
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2021 року м. Київ № 640/7750/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації
про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захист населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації щодо невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги;
зобов`язати здійснити перерахунок щодо виплатити невиплаченої суми щорічної разової грошової допомоги у сумі 8190 грн, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій;
стягнути моральну шкоду в розмірі 3 500,00 грн з Управління соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Бюджетний кодекс України, Закон закони України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зазначає, що він має право на отримання суми щорічної разової грошової допомоги у сумі 8190 грн, проте відповідачем грошова допомога йому виплачена не була.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постанову Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затверджене розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 № 65, та зазначає, що Управління соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації не є розпорядником бюджетних коштів по виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, не встановлює її розмір та не проводить нарахування та виплату. Одночасно відповідач зазначає, що жодна з установ чи організацій списків на позивача не подавала до 23.03.2020, а тому відсутні підстави здійснити виплату разової грошової допомоги.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 3 березня 2016 року.
В зв"язку з неотриманням щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з наступного.
Правовий статус ветеранів війни визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (зі змінами та доповненнями), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367- XIV) учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом «б» п. 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) частину п`яту статті 12 Закону викладено у такій редакції:
«Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI.
Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
З урахуванням наведеного та враховуючи, що позивач отримав статус учасника бойових дій, суд бере до уваги позицію позивача щодо наявності у нього права на отримання щорічної разової грошової допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.11.2020 позивач звернувся до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат із заявою щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Листом від 30.11.2020 № 051-370-011 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повідомив позивача, що списки на виплату разової грошової допомоги до 5 травня із жодної з установ чи організацій до Центру не надходили, тому допомога в м. Києві не виплачувалась. Одночасно позивачу рекомендовано звернутися до органів праці та соціального захисту населення.
В матеріалах справи міститься лист від 24.11.2020 адресований Управлінню праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації про здійснення перерахунку та виплати недоплаченої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня 2020 року в сумі 7 740 грн. Доказів надіслання даного листа відповідачу матеріали справи не містять.
В свою чергу, відповідач зазначає, що звернень від позивача з порушеного питання до Управління не надходило.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи ненадання під час розгляду справи належних доказів на підтвердження звернення до відповідача з метою вирішення питання щодо отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня, суд не бере до уваги доводи позивача щодо ненадання відповіді на неодноразові звернення позивача.
Одночасно суд звертає увагу, що згідно з частиною четвертою статті статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Підпунктом 4 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" визначено, що особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідний статус до 5 травня 2020 р. включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня 2020 року.
Проте, позивачем не реалізовано своє право на звернення до відповідача з метою отримання разової грошової допомоги у строк до 30 вересня 2020 року. Доказів зворотнього суду не пред"явлено.
При цьому, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" зобов"язано забезпечити подання до 23 березня 2020 р. районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:
Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;
Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Разом з тим, в місті Києві виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни здійснюється централізовано Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на підставі списків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги.
Таким чином, положеннями чинного законодавства визначений механізм нарахування та виплати певній категорії осіб разової грошової допомоги.
При цьому, як зазначено відповідачем та не спростовано позивачем, жодна з установ чи організацій списків на позивача не подавала, в зв"язку з чим грошова допомога Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат позивачу не була нарахована та виплачена.
З урахуванням наведеного та враховуючи відсутність доказів звернення позивача до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації з метою отримання грошової допомоги до 5 травня у строк до 30 вересня 2020 року, суд приходить до висновку про недопущення Управлінням соціального захист населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації бездіяльності щодо невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Таким чином, на підставі встановлених фактичних обставин справи, суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про відсутність порушеного права позивача Управлінням соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (вул. Цитадельна, 4/7, м. Київ, 01015, код ЄДРПОУ 37451587) про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева