Рішення № 99350135, 03.09.2021, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
03.09.2021
Номер справи
583/2965/21
Номер документу
99350135
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/2965/21

2/583/767/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2021 року м. Охтирка

Охтирський міськрайсуд Сумської області в складі:

головуючого судді Соколової Н.О.,

за участі секретаря судового засідання Марченко О.Ю.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в залі суду № 6 справу № 583/2965/21 за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

28.07.2021 управління соціального захисту населення Охтирської міської ради звернулося до суду із позовом про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії. Свої вимоги мотивують тим, що відповідачка звернулася до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради з заявою та декларацією про призначення субсидії за адресою : АДРЕСА_1 . З листопада 2018 року по квітень 2019 року та автоматично з 01.05.2019 по 01.08.2019 відповідачці призначено житлову субсидію. За результатами проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності управління соціального захисту населення Охтирської міської ради за період з 01.01.2015 по 30.09.2019 аудиторами Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Сумській області встановлено невідповідність інформації, на підставі якої призначено (продовжено) субсидію окремим громадянам, зокрема за чоловіком відповідачки ОСОБА_2 07.10.2016 був зареєстрований транспортний засіб – причіп ПГМФ 8304, 2016 року випуску, про що отримувачем субсидії не було задекларовано при зверненні за отриманням субсидії. Відповідачці направлено письмове повідомлення про необхідність повернення коштів субсидії. Управлінню кошти не повернуто.

В зв`язку з чим просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 21379,06 грн. та судові витрати.

03 серпня 2019 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи. Крім цього, відповідачці визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

27.08.2021 відповідачка подала відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнала та зазначила, що дійсно 14.11.2018 вона по пошті звернулася до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. До заяви додала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 14.11.2018, у розділі 4 якої "Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку із дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) нею була заповнена графа «Автомобіль марки», в якій вона вказала, що ніхто із осіб, які претендують на субсидію, не мають автомобілів із дати випуску яких минуло менше 5 років. Ці дані відповідають дійсності. Якби графа мала б назву «Автомобіль марки та причіпи», вона звичайно вказала, що мій чоловік має причіп до легкового автомобіля. Мети ввести в оману Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради при складанні даної декларації вона не мала, точно відповіла на поставлене питання стосовно наявності автомобілів. Ніхто із працівників Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради не роз`яснив, що графа в декларації «Автомобіль марки» вимагає запису туди не тільки автомобілів, а й інших транспортних засобів, в її випадку причіпа до легкового автомобіля, наявність якого у її чоловіка, до речі, не позбавляла її права на отримання субсидії, так як вартість причіпа складала 7000 грн., що значно менше за 50 000 грн. Доводи позивача, що вона свідомо надала недостовірні дані Управлінню соціального захисту населення Охтирської міської ради, при заповненні декларації, є безпідставними. Згідно вимог чинного законодавства, обов`язок по нарахуванню житлової субсидії та направленню запитів для отримання відомостей про наявність в осіб транспортних засобів, покладений безпосередньо на Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради. Лише 20.12.2019 заступником начальника УПСЗН Охтирської міської ради проведено перевірку достовірності даних про наявність у неї транспортних засобів шляхом запиту до територіального сервісного центру №5943 регіонального сервісного центру МВС у Сумській області. Перевіркою встановлено, що у її чоловіка, ОСОБА_2 мається причіп до легкового автомобіля 2016 року випуску, зареєстрований в установленому порядку, вартістю 7000 грн. До 01.05.2018 в Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню житлових субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу» була відсутня норма, яка б забороняла призначення субсидії домогосподарствам, якщо будь-хто із членів сім`ї домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше п`яти років. (крім мопеда). Таку норму було введено Постановою КМУ №329 від 27.04.2018 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1022», якою Положення про порядок призначення житлових субсидій було викладено у новій редакції, яка набрала чинності з 01.05.2018. Відповідно до підпункту 2 п. 6 Положення (в редакції постанови КМУ №329 від 27.04.2018), житлова субсидія не призначається (в тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства, або член його сім`ї має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше 5 років (крім мопеда). П. 7 Положення, було передбачено, що «За наявності умов, зазначених у п. 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у п.п. 1 п. 6 цього Положення» Рішення про призначення (відмову у призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Вирішенні питання про стягнення з неї надміру виплаченої субсидії, питання про надання субсидії за наявності причепа чи відмову у наданні субсидії, такою комісією не розглядалося і рішення не приймалося, матеріально-побутові умови її домогосподарства не обстежувалися. З 01 жовтня 2019 року Положення про порядок призначення житлових субсидій, згідно з постановою КМ України від 14.08.2019 №807 «По внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» було викладено в новій редакції, і в ньому уже відповідно до п.п. 2 п. 14 нової редакції Положення передбачалося, що житлова субсидія не призначається (в тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства, або член його сім`ї, має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше 5 років (крім мопеда). Постановою Кабінету Міністрів України №878 від 20.10.2019 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 і від 17.07.1998 №1156», були внесені, в т.ч. зміни і до підпункту 2 п. 14 Положення, який було викладено в наступній редакції: Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: 2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда і причепа). Так, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно- правовий акт, під час якого вони настали або мали місце. Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом`якшують, або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права. Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом`якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно - правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.

Таким чином, вважає, що позивач не довів факт наявності її умисних дій спрямованих на навмисне подання недостовірних відомостей чи приховування відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання коштів у вигляді житлової субсидії та визначення її розміру. В задоволенні позовних вимог просила відмовити.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 14.11.2018 звернулася до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради з заявою про призначення субсидії. Разом із заявою позивачка подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням субсидії, в якій вказала, що не має у власності або володінні членів сім`ї транспортних засобів з дати виписку яких минуло менше 5 років.

Рішенням про призначення субсидії відповідачці була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада місяця 2018 по квітень місяць 2019 включно щомісячно на суму 2812,16 грн. (а.с.6).

Згідно з обліковими даними територіального сервісного центру № 5943 Регіонального сервісного центру МВС у Сумській області за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації м. Охтирка 07.10.2016 був зареєстрований причіп ПГМФ 8304, 2016 року випуску загальною вартістю 7000 гривень. (а.с.7).

Згідно з пп. 2 п. 6 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.10.1995 № 848 (що діяв на дату звернення відповідача за призначенням субсидії) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

Відповідно до п. 13 вищевказаного Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Таким чином, відповідачу була призначена та виплачена субсидія, яка не повинна була бути призначена.

Пунктом 22 Положення №848 також передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

Тобто, виходячи зі змісту пункту 22 Положення №848 зазначення заявником недостовірних даних, що вплинули на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру є підставою для припинення надання житлової субсидії та повернення надміру виплаченої субсидії.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Позивач 29.05.2020 направив ОСОБА_1 повідомлення про повернення надмірно отриманої субсидії в сумі 21379,06 грн.

Однак в добровільному порядку вказана сума відповідачкою повернута не була.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що нею була заповнена графа «Автомобіль марки», тому нею не було вказана причіп, оскільки відповідачем заповнювався розділ IV Декларації «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані у встановленому законом порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років (крім мопеда).

У п. 1.10 ПДР України зазначається, що транспортний засіб ? це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про дорожній рух" державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Причіп є транспортним засобом та зважаючи на зазначені вище норми повинен бути зазначений відповідачем у розділі IV Декларації.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідачки надміру виплачених коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Як вбачається з наданого позивачем розрахунку за період з 01.11.2018 по 30.04.2019 та з 01.05.2019 по 31.08.2019 ОСОБА_1 нарахована субсидія на загальну суму 21379,06 грн.

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню надміру виплачена субсидія за період з 01.11.2018 по 30.04.2019 та з 01.05.2019 по 31.08.2019 в сумі 21379,06 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2270 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ :

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 21379,06 грн (двадцять одну тисячу триста сімдесят дев`ять грн. 06 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради сплачений судовий збір в сумі 2270 грн.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його складення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Позивач: Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Перемоги, 1, код ЄДРПОУ 23294808.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області Н.О. Соколова