Рішення № 99356997, 03.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2021
Номер справи
200/9781/21
Номер документу
99356997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2021 р. Справа№200/9781/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання протиправними бездіяльності та рішень, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У липні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому, після уточнення позовних вимог, в тому числі доповнення та уточнення позовних вимог щодо оскаржених наказів, в частині позовних вимог до Головного управління Національної поліції в Донецькій області просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не підготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідного пакету документів для призначення/перерахунку їй пільгової пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в т.ч. розрахунок вислуги років, грошовий атестат та подання для призначення пенсії), як такій, що має необхідну вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області в 10 денний строк з дати винесення рішення судом підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідний пакет документів для призначення/перерахунку їй пільгової пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в т.ч. розрахунок вислуги років, грошовий атестат та подання для призначення пенсії), як такій, що має необхідну вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції та з урахуванням половини періоду її навчання до вислуги років в календарному обчисленні;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області внести зміни до наказу від 14.02.2020 року № 59 о/с щодо звільнення її зі служби в поліції як такої, що має необхідну вислугу років (із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції) для призначення/ перерахунку пільгової пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, період навчання з 01.09.1992 року по 11.06.1997 року із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відомості щодо часу служби в пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 05 років 02 місяці 10 днів за безпосередню участь в антитерористичній операції та надати їй завірений належним чином витяг з цього наказу;

- визнати наказ Головного управління Національної поліції в Донецькій області по особовому складу від 05.08.2020 року №335 о/с в частині оголошення колишньому майору поліції ОСОБА_1 (0124008) - старшому дільничному офіцеру поліції сектору превенції Селидівського відділення поліції Покровського відділу поліції на 17.02.2020 року вислуги років у пільговому обчисленні - 25 років 08 місяців 19 днів таким, що прийнятий з порушенням п. 10 розд. ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 року №1235, щодо оголошення вислуги років у пільговому обчисленні з урахуванням невірно обрахованої календарної вислуги років (без урахування періоду навчання з 01.09.1992 року по 11.06.1997 року) та скасувати;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити їй недоплачену одноразову грошову допомогу при звільненні за 2 роки донарахованого календарного стажу у зв`язку з навчанням, у сумі 14145,30 грн. як такій, що має необхідну вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44.

Також позивач просила встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області подати у п`ятнадцятиденний строк з часу набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Позивач позов обґрунтовувала тим, що наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.02.2020 року № 59 о/с її з 17.02.2020 року звільнено зі служби в поліції. В наказі зазначено, що вислуга років станом на 17.02.2020 року в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає - 20 років 06 місяців 09 днів, страховий стаж - 27 років 00 місяців 04 дні.

Позивач не погоджувалася з тим, що у вказаному наказі:

- не відображена вислуга років в пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні) за безпосередню участь в антитерористичній операції;

- до вислуги років в календарному обчисленні (як зазначено в наказі: «в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 20 років 06 місяців 09 днів») входить лише календарний період служби з 09.08.1999 року по 17.02.2020 року, який складає 20 років 06 місяців 09 днів, проте не включено період навчання позивача з 01.09.1992 року по 11.06.1997 року (на денній формі) у Донецькому державному технічному університеті відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - з розрахунку 1 рік навчання за шість місяців служби, що складає ще 2 роки 4 місяці 20 днів. Тобто час служби в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з врахуванням періоду навчання повинен складати 22 роки 10 місяців 29 днів.

Як зазначала позивач, це вплинуло на виплату одноразової допомоги при звільненні (відповідно до ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» допомога при звільненні зі служби за станом здоров`я виплачується в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби), у зв`язку з чим протиправно не доплачено таку допомогу ще за 2 роки (навчання) в сумі, яка за підрахунками позивача складає 14145,30 грн.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с позивачу станом на 17.02.2020 року (на день звільнення) оголошено вислугу років у пільговому обчисленні - 25 років 08 місяців 19 днів.

Наказ прийнято, як зазначала позивач, після її чисельних звернень до управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Позивач не погоджувалася з тим, що у вказаному наказі до вислуги років в пільговому обчисленні включена невірно обрахована календарна вислуга років, оскільки до неї не включено період навчання з 01.09.1992 року по 11.06.1997 року (на денній формі) у Донецькому державному технічному університеті відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - з розрахунку 1 рік навчання за шість місяців служби, що складає ще 2 роки 4 місяці 20 днів.

Вказані, на думку позивача, недоліки в наказах відповідача призвели до надіслання до органу Пенсійного фонду України документів для призначення їй пенсії, та подальшого призначення їй пенсії за вислугу років згідно з п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не згідно з п. «а» ст. 12 цього Закону, на що вона мала право, що вплинуло на розмір її пенсії в сторону його зменшення.

У зв`язку з наведеним вона 09.07.2021 року звернулася до відповідача (УКЗ, УФЗБО та СППЗ) із заявою про внесення змін у наказ про її звільнення, підготування і надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в 10-денний строк визначений законодавством необхідних документів для проведення перерахунку її пенсії за п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (заява про перерахунок визначеного зразка також надана). Однак отримала відповідь від 19.07.2021 року № М-368/12/02-2021 про те, що підстави для зарахування їй до календарної та пільгової вислуги років періоду навчання та направлення матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з відповідними змінами для перегляду пенсії, відповідно до Закону відсутні.

При цьому відповідачем неправомірно не враховано позицію Верховного Суду, що викладена в постанові від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а, щодо необхідності зарахування до вислуги років при призначені пенсії вислуги років з урахуванням не лише календарного, а й пільгового стажу.

Вважала, що відповідачем порушено її право на пенсійне забезпечення, у зв`язку з чим звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.08.2021 року в справі №200/8994/21 поновлено пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом; звільнено позивача від сплати судового збору в даній справі; відкрито провадження у вказаній адміністративній справі; вирішено справу розглянути суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою цього ж суду від 03.08.2021 року роз`єднані у самостійні провадження заявлені у даній справі позовні вимоги окремо до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області і окремо до Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Справі в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено № 200/8994/21.

Після роз`єднання позовних вимог справі в частині позовних вимог до Головного управління Національної поліції в Донецькій області присвоєно № 200/9781/21.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2021 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що, на його думку, для отримання права на призначення пенсії за вислугу років обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі, і не передбачено зарахування до календарної вислуги років, яка відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає право на призначення пенсії за вислугу років, вислуги років у пільговому обчисленні.

Позивач на день звільнення зі служби мала календарну вислугу - 20 років 06 місяці 09 днів, тоді як для призначення пенсії на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має бути календарна вислуга років - 24 календарних роки та 6 місяців і більше (з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року). Тому вона не мала права на призначення такої пенсії.

Виходячи з Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, обов`язок уповноваженого структурного підрозділу щодо оформлення всіх необхідних документів та подання про призначення пенсії виникає тільки у разі подання заяви про призначення пенсії за вислугу років особою, яка має право на пенсію згідно із Законом.

Що стосується зарахування половини періоду навчання позивача до вислуги років в календарному обчисленні, то законні підстави для цього відсутні.

Так, ОСОБА_1 проходила навчання у Донецькому державному технічному університеті з 1992 до 1997 року. Після закінчення цивільного вищого навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне звання) до вступу до органів внутрішніх справ чи призначення на відповідну посаду, на посаду інженера-програміста штабу Селидівського МВ УМВС України в Донецькій області призначена наказом УМВС України в Донецькій області від 09.08.1999 року № 172, а офіцерське звання «лейтенант міліції» їй присвоєно наказом УМВС України в Донецькій області від 01.09.1999 року № 190, тобто після призначення на посаду.

Вважав, що підстави для виконання відповідачем своїх повноважень по організації роботи з оформлення документів для призначення позивачу пенсії за п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідного направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 відсутні.

Також вважав, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом, оскільки позивач неодноразово зверталася до суду в тому числі з вимогою внести зміни до наказу від 14.02.2020 року № 59 о/с про звільнення позивача зі служби в поліції (справи №№200/9575/20-а, 200/3132/21-а, 200/4919/21, 200/9325/20-а, 200/9364/20-а, 200/9550/20-а).

Вимога позивача щодо нарахування та виплати недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні за 2 роки донарахованого календарного стажу у зв`язку із навчанням як такій, що має необхідну вислугу років із зарахуванням на пільгової вислуги років, не може бути задоволена, оскільки спір щодо наявності у позивача цього права ще не вирішено.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Позивач подала відповідь на відзив, якою підтримала доводи позовної заяви.

Також зазначала, що не відображення в наказі про звільнення вислуги років на пільгових умовах є неправомірним.

Враховуючи те, що вислуга років позивачу у пільговому обчисленні оголошена не наказом про звільненні, а наказом від 05.08.2020 року № 335 о/с, а це більше чим через 6 місяців після звільнення (з 17.02.2020 року), то відповідачем при направленні документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області взагалі не було зроблено розрахунок вислуги років позивача у пільговому обчисленні при звільненні, і в поданих до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документах відсутня ця інформація.

Посилання на те, що строк звернення до суду слід обчислювати з дати видання відповідних наказів та отримання пенсії, є помилковим, оскільки виходячи з принципу «належного врядування» пенсіонер, який отримує пенсію, виходить з презумпції, що підстави її призначення та розмір визначено відповідно до закону. Позивач як пенсіонер не мала розумних причин сумніватися у добросовісності дій працівників відповідача та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Крім того, на час звільнення зі служби та винесення відповідних наказів це не стосувалося порушень її суб`єктивного права, свобод та інтересів у зв`язку зі звільненням зі служби, і не підлягало судовому захисту. Лише 10.03.2021 року вона ознайомилася в Єдиному державному реєстрі судових рішень з постановою Верховного Суду від 03.03.2021 року у справі 805/3923/18-а, яка змінила різну судову практику щодо застосування норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині призначення пенсії за вислугу років та привела її до єдиного тлумачення. І саме з посиланням на висновки Верховного Суду в цій справі вона 09.07.2021 року звернулася до відповідача з відповідною заявою, в задоволенні якої було протиправно відмовлено. При цьому відповідачем неправомірно не була врахована позиція Верховного Суду, що викладена у вказаній постанові.

Також вважала помилковою позицію відповідача щодо не зарахування половини періоду навчання до вислуги років у календарному обчисленні і щодо звернення її до суду з позовами.

Вважала, що правова позиція відповідача заснована на помилковому тлумаченні норм законодавства.

Просила в задоволенні відзиву відмовити, а її позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Третьою особою пояснення щодо позову подані не були.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 09.08.1999 року по 06.11.2015 року проходила службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 року по 17.02.2020 року - службу в Національній поліції України.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.02.2020 року № 59 о/с її з 17.02.2020 року звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції). В наказі зазначено, що вислуга років позивача станом на 17.02.2020 року в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги становила 20 років 06 місяців 09 днів, страховий стаж - 27 років 00 місяців 04 дні.

Під час проходження такої служби в період з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 30.04.2018 року позивач була зарахована до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в районі/ районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області (довідка Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.01.2020 року № 150/12/03-2020). Є учасником бойових дій (відповідне рішення Національної поліції України про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 19.09.2018 року № 6/І/V/95; посвідченням серії НОМЕР_1 , яке видане 05.10.2018 року).

З 18.02.2020 року на підставі поданих відповідачем документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області позивачу призначено пенсію на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (виходячи з вислуги в календарному обчисленні 20 років 06 місяців, страхового стажу 27 років), а не за п. «а» ст. 12 цього Закону, за яким розмір пенсії є більшим.

Після звільнення позивача зі служби наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05.08.2020 року № 335 о/с на підставі заяви позивача від 10.07.2020 року позивачу станом на 17.02.2020 року (на день звільнення) оголошено вислугу років у пільговому обчисленні - 25 років 08 місяців 19 днів.

03.03.2021 року Верховний Суд виніс постанову від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, в якій визначив правову позицію щодо необхідності зарахування до вислуги років при призначені пенсії вислуги років з урахуванням не лише календарного, а й пільгового стажу.

09.07.2021 року позивач звернулася до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (в тому числі до його структурних підрозділів - УКЗ, УФЗБО та СППЗ) із заявою, в якій, посилаючись на правову позицію Верховного Суду, що висловлена в постанові від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, на порушення її пенсійних прав та на те, що при виданні наказу від 14.02.2020 року № 59 о/с про звільнення зі служби в поліції було допущено порушення прав, яке виразилося у незазначені в ньому пільгового стажу служби за безпосередню участь в антитерористичній операції та періоду навчання в календарній вислузі, а також те, що саме відповідачем було надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи та подання про призначення позивачу пенсії, які містили в собі розрахунок вислуги років без урахування вислуги років в пільговому обчисленні та періоду навчання, на підставі яких їй призначена пенсія за вислугу років, просила:

- підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідні документи для перерахунку її пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: розрахунок вислуги років на пенсію (з наданням необхідних документів на її підтвердження: наказів про обчислення вислуги календарної та у пільговому обчисленні, довідки про участь в антитерористичній операції та інші документи, необхідні для перерахунку її пенсії та не надані при призначенні), грошовий атестат (з якого в пункті 4 теж вбачається посилання на наказ з визначенням вислуги на пенсію) та подання про призначення пенсії за формою, що встановлена Порядком № 3-1 (бо первинно подані документи для призначення пенсії не містять розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні та іншої пов`язаної з ним інформації);

- розглянути дану заяву у 10-денний строк, зібрати всі необхідні документи, викликати її для ознайомлення та надання, за необхідності, оригіналів доданих до цієї заяви документів (які між іншим надавалися при призначенні пенсії), з всіма цими підготовленими та зібраними в СППЗ Головного управління Національної поліції в Донецькій області документами для подальшого направлення до органу Пенсійного фонду України.

До заяви додала, зокрема заяву від 09.07.2021 року про перерахунок пенсії та інші відповідні документи.

Листом Головного управління Національної поліції в Донецькій області (управлянні кадрового забезпечення) від 19.07.2021 року № М-368/12/02-2021 в задоволенні заяви відмовлено з посиланням на те, що для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі, до якої зарахування стажу роботи в пільговому обчисленні законом не передбачено. Щодо зарахування до вислуги років періоду навчання в Донецькому державному університеті, то виходячи з положень ст. ст. 12 та 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», законні підстави для зарахування до календарної та пільгової вислуги років періоду навчання в Донецькому державному університеті та направлення матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з відповідними змінами для перегляду пенсії відповідно до Закону відсутні.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Пунктом 10 розд. ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 23 листопада 2016 року №1235 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2016 року за №1668/29798, у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.

Крім того, зазначається інформація щодо необхідності виплати грошової компенсації за кількість діб невикористаних відпусток за фактично відпрацьований час у році звільнення або відрахування з грошового забезпечення коштів за кількість діб відпусток за час невідпрацьованої частини календарного року.

Пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Умови призначення пенсій за вислугу років передбачені ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 1 ст. 12 вказаного Закону пенсія за вислугу років призначається, зокрема:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно зі ст. 13 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Статтею 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (до яких належав позивач), зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема:

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а, де Суд дійшов висновку про те, що, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Верховний Суд також зазначив, що є необґрунтованим висновок про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, і звернув увагу на необхідності врахування норм підзаконних нормативно-правових актів при обчисленні вислуги років для призначення пенсії.

Висновки щодо застосування норм права, що викладені у вказаній постанові Верховного Суду, відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Виходячи з положень до п.п. 1, 7, 12 (з урахуванням додатку №2 до п. 12) Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, проведення розрахунку вислуги років належить до повноважень уповноважених структурних підрозділів відповідних органів, де особа проходила службу та була звільнена з посади. Розрахунок вислуги років на пенсію складається за матеріалами особової справи та зазначається в поданні про призначення пенсії, які разом з іншими документами направляються до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

З поданого до органу Пенсійного фонду України розрахунку вислуги років та інших документів щодо позивача (зокрема, наказу від 05.08.2020 року № 335 о/с) вбачається, що позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, в неї наявний відповідний пільговий стаж відповідно до пп. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 (час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції).

З огляду на наведене із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого позивач брала участь в антитерористичній операції, вона набула право на пенсійне забезпечення згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Такий висновок суду ґрунтується на аналогічному правовому висновку Верховного Суду, що викладений в постанові від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а.

Вказані положення законодавства залишилися поза увагою суб`єкта владних повноважень, що призвело до неправомірного не зазначення в наказі про звільнення позивача вислуги років для призначення пенсії за вислугу років в пільговому обчисленні (зазначена лише вислуга в календарному обчисленні), що в подальшому вплинуло на невідображення таких даних в поданих до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документах для призначення позивачу пенсії за вислугу років та відмови в направленні до вказаного органу Пенсійного фонду України необхідних документів для перерахунку позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З огляду на наведене позов в цій частині підлягає задоволенню іншим шляхом – шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідних документів для призначення/перерахунку позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 01.02.2015 року по 30.04.2018 року, протягом якого позивач брала участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці; зобов`язання відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідні документи; зобов`язання відповідача внести зміни до наказу від 14.02.2020 року № 59 о/с в частині звільнення позивача зі служби в поліції, доповнивши його відомостями про вислугу років у пільговому обчисленні, до якої включити час проходження служби з 01.02.2015 року по 30.04.2018 року, протягом якого позивач брала участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

За відсутності підстав вважати, що право позивача на отримання завіреного витягу з наказу від 14.02.2020 року № 59 о/с відповідачем буде порушено, тому позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача надати його позивачу є передчасними, з огляду на що задоволенню не підлягають.

Строк оформлення відповідних документів та подання про призначення пенсії, направлення їх до органу, що призначає пенсію, чітко визначений п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, що, за встановлених судом обставин в межах спірних правовідносин, не потребує додаткового відображення його в резолютивній частині судового рішення, тим більше у спосіб (з дня винесення судового рішення, а не з дня набрання ним законної сили), який зазначала позивач.

Щодо зарахування періоду навчання

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, під час призначення пенсії згідно з пунктом “а” статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Відповідно до трудової книжки позивача НОМЕР_2 , диплому серії НОМЕР_3 та додатку до нього, з 01.09.1992 року по 11.06.1997 року позивач навчалася у Донецькому державному технічному університеті (на денній формі).

Після закінчення навчання в період з 01.10.1997 року по 31.10.1997 року вона працювала інженером-програмістом в комп`ютерному відділі ДВАТ «Техпром».

Вперше офіцерське (спеціальне) звання (лейтенант міліції) позивачу присвоєно у 1999 році - під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Отже, оскільки після закінчення цивільного вищого навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання, тому такий період навчання не може бути зарахований до вислуги років для призначення їй пенсії за вислугу років.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 16.06.2021 року в справі № 819/374/18.

З огляду на наведене всі позовні вимоги в частині, що стосується зарахування періоду навчання, в тому числі похідні від них позовні вимоги (про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену одноразову грошову допомогу при звільненні за 2 роки донарахованого календарного стажу у зв`язку з навчанням (ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»)) задоволенню не підлягають.

При вирішенні спору судом також враховано наступне

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Згідно з п. 7 цього Порядку для призначення пенсії за вислугу років уповноважені структурні підрозділами міністерств та інших державних органів, в яких особи проходили службу, подають до органів Пенсійного фонду України такі документи, як, зокрема: заява, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, документи про страховий стаж, тощо.

Відповідно до п. 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

В поданні про призначення пенсії (форма якого яке є додатком №2 до п. 12 Порядку) зазначається, зокрема, розрахунок вислуги років на пенсію, який складається за матеріалами особової справи.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій на підставі документів, що наданні уповноваженими структурними підрозділами відповідних органів, де особа проходила службу та була звільнена з посади.

Наказом Національної поліції України від 14 травня 2019 року № 455 «Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України визначено уповноваженим структурним підрозділом центрального органу управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, у центральному органі управління поліції, у міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належать до сфери управління Національної поліції (п. 1 Наказу).

Начальникам Головних управлінь Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві наказано визначити своїми наказами уповноважені структурні підрозділи з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України (п. 2 Наказу).

Керівникам органів поліції охорони (крім Департаменту поліції охорони) наказано забезпечити подання документів, необхідних для призначення пенсій особам, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, до секторів з питань пенсійного забезпечення Головних управлінь Національної поліції за місцем дислокації відповідного органу поліції (п. 3 Наказу).

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Донецькій області, де позивач проходила службу та була звільнена з посади, утворений постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 як юридична особа публічного права та територіальний орган Національної поліції України.

Отже, станом на дату виникнення спірних правовідносин в частині направлення необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення/перерахунку пенсії позивача за її заявою від 09.07.2021 року, уповноваженим структурним підрозділом відповідача, який мав повноваження щодо розгляду, оформлення та направлення необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення/перерахунку таким особам як позивач пенсії за вислугою років, був його відповідний структурний підрозділ (без статусу юридичної особи), визначений внутрішнім наказом відповідача.

Вказані обставини дозволяють вирішити спір в даному складі учасників справи та покласти обов`язки з відновлення порушених прав позивача в частині направлення до органу Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення/перерахунку пенсії позивача саме на відповідача як юридичну особу.

Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з позовом є неприйнятними, оскільки ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2021 року (про відкриття провадження у даній справі) поновлено пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом. Обставин, які б змінили таку позицію суду, під час розгляду справи не встановлено.

Неприйнятними є і посилання відповідача в цій частині на неодноразові звернення позивача до суду в тому числі із вимогою внести зміни до наказу від 14.02.2020 року № 59 о/с про звільнення позивача зі служби в поліції (справи №№200/9575/20-а, 200/3132/21-а, 200/4919/21, 200/9325/20-а, 200/9364/20-а, 200/9550/20-а). Так, позивач дійсно зверталася до суду щодо порушень відповідачем її прав, але з перерахованих відповідачем адміністративних справ питання внесення змін до наказу про звільнення позивача розглядалося лише в справі № 200/3132/21-а і стосувалося зазначення в наказі днів додаткової відпустки, а не вислуги років в пільговому обчисленні, що безпосередньо впливає на її пенсійне забезпечення.

Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України), про що також просив позивач, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 1291 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87517, Донецька обл., м. Маріуполь, пр-т Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 40109058), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), про визнання протиправними бездіяльності та рішень, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідних документів для призначення/перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 01.02.2015 року по 30.04.2018 року, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідні документи для призначення/перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 01.02.2015 року по 30.04.2018 року, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області внести зміни до наказу від 14.02.2020 року № 59 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції, доповнивши його відомостями про вислугу років у пільговому обчисленні, до якої включити час проходження служби з 01.02.2015 року по 30.04.2018 року, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 03 вересня 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда