Рішення № 99356628, 24.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
160/3045/21
Номер документу
99356628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року Справа № 160/3045/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (письмове провадження) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання про визнання протиправним і скасування рішення, та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через систему “Електронний суд” звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання, в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке оформлено повідомленням № 177 від 29.10.2020 та рішення Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 27.10.2020 (протокол № 14) про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_1 з 01.10.2019 та зобов`язати вищезазначені управління і комісію повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2019 року про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі на опалювальний період з 01.10.2019 по 30.04.2020 року;

- визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке оформлено повідомленням № 353 від 23.12.2020 та рішення Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 22.12.2020 (протокол № 18) про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_1 з 01.10.2020 та зобов`язати вищезазначені управління і комісію повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.11.2020 року про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі на опалювальний період з 01.10.2020 по 30.04.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем у позовні заяві зазначено наступне. 10 жовтня 2019 року вона звернулась до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі, надавши повний перелік необхідних документів. 08 грудня 2019 року позивач отримала рішення відповідача, яке оформлене повідомленням про субсидію від 27.11.2019 р., відповідно до якого було відмовлено у призначені житлової субсидії з 01.10.2019 року у зв`язку з п. 22 Положенням про призначення житлових субсидій №848: житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні. Не погодившись з такою відмовою позивач звернулась до суду. Так рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 по справі №160/6181/20 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково. Зокрема, рішенням суду зобов`язано Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2019 року про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі з 01.10.2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020, прийнятого у справі №160/6181/20, відповідачем повторно здійснено розгляд заяви позивача та прийнято рішенням від 29.10.2020 №177, яким позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії. Підставою для відмови слугувало те, що у гр. ОСОБА_1 .

На переконання позивача, таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню, адже під час ознайомлення з матеріалами особистої справи вбачається, що відповідачем не повно з`ясовано обстави, а саме: відсутня довідка від газопостачальника з інформацією про відсутність заборгованості за споживчий газ на 01.10.2019, відсутні акт обстеження стану зовнішньо-внутрішньобудинкових електромереж щодо їх відповідності. Крім того, позивач вказує, що 26.11.2020 вдруге звернулась із заявою про призначення житлової субсидії на опалювальний період 2020-2021. Однак, їй знову було відмовлено, як підставу вказано п.п. 21,22 Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.10.1995 №848, оскільки відсутня реєстрація гр. ОСОБА_1 за зазначеною адресою з жовтня 2020 на понаднормову площу. Відтак, позивач вважає порушеним її право на отримання житлової субсидії, у зв`язку із чим звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 було відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

06.05.2021 від відповідача Комісії по розгляду спірних питань при наданні житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі, вважає їх безпідставними та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обгрунтування свої позиції зазначає наступне.

27.10.2020 на засідання Комісії надано документи для розгляду спірних питань. На порядок денний також було винесено питання розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 29.09.2019. На огляд Комісії було надано звернення позивача від 20.09.2019, надані у вересні 2019 наступні документи: копія свідоцтва про спадщину, копія клопотання про списання дебіторської заборгованості директору КП «Павлоградтеплоенерго», копія клопотання про списання дебіторської заборгованості директора КП ПВУВКГ, відповідь КП ПВУВКГ, копія ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, договір реструктуризації заборгованості з обов`язкових внесків (по квартплаті), копії довідок МСЕК, копія пенсійного посвідчення, довідка управителя ОСМД «Соборна,54», довідка про забезпеченість житловою площею та розмір платежів за житло, заява про призначення на понаднормову площу. Також на запит Управління надано документи:інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, довідка про розмір платежів від 29.09.2020, довідка про забезпеченість житловою площею, розмір платежів за житло та комунальні послуги від 10.07.2020, довідка про розмір платежів за житло від 09.10.2020, довідка сформована КП «ГИРАЦ» ПМР про заборгованість по комунальним платежем на 01.10.2019, заява ОСОБА_2 (співвласник приміщення), Акт обстеження від 08.20.20. Однак всупереч, п. 22 положення №848, позивач при поданні заяви на призначення субсидії не надав договір наймання (оренди) квартири АДРЕСА_2 , а надав копію свідоцтва про право на спадщину за заповітом. За інформацією Управління ОСОБА_1 не є внутрішньо переміщеною особою.

За наведених Положення № 848 норм, кількість зареєстрованих у приміщенні осіб прямо впливає на розмір субсидії, яка призначається. Також пунктом 30 Положення № 8 зазначається, що в розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів сім`ї домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарств, зазначених у пунктах 24-28 Положення. Таким чином розрахувати розмір субсидії з кількістю зареєстрованих «0» неможливо. Як зазначалось вище, Позивач не є орендарем даного приміщення чи внутрішньо переміщеною особою. Отже, з огляду на вищевказане, Комісією 27.10.2020 вирішено відмовити в приміщенні заявнику житлової субсидії з 01.10.2019 відповідно до п.п. 14/5, 21,22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.

Щодо розгляду заяви позивача від 26.11.2020 вказано наступне.

Так, 22.12.2020 на засідання Комісії надано документи для розгляду спірних питань. На порядок денний також було винесено питання розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії з 01.10.2020. Так, на огляд Комісії було надано заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 26.11.2020, декларація про доходи від 26.11.2020, довідка про розмір платежів ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги від 01.12.2020, довідка управителя ОСМД «Соборна, 54», довідка про розмір платежів за використання природного газу, довідка про розмір платежів за вивезення побутових відходів, довідка про реєстрацію та склад сім`ї від 26.11.2020, довідка №739 від 26.11.2020, довідка управителя ОСМД від 18.11.2020.

Комісією було прийнято рішення про відмову в призначенні субсидії відповідно п-п 21,22 Положення № 848. Підставою для не призначення субсидії по домоволодінню Позивача є відсутність реєстрації заявника та неможливість надання ним договору найму, наявність заборгованості за комунальні послуги та, через обмеження фінансового ресурсу міського бюджету - відсутність коштів - на виплату субсидії.

Комісія також не погоджується з вимогою позивача щодо стягнення витрат, пов`язаних з розглядом справи, а саме: переїзд до іншого населеного пункту сторін, відрив від звичайних занять тощо, так як позивачем не надано доказів понесених ним таких витрат.

06.05.2021 Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради надало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 у справі № 160/6181/20 по адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, зобов`язано Управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі з 01.10.2019 з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішення.

Управлінням було підготовлено пакет документів та направлено на розгляд Комісії по розгляду спірних питань при наданні житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання. Комісією від 27.10.2020 прийнято рішення про відмову в призначенні житлової субсидії з 01.10.2019 відповідно до п-п 14/5, 21,22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848. Згідно довідки наданої на запит КП «ГИРАЦ», за адресою позивача обліковується заборгованість за послуги КП «Павлоградводоканал» у розмірі 2397,84 грн., за послуги КП «Павлоградтеплоенерго» 12 535,43 грн.

Позивач зазначає, що питання заборгованості за послуги водопостачання вирішується в судовому порядку. Проте на час засідання Комісії 27.10.2020 питання залишилось не вирішеним, заборгованість продовжує обліковуватись на особовому рахунку позивача.

При поданні заяви на призначення субсидії ОСОБА_1 не надала договір наймання (оренди) квартири АДРЕСА_2 , а надала копію свідоцтва про право на спадщину за заповітом, не надано підтвердження того, що позивач є внутрішньо переміщеною особою. Отже, розрахувати розмір субсидії за кількістю зареєстрованих «0» неможливо.

Позивач 26.11.2020 знову звернулась до Управління з заявою про призначення субсидії на період з 01.10.2020. Управлінням сформовано пакет документів та направлено на розгляд Комісії. При розгляді Комісією заяви від 26.11.2020, на підставі отриманих Управлінням довідок, Комісією було прийнято рішення про відмову в призначенні субсидії відповідно до п-п 21,22 Постанови № 848.

Управління не може ігнорувати пункти Постанови № 848, не звертати уваги на акт відсутності реєстрації позивача за адресою АДРЕСА_3 , оскільки в Постанові № 848 є пряма заборона на призначення субсидії у разі відсутності реєстрації.

Комісією прийнято рішення про неможливість виділення коштів з міського бюджету через обмеження фінансового ресурсу міського бюджету.

Таким чином, дії Управління не суперечать чинному законодавству.

Крім того, відповідачем зазначено, що рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області 14 квітня 2021 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до КП «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про визнання умови договору недійсною, внести відомості про зменшення суми заборгованості. За зазначеним рішенням суд вказує, що підписанням договору у 2014 році ОСОБА_1 погодилась з наявною заборгованістю, а тому відсутні підстави для списання заборгованості. Для додаткового з`ясування інформації по домоволодінню ( АДРЕСА_3 ), Управлінням направлено запити до КП «Павлоградтеплоенерго» та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги». Отримана відповідь КП «Павлоградтеплоенерго» від 29.04.2021 вих. №1243, згідно якого позивач здійснила відключення від мереж централізованого опалення самовільно, заборгованість у розмірі 12535,43 грн. не сплачена.

Щодо судових витрат зазначено, що позивачем не надано доказів понесення нею таких витрат, а тому не підлягає задоволенню.

06.05.2021 та 21.05.2021 позивачем до суду було надано відповіді на відзиви та додаткові пояснення, в яких підтримала обгрунтування, викладені в позовній заяві.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно із ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частинами 5, 8 ст. 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з паспортними даними зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 .

10.10.2019 позивач звернулась до відповідача –Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії.

До заяви були додані наступні документи: декларація про доходи, копія свідоцтва про спадщину за заповітом зі штампами про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно,довідка про місце проживання, копія клопотання про списання дебіторської заборгованості директору КП Павлоградтеплоенерго», копія клопотання про списання дебіторської заборгованості директора КП «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Павлоградської міської ради, копія листа КП «Павлоградводоканал» від 30.09.2019, копія ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, договір реструктуризації заборгованості з обов`язкових внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна, копії довідок МСЕК, копія пенсійного посвідчення, довідка правителя ОСМД «Соборна, 54», довідка про забезпеченість житловою площею та розмір платежів за житло, заява про призначення на понаднормову площу. Також на запит Управління надано документи: інформація з Державного реєстру речових прав на рухоме майно, довідка про розмір платежів від 29.09.2020, довідка про забезпеченість житловою площею, розмір платежів за житло та комунальні послуги від 10.07.2020, довідка про розмір платежів за житло від 09.10.2020, довідка сформована КП «ГИРАЦ`ПМР про заборгованість по комунальним платежам на 01.10.2019, заява ОСОБА_2 (співвласник приміщення), АКТ обстеження від 08.20.2020.

Повідомленням від 27.11.2019 за вих.№ 692/06 (особова справа №013027) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) повідомлено про не призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.10.2019 року.

Не погоджуючись з відмовою в призначенні житлової субсидії, позивач звернулась до суду.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 по справі №160/6181/20 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково. Зокрема, рішенням суду зобов`язано Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2019 року про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі з 01.10.2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020, прийнятого у справі №160/6181/20, відповідачем повторно здійснено розгляд заяви позивача.

Згідно протоколу засідання комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлової субсидії, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та питань щодо включення до Реєстру інформації пільговиків за фактичним місцем проживання м. Павлоград №14 від 27.10.2020 щодо питання призначення субсидії гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 з жовтня 2019 на понаднормову площу (п.10) вирішено: «Керуючись пп. 5 п. 14, пп. 21-22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (зі змінами) відмовлено в призначенні субсидії, оскільки відсутня реєстрація гр.. ОСОБА_1 за зазначеною адресою, наявна заборгованість за комунальні послуги понад 340 грн., не передбачено кошти на житлові субсидії, у зв`язку з обмеженістю фінансового ресурсу міського бюджету».

Позивачу було направлено повідомлення від 29.10.2020 №177, в якому вказано про відмову в призначенні житлової субсидії. Підставою для відмови слугувало те, що у гр. ОСОБА_1 відсутня реєстрація за адресою: АДРЕСА_3 , наявна заборгованість за комунальні послуги понад 340 грн., не передбачено кошти на житлові субсидії, у зв`язку з обмеженістю фінансового ресурсу міського бюджету.

26.11.2020 позивач вдруге звернулась із заявою про призначення житлової субсидії на опалювальний період 2020-2021.

На огляд Комісії було надано заява ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 26.11.2020, декларація про доходи від 26.11.2020, довідка про розмір платежів ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги від 01.12.2020, довідка управителя ОСМД «Соборна,54», довідка про розмір платежів за використання природного газу, довідка про розмір платежів за вивезення побутових відходів, довідка про реєстрацію та склад сім`ї від 26.11.2020, довідка №739 від 26.11.2020, довідка управителя ОСМД від 18.11.2020.

При розгляді Комісією заяви від 26.11.2020, на підставі отриманих довідок, Комісією було прийнято рішення про відмову в призначенні субсидії відповідно до п-п 21,22 Постанови №848.

Підставою для не призначення субсидії визначено п. 22 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 – житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарств, які зареєстровані в житловому приміщенні.

Не погодившись з відмовою у призначенні житлової субсидії, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Положеннями Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III визначено, що з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017року № 2189-VIII (далі – Закон № 2189-VIII).

Пунктом 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій, визначається Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення № 848 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807, чинній на час спірних правовідносин).

Пунктом 1 Положення № 848 встановлено, що це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Пунктом 2 Положення № 848 визначено, що Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:

структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);

структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача. Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла

Згідно з пунктом 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Пунктом 9 Положення № 848 передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

Відповідно до п. 43 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

-заяву;

-декларацію;

-довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

-копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

-договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);

-інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Згідно з п. 44 Положення № 848 заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг “Портал Дія” (далі - Портал Дія), офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням кваліфікованого електронного підпису).

Відповідно до п. 46 Положення № 848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли:

не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків.

Згідно з п. 48 Положення № 848 під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Відповідно до п. 50 Положення № 848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики;

доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;

наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:

- розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;

- розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.

Установлена органами місцевого самоврядування сума внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку ділиться на кількість місяців у кварталі з подальшим округленням отриманого значення до копійок;

- сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами у відповідність із стандартними умовами.

Якщо звернення за призначенням субсидії надійшло через Портал Дія, відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення отримує необхідну для призначення субсидії інформацію згідно з Порядком організації електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 357 “Деякі питання організації електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2018 р., № 41, ст. 1450).

Пунктом 56 Положення № 848 передбачено, що спідрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Згідно з п.60 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення);

відмову в призначенні житлової субсидії.

Приписами п.62 Положення № 848 визначено, що у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Перелік обставин, за яких не призначається субсидія, визначений у п. 14 Положення №848.

Системний аналіз наведених правових положень свідчить про те, що право на отримання субсидії мають громадяни України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Для призначення субсидії особа повинна звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення та надати документи, визначені п.43 Положення №848. За результатами розгляду заяви та поданих документів структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймається одне з рішень, визначених п. 60 Положення №848.

Водночас, підставою позивачу для відмови у призначенні житлової субсидії є відсутність реєстрації за місцем проживання (п. 22 Положення №848) та наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (п.п.5 п. 14 Положення №848).

Окрім того, суд зазначає, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 по справі №160/6181/20 позовну заяву ОСОБА_1 Позовну було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управлінням соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке оформлено повідомленням №692 від 27.11.2019 р. про не призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.10.2019 р.

Зобов`язано Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2019 року про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі з 01.10.2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Рішення суду набрало законної сили 29.12.2020.

Так, у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 по справі №160/6181/20 суд дійшов наступних висновків:

«Підстава для прийняття повідомлення про непризначення житлової субсидії №692 від 27.11.2019 р. не узгоджується з приписами п.60 Положення №848 з урахуванням тієї обставини, що таке рішення структурного підрозділу про непризначення житлової субсидії приймається у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення.

Тож, посилання відповідача у повідомленні №692 від 27.11.2019 р. про субсидію на п.22 Положення №848 в якості підстави для не призначення субсидії є цілком неправомірним, таким, що не узгоджується з положенням чинного законодавства України.

Не прийнятними суд вважає і доводи відповідача про те, що відсутність реєстрації у домоволодінні за місцем проживання є підставою для не призначення житлової субсидії.

З урахуванням викладеного, серед обставин, за яких житлова субсидія не призначається, відсутнє посилання на п.22 Положення №848, законодавцем не визначено серед обставин, за яких не призначається субсидія, таку обставину як відсутність реєстрації у домоволодінні за місцем проживання.

Посилання відповідача на наявність у позивача заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не приймаються судом з урахуванням положень абзацу 2 частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, адже суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Рішення, оформлене повідомленням №692 від 27.11.2019 р. про субсидію, про не призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.10.2019 р., не містить посилання на наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.»

Рішення суду відповідачами виконано в частині повторного розгляду заяви позивача про призначення житлової субсидії та дотримання самої процедури розгляду такої заяви, однак не враховано наведені вище висновки суду в рішенні від 25.08.2020 по справі №160/6181/20.

Так, згідно ч.2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до положень статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд зазначає, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій при прийнятті оскаржуваного рішення по даній справі. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги в цій частині.

З огляду на зазначене, рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке оформлено повідомленням № 177 від 29.10.2020 та рішення Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 27.10.2020 (протокол № 14) про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_1 з 01.10.2019 та рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке оформлено повідомленням № 353 від 23.12.2020 та рішення Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 22.12.2020 (протокол № 18) про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_1 з 01.10.2020 прийняті відповідачами не на підставі та не у спосіб, що передбачений законодавством України, не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, а тому підлягає скасуванню як протиправні.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз.10 п.9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003р. № 3-рп/2003).

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (див. рішення у справі "HasanandChaush v. Bulgaria", заява №.30985/96).

Отже, адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Для цього адміністративний суд наділений повноваженнями, зокрема, щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, або ж прийняти рішення, і це прямо вбачається з п.4 ч.2 ст.245 КАС України.

Окрім того, суд звертає увагу, що позивач вже зверталась до суду з метою захисту свого порушеного права на призначення субсидії.

Так, судом було зобов`язано відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії з урахуванням висновків суду, однак відповідач виконав рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 по справі №160/6181/20 частково, а саме повторно розглянув заяву без врахування висновків суду у даному рішенні.

З урахуванням наведеного, з метою ефективного та належного захисту порушеного права позивача та з метою усунення повторного порушення прав позивача з питання призначення житлової субсидії, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради призначити за заявою ОСОБА_1 №70882 від 26.11.2020 та №40783 від 30.09.2019 житлову субсидію за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_3 .

Що стосується вимог позивача про компенсацію витрат, що пов`язані із прибуттям до суду, компенсацію витрат за відрив від звичайних занять та витрат, пов`язаних із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду;

3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз;

4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до статті 135 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з переїздом до іншого населеного пункту сторін та їхніх представників, а також найманням житла, несуть сторони.

Стороні, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, та її законному представнику сплачується іншою стороною компенсація за втрачений заробіток чи відрив від звичайних занять. Компенсація за втрачений заробіток обчислюється пропорційно до розміру середньомісячного заробітку, а компенсація за відрив від звичайних занять - пропорційно до розміру мінімальної заробітної плати.

Частиною 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у звязку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Суд вважає необґрунтованими та безпідставними вимоги позивача щодо компенсації витрат, що пов`язані із прибуттям до суду, оскільки справа призначена та розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З цих же підстав не підлягають задоволення вимоги позивача щодо компенсації витрат за втрачений заробіток чи відрив від звичайних занять. Окрім того, позивачем не надано належних і допустимих доказів витрат відриву від звичайних занять.

Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Тобто, позивач звільнена від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат у вигляді судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Центральна, 47), Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання ( АДРЕСА_5 ) про визнання протиправним і скасування рішення, та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке оформлено повідомленням № 177 від 29.10.2020 та рішення Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 27.10.2020 (протокол № 14) про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_1 з 01.10.2019.

Визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке оформлено повідомленням № 353 від 23.12.2020 та рішення Комісії по розгляду спірних питань при наданні населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та питань щодо включення до Реєстру інформації про пільговиків за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 22.12.2020 (протокол № 18) про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_1 з 01.10.2020.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради призначити за заявою ОСОБА_1 №70882 від 26.11.2020 та №40783 від 30.09.2019 житлову субсидію за адресою її фактичного проживання: АДРЕСА_3 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко