Рішення № 99325427, 30.08.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
540/2999/21
Номер документу
99325427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2999/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , розміру пенсії, призначеної у зв`язку з втратою годувальника, з 86% до 70% о сум грошового забезпечення заробітку (пенсії) годувальника;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 25.10.2019 року (день смерті чоловіка) перерахунок пенсії ОСОБА_1 , РПОКПП НОМЕР_1 , відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, за деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, за деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення 86% сум грошового забезпечення заробітку (пенсії) годувальника, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає у відмові перерахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсію відповідно до довідки виданої Управлінням СБУ в Херсонській області за №71/К-224/60/1 від 12.08.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 , із 25 жовтня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 , РНОКІІП НОМЕР_1 , пенсію відповідно до довідки виданої Управлінням Служби безпеки України за №71/К-224/60/1 від 12.08.2020 ., з урахуванням основних і додаткових видів грошовою забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 , а саме: посадовий оклад 9455,74 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50 % посадового окладу) 5467,87 грн.; надбавка за особливості проходження служби (52 % посадового окладу) 8529,88 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20 % посадового окладу) 1891,15 грн.; преміювання (10 % посадового окладу) 945,57 грн., усього 27 770,21 грн., розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.92р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011 -XII від 20.12.1991 року «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із урахуванням раніше виплачених сум, з 25 жовтня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, у позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію по втраті годувальника, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач зазначає, що її заявою УСБУ в Херсонській області була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (її чоловіка) для перерахунку пенсії №71/К-224/60/1 від 12.08.2020. З метою перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки позивач звернулася до пенсійного органу із заявою, у якій просила здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки. Однак, ГУ ПФУ в Херсонській області відмовило у перерахунку пенсії, у зв`язку з відсутністю правових підстав для здійснення такого перерахунку. Також, на переконання позивача, перерахунок пенсії повинен був здійснюватись не з 70% грошового забезпечення, а з 86% пенсії чоловіка. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

15.07.2021 р. відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, з таких підстав. Зазначає, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Херсонській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника (за померлого чоловіка ОСОБА_2 ), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262. Позивачці здійснено розрахунок пенсії на підставі довідки, виданої уповноваженим органом - Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області від 10.04.2018 № N/А-890, про складові грошового забезпечення, які враховуються при розрахунку пенсії. Відповідно до вказаної довідки, грошове забезпечення за посадою, яку ОСОБА_2 займав до звільнення зі служби, становить 16403,61 грн. і має такі складові: посадовий оклад - 9455,74 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років - 5467,87 грн. Складові грошового забезпечення внесені у довідку компетентними та уповноваженими особами Управління Служби безпеки України в Херсонській області, належним чином підписані та скріплені печаткою уповноваженого органу. Зазначена довідка є чинною та відомством не відкликалась. Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3558/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. При цьому, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не змінило алгоритму дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, передбаченого Порядком №45. Довідка Управління Служби безпеки України в Херсонській області від 12.08.2020 № 71/К-224/60/1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019, надана до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області без додержання процедурних вимог, установлених Порядком №45, тобто з порушенням вимог чинного законодавства України. Стосовно вимоги позивачки перерахунок пенсії в розмірі 86% суми грошового забезпечення то, оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм закону, що діють на дату з якої переглядається її розмір, то максимальний розмір пенсій за вислугою років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а не 86%, як того вимагає позивач.

Ухвалою від 30.06.2021р. відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

За заявою ОСОБА_1 від 24.12.2019 про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, їй була призначена пенсія у зв`язку із втратою годувальника - чоловіка-пенсіонера СБУ ОСОБА_2 , на підставі положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). При розрахунку пенсії органом ПФУ взяті складові грошового забезпечення , які були зазначені в довідці Управління СБУ в Херсонській області від 10.04.2018 № N/А-890 про гошове забезпечення ОСОБА_2 , а саме - посадовий оклад 9455 грн. 74 коп., оклад за військовим званням 1480 грн., надбавка за вислугу років 5467 грн. 87 коп., усього 16403 грн. 61 коп.

Розмір пенсії по втраті годувальника склав 4987 грн. 51 коп., виходячи з розрахунку 4921 грн. 08 коп. (30% від грошового забезпечення) + надбавка як дитині війни 66 грн. 43 коп.)

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою, в якій просила перерахувати її пенсію на підставі довідки Управління СБУ в Херсонській області за №71/К-224/60/1 від 12.08.2020 про грошове забезпечення ОСОБА_2 , згідно довідки розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка за прирівняною посадою склав 27770 грн. 21 коп., в тому числі 9455 грн. 74 коп. посадовий оклад, 1480 грн. оклад за військовим званням, 5467 грн. 87 коп. надбавка за вислугу років, 8529 грн. 88 коп. надбавка за особливості проходження служби, 1891 грн. 15 коп. надбавка за службу в умовах режимних обмежень, 945 грн. 57 коп. премія.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області своїм листом повідомило ОСОБА_1 , що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, не приймалося. До того ж, пенсійний орган зазначив, що відповідно до п. "б" ст. 36 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії в разі втрати годувальника призначаються сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї, а не 86% грошового забезпечення, як зазначає позивач.

Не погоджуючись із відмовою відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням нової довідки, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.27 Закону України “Про Службу безпеки України”, Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців і працівників Служби безпеки України. Військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9 Закону № 2011).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст. 9 Закону № 2011).

Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма ст. 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45, то з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 (далі - Порядок № 3-1). Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704). При цьому пп.2 п.5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для розрахунку пенсії виходячи з грошового забезпечення, яке складається не тільки з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також необхідно включати до складу грошового забезпечення додаткові види грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.

Як вбачається із довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області №71/К-224/60/1 від 12.08.2020 її складові зазначені за нормами, чинними станом на 05.03.2019.

Відповідно до п.4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно не вчинено перерахунок пенсії за довідкою Управління Служби безпеки України в Херсонській області №71/К-224/60/1 від 12.08.2020, оскільки Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов: направлено до територіального пенсійного органу відповідну довідку (форма, зміст та складові якої відповідають вимогам законодавства та яку видано уповноваженим органом).

Тому підлягає задоволенню вимога про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 24.12.2019 року за довідкою Управління Служби безпеки України в Херсонській області №71/К-224/60/1 від 12.08.2020 р. про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, а не з 25.10.2019, оскільки з матеріалів пенсійної справи вбачається, що пенсія по втраті годувальника була призначена позивачці саме 24.12.2019 у день звернення до органу ПФУ. При цьому суд не зазначає конкретні складові грошового забезпечення, які має врахувати орган ПФУ при призначенні пенсії, оскільки це питання є виключною компетенцією ПФУ.

Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 , розміру пенсії, призначеної у зв`язку з втратою годувальника, з 86% до 70% о сум грошового забезпечення заробітку (пенсії) годувальника; та зобов`язання здійснити з 25.10.2019 року (день смерті чоловіка) перерахунок пенсії ОСОБА_1 , , виходячи з відсоткового значення 86% сум грошового забезпечення заробітку (пенсії) годувальника, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; то ці вимоги суд вважає необгрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно п. б ст. 36 Закону № 2262, пенсія в разі втрати годувальника призначається сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби - у розмірі 30% заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї. Позивачу саме такий розмір пенсій був призначений 24.12.2019. Доказів призначення позивачу іншого розміру пенсії , як стверджує позивач 86%, або доказів зменшення розміру пенсії суду не надано.

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позов задовольняється частково.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає у відмові перерахувати ОСОБА_1 пенсію по втрату годувальника відповідно до довідки виданої Управлінням СБУ в Херсонській області за №71/К-224/60/1 від 12.08.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 , із 24 грудня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКІІП НОМЕР_1 ) пенсію відповідно до довідки виданої Управлінням Служби безпеки України за №71/К-224/60/1 від 12.08.2020 р., з урахуванням основних і додаткових видів грошовою забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 , розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.92р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-XII від 20.12.1991 року «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із урахуванням раніше виплачених сум, з 24 грудня 2019 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКІІП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 112010201