Рішення № 99357007, 03.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2021
Номер справи
200/8994/21
Номер документу
99357007
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2021 р. Справа№200/8994/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів,

в с т а н о в и в:

У липні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому після уточнення позовних вимог, в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.03.2021 року № 15 про відмову в перерахунку їй основного розміру пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за заявою, що подана через вебпортал Пенсійного фонду України 10.03.2021 року, як такій що має необхідну вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати їй з 01.01.2021 року індексації основного розміру її пенсії за вислугу років згідно зі ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення їй перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років виходячи з суми грошового забезпечення, що включає щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зазначені в довідці від 02.06.2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в 10 денний строк з дати винесення судом рішення здійснити їй перерахунок та виплачувати основний розмір пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як такій що має необхідну вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції, виходячи з основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення та обчисливши його з суми грошового забезпечення 14838,03 грн., що включає щомісячні додаткові види грошового забезпечення на загальну суму 8538,03 грн., зазначені в довідці від 02.06.2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області, та з урахуванням індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у розмірі (станом на 01.07.2021 року) 10660,21 грн.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підвищувати їй перерахований основний розмір пенсії за вислугу років згідно зі ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в періоди між змінами розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на її користь різницю між належним до сплати та виплаченим основним розміром її пенсії з 01.04.2020 року по дату винесення рішення судом, виходячи з основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення та обчисливши його з суми грошового забезпечення 14838,03 грн., що включає щомісячні додаткові види грошового забезпечення на загальну суму 8538,03 грн., зазначені в довідці від 02.06.2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області, з проведеною індексацією пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та з одночасною компенсацією у зв`язку з порушенням термінів її виплати (інфляційні втрати), одним платежем у сумі (станом на 06.07.2021 року) 53000,78 грн.

Також позивач просила:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у п`ятнадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду;

- звернути до негайного виконання рішення суду щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в 10 денний строк здійснити їй перерахунок та виплачувати з дати винесення рішення судом основний розмір пенсії за вислугу років у розмірі (станом на 01.07.2021 року) 10660,21 грн. в межах суми платежу за один місяць;

- звернути до негайного виконання рішення суду щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області різниці між належним до сплати та виплаченим основним розміром її пенсії з 01.04.2020 року до дати винесення рішення судом.

Позивач позов обґрунтовувала тим, що проходила службу в органах внутрішніх справ (міліції) та в органах Національної поліції; з 18.02.2020 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При призначенні пенсії орган Пенсійного фонду України врахував лише календарну вислугу років, що зазначена у поданому до нього розрахунку вислуги років та інших документах, зокрема в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.02.2020 року № 59 о/с про її звільнення зі служби в поліції, в якому була визначена вислуга років лише в календарному обчисленні (без пільгового).

Після її чисельних звернень наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с позивачу станом на 17.02.2020 року (на день звільнення) оголошено вислугу років у пільговому обчисленні - 25 років 08 місяців 19 днів.

Пізніше – 03.03.2021 року Верховний Суд виніс постанову від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, в якій визначив правову позицію щодо необхідності зарахування до вислуги років при призначені пенсії вислуги років з урахуванням не лише календарного, а й пільгового стажу.

Виходячи з цієї постанови вона набула право на пенсію на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої вищий, ніж розмір пенсії на підставі п. «б» ст. 12 цього Закону, яку вона отримує.

Враховуючи наведене 10.03.2021 року вона через вебпортал Пенсійного фонду України звернулася до відповідача із заявою, в якій, з посиланням на вказану постанову Верховного Суду та з додаванням наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с просила провести перерахунок пенсії за вислугу років, що призначена на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб», перевівши на пенсію на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб».

Проте, відповідач прийняв рішення від 17.03.2021 року № 15 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років у зв`язку з відсутністю необхідної вислуги років (24 календарних років та 6 місяців), мотивуючи тим, що її стаж на день звільнення відповідно до грошового атестату від 26.02.2020 року № 19 складає 20 років 6 місяців 9 днів.

Вважала, що відповідачем порушено її право на належне пенсійне забезпечення, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Крім того, 12.07.2021 року через вебпортал Пенсійного фонду України вона звернулася до відповідача з питання про проведення індексації пенсії.

14.07.2021 року електронною поштою отримала відповідь від 14.07.2021 року № 0500-1502-8/34729, в якій зазначалося, що враховуючи те, що вона отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб», тому підстав для проведення індексації пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає.

Вважала, що така позиція відповідача не ґрунтується на положеннях ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб».

Крім того, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду в справі № 200/9575/20-а Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області було складено оновлену довідку від 02.06.2021 року № 718 про розмір її щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення/перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в довідку включено індексацію грошового забезпечення), яку супровідним листом від 04.06.2021 року № 127/34/01-2021 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

07.06.2021 року у зв`язку із збільшенням розміру грошового забезпечення на підставі вказаного судового рішення та оновленої довідки вона через вебпортал Пенсійного фонду України звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної оновленої довідки. Між тим, листом від 02.07.2021 року № 0500-1609-8/27054 відповідач повідомив її про те, що перелік складових грошового забезпечення є вичерпним і не містить індексації як щомісячного додаткового виду грошового забезпечення, тому підстави для перерахунку її пенсії на підставі такої довідки відсутні.

Вважала, що така позиція відповідача не ґрунтується на положеннях законодавства та порушує її пенсійні права.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.08.2021 року в справі №200/8994/21 поновлено пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом; звільнено позивача від сплати судового збору в даній справі; відкрито провадження у вказаній адміністративній справі; вирішено справу розглянути суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою цього ж суду від 03.08.2021 року роз`єднані у самостійні провадження заявлені у даній справі позовні вимоги окремо до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області і окремо до Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Справі в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено № 200/8994/21.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб» на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами відповідного Міністерства, де особа проходила службу. Такі підрозділи складають та надають, зокрема розрахунок вислуги років, грошовий атестат.

Органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд в рішенні від 05.02.2020 року в справі № 748/537/17.

Пенсія позивачу призначена відповідно до наданих стриктурним підрозділом документів. Так, Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направлено подання про призначення пенсії позивачу від 24.02.2020 року № 649/20, разом з яким надано грошовий атестат №19 та розрахунок вислуги років, в якому зазначено як календарний строк служби, так і загальний трудовий (страховий) стаж. На звороті грошового атестату та розрахунку вислуги років є підпис позивача, яким підтверджено, що всі відомості є правильними.

Вважав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не має повноважень самостійно змінювати стаж позивача, і не є належним відповідачем в цій частині.

Щодо перерахунку пенсії, то індексація грошового забезпечення не належить до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, що призначені на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Це підтверджується правовою позицією, що викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року в справі №522/2738/17, Верховного Суду від 18.04. 2019 року в справі № 431/703 17, від 24.04.2019 року в справі №266/2322/16-а, від 12.09. 2019 року в справі № 235/6160 16-а.

Щодо стягнення конкретних сум, то вказана позивачем сума - це розрахунок, здійснений позивачем на власний розсуд, який не має жодного документального підтвердження, тому не може бути підставою для стягнення коштів.

Визначення сум доплати є виключною компетенцією Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем. У разі встановлення порушень норм права, які регулюють спірні відносини суд має визнати такі дії протиправними і зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про встановлення та стягнення конкретних сум.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 07.03.2018 року в справі № 233/2084/17.

Крім того, вважав, що стягнути можливо лише ті суми, які підтверджені документально, тобто, ті, які на час розгляду справи є обрахованими. Оскільки питання щодо можливості обрахунку розміру пенсії позивача з урахуванням нової довідки ще не розглянуто судом, тому вимоги щодо стягнення певних сум вважав передчасними.

Щодо нарахування компенсації на не нараховані та не виплачені суми пенсії, то вважав таку вимогу передчасною.

Щодо обчислення індексації, то вказані вимоги спрямовані на майбутнє, з огляду на що задоволенню не підлягають.

Щодо визначення порядку виплат, то на даний час не вирішено питання щодо перерахунку пенсії, а позивачем не наведено підстав, які б свідчили, що Головним управлінням буде встановлений інший порядок виплати пенсії, ніж передбачений чинним законодавством. Тому такі позовні вимоги також вважав передчасними.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Позивач подала відповідь на відзив, якою підтримала доводи позовної заяви. Також зазначала, що процес пенсійного забезпечення є комплексним, в якому задіяні відповідні суб`єкти владних повноважень, зокрема Головне управління Національної поліції в Донецькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; їхні дії взаємопов`язані, нероздільні і мають передбачену нормативними актами послідовність.

Як зазначалося в позові та не заперечується відповідачем, позивачу призначено пенсію за вислугу років з 18.02.2020 року довічно за документами, направленими до відповідача Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, де зазначена вислуга років лише в календарному обчисленні.

Виходячи з принципу «належного врядування», пенсіонер, який отримує пенсію, виходить з презумпції, що підстави її призначення та розмір визначено відповідно до закону. Позивач, як пенсіонер не мала розумних причин сумніватися у добросовісності дій працівників вказаних органів.

При цьому наявність підпису позивача на документах для призначення пенсії свідчить лише про те, що вони доведені їй до відома; їх копії позивачу не надавали, а визначити чи правильно обрахована надана в цих документах інформація щодо сум та розрахунку стажу, при їх прочитуванні не можливо, крім того саме уповноважені структурні підрозділи несуть відповідальність за правильність і достовірність їх встановлення.

Але процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Перерахунок пенсії може бути проведений за заявою пенсіонера, і така заява позивачем була подана 10.03.2021 року з додаванням наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області, яким їй обчислена вислуга років у пільговому обчисленні. В разі якщо відповідачу було недостатньо наданих позивачем документів, відповідач міг скористається своїм правом вимагати відповідні документи (яких не вистачає чи які потребують уточнення) від міністерств та інших органів, заявників, дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі, достовірність поданих відомостей про осіб, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію, відповідно до п. 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1. Враховуючи, те що відповідно до абз. 2 п. 6 цього Порядку у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз`яснюється, які документи необхідно надати додатково; при поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою. Отже, саме органи Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо з`ясування спірних питань та витребування додаткових документів та їх перевірки. Проте, відповідні дії відповідачем вчинені не були, що призвело до відмови в перерахунку її пенсії.

Саме тому Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є належним відповідачем щодо здійснення перерахунку пенсії позивача.

Щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 02.06.2021 року № 718 про розмір грошового забезпечення, в яку на виконання судового рішення включена індексація, то остання правова позиція з цього питання викладена в постанові Верховного Суду від 17.08.2021 року у справі № 761/29731/17 на користь позивача.

Щодо проведеного позивачем розрахунку суми пенсії, то відповідачем надано протокол за пенсійною справою позивача, який містить складові та обрахунок основного розміру пенсії позивача. Маючи всі складові для обрахунку пенсії, особливих навиків для обрахунку пенсії позивача не потрібно, бо це лише дії над числами. А оцінка наданих позивачем розрахунків та їх прийняття чи ні, належить лише до компетенції суду. Усі надані в позові розрахунки сум, зазначені без утримання податків та інших обов`язкових платежів, бо з пенсійних виплат вони не утримуються.

Щодо дискреційних повноважень, то такі повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен ці рішення контролювати максимально ефективно.

Жодні із заявлених вимог не вважала передчасними. Відсутність заперечень у рішенні відповідача, що оскаржується, не свідчить, що з питань урахування 70 відсотків від сум усіх складових грошового забезпечення (з урахуванням довідки № 718) та застосуванням індексації пенсії, відсутній спір. В окремій думці суддів Верховного Суду від 18 вересня 2020 року в справі №560/2120/20, зазначено, що позовні вимоги про захист права не можуть вважатися передчасними, якщо вони були предметом правовідносин, з яких виник спір. При цьому на теперішній час відсутній, встановлений Кабінетом Міністрів України, механізм виплати сум пенсій у зв`язку з перерахунком за минулий час і відсутність відповідного фінансування не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов`язку здійснити таку виплату, і не може позбавляти позивача права на отримання належних сум пенсії. Вважала, що право позивача на отримання різниці в розмірі пенсії за минулий період має бути забезпечено шляхом стягнення цих коштів з відповідача, в тому числі і компенсації втрати частини доходів.

Твердження відповідача щодо нарахування компенсації одночасно з невиплаченою сумою різниці пенсії за минулий час є помилковими виходячи з того, що не підлягають застосуванню до спірних правовідносин в цій справі правові висновки, викладені Верховним Судом в постановах від 04.03.2021 року у справі № 520/34/17 та від 01.01.2021 року у справі № 120/4555/18, на які посилався відповідач, оскільки обставини справи, які розглядав Верховний Суд, не є тотожними обставинам цієї справи, бо в цих справах при вирішенні питання про зобов`язання нарахувати суми пенсії за минулий період не вирішувалося питання щодо одночасного нарахування компенсації, тобто встановлення порядку виплати цих сум пенсії за минулий період.

Право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але невиплачені. Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 року у справі №336/4675/17, від 03.07.2018 року у справі № 521/940/17, від 21.06.2018 року у справі №523/1124/17, від 12.06.2019 року у справі №425/1162/17.

Просила відмовити в задоволенні відзиву, а позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходила службу в органах внутрішніх справ (міліції) та в органах Національної поліції.

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.02.2020 року № 59 о/с (згідно з яким позивача з 17.02.2020 року звільнено зі служби в поліції через хворобу), вислуга років позивача станом на 17.02.2020 року в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги становила 20 років 06 місяців 09 днів, страховий стаж - 27 років 00 місяців 04 дні. Вислуга років у пільговому обчисленні в наказі не зазначена.

Під час проходження такої служби в період з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 30.04.2018 року позивач була зарахована до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в районі/ районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області (довідка Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.01.2020 року № 150/12/03-2020). Є учасником бойових дій (відповідне рішення Національної поліції України про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 19.09.2018 року № 6/І/V/95; посвідченням серії НОМЕР_1 , яке видане 05.10.2018 року).

З 18.02.2020 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія їй призначена в розмірі 52 відсотки грошового забезпечення на підставі документів, що подані до відповідача Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області для призначення пенсії, зокрема:

- подання про призначення пенсії від 27.02.2020 року №649/20 з розрахунком вислуги років, в якому зазначено, що страховий стаж позивача станом на 17.02.2020 року становить 27 років 00 міс. 04 дні; вислуга років, в тому числі для призначення пенсії, не зазначена (для призначення пенсії підставі п. «б» ст. 12 Закону);

- наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.02.2020 року № 59 о/с;

- грошового атестату №19.

При призначенні пенсії орган Пенсійного фонду України врахував позивачу лише календарну вислугу років, що зазначена в поданих документах, що призвело до призначення пенсії на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не на підставі п. «а» ст. 12 цього Закону, розмір якої більше.

Після звільнення позивача зі служби та призначення пенсії наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с на підставі заяви позивача від 10.07.2020 року позивачу станом на 17.02.2020 року (на день звільнення) оголошено вислугу років у пільговому обчисленні - 25 років 08 місяців 19 днів.

Пізніше – 03.03.2021 року Верховний Суд виніс постанову від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, в якій визначив правову позицію щодо необхідності зарахування до вислуги років при призначені пенсії вислуги років з урахуванням не лише календарного, а й пільгового стажу.

10.03.2021 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернулася до відповідача із заявою, в якій посилаючись, зокрема, на правову позицію Верховного Суду, що висловлена в постанові від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, та на наказ Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с, просила провести перерахунок її пенсії за вислугу років, що призначена на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб», перевівши на пенсію на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб» з 01.03.2020 року та здійснити доплату до пенсії з урахуванням фактично виплачених сум (заява зареєстрована 10.03.2021 року за № 820).

До вказаної заяви додала заяву на відповідному бланку, копії паспорту, ідентифікаційного коду, трудової книжки, заяву про відкриття банківського рахунку, витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с, довідки про участь в антитерористичній операції, посвідчення учасника бойових дій та рішення про надання їй статусу учасника бойових дій.

Враховуючи те, що через вебпортал Пенсійного фонду України дану заяву визначено до розгляду Покровському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та документ відмічено як «Помилковий», 13.03.2021 року через вебпортал Пенсійного фонду України позивач подала звернення, в якому зазначала, що заява від 10.03.2021 року про перерахунок пенсії не є помилковою. Розгляд даного звернення доручено Великоновосілківському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області, яке відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» 17.03.2021 року за вих. № 0575-3-9/4509 направило його за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.03.2021 року № 15 за результатом розгляду заяви позивача від 10.03.2021 року в перерахунку пенсії відмовлено у зв`язку з відсутністю необхідної вислуги років (24 календарних років та 6 місяців, що визначено п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб»).

Рішення мотивовано тим, що згідно з грошовим атестатом від 26.02.2020 року №19 Головного управління Національної поліції в Донецькій області стаж служби заявника станом на 17.02.2020 року складає 20 років 6 місяців 9 днів, який визначено наказом від 14.02.2020 року №59 о/с. Додаткових документів щодо зміни календарної вислуги років заявник не надала.

При цьому повний перелік поданих позивачем документів (подання яких підтверджено скріншотом з вебпорталу Пенсійного фонду України), в рішенні не наведено (зазначено: «До заяви додані скановані документи, зокрема….»).

Вказане рішення надіслано на адресу позивача простим поштовим відправленням із супровідним листом від 23.03.2020 року № 0500-0301-8/6602, та отримане позивачем 01.04.2021 року.

Листом від 12.04.2021 року № 3466-2858/М-03/8-0500/21 відповідач повідомив позивача про те, що згідно з поданням для призначення пенсії від 27.02.2020 року №649/20 та грошовим атестатом від 26.02.2020 року №19, що надані Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, загальна та календарна вислуга позивача складають 27 та 20,6 років відповідно. Розрахунок вислуги років військовослужбовцям не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Тому для уточнення розрахунку вислуги років та підготовки документів для перерахунку пенсії їй необхідно звернутися до кадрової служби відповідного Міністерства за останнім місцем проходження військової служби.

Судом також встановлено, що 12.07.2021 року через вебпортал Пенсійного фонду України позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій з посиланням на Закон України «Про доступ до публічної інформації» просила надати інформацію щодо проведення індексації пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Звернення розглянуто відповідачем на підставі Закону України «Про звернення громадян» і на нього надана відповідь від 14.07.2021 року № 0500-1502-8/34729, в якій зазначалося, що позивач є отримувачем пенсії за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.03.2021 року проведено масовий перерахунок пенсій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб», тому підстав для проведення індексації пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає.

Судом також встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2021 року, в справі № 200/9575/20-а позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не включення індексації у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення відносно ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення/перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області віднести індексацію до щомісячного додаткового виду грошового забезпечення ОСОБА_1 ;

- зобов`язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області скласти та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір її грошового забезпечення станом на 17 лютого 2020 року за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення/перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та не сплати єдиного соціального внеску за ОСОБА_1 з суми нарахованої до виплати індексації її грошового забезпечення за період проходження нею служби з 1 грудня 2017 року по 17 лютого 2020 року;

- зобов`язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та сплати єдиний соціальний внесок з суми нарахованої до виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження нею служби з 1 грудня 2017 року по 17 лютого 2020 року;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

На виконання вказаного судового рішення Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області складено оновлену довідку від 02.06.2021 року № 718 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (за період з 01.02.2018 року по 31.01.2020 року). У вказану довідку включено індексацію грошового забезпечення позивача.

Супровідним листом від 04.06.2021 року № 127/34/01-2021 Головне управління Національної поліції в Донецькій області направило вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

07.06.2021 року у зв`язку із збільшенням розміру грошового забезпечення на підставі вказаного судового рішення, яке набрало законної сили, та виданої на його виконання оновленої довідки позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернулася до відповідача із заявою встановленої форми (на вебпорталі відмічено як «клопотання») про проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної оновленої довідки з 01.03.2020 року, в якій також просила здійснити доплату з урахуванням фактично виплачених сум.

До заяви додала, зокрема довідку від 02.06.2021 року № 718, що видана Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, та супровідний лист Головного управління Національної поліції в Донецькій області, копію судових рішень в справі № 200/9575/20-а. Також додала обґрунтовану заяву про перерахунок пенсії дозвільної форми.

17.06.2021 року, через відсутність будь-яких змін на вебпорталі Пенсійного фонду України, позивач через вебпортал Пенсійного фонду України повторно звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої повторно додала ті ж самі документи та заяву від 07.06.2021 року.

Дану заяву було розподілено до розгляду Управлінню Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області, а 18.06.2021 року документ відмічено як «Помилковий». Тому 18.06.2021 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подала скаргу, в якій зазначала, що заява про призначення/ перерахунок пенсії від 17.06.2021 року не є помилковою; просила її розглянути відповідно до вимог законодавства.

Листом від 02.07.2021 року № 0500-1609-8/27054 відповідач повідомив позивача про те, що отримав від Головного управління Національної поліції в Донецькій області, зокрема оновлену довідку від 02.06.2021 року № 718. Однак індексація грошового забезпечення не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тому підстави для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки відсутні.

Вказаний лист позивач отримала по пошті 09.07.2021 року.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Умови призначення пенсій за вислугу років передбачені ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 1 ст. 12 вказаного Закону пенсія за вислугу років призначається, зокрема:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно зі ст. 13 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Статтею 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (до яких належав позивач), зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема:

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а, де Суд дійшов висновку про те, що, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Верховний Суд також зазначив, що є необґрунтованим висновок про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, і звернув увагу на необхідності врахування норм підзаконних нормативно-правових актів при обчисленні вислуги років для призначення пенсії.

Висновки щодо застосування норм права, що викладені у вказаній постанові Верховного Суду, відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Виходячи з положень до п.п. 1, 7, 12 (з урахуванням додатку №2 до п. 12) Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, проведення розрахунку вислуги років належить до повноважень уповноважених структурних підрозділів відповідних органів, де особа проходила службу та була звільнена з посади. Розрахунок вислуги років на пенсію складається за матеріалами особової справи та зазначається в поданні про призначення пенсії, які разом з іншими документами направляються до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

З поданого до органу Пенсійного фонду України розрахунку вислуги років та інших документів щодо позивача (зокрема, наказу від 05.08.2020 року № 335 о/с) вбачається, що позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, в неї наявний відповідний пільговий стаж відповідно до пп. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 (час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції).

З огляду на наведене із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого позивач брала участь в антитерористичній операції, вона набула право на пенсійне забезпечення згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Такий висновок суду ґрунтується на аналогічному правовому висновку Верховного Суду, що викладений в постанові від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а.

Вказані положення законодавства та правова позиція Верховного Суду, а також обставини справи залишилися поза увагою органу Пенсійного фонду України, що призвело до протиправної відмови оскарженим рішенням в проведенні перерахунку пенсії позивача шляхом переведення її з отриманої нею пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 цього Закону.

З огляду на наведене для ефективного захисту прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єкта владних повноважень порушені права позивача підлягають захисту та відновленню в цій частині шляхом визнання протиправним та скасування оскарженого рішення та зобов`язання відповідача провести перерахунок її пенсії, перевівши її на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні, що зазначена в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Посилання відповідача на те, що на звороті грошового атестату та розрахунку вислуги років, які були направлені до органу Пенсійного фонду України раніше, є підпис позивача, яким підтверджено, що всі відомості є правильними, - є неприйнятними, оскільки такий підпис свідчить лише про ознайомлення позивача з вказаними документами, а не про погодження зазначених в них відомостей.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з п. 4 вказаного Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Частинами 2 та 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Оскільки перерахунок пенсії позивача не проведений з вини відповідних суб`єктів владних повноважень (до документів для призначення позивачу пенсії, що відбулося з 18 лютого 2020 року, не було включено вислугу років в пільговому обчисленні, що призвело до призначення пенсії в меншому розмірі), порядок та строки взаємодії яких передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тому такий перерахунок пенсії слід зобов`язати відповідача провести з дати виникнення права на нього (тобто, з 18 лютого 2020 року) без обмеження строком (ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Порядок обчислення пенсії відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чітко наведений в ст. 13 цього Закону. За відсутності спору в цій частині він не потребує додаткового відображення в резолютивній частині судового рішення, з огляду на що відповідні позовні вимоги позивача (щодо розміру пенсії) як передчасні задоволенню не підлягають.

Разом з тим, суд вважає, що відповідачем має бути врахована правова позиція суду про те, що поняття «вислуга років», про яке йдеться в ст. 13 цього Закону, має застосовуватися з урахуванням правового висновку Верховного Суду, що викладений в постанові від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а, тобто з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні.

Щодо індексації пенсії

Відповідно до ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб» призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсія.

У частині 5 ст. 2 вказаного Закону вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно зі ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року – 101 відсоток).

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 5 вказаного Закону підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з п. 11 вказаного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року – 101 відсоток).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 п. 4 Порядку).

Відповідно до п. 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Отже, індексація пенсії є однією з основних державних соціальних гарантій і є складовою пенсії, а тому підлягає обов`язковому проведенню органами Пенсійного фонду України.

Посилання відповідача на те, оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб», тому підстав для проведення індексації пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає, - є неприйнятними, оскільки вони суперечать ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб», згідно з якими призначені особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

З огляду на наведене бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення з 01.01.2021 року індексації пенсії позивача підлягає визнанню протиправною із зобов`язанням відповідача провести індексацію пенсії позивача з 01.01.2021 року (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Обираючи спосіб захисту порушеного права судом враховано те, що позивачем оскаржується бездіяльність відповідача в частині індексації пенсії, допущена саме з 01.01.2021 року. З огляду на що похідні позовні вимоги в цій частині, які стосуються більш ранньої дати, задоволенню не підлягають.

Щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки від 02.06.2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області, до якої включена індексація грошового забезпечення

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання наведених положень Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей».

Верховний Суд в постанові від 09 листопада 2020 року в справі №552/1092/17 висловив правову позицію про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Верховний Суд в постанові від 17 серпня 2021 року у справі № 761/29731/17 зазначив, що суд не знаходить підстав для відступу від правових висновків зазначених в «постановах від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 у справі № 522/9659/16-а, від 30.09.2019 у справі №751/4349/16-а та від 08.02.2021 у справі № 820/4963/18: індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід`ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям. Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист».

Вказана постанова Верховного Суду є останньою, що винесена Верховним Судом у подібних правовідносинах, а тому попередні постанови Верховного Суду, на які посилався відповідач, застосуванню не підлягають.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Отже, такі висновки є обов`язковими і для Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Вказані положення законодавства відповідачем враховані не були, що призвело до протиправної відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки - у зв`язку із включенням до неї індексації грошового забезпечення.

Враховуючи наведене дії органу Пенсійного фонду України щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії підлягають визнанню протиправними із зобов`язанням відповідача провести перерахунок пенсії позивача на підставі її заяви від 07 червня 2021 року та доданої до неї довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області.

Оскільки перерахунок пенсії позивача не проведений з вини відповідних суб`єктів владних повноважень (в довідку про грошове забезпечення для призначення пенсії, що відбулося з 18 лютого 2020 року, не було включено індексацію, що призвело до призначення пенсії в меншому розмірі), порядок та строки взаємодії яких передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тому такий перерахунок пенсії слід зобов`язати відповідача провести з дати виникнення права на нього (тобто, з 18 лютого 2020 року) без обмеження строком (ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Щодо позовних вимог в частині проведення компенсації втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до ст. ст. 1 й 2 Закону України «Про компенсацію громадянам частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених стоків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом (тобто, з 01 січня 2001 року). Під доходами у цьому законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Детально це питання врегульовано Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159.

Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 20 лютого 2018 року в справі № 336/4675/17, від 21 червня 2018 року в справі № 523/1124/17, від 03 липня 2018 року в справі № 521/940/17, від 15 серпня 2018 року в справі № 653/3356/17, від 18 квітня 2019 року в справі №161/4656/17, від 16 грудня 2020 року в справі №521/21718/16-а, від 29 квітня 2021 року в справі №240/6583/20 зазначав, що зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст.ст. 1 - 3 Закону, окремих положень наведеного Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Висновки щодо застосування норм права, що викладені у вказаних постановах Верховного Суду, відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи наведене та встановлені судом обставини порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов`язання відповідача провести компенсацію втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати.

10-денний строк вчинення органом Пенсійного фонду України дій щодо проведення перерахунку пенсії чітко визначений законодавством, що, за встановлених судом обставин в межах спірних правовідносин, не потребує додаткового відображення його в резолютивній частині судового рішення, тим більше у спосіб (з дня винесення судового рішення, а не з дня набрання ним законної сили), який просила позивач.

Щодо позовних вимог в частині перерахунку пенсії відповідачем виходячи з розрахунку 70 відсотків від певної суми щомісячного грошового забезпечення та стягнення певних сум пенсії, то суд вважає їх передчасними, оскільки предметом спору в даній справі є право позивача на перерахунок пенсії на підставі поданих нею заяв та відповідної довідки, а не правомірність обчислення пенсії при такому перерахунку, який ще не проведений (відповідно, суми пенсії ще не нараховані), а лише має відбутися в майбутньому.

Отже, відповідні правовідносини між позивачем та суб`єктом владних повноважень, які могли би бути предметом розгляду в судовому порядку, в цій частині ще не виникли, і відповідно права позивача в цій частині ще не порушені.

Захист непорушених прав на майбутнє, про що просила позивач в цій частині, не відповідає завданню та меті адміністративного судочинства, які визначені ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на наведене правові підстави для задоволення позовних вимог в цій частині – відсутні.

Захист інших непорушених прав на майбутнє, про що також просила позивач, не відповідає завданню та меті адміністративного судочинства, які визначені ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на наведене всі позовні вимоги про вирішення питання (зобов`язання вчинити дії) на майбутнє є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Проте позивач не позбавлена права подати позов в разі, якщо відповідачем буде допущено порушення її прав при перерахунку пенсії, в тому числі в разі невиплати нарахованих при такому перерахунку сум пенсії.

Передбачені ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України правові підстави для негайного виконання рішення суду, про що просила позивач, відсутні.

Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України), про що також просив позивач, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 1291 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, тому виходячи з положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17 березня 2021 року № 15, прийняте щодо ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 лютого 2020 року, перевівши її на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні, що зазначена в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05 серпня 2020 року № 335 о/с, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, та виплатити їй недоотриману частину і провести компенсацію втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення з 01 січня 2021 року індексації пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2021 року, у зв`язку з чим виплатити їй недоотриману частину пенсії і провести компенсацію втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви від 07 червня 2021 року та доданої до неї довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області, з 18 лютого 2020 року, та виплатити її недоотриману частину і провести компенсацію втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 03 вересня 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда