Рішення № 99325640, 02.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
560/1792/21
Номер документу
99325640
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1792/21

РІШЕННЯ

іменем України

02 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

1. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.07.2020р. №222030008034.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування та виплату пенсії за віком з 11.04.2020, зарахувавши до стажу роботи при призначенні пенсії період роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 у Хмельницькому базовому проектно-обчислювальному відділі Львівського КІОЦКП РВ «Укрторгсистемотехніки» та з 17.10.1996 по 09.08.1990 в Хмельницькому обласному виробничому управлінні меліорації та водного господарства.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії, однак відповідач рішенням від 19.07.2020 №222030008034 відмовив у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю 27 років страхового стажу. Крім того, відповідачем не зараховано до страхового стажу періоди роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 у зв`язку з тим, запис у трудовій книжці про вказаний період роботи не завірено відповідальною особою, та з 17.10.1996 по 08.09.1999 через наявність виправлень у даті. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 19.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що до страхового стажу позивача згідно записів трудової книжки від 01.11.1978 НОМЕР_1 не враховано періоди роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 в Хмельницькому базовому проектнообчислювальному відділі Львівського КІОЦКП РВ «Укрторгсистемотехніка», оскільки запис про період роботи не завірений підписом відповідальної особи, що суперечить п. 4.1 Інструкції №162; з 17.10.1996 по 08.09.1999 в Хмельницькому обласному виробничому управлінні меліорації та водного господарства, оскільки наявні виправлення в даті звільнення з роботи та даті наказу на звільнення, які внесені з порушеннями п.2.5 Інструкції №162, а саме без зазначення, що вказаний запис не є дійсним з посиланням на формулювання причини та зазначення нового формулювання. Жодних інших документів, які б підтверджували спірний період роботи, позивачем не надано. Згідно поданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж позивача становить 23 роки 11 місяців 8 днів.

У відзиві відповідач також заявив клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд зазначає наступне.

Як передбачено п.20 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно із ч.2 ст.12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Разом з тим, відповідно до ч.6 ст.262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Справа у розумінні п.2 ч.1 ст.263 КАС України є справою незначної складності, розгляд якої повинен відбуватися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Таким чином, враховуючи, що дана справа є справою незначної складності та підлягає вирішенню за правилами спрощеного позовного провадження, при цьому характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, тому відсутні підстави для задоволення заявленого клопотання.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області із завою від 10.07.2020 про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області від 19.07.2020 №222030008034 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 31.08.2020 №2200-0301-8/38219. Зазначено, що до страхового стажу позивача не враховано періоди роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 в Хмельницькому базовому проектнообчислювальному відділі Львівського КІОЦКП РВ «Укрторгсистемотехніка», оскільки запис про період роботи не завірений підписом відповідальної особи; з 17.10.1996 по 08.09.1999 в Хмельницькому обласному виробничому управлінні меліорації та водного господарства, оскільки наявні виправлення в даті звільнення з роботи та даті наказу на звільнення.

Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.11.1978 позивач (у спірні періоди):

- 25.05.1990 прийнята на роботу оператором у Хмельницький базовий проектнообчислювальний відділ Львівського КІОЦКП РВ «Укрторгсистемотехніка» на час відсутності оператора ОСОБА_2 , яка знаходиться у відпустці по вагітності та пологах,

- 09.08.1990 звільнена по ст. 38 КЗпП за власним бажанням;

- 17.10.1996 прийнята прибиральницею у Хмельницьке обласне виробниче управління меліорації та водного господарства

- 08.09.1996 звільнена з роботи за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП.

При цьому, згідно листа Державного архіву Хмельницької області від 04.02.2021 №89/01.01-12/2021, документи Хмельницького базового проектно-вичислювального відділу Львівського КИВШКП РО «Укрторгсистемотехніка» та Хмельницького обласного виробничого управління меліорації та водного господарства на державне зберігання не надходили, тому підтвердити стаж роботи і заробітну плату з 25 травня по 09 серпня 1990 року і з 17 жовтня 1996 року по 08 вересня 1999 ОСОБА_1 не можливо.

Згідно листа Державного архіву Львівської області від 02.02.2021 №257/01-36вих., документи Львівського КИВШКП РО «Укрторгсистемотехніка» (Хмельницький базовий проектно-вичилювальний відділ) в архів на державне зберігання не надходили, тому підтвердити стаж праці ОСОБА_1 за період з 25.05.1990-09.08.1990 неможливо.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.26 Закону №1058 право на пенсію за віком в період з 01.01.2020 по 31.12.2020 мають жінки після досягнення 59 років 6 місяців (які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року) і за наявності страхового стажу не менше 27 років.

Згідно частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (абзац перший частини другої статті 24 Закону №1058-ІV).

Абзацом другим частини четвертої статті 26 Закону №1058-ІV передбачено, що наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Отже, законодавством встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями про період роботи, що можуть міститися в інших документах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно матеріалів справи, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки при призначенні пенсії не зараховано до загального стажу періоди роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 в Хмельницькому базовому проектнообчислювальному відділі Львівського КІОЦКП РВ «Укрторгсистемотехніка», так як запис про період роботи не завірений підписом відповідальної особи, що суперечить п. 4.1 Інструкції №162; з 17.10.1996 по 08.09.1999 в Хмельницькому обласному виробничому управлінні меліорації та водного господарства, оскільки наявні виправлення в даті звільнення з роботи та даті наказу на звільнення.

Судом встановлено, що трудова книжка позивача містить всі необхідні записи про роботу у спірний період а, отже, є достатнім підтвердженням права на пенсійне забезпечення.

Крім того, суд також зазначає, що неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання про призначення пенсії.

Правова позиція щодо того, що недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для зазначеної у такій трудовій книжці особи, викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі №677/277/17.

Також варто зазначити, що трудовим законодавством України не передбачено обов`язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

З огляду на наведене, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 та з 17.10.1996 по 08.09.1999..

Щодо вимоги позивача призначити пенсію за віком з 11.04.2020, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.26 Закону №1058 право на пенсію за віком в період з 01.01.2020 по 31.12.2020 мають жінки після досягнення 59 років 6 місяців (які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року) і за наявності страхового стажу не менше 27 років.

Страховий стаж позивача, який врахований відповідачем, складає 23 роки 11 місяців 8 днів. З урахуванням періодів роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 та з 17.10.1996 по 08.09.1999 загальний страховий стаж позивача становить понад 27 років, що є достатнім для призначення позивачу пенсії за віком.

Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.07.2020 №222030008034 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Таким чином, як наслідок визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій зарахувати період роботи позивача з 25.05.1990 по 09.08.1990 та з 17.10.1996 по 08.09.1999 до трудового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, та призначити їй пенсію за віком з 11.07.2020, а не з 11.04.2020 як помилково зазначає позивач.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, необхідно стягнути на користь позивача судові витрати в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.04.2020 №222030008034 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 25.05.1990 по 09.08.1990 в Хмельницькому базовому проектнообчислювальному відділі Львівського КІОЦКП РВ «Укрторгсистемотехніка», з 17.10.1996 по 08.09.1999 в Хмельницькому обласному виробничому управлінні меліорації та водного господарства та призначити пенсію за віком з 11.07.2020.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Г.В. Лабань