
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/12946/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення ОСОБА_1 , нарахування і виплати після перерахунку з 01.10.2020 пенсії у розмірі, обрахованому в результаті перерахунку;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування і виплату перерахованої з 01.10.2020 пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» в розмірі, обрахованому в результаті проведення перерахунку, за кожен місяць починаючи з 01.10.2020, за виключенням фактично сплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.11.2016 йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (рішення Корольовського районного суду м.Житомира від 01.12.2016 №296/9656/16-а) в розмірі 60 відсотків від суми моєї місячної (чинної) заробітної плати, та розмір пенсійної виплати обрахований у сумі 6415,97 грн. На час призначення пенсії він працював на посаді прокурора відділу прокуратури області. З 01.10.2020 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії в розмірі, з яким позивач не погодився. Вказує, що на його запит отримана відповідь відповідача, в якій зазначено, що пенсія, призначена відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Тобто, виплата пенсії проводиться відповідачем у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Не погоджуючись з вказаним перерахунком та доводами відповідача, що виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», поновлюється лише після звільнення з роботи, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 30.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання та викликом (повідомленням) учасників справи. Призначено засідання у справі на 20.07.2021 року о 12:30.
19.07.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що не погоджується із заявленими позовними вимогами, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. На підтвердження такої правової позиції вказав, що позивачу з 01.10.2020 проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60 відсотків суми місячної (чинної) заробітної плати, згідно наданої довідки від 28.10.2020 № 21-645вих-20. Так, згідно ч. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-7 від 14.10.2014 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Вказує, що з 01.10.2020 призначений розмір пенсії позивача становить 46852,40 грн. (78087,33 грн. х 60%). Однак, пенсія, призначена відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю І та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни ПІ групи та учасників бойовий дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-УІІІ, а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій та статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України" Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідач зазначає, що оскільки позивач працює в органах прокуратури, то лише після звільнення позивача з роботи, виплата пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» поновлюється.
Судове засідання призначене на 20.07.2021 судом відкладено на 03.08.2021 об 12:30.
27.07.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якому вказує, що йому призначена пенсія за вислугу років з 01.11.2016, та з цього часу, згідно вимог Конституції України, у т.ч. ст.22, до правовідносин, пов`язаних з пенсійним забезпеченням, не можуть застосовуватись будь-які прийняті нові обмеження щодо пенсійного забезпечення прокурорів і їх застосування відповідачем. Зазначає, що п.15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру", у визначенні поняття максимального розміру пенсії, в переліку відповідних урахувань (надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не передбачає і не включає перерахунку пенсії. Вважає, що на момент виникнення спірних взаємовідносин і на даний час відсутні будь-які правові підстави для нарахування і виплати пенсії у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та для не нарахування і не виплати пенсії у повному розмірі після проведеного з 01.10.2020 перерахунку, і такі дії відповідача прямо суперечать, зокрема, чинним положенням ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та Конституції України і порушують їх.
03.08.2021 судом судове засідання у справі відкладено на 19.08.2021 о 11:30.
19.08.2021 протокольною ухвалою суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням наданих доказів, судом встановлені наступні обставини.
Судом встановлено, що згідно рішення Корольовського районного суду м. Житомира віл 01.12.2016 № 296/9656/16-а позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», розмір якої обчислено відповідно до поданої позивачем довідки № 18/466 від 01.11.2016, виданої прокуратурою Житомирської області.
Позивачу з 01.10.2020 проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60 відсотків суми місячної (чинної) заробітної плати, згідно наданої довідки від 28.10.2020 № 21-645вих-20.
Листами ГУ ПФУ в Житомирській області від 29.12.2020 року та 12.05.2021 повідомлено позивача, що з 01.10.2020 йому проведено перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з урахуванням довідки про заробітну плату, яка видана Житомирською обласною прокуратурою від 28.10.2020 за № 21-645 вих-20. Розмір пенсії становить 46852,40 грн. (78087,33 грн. х 60%). Однак, пенсія, призначена відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру", у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Виплата пенсії проводиться позивачу у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Тому, після перерахунку з 01.10.2020 розмір пенсійної виплати не змінився та становить 3037,86 грн. Після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Також, судом встановлено, що постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі № 240/13594/20 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» на підставі довідки Житомирської обласної прокуратури №18-376вих-20 від 18 березня 2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат - скасовано в частині задоволених позовних вимог. Прийнято в цій частині нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Позивач, вважаючи, що не проведення відповідачем з 01.10.2020 нарахування і виплати пенсії після проведення її перерахунку на підставі та у порядку, визначеному ч. 20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру» є протиправним, звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15.07.2015 визначалися статтею 50-1 Закону №1789-XII).
Згідно із частиною 13 вказаної статті Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-XII).
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 (далі Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-XII викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував КМУ.
В подальшому 15.07.2015 набрав чинності Закон №1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцевих положень» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон №1789-XII, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
За частиною дванадцятою статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ.
Рішенням №7-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ.
Означеним Рішенням №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 Рішення №7-р(ІІ)/2019 встановлений такий прядок його виконання:
- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, з 13.12.2019 відновлена дія частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII в редакції Закону, що була чинною з 15.07.2015 до 20.01.2018, і певні категорії працівників органів прокуратури з 13.12.2019 набули права на проведення перерахунку їх пенсій, призначених в порядку та умовах Закону №1697-VII.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 (далі Закон № 2148-VIII) (застосовується з 01.01.2017) розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV доповнений пунктами 13-1 і 13-2 наступного змісту:
« 13-1. З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами».
« 13-2. Максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.02.2016 (далі - Закон №174-VIII) внесено зміни в частину п`ятнадцяту статті 86 Закону №1697-VII та передбачено, що у період роботи з 01.01.2017 по 31.12.2017, особам (крім інвалідів І та II групи, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисті»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, які займають посади державної служби, визначені Законом України «Про державну службу», а також працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачується.
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
На час звернення позивача до суду з цим позовом норми пункту 13-1, пункту 13-2 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV та частини п`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII не скасовані та в установленому законом порядку не визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Отже означені норми підлягають застосуванню.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі № 380/6760/20.
У рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, у випадку перерахунку призначеної пенсії працівникам органів прокуратури, таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може бути реалізоване на підставі закону, який втратив чинність.
Верховний Суд у постанові від 20.01.2021 по справі № 640/1744/20 прийшов до висновку, що право на перерахунок призначеної пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку (звернення особи у встановленому порядку до відповідного суб`єкта владних повноважень). При цьому не має значення з настанням якої обставини позивач пов`язує право на перерахунок пенсії, постанови №657 чи №1013, оскільки як було зазначено судом вище, перерахунок призначеної пенсії працівникам органів прокуратури може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність.
Таким чином, враховуючи наведені норми та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що права на перерахунок пенсії на підставі положень статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з огляду на те, що позивач продовжує працювати в органах прокуратури, є обмежене, оскільки чинним законодавством не передбачена виплата пенсії на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», особам які одночасно продовжують працювати на посадах, передбачених цим Законом.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених підстав та вказаних правових норм у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України у сфері гарантій пенсійного забезпечення працівників прокуратури, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
З огляду на рішення суду про відмову в задоволенні позову, та відсутність доказів про понесення відповідачем будь-яких витрат, пов`язаних з розглядом справи, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 02 вересня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова