
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/15061/21
категорія 112030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги "муніципальна няня" у розмірі 1 прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2021 року, за витрати на оплату послуг няні у січні - червні 2021 року;
- Зобов`язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 1543,68 грн. недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату няні у січні - червні 2021 року.
В обґрунтування позову вказує, що 01.03.2019 між нею та ФОП " ОСОБА_2 укладено Договір № 1 про здійснення догляду за дитиною до трьох років - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (строк дії договору до 28.05.2021 року). 01.10.2019 між нею та ФОП " ОСОБА_2 укладено Договір № 2 про здійснення догляду за дитиною до трьох років, згідно із яким надаються послуги по здійсненню догляду за дитиною до трьох років - донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (строк дії договору до 28.09.2022 року). За результатами розгляду поданих мною документів до відповідача їй призначено компенсацію послуги «муніципальна няня» на строк догляду за дітьми до трьох років, визначений у договорах, укладених між нею, як отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.
У 2021 році відповідачем всупереч законодавству призначено та виплачується вказана компенсація, в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня 2020 року - 1779 грн., замість прожиткового мінімуму віком до шести років, який у 2021 році склав 1921 грн.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27.07.2021 року провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.08.2021 року відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначає, що оскільки компенсація послуги "муніципальна няня" здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, відповідне призначення такої компенсації здійснюється органами соціального захисту населення за допомогою програмного комплексу АСОПД/КОМТЕХ-СОЦ, за підтримку в актуальному стані якого відповідає ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», що підпорядковується Міністерству соціальної політики України відповідно до Статуту. Досить тривалий час Міністерство соціальної політики України не укладало відповідного договору з ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» на доопрацювання підсистеми «Електронна соціальна послуга відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», внаслідок чого в програмному комплексі залишалася стала сума до відшкодування послуги на рівні прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2020 року в розмірі 1779,00 грн. Самостійно органи соціального захисту населення не мають змоги вносити корективи до програмного комплексу. Лише на початку серпня 2021 року надійшли доопрацювання програмного комплексу АСОПД/КОМТЕХ-СОЦ, що дозволить органам соціального захисту населення здійснити перерахунки компенсація послуги "муніципальна няня" починаючи з січня 2021 року, після проведення яких позивач ОСОБА_2 отримає суму донарахованих коштів. Виходячи з вищевикладеного, вважає, що підстави даного позову виникли не з вини управління, і, відповідно, в діях управління відсутня протиправна бездіяльність, а вимоги позивача є безпідставними.
У відповідності до положень частини п`ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 01.03.2019 між нею та ФОП " ОСОБА_2 укладено Договір № 1 про здійснення догляду за дитиною до трьох років - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (строк дії договору до 28.05.2021 року).
01.10.2019 між нею та ФОП " ОСОБА_2 " укладено Договір № 2 про здійснення догляду за дитиною до трьох років, згідно із яким надаються послуги по здійсненню дитиною до трьох років - донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (строк дії договору до 28.09.2022 року).
Управлінням соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради позивачу призначено відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня".
Згідно довідок про отримання (неотримання) допомоги Управління соціального захисту населення Корольовського району від 15.06.2021 року № 2909 та від 07.07.2021 року № 3309, нарахована та виплачена щомісячна компенсація послуги «муніципальна няня» на дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020: за січень 2021 року - 1779,00 грн.; за лютий 2021 року - 1779,00 грн.; за березень 2021 року - 1779,00 грн.; за квітень 2021 року - 1779,00 грн.; за травень 2021 року - 1779,00 грн.; за червень 2021 року - 1779,00 грн.
Згідно довідки про отримання (неотримання) допомоги Управління соціального захисту населення Корольовського району від 15.06.20 2928, позивачу була нарахована та виплачена щомісячна компенсація «муніципальна няня» на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановлено станом на 01 січня 2020 року: за січень 2021 року - 1779,00 грн.; за лютий 2021 року - 1779,00 грн.; за березень 2021 року - 1779,00 грн.; за квітень 2021 року - 1779,00 грн.; за травень 2021 -1549,45 грн.
Вважаючи, що відповідач протиправно, станом на липень місяць 2021 року недоплатив їй за червень 2021 року, як отримувачу послуги «муніципальна нярр» компенсації на двох дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у загальному розмірі - 1 543, 68 грн., позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - Порядок № 68; в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №897).
Відповідно до п.2 Порядку №68 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.
Згідно з п.3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня") за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.
Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
Пунктом 5 Порядку № 68 визначено, що право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.
Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до п.7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.
До 1 січня 2021 року заява разом з документами, необхідними для отримання компенсації послуги "муніципальна няня", приймається від отримувачів послуги "муніципальна няня" місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до п.п.12-16 Порядку № 68 Компенсація послуги "муніципальна няня" призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.
У разі продовження строку дії цього договору виплата компенсації послуги "муніципальна няня" продовжується за заявою отримувача послуги "муніципальна няня" з місяця подання заяви.
Виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги "муніципальна няня" документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".
Отримувач послуги "муніципальна няня":
до 5 числа місяця, наступного за місяцем, в якому надано послугу "муніципальна няня", подає в письмовій (електронній) формі чи в будь-який інший зручний спосіб (зокрема, шляхом надіслання сканованих копій) місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги "муніципальна няня";
протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору, продовження строку його дії або про інші обставини, що можуть вплинути на надання муніципальною нянею послуги "муніципальна няня".
У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", виплата компенсації послуги "муніципальна няня" припиняється.
Після подання документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", виплата компенсації послуги "муніципальна няня" поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги "муніципальна няня".
Кошти компенсації послуги "муніципальна няня", не одержані отримувачем послуги "муніципальна няня" з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років сума компенсації послуги "муніципальна няня" перераховується місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без подання заяви отримувачем послуги "муніципальна няня", але з прийняттям відповідного рішення про перерахунок компенсації послуги "муніципальна няня, яке долучається до особової справи отримувача послуги "муніципальна няня".
Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" шляхом перерахування коштів місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на рахунок в установі банку, зазначений у заяві отримувачем послуги "муніципальна няня", до 10 числа місяця, наступного за місяцем, у якому до зазначеного структурного підрозділу надійшли документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".
Отже, відповідач мав прийняти рішення про перерахунок компенсації послуги «муніципальна няня» та здійснювати нарахування та виплату компенсації з січня 2021 року в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, яка з 01 січня 2021 року становить 1921 грн. на кожну дитину.
Однак, як встановлено судом та не заперечується сторонами, дана виплата, згідно Довідок про отримання (неотримання) допомоги Управління соціального захисту населення Корольовського району від 15.06.2021 року № 2909 та від 07.07.2021 року № 3309 нарахована та виплачена щомісячна компенсація послуги «муніципальна няня» на дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 01 січня 2020 року, а саме за січень 2021 року - 1779,00 грн.; за лютий 2021 року - 1779,00 грн.; за березень 2021 року - 1779,00 грн.; за квітень 2021 року - 1779,00 грн.; за травень 2021 року - 1779,00 грн.; за червень 2021 року - 1779,00 грн.
Згідно Довідки про отримання (неотримання) допомоги Управління соціального захисту населення Корольовського району від 15.06.2021 № 2928 нарахована та виплачена щомісячна компенсація «муніципальна няня» на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановлена на 01 січня 2020 року, а саме: за січень 2021 року - 1779,00 грн.; за лютий 2021 року - 1779,00 грн.; за березень 2021 року - 1779,00 грн.; за квітень 2021 року - 1779,00 грн., травень 2021 - 1549,45 грн.
В той же час, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум на дітей віком до шести років з 1 січня становить 1921 гривня, а тому дана виплата повинна виплачуватись у такому розмірі:
1. На дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 : за січень 2021 року - 1921,00 грн.; за лютий 2021 року - 1921,00 грн.; за березень 2021 року - 1921,00 грн.; за квітень 2021 року - 1921,00 грн.; за травень 2021 року - 1921,00 грн.; за червень 2021 року - 1921,00 грн.
Загальна сума виплаченої компенсації за період з січня по червень 2021 року має становити 11526,00 грн.
2. На дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 : за січень 2021 року - 1921,00 грн.; за лютий 2021 року - 1921,00 грн.; за березень 2021 року - 1921,00 грн.; за квітень 2021 року - 1921,00 грн.; за травень 2021 року - 1673,13 грн. (у розрахунку 1921 травня*27к.д. травня).
Загальна сума виплаченої компенсації за період з січня по травень 2021 року має становити 9357,13 грн.
Таким чином, Управлінням соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради станом на липень 2021 року недоплачено позивачу за період з січня по червень 2021 року, як отримувачу послуги «муніципальна няня» компенсації на двох дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у загальному розмірі - 1 543, 68 грн. ((11526,00+9357,13) - (10674,00+8665,45)).
Посилання відповідача на те, що Міністерство соціальної політики України не укладало відповідного договору з ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» на доопрацювання підсистеми «Електронна соціальна послуга відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», внаслідок чого в програмному комплексі залишалася стала сума до відшкодування послуги на рівні прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2020 року в розмірі 1779,00 грн., суд вважає безпідставними, оскільки у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років сума компенсації послуги "муніципальна няня" перераховується місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без подання заяви отримувачем послуги "муніципальна няня".
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України з адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів та та вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо невиплати позивачу компенсації послуги "муніципальна няня" у розмірі 1 прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2021 року, за витрати на оплату послуг няні у січні - червні 2021 року та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу 1543,68 грн. недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату няні у січні - червні 2021 року.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позов, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Як свідчать матеріали справи, ухвалою суду від 27.07.2021 позивачу відстрочено сплату судового збору за подання до суду даної позовної заяви до ухвалення рішення у справі.
Однак, на момент винесення судом рішення у даній справі позивачем не надано документ про сплату судового збору за подання позову немайнового характеру у сумі 908,00 грн за платіжними реквізитами для перерахування судового збору.
А тому, зважаючи на висновок суду про задоволення позовних вимог та керуючись положеннями ч.2 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов до висновку про розподіл судових витрат шляхом стягнення судового збору у розмірі 908,00 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (Площа Польова, 8, м.Житомир, 10009, код ЄДРПОУ 42103215) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги "муніципальна няня" у розмірі 1 прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2021 року, за витрати на оплату послуг няні у січні - червні 2021 року;
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 1543 грн. (одна тисяча п"ятсот сорок три) 68 коп. недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату няні у січні - червні 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев"ятсот вісім) грн 00 (вісімдесят) коп за платіжними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 02 вересня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова