
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3154/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Аміна-Юг" до Великолепетиської селищної ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
05.07.2021 року фермерське господарство «Аміна-Юг» (далі – позивач, ФГ «Аміна-Юг») в особі голови Сороки Наталії Сергіївни звернулось до суду з позовом до Великолепетиської селищної ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Великолепетиської селищної ради №321 від 29.04.2021 р. про залишене без задоволення клопотання №90 від 05.04.21 р. про надання дозволу на розпаювання земельної ділянки яка знаходиться в користуванні у фермерського господарства « Аміна-Юг» на підставі договору оренди землі від 30.08.2013 р. номер запису про інше речове право: 2308476, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, загальною площею 83,4557 га на території Великолепетиської селищної ради на членів фермерського господарства «Аміна-Юг» в кількості 10 чоловік.
- зобов`язати Великолепетиську селищну раду Херсонської області повторно розглянути та задовольнити клопотання про розпаювання та надати дозвіл на виготовлення технічної документації розпаювання земельної ділянки яка знаходиться в користуванні у фермерського господарства «Аміна-Юг» на підставі договору оренди землі від 30.08.2013 р. номер запису про інше речове право: 2308476, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, загальною площею 83,4557 га на території Великолепетиської селищної ради Херсонської області, на членів фермерського господарства «Аміна-Юг» в кількості 10 чоловік .
Ухвалою від 09.07.2021 року суд відкрив спрощене позовне провадження та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05.04.2021 року господарство звернулось до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розпаювання земельної ділянки яка знаходиться в користуванні у фермерського господарства «Аміна-Юг» на підставі договору оренди землі від 03.08.2013 року, номер запису про інше речове право: 2308476, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, загальною площею 83,4557 га. на членів фермерського господарства в кількості 10 чоловік. Рішенням позачергової сьомої сесії селищної ради 8 скликання «Про питання розгляду заяви ФГ «Аміна-Юг»» №321 від 29.04.2021 року клопотання господарства залишено без задоволення без зазначення підстав.
Відповідач правом подати до суду відзив на позовну заяву не скористався.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
Протоколом загальних зборів членів ФГ "Аміна-Юг" №1 від 01.04.2021 прийнято рішення про розпаювання між всіма членами господарства земельної ділянки площею 83,4557 га, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, наданої на умовах оренди засновнику для створення і ведення фермерського господарства, на підставі договору оренди, укладеного 29.29.2012 року між Великолепетиською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та громадянкою ОСОБА_1 (Орендар).
05.04.2021 року позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розпаювання земельної ділянки яка знаходиться в користуванні у фермерського господарства «Аміна-Юг» на підставі договору оренди землі від 03.08.2013 року, номер запису про інше речове право: 2308476, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, загальною площею 83,4557 га. на членів фермерського господарства в кількості 10 чоловік.
За результатами розгляду клопотання відповідач, рішенням «Про питання розгляду заяви ФГ «Аміна-Юг»» №321 від 29.04.2021 року, залишив без задоволення клопотання позивача. В рішенні відповідач послався на ст.ст.12, 122 ЗК України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та на висновки і рекомендації постійної комісії селищної ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача протиправним звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд враховує наступне.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються Земельним кодексом України (далі в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин).
Частиною третьою статті 22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, зокрема і для ведення фермерського господарства.
Згідно з частиною 3 статті 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частинами 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі, якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відтак, до повноважень відповідача належить розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок у власність або користування у порядку, передбачених статтями 118, 123 Земельного кодексу України.
Частинами 1,5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч. ч.1, 4 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про фермерське господарство" від 19.06.2003 № 973-IV (далі - Закон № 973-IV) передбачено, що члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Водночас, відповідно до ст. 7 Закону № 973-IV надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Положеннями статті 32 ЗК України також передбачене право членів фермерських господарств на приватизацію земельних ділянок шляхом передачі безоплатно у приватну власність наданих їм у користування земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
За змістом ст. 31 ЗК України землі фермерського господарства можуть складатися із:
а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі;
б) земельних ділянок, що належать громадянам членам фермерського господарства на праві приватної власності;
в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Громадяни члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Правову норму, що міститься у ст. 13 Закону України "Про фермерське господарство" слід розуміти як таку, що надає членам фермерського господарства право на приватизацію земельної ділянки, наданої у користування фермерському господарству. При цьому такими, що надані фермерському господарству, вважають і земельні ділянки, надані голові фермерського господарства для його створення.
Таким чином, член фермерського господарства має право отримати безоплатно у власність частину земельної ділянки, що перебуває у користуванні фермерського господарства. Іншими словами, не лише особа, якій раніше була надана у користування земельна ділянка для ведення фермерського господарства, має право на отримання її у власність, оскільки така земельна ділянка була йому відведена саме з метою створення фермерського господарства.
Вказаний висновок відповідає позиції Великої Палати Верховного Суду, сформованій у постановах від 13.03.2018 р. по справі № 348/992/16-ц, від 01.04.2020 у справі № 320/5724/17, від 23.06.2020 у справі № 179/1043/16-ц.
Предметом розгляду у справі є рішення відповідача «Про питання розгляду заяви ФГ «Аміна-Юг»» №321 від 29.04.2021 року.
Згідно до абзацу 1 та 2 частини другої статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Залишаючи без задоволення клопотання позивача про надання дозволу на розпаювання земельної ділянки, відповідач не зазначив жодної причини для відмови в задоволенні цього клопотання. В спірному рішенні взагалі відсутнє будь-яке мотивування причин залишення без задоволення клопотання позивача.
За таких обставин позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача «Про питання розгляду заяви ФГ «Аміна-Юг»» №321 від 29.04.2021 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки спірне рішення не відповідає вимогам зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
Щодо позовних вимог про покладення на відповідача обов`язку повторно розглянути та задовольнити клопотання про розпаювання та надати дозвіл на виготовлення технічної документації розпаювання земельної ділянки яка знаходиться в користуванні у фермерського господарства «Аміна-Юг» на підставі договору оренди землі від 30.08.2013 р. номер запису про інше речове право: 2308476, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, загальною площею 83,4557 га на території Великолепетиської селищної ради Херсонської області, на членів фермерського господарства «Аміна-Юг» в кількості 10 чоловік, то суд зазначає таке.
Суд не може перебирати на себе повноваження органу, дії якого оскаржуються, та приймати замість нього акти індивідуальної дії, оскільки суд є правозастосовним органом.
Відповідач не зазначив причину залишення клопотання позивача без задоволення та фактично не розглядав клопотання по суті, а тому суд не вбачає підстав для покладення на відповідача обов`язку задовольнити клопотання про розпаювання та надати дозвіл на виготовлення технічної документації розпаювання земельної ділянки.
Тобто, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача надати дозвіл на виготовлення технічної документації розпаювання земельної ділянки яка знаходиться в користуванні у фермерського господарства «Аміна-Юг» є передчасними.
Натомість відповідач повинен розглянути заяву фермерського господарства «Аміна-Юг» про розпаювання земельної ділянки яка знаходиться в їх користуванні на підставі договору оренди землі від 30.08.2013 р. номер запису про інше речове право: 2308476, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, загальною площею 83,4557 га на території Великолепетиської селищної ради Херсонської області, на членів фермерського господарства «Аміна-Юг» в кількості 10 чоловік відповідно до рішення загальних зборів фермерського господарства та винести вмотивоване рішення.
З урахуванням викладеного вище позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи частину задоволених позовних вимог (дві частини з чотирьох) на користь позивача за рахунок відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1135 грн.
Керуючись ст. 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позов фермерського господарства "Аміна-Юг" задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Великолепетиської селищної ради Херсонської області Про питання розгляду заяви ФГ «Аміна-Юг»» №321 від 29.04.2021 року.
Зобов`язати Великолепетиську селищну раду Херсонської області повторно розглянути клопотання фермерського господарства "Аміна-Юг" №90 від 05.04.21 р. про надання дозволу на розпаювання земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні у фермерського господарства « Аміна-Юг» на підставі договору оренди землі від 30.08.2013 р. номер запису про інше речове право: 2308476, кадастровий номер 6521255100:02:001:0173, загальною площею 83,4557 га на території Великолепетиської селищної ради на членів фермерського господарства «Аміна-Юг» в кількості 10 чоловік та винести вмотивоване рішення по суті.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь фермерського господарства "Аміна-Юг" (74530, Херсонська область, Великолепетиський район, с. Князе-Григорівка, вул. Адамана, буд.22, код ЄДРПОУ 34030298) за рахунок бюджетних асигнувань Великолепетиської селищної ради Херсонської області (74502, Херсонська обл., смт. Велика Лепетиха, вул. Соборна, буд. 2, код ЄДРПОУ 04401530) судовий збір в сумі 1135,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 109020100