Рішення № 99357203, 02.09.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
240/8566/21
Номер документу
99357203
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/8566/21

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 10 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзв`язку про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність 10 ТВУЗ Держспецзв`язку щодо не нарахування та невиплати грошової компенсації за додаткові відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2016 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 26 січня 2018 року;

- зобов`язати 10 ТВУЗ Держспецзв`язку нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період служби з 2016 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 26 січня 2018 рок

Аргументуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що на день виключення зі списків особового складу 10 ТВУЗ Держспецзв`язку та усіх видів грошового забезпечення не отримав у повному обсязі кошти, на які мав право, за час проходження служби у 10 ТВУЗ Держспецзв`язку, зокрема йому не була виплачена компенсація за невикористані дні додаткової відпустки за період служби з 2016 року по 2018 рік, як учаснику бойових дій. Зазначив, що звернувшись до відповідача із заявою про нарахування та виплату передбачених Законом виплат, отримав відмову у їх нарахуванні.

Позивач вважаючи бездіяльність відповідача щодо виплати компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій протиправною та такою, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

29.06.2020 до суду надійшов відзив на позов №59/16-1016 від 29.06.2020, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Відмічає, що 10 ТВУЗ Держспецзв`язку не є військовим формуванням та відповідно не є військовою частиною, та не підпорядковується Міністерству оборони (далі - ЗСУ), тобто накази, інструкції та інші рекомендації ЗСУ не поширюють свою дію на військовослужбовців, які проходять військову службу в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України.

При цьому відмічає, що позивач жодного разу не подавав рапорту чи будь-яке інше прохання щодо надання додаткової відпустки, як учаснику бойових дій у зазначений період.

Вважає, що додаткова відпустка не належить до виду щорічних відпусток та на неї не поширюються норми передбачені для щорічних відпусток.

Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у 10 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзв`язку. У 2016 році позивачу встановлено статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 виданого 03.03.2017.

Наказом начальника 10 ТВУЗ Держспецзв`язку №101-ОС від 18 грудня 2017 року позивача звільнено зі служби за підпунктом "ї" (у зв`язку із закінченням строку контракту) частини 8 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" у запас Збройних Сил України та виключено із списків особового складу з 26 січня 2018 року.

У зв`язку із неотриманням компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, позивач звернувся до відповідача із зверненням №Х-13 від 29.04.2021 про нарахування та виплату передбачених Законом виплат.

За результатами розгляду заяви, відповідач листом №59/16-769 від 30.04.2021 проінформував позивача, про те, що підстави для нарахування та виплати компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій на момент звільнення не було, оскільки право на таку відпустку у позивача було відсутнє.

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати йому компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2016-2018 роки протиправною та такою, що суперечать вимогам законів України та порушують його конституційні права, звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність ч.2 ст.2 КАС України та наявність права у позивача отримання грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016 та 2017 роки суд зазначає наступне.

Положеннями частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 12 статті 12 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551-ХІІ), учасникам бойових дій надаються такі пільги, як використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

У свою чергу, абз.1 ст. 4 Закону України "Про відпустки" № 504/96-ВР від 15 листопада 1996 року (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 504/96-ВР) установлені такі види щорічних відпусток: основна відпустка (стаття 6 цього Закону); додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 цього Закону); додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 цього Закону); інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Надання додаткової відпустки окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності передбачено вимогами ст. 16-2 Закону № 504/96-В. Зокрема, учасникам бойових дій, надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Аналіз вищевикладених норм дає підстави вважати, що додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік є пільгою, що гарантована державою для учасників бойових дій.

Разом з тим, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Стаття 10-1 цього Закону передбачає право військовослужбовців на відпустки та порядок їх надання та відкликання з них.

Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України "Про відпустки". Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України (п.8 ст.10-1 Закону № 2011-XII ).

Поряд із цим, абзацом третім пункту 14 статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

Так, відповідно до пункту 17 статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ, в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки, передбачені частинами першою, шостою та дванадцятою цієї статті, і відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Надання військовослужбовцям відпусток, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів.

За змістом пункту 18 статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ, в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Відповідно до пункту 19 статті 10-1 Закону 2011-ХІІ, надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв`язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, а також відпусток у зв`язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється.

Як свідчать матеріали справи позивач просить виплатити компенсація за невикористані дні додаткової відпустки у 2016 та 2018 роках, як учаснику бойових дій, оскільки така відпустка під час проходження служби йому не надавалася та компенсація за всі невикористані дні додаткової відпустки під час звільнення не виплачувалась. Підставами для відмови у нарахуванні та виплаті відповідачем позивачу компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки слугував факт обмеження способу реалізації права на використання додаткової відпустки.

На думку відповідача, у разі не використання вказаної відпустки така не переноситься на наступний рік, а також компенсація за вказану відпустку, як вважає відповідач, не передбачено чинним законодавством.

З такими твердженнями суд не погоджується.

Слід також звернути увагу на те, що у разі невикористання додаткової соціальної відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток, у відповідності до пункту 19 статті 10-1 Закону 2011-ХІІ у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо, разом з тим, обмеження щодо одного з двох способів реалізації такого права не впливає на суть цього права, яке гарантується зазначеними нормативно-правовими актами.

Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 за результатами розгляду зразкової справи № 620/4218/18.

Відповідно до ч.3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Виходячи із вказаної норми, при ухваленні даного рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі №620/4218/18 у зв`язку із тим, що дана справа, в частині позовних вимог щодо виплати компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій є типовою зразковій.

Враховуючи викладене, слід відмітити, що позивач набув права на додаткову відпустку, як учасника бойових дій з 03.08.2016, тобто з моменту отримання вказаного статусу, однак у зв`язку із невикористанням позивачем такої відпустки у 2016-2018 роках, останній набув право на отримання грошової компенсації за вказану відпустку у зв`язку із звільненням з військової служби 26.01.2018.

Вказана компенсація при звільненні позивачу не виплачена, що не заперечується сторонами, які беруть участь у справі.

За таких обставин, вказані відповідачем підстави, які слугували бездіяльності щодо нарахування та виплати компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, не позбавляють військову частину обов`язку провести позивачу нарахування та таку виплату за 2016-2018 роки у встановленому законом порядку.

Відтак, порушене право позивача підлягає судовому захисту.

Разом з тим, оскільки нарахування та виплата компенсації за невикористану додаткову відпустку не була проведена у встановлений чинним законодавством строк, що є порушенням права позивача, тому суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити такі дії.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Так, суд, проаналізувавши позовні вимоги та з`ясувавши всі обставини справи та оцінивши докази, дійшов висновку, що відповідачем в порушення ч.2 ст.77 КАС України не доведено, а позивачем та наявними у матеріалах справи доказами спростовано правомірність бездіяльності відповідача щодо не виплати йому компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016-2018 роки, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246,256 КАС України, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до 10 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзв`язку (вул. Паркова, 1, смт.Миропіль, Романівський район, Житомирська область,13033.РНОКПП/ЄДРПОУ: 34054279) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність 10 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзв`язку щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації невикористаної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи із грошового забезпечення станом на день звільнення - 26.01.2018.

Зобов`язати 10 Територіальний вузол урядового зв`язку Держспецзв`язку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій за 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи із грошового забезпечення станом на день звільнення - 26.01.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення складено: 02.09.2021.