
Справа № 610/1814/21
Провадження № 3/610/604/2021
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2021 року Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова Валентина Миколаївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Головного управління ДПС у Харківській області стосовно ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився, зареєстрований і проживає у АДРЕСА_1 , директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросет», реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом № 1416 про адміністративне правопорушення від 14.06.2021, головним державним ревізором-інспектором відділу якості управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Харківській області Степаненко Л.А. при проведенні документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агросет» (код ЄДРПОУ 34329080, місцезнаходження: Харківська область, Ізюмський район, с. Шебелинка, вул. Центральна, буд. 57) встановлено, що ОСОБА_1 , будучи директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросет» (код ЄДРПОУ 34329080, місцезнаходження: Харківська область, Ізюмський район с. Шебелинка, вул. Центральна, 57) порушив встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме: ведення податкового та бухгалтерського обліку, що призвело до порушення п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 2 155 624 грн, у тому числі: у лютому 2019 на суму 107 048 грн, у липні 2019 на суму 502 158 грн, у січні 2020 на суму 416 320 грн, у квітні 2020 на суму 40 449 грн, у липні 2020 на суму 250 040 грн, у вересні 2020 на суму 318 258 гри, у жовтні 2020 на суму 151 522 грн, у листопаді 2020 на суму 82 346 гри, у січні 2021 на суму 194 205 грн, у лютому 2021 на суму 93 278 грн та завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 404 687 грн.; п. 103.4, п. 103.5, п. 103.10 ст. 103, п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України, що призвело до заниження розміру податку на доходи нерезидента у вигляді дивідендів за період з 01.10.2017 по 31.03.2021 за рахунок неправомірного застосування зменшеної ставки податку всього у сумі 10 670 200 грн., в тому числі за 2019 рік на 10 000 грн., за 2020 рік на 10 660 200 грн.; п.п. 266.2.1 п. 266.2, абз. «ж» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266, п.п. 266.3.3 п. 266.3, п.п. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальну суму 369 633,13 грн., в тому числі за 4 квартал 2017 року на 65 378,4 грн., за 2018 рік на 304 254,73 грн., відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 подав до суду клопотання про закриття справи у зв`язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки на даний час обставини, викладені в акті перевірки, є предметом розгляду скарг у ДПС України та вказав, що не погоджується з висновками, викладеними в складеному Головним управлінням ДПС у Харківській області акті перевірки від 14.06.2021 за № 10157/20-40-07-13-07/34329080. 27.07.2021 ТОВ «Агросет» було подано скарги до Державної податкової служби України на податкові повідомлення-рішення від 21.07.2021 № 00142720713, № 00142710713, № 00142700713, № 00142600713 ГУДПС у Харківській області.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об`єктивних і суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. До цих ознак належать: об`єкт; об`єктивна сторона; суб`єкт; суб`єктивна сторона. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу адміністративного правопорушення в цілому.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Акт «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агросет» № 10157/20-40-07-13-07/34329080 від 14.06.2021, копія якого міститься в матеріалах справи та яким оформлено результати перевірки, не є належним та допустимим доказом вчинення ОСОБА_1 інкримінованого їй правопорушення, з огляду на таке.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України встановлено, що податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення податкового контролю є, зокрема, здійснення перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (пп. 62.1.3 п. 62.1. ст. 62 Податкового кодексу України)
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п. 86.1. ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати (абзац другий п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України).
У разі незгоди платника податків з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці), платник податків згідно з п. 86.7. ст. 86 Податкового кодексу України має право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення.
За результатами перевірки у випадках, встановлених п. 58.1. ст. 58 Податкового кодексу України, контролюючий орган виносить податкові повідомлення-рішення, які згідно з п. 56.1 ст.56 Податкового кодексу України можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (п. 56.18 ст.56 Податкового кодексу України).
Отже, висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій працівників контролюючого органу з виконання податкового контролю та їх результатів, але самі собою такі висновки не породжують правових наслідків для платника податків.
Податковий орган не позбавлений права викладати в акті перевірки власні суб`єктивні висновки щодо зафіксованих обставин, та в подальшому, у разі виникнення спору щодо рішень про визначення грошових зобов`язань, що приймаються на підставі такого акта, обґрунтовувати ними власну позицію щодо наявності певних допущених платником податків порушень. Проте, оцінка акта перевірки, в тому числі викладених у ньому висновків перевірки, надається у разі оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту, контролюючим органом вищого рівня (у разі оскарження в адміністративному порядку) або судом.
Порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, засвідчене податковим органом внаслідок податкової перевірки, може утворювати закінчений склад винного і караного правопорушення лише за умови та з моменту наявності узгоджених податкових повідомлень-рішень, що підтверджуватимуть наведені факти.
Таким чином, до закінчення процедури оскарження податкових повідомлень-рішень, винесених на підставі акту перевірки, результати перевірки не можуть бути підставою для висновків щодо наявності в діях відповідальних осіб порушень вимог податкового законодавства.
Судом встановлено, що ТОВ «Агросет» 06.08.2021 звернулося до Державної податкової служби України зі скаргами на податкові повідомлення-рішення від 21.07.2021 № 00142720713, № 00142710713, № 00142700713, № 00142600713 ГУДПС у Харківській області.
Відтак, протягом процедури оскарження податкових повідомлень-рішень, винесених за результатами перевірки, підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 163-1 КУпАП відсутні, оскільки допустимість доказів, доданих до протоколу матеріалів, в тому числі результатів перевірки, поставлена під сумнів. Використання матеріалів перевірки в якості доказів для притягнення особи до адміністративної відповідальності можливо лише після підтвердження дотримання процедури проведення цієї перевірки та її висновків.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з положеннями ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи, тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, в зв`язку з чим провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ч. 1 ст.247, ст.ст. 245, 280, 283, 285 КУпАП, суддя –
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Тімонова