Судовий збір стягненню не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.