
Справа № 132/2235/21
3/132/1325/21
ПОСТАНОВА
іменем України
01.09.2021 року м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Ставнійчук С.В.,
за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ,
прокурора Бондарук І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Калинівки Вінницької області матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , обіймаючої посаду заступника директора з навчальної роботи Калинівського технологічного коледжу, РНОКПП НОМЕР_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
встановила:
ОСОБА_1 будучи депутатом Калинівської міської ради Вінницької області 7-го скликання, на яку поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції» в силу підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, а також суб`єктом адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена статтею 172-6 КУпАП, в порушення вимог абзацу 2 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 21.05.2021року, без поважних причин, подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування «Після звільнення» за минулий 2020 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, фактично визнала, зазначивши, що про необхідність подавати щорічні декларації обізнана, оскільки, вона як заступник керівника вищого навчального закладу також була суб`єктом декларування відповідно до ч.5 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в зв`язку з чим подавала декларацію одночасно як депутат місцевої ради і як заступник директора Калинівського технологічного коледжу. У зв`язку з тим, що Калинівський технологічний коледж уже не є вищим навчальним закладом, у 2021 році обов`язок подання декларації як керівника закладу освіти було припинено, при цьому вона помилково вважала, що термін подання декларації є продовженим до 01.06.2021, тому нею не вчинялися дії щодо подання декларації в зв`язку з припиненням повноважень депутата місцевої ради в строк до 01.04.2021.
Прокурор в судовому засіданні підтримала обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, просила накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі ст.245КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У пункті 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 25травня 1998року «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов`язані зкорупцією» роз`яснено, що у справах даної категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247, 280 КУпАП. При цьому необхідно особливу увагу звертати на те чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності, чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною в його вчиненні, чи належить вона до суб`єктів вказаного правопорушення.
Відповідно до ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП України передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Згідно з п.2 роз`яснень спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (надалі - ВССУ) «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Наявними матеріалами встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до рішення 1-ої сесії 7-го скликання Калинівської міської ради Вінницької області № 2 від 19.11.2015р. «Про затвердження повноважень депутатів Калинівської міської ради 7-го скликання», була обрана депутатом Калинівської міської ради Вінницької області 7-го скликання, та 20.11.2020р. припинила свої повноваження згідно рішення 1-ої сесії 8-го скликання Калинівської міської ради Вінницької області № 2 від 20.11.2020р. «Про визнання повноважень депутатів Калинівської міської ради 8-го скликання».
За змістом підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати місцевих рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового складу.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язанні наступного року після припинення діяльності подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, в установленому частиною 1 цієї статті порядку, тобто шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції до 1 квітня.
Відповідно до роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 № 1, встановлено що декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.
Подання декларацій здійснюється згідно з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , яка припинила свою діяльність, пов`язану з виконанням функцій місцевого самоврядування 20.11.2020, була зобов`язана до 01.04.2021 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що припинила таку діяльність, за минулий 2020 рік.
За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, а також згідно послідовності дій користувача Реєстру, наданої Національним агентством з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 лише 21.05.2021р. о 13 год.32 хв. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за минулий 2020 рік.
Отже, ОСОБА_1 в порушення вимог абзацу 2 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 21.05.2021р. о 13год.32хв., без поважних причин, подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування «Після звільнення» за минулий 2020 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Окрім визнання своєї вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення в повному обсязі доведена матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 322 від 05.07.2021р.; послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2020 рік, на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції - 21.05.2021р. о 13 год.32хв.; роздруківкою декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік; витягами з рішень, наказів та розпоряджень, та іншими матеріалами справи.
Об`єктивних причин, які вказують на наявність поважних причин, які зумовили несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 судом не встановлено.
Вище перелічені докази узгоджуються між собою, будь-яких сумнівів у їх належності, допустимості не має, в сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи обставини правопорушення, дані про особу, яка притягується до відповідальності, зокрема те, що ОСОБА_1 раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, обставини, що пом`якшують відповідальність фактичне визнання вини, а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов до висновку про необхідність накладення на стягнення у мінімальних межах санкції статті. За своїм видом та розміром накладене на ОСОБА_1 стягнення сприятиме досягненню визначеній у ст.23 КУпАП меті адміністративних стягнень та відповідає принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини.
Відповідно, до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Враховуючи наведене суд вважає, що з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 172-6, 221, 283-284, 287, 294 КУпАП, суддя,-
постановила:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень в дохід держави на рахунок (IBAN) UA978999980313060106000002776, отримувач: ГУК у Він.обл./м.Калинівка/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, Казначейство України (ЕАП).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 454,00грн. на номер рахунку (IBAN) UA908999980313111256000026001, отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, Казначейство України (ЕАП).
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Калинівський районний суд Вінницької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.В. Ставнійчук