Рішення № 99325674, 01.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2021
Номер справи
560/9400/21
Номер документу
99325674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/9400/21

РІШЕННЯ

іменем України

01 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 01.07.2021 №22195000165 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до вимог статті 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV) та зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 07.10.2005 по 13.11.2006 на роботі підсобним робочим по 2 розряду в ЗАТ "Агробуд" та з 03.12.2009 по 31.12.2009 на сезонній роботі охоронником в Солобковецькому виробничому відділі Департаменту сільгоспвиробництва і призначити та здійснювати виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 26 Закону №1058-IV з 25.06.2021.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV. Однак, отримав відмову у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вважає, що відповідач протиправно не зарахував періоди роботи з 07.10.2005 по 13.11.2006 на роботі підсобним робочим по 2 розряду в ЗАТ "Агробуд" та з 03.12.2009 по 31.12.2009 на сезонній роботі охоронником в Солобковецькому виробничому відділі Департаменту сільгоспвиробництва. Вважає спірне рішення протиправним, просив позов задоволити.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що рішенням від 01.07.2021 №221950001653 пенсійний орган відмовив позивачу у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вказав, що вказані вище періоди роботи не зараховані до страхового стажу, оскільки в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості про нарахування та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Просив у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку зі складністю справи, та з метою з`ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Ухвалою від 03.08.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

Позивач - ОСОБА_1 25.06.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог статті 26 Закону №1058-IV.

Рішенням від 01.07.2021 №221950001653 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

За змістом статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.

Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі по тексту - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач у період з 07.10.2005 по 13.11.2006 працював на роботі підсобним робочим по 2 розряду в ЗАТ "Агробуд" та у період з 03.12.2009 по 31.12.2009 на сезонній роботі охоронником в Солобковецькому виробничому відділі Департаменту сільгоспвиробництва. Вказані записи в трудовій книжці не містять помилок, неточностей, підтирань чи виправлень.

Також ці обставини підтверджені архівними довідками від 15.07.2021 №498, від 18.06.2021 №423, від 15.07.2021 №497.

Водночас, за змістом статті 1 Закону Закон №1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно з статтею 20 Закону №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Таким чином, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладений на страхувальника. Відтак, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постановах від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі №482/434/17.

За таких обставин, слід зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу періоди роботи з 07.10.2005 по 13.11.2006 на роботі підсобним робочим по 2 розряду в ЗАТ "Агробуд" та з 03.12.2009 по 31.12.2009 на сезонній роботі охоронником в Солобковецькому виробничому відділі Департаменту сільгоспвиробництва.

У зв`язку з цим, рішення відповідача від 01.07.2021 №22195000165 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до вимог статті 26 Закону №1058-IV є протиправним.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадку, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Таким чином, необхідно зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV з дати звернення, тобто з 25.06.2021.

Враховуючи викладене, позов слід задоволити.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог сплачений позивачкою судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 01.07.2021 №221950001653 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 07.10.2005 по 13.11.2006 на роботі підсобним робочим по 2 розряду в ЗАТ "Агробуд" та з 03.12.2009 по 31.12.2009 на сезонній роботі охоронником в Солобковецькому виробничому відділі Департаменту сільгоспвиробництва до страхового стажу.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до вимог статті 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 25.06.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.Л. Польовий