Рішення № 99326867, 02.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
640/6919/21
Номер документу
99326867
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2021 року м. Київ № 640/6919/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та інвалідів на вул. М.Котельникова, 32/11 пропро застосування заходів реагуванняВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві з позовом до Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова та просить суд:

- застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації першого поверху та складського приміщення, розташованого на шостому поверсі, шляхом зобов'язання Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова відключити джерела електроживлення та накласти печатки на розподільчі електрощити та вхідні двері складського приміщення, розташованого на шостому поверсі, у будівлі за адресою: вул. Котельникова, б. 32/11- до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки;

- обов'язок щодо виконання судового рішення покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві;

- контроль за виконання судового рішення щодо усунення порушень Спеціалізованим будинком для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що під час здійснення перевірки встановлено, що об'єкт перевірки - приміщення Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова на вул. М. Котельникова, б. 32/11 експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю і здоров'ю людей, що зафіксовано в акті №73 від 19.02.2021.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній вказує, що ним вживаються усі залежні від нього дії по усуненню виявлених порушень.

Також, 15.04.2021 відповідачем подано клопотання про долучення додаткових доказів, де, серед іншого, ним зазначено, що усунуто пункт 4 припису та повідомлено, що у 2020 році було заплановано заміну дверей електрощитової та протипожежні, а у 2021 році під час проведення капітального ремонту двері буде замінено на виконання вимог припису щодо усунення виявлених порушень.

20.05.2021 представником відповідача також подано клопотання про долучення додаткових доказів, де вказано, що станом на час його подання не усунутими залишається 15 порушень, що свідчить про позитивну динаміку усунення порушень.

Разом з цим, представником позивача також надано до суду додаткові пояснення, до яких долучено акт від 13.05.2021 №345 та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу МВС України від 17.01.2019 року №22, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.01.2019 року за №73/33044, доручення Прем'єр-міністра України від 27.01.2021 №2768/1/1-21 та доручення ДСНС України від 27.01.2021 №В-25 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві видано наказ від 28.01.2021 №78 «Про проведення планових перевірок» (далі - Наказ №78).

Згідно Наказу №78 заступнику начальника управління - начальнику відділу запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Святошинського районного управління ГУ ДСНС України у м. Києві полковнику служби цивільного захисту Слівінському Г.І. наказано забезпечити проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання у відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, зокрема, Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова.

Частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

На підставі Наказу №78, видано посвідчення від 08.02.2021 №519 про проведення заходу державного нагляду (контролю) Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова.

За результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки позивачем складено акт перевірки 19.02.2021 №73, яким зафіксовано порушення відповідачем вимог законодавства, а саме правил та норм пожежної і техногенної безпеки у кількості - 26 порушень.

В подальшому, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведено повторну перевірку відповідача, за наслідком якої складено акт перевірки від 13.05.2021 №345, яким зафіксовано 15 порушень, а саме:

- на вікнах коридорів першого поверху, які відносяться до шляхів евакуації, встановлено глухі грати, що є порушенням пункту 2.16 розділу VI ППБУ;

- в двох протилежних один від одного торцях коридору перекрито доступ до вікон світлових карманів (влаштовано кабінети), що суперечить вимогам пункту 10.1.4. ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди. Основні положення» та є порушенням розділу V пункту 1.2 ППБУ;

- в загальному коридорі влаштовано перегородку, яка перекриває доступ до світлового, що суперечить вимогам п. 9.4.3, п. 9.4.5. ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди. Основні положення», що є порушенням розділу V пункту 1.2 ППБУ;

- елемент заповнення прорізу в протипожежній перешкоді, яка відокремлює приміщення електрощитової не відповідає вимогам (відсутні протипожежні двері), що є порушенням пункту т2.3 розділу III ППБУ;

- допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (в тому числі експлуатація несертифікованих подовжувачів), що є порушенням пункту 1.8 розділу IV ППБУ;

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів в розподільчих коробках не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, що є порушенням пункту 5 розділу II ППБУ;

- не відкориговані (поновлені) плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі, що є порушенням пункту 5 розділу II ППБУ;

- приміщення не забезпечені нормативною кількістю первинних засобів пожежогасіння (вогнегасниками), що є порушенням пункту 3.8 розділу V ППБУ;

- складське приміщення не відокремлене протипожежними дверима відповідно до п.6.4 ДБН В. 1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні вимоги», що є порушенням пункту 2.3 розділу III ППБУ;

- електричний вимикач освітлювальних мереж складського приміщення не винесено за межі (ззовні) вказаних приміщень на негорючі стіни або на окремі опори, що є порушенням розділу IV пункту 1.15 ППБУ;

- двері на шляхах евакуації з приміщень першого поверху не відчиняються в напрямку виходу людей з будівлі (порушення п.7.2.9 ДБН В. 1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні вимоги»), що є порушенням пункту 2.27 розділу III ППБУ;

- приміщення не обладнані системою оповіщення 3-го типу з мовленнєвим способом оповіщення (запис і передача спеціальних текстів), що є порушенням пункту 1.2 розділу V ППБУ, пункту 5.8 ДБН В.2.5-56:2014;

- висота евакуаційного виходу зі сходової клітини 1-го поверху менше 2 м, що є порушенням пункту 2.23 розділу III ППБУ;

- приміщення складу на 6-му поверсі не дообладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», що є порушенням пункту 1.2 розділу V ППБУ;

- сходові клітки, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені світловими покажчиками напрямку руху відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», що є порушенням пункту 2.31 розділу III Табл. Б.2 ДБН В.2.5-56:2014.

Вирішуючи спір по суті суд звертає увагу на наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Положеннями частини 4 статті 4 Закону № 877-V встановлено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно з абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини 10 статті 4 Закону № 877-V посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з`ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Частиною 7 статті 7 Закону № 877-V встановлено, що на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частина 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

На підставі пункту 22 статті 67 Кодексу Цивільного захисту України державним інспектором проведено фотозйомку, як допоміжний засіб документування правопорушень у сфері техногенної та пожежної безпеки. Копії фотографій наявні в матеріалах справи.

Приписами частин 1, 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 6 статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб`єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Як уже зазначалось раніше, за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки складено акт від 13.05.2021 №345.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналогічні положення викладено у приписах частини 5 статті 4 Закону № 877-V, згідно з якими виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Разом з тим, статтею 69 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови, зокрема, з питань пожежної безпеки у разі, поміж іншого, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, та з питань техногенної безпеки.

Таким чином, статтями 69, 70 Кодексу цивільного захисту України передбачені різні санкції за порушення вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

При цьому, зі змісту вищевказаних норм законодавства вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки.

Суд акцентує увагу на тому, що актом від 13.05.2021 №345 зафіксовано 15 порушень, які мають своїм наслідком виникнення пожежі, що, в свою чергу, є надзвичайною ситуацією, яка несе загрозу життю та здоров'ю людей.

Варто відмітити, що посилання відповідача на позитивну динаміку усунення порушень не може свідчити про їх усунення та відсутність обставин наявності загрози здоров'ю та життю людей. Окрім цього, суд звертає увагу, що відповідач є закладом у якому перебувають ветерани війни та праці, громадяни похило віку та інваліди, які, з урахуванням свого віку чи будь-яких інших обмежень (фізичних тощо) матимуть ускладнення щодо евакуації, у випадку настання пожежі. При цьому, на думку суду, не отримання ними певних послуг у період зупинення експлуатації відповідних приміщень, не може прирівнюватися до наявності загрози життю та їх здоров'ю, адже у відповідності до статті 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя.

Суд наголошує на тому, що поняття «загроза життю та/або здоров'ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Зважаючи на те, що в ході розгляду справи не підтверджено усунення порушень, які зафіксовані в акті повторної перевірки №345 від 13.05.2021 суд вважає, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації першого поверху та складського приміщення, розташованого на шостому поверсі, шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печатки на розподільчі електрощити складського приміщення, розташованого на шостому поверсі, у будівлі за адресою: вул. Котельникова, б. 32/11- до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 13.05.2021 №345 є обгрунтованими.

При цьому, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова накласти печатки на вхідні двері складського приміщення, розташованого на шостому поверсі, у будівлі за адресою: вул. Котельникова, б. 32/11, адже порушення, які зафіксовані в акті перевірки від 13.05.2021 №345 потребують доступу до такого приміщення, а обмеження такого доступу матиме своїм наслідком неможливість усунення відповідних порушень.

Окрім цього, суд вважає за необхідне вказати, що забезпечення виконання судового рішення в цій частині має бути покладено на Головне управління ДСНС України у місті Києві.

Таким чином, адміністративний позов підлягає до задоволення частково.

Разом з цим, суд також звертає увагу на те, що застосування заходів реагування спрямовано не як санкція для відповідача, а виключно для забезпечення безпеки життя та здоров'я працівників та відвідувачів до підтвердження уповноваженим органом повного усунення відповідачем виявлених порушень, що були зафіксовані в акті №345 від будь-якого ризику настання небезпечних чинників, що є цілком співмірним та відповідає ступеню можливого ризику.

Додатково слід відмітити, що позивач не позбавлений права в порядку встановленому Кодексом адміністративного судочинства України подати заяву про скасування заходів реагування.

Згідно з частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 77, 90, 241 - 246, 250, 255, 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

1. Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, б. 13, код ЄДРПОУ 38620155, вул. Володимирська, 13, м. Київ, 01601) до Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова (03155, м. Київ, вул. М. Котельникова, б. 32/11, код ЄДРПОУ 36852739) про застосування заходів реагування задовольнити частково.

2. Застосувати до Спеціалізованого будинку для ветеранів війни та праці, громадян похило віку та інвалідів на вул. М. Котельникова, б.32/11 заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації першого поверху та складського приміщення, розташованого на шостому поверсі, шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печатки на розподільчі електрощити складського приміщення, розташованого на шостому поверсі, у будівлі за адресою: вул. Котельникова, б. 32/11- до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 13.05.2021 №345.

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

4. Обов'язок щодо забезпечення виконання судового рішення шляхом опечатування та відімкнення від джерел електроживлення покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.

5. Контроль за виконання судового рішення щодо усунення відповідачем порушень вимог пожежної та техногенної безпеки та погодження термінів усунення порушень за письмовим зверненням суб'єкта господарювання, в тому числі, право відтермінування зупинення експлуатації приміщень покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева