
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/10325/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (відповідач),
третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського державного університету внутрішніх справ (третя особа 1),
третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерства внутрішніх справ України (третя особа 2)
про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії у вигляді відмови Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, вчинені у формі письмової відповіді, оформленої листом №55 від 09 квітня 2021 року щодо повернення матеріалів для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі Порядок № 850)); зобов`язати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області надіслати Міністерству внутрішніх справ України документи для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ від 21.10.2015 №850 у зв`язку із встановленням йому інвалідності 2 (другої) групи у зв`язку із захворюванням пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що він проходив службу у Львівському державному університеті внутрішніх справ. Згідно витягу з послужного списку архівної особової справи майора міліції ОСОБА_1 наказом ЛЮІ МВС України № 36 о/с від 18.02.2005 звільнено у відставку за ст. 65 п. «а» (за віком) згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Згідно листа міжрайонної кардіологічної МСЕК № 2 ОСОБА_1 , 1960 р.н., 04.05.2005 встановлено 30% професійної втрати працездатності з приводу захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ на підставі свідоцтва № 102 від 16.03.2005 про що видано довідку ЛВАЗ № 005838. 07.06.2017 актом огляду МСЕК ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в ОВС. 26.06.2019 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Для отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням другої групи інвалідності ОСОБА_1 звернувся до ректора Львівського державного університету внутрішніх справ та подав всі необхідні документи. Документи були скеровані до Головного управління МВС у Львівській області. Листом № 55 від 09.04.2021 Головне управління МВС України у Львівській області повернуло матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 до Львівського державного університету внутрішніх справ. Мотивами для повернення стало те, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше двох років, що за умовами пункту 4 Порядку, не дає йому права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі.
Позивач не погодившись з вказаною відмовою звернувся до суду. Позивач стверджує має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги. Вказує, що чинне законодавство передбачає чіткий алгоритм дій щодо порядку та умов призначення та виплати відповідної одноразової грошової допомоги, а також чітко регламентовані повноваження Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області за результатами розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги, а саме: подати документи до Міністерства внутрішніх справ України для вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги, а вже Міністерство внутрішніх справ України приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову у призначенні такої допомоги
Позивач зазначає, що відповідач не скерував до міністерства для розгляду документи про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, а всупереч п.8 Порядку № 850 листом № 55 від 09.04.2021 повернув матеріали для призначення одноразової грошової допомоги позивачеві без прийняття рішення. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позову, зазначає, що відповідно до поданих документів ОСОБА_1 при первинному огляді МСЕК встановлено 30% втрати професійної працездатності та 13.12.2005 проведено виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 2550 грн. 15.05.2017 під час повторного огляду Львівською обласною МСЕК № 1 ОСОБА_1 встановлено 3-тю групу інвалідності та 50% втрати працездатності і на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 у справі № 1.380.2019.0035 виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 252600 грн. 26.06.2019 під час повторного огляду Львівською обласною МСЕК № 1 ОСОБА_1 встановлено 2-гу групу інвалідності та 70% втрати працездатності. Пункт 4 Порядку № 850 визначає умови, коли здійснюється виплата допомоги та передбачає дворічний строк, протягом якого зміна групи інвалідності або ступеня втрати працездатності можуть бути підставою для виплати одноразової грошової допомоги у більшому розмірі з урахуванням раніше виплаченої суми. З дати первинного встановлення позивачу ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності (2005 рік) до дати повторного огляду та встановлення згідно рішення МСЕК 2-і групи інвалідності (26.06.2019) пройшло більше двох років, тому відповідач стверджує, що підстави для формування висновку щодо виплати грошової допомоги у більшому розмірі відсутні.
Ухвалою від 29 червня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі, залучено до участі у справі в якості третіх осіб: Львівський державний університет внутрішніх справ та Міністерство внутрішніх справ України, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання за наявними матеріалами.
Дослідивши заяви по суті справи та письмові докази, суд виходив з наступного.
Наказом ЛЮІ МВС України № 36 о/с від 18.02.2005 майора міліції ОСОБА_1 звільнено у відставку за ст. 65 п. «а» (за віком) згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
ОСОБА_1 вперше оглянутий на кардіологічній МСЕК № 2 04.05.2005, за результатами огляду інвалідом не визнаний, однак йому встановлено 30% професійної втрати працездатності з приводу захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Вказаний факт сторонами не заперечується.
13.12.2005 позивачу проведено виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 2550грн.
15.05.2017 під час повторного огляду Львівською обласною МСЕК № 1 ОСОБА_1 встановлено 3-тю групу інвалідності та 50% втрати працездатності, підтвердженням чого є довідка серії 12 ААА № 002507. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 у справі № 1.380.2019.003591 ОСОБА_1 виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 252600 грн.
26.06.2019 під час повторного огляду Львівською обласною МСЕК № 1 ОСОБА_1 встановлено 2-гу групу інвалідності та 70% втрати працездатності, що підтверджується випискою з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12ААБ № 311296 від 26.06.19 та довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12ААА № 011007 від 26.06.2019.
ОСОБА_1 звернувся до ректора Львівського державного університету внутрішніх справ з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням другої групи інвалідності та 70% втрати працездатності. До заяви долучено копії документів згідно наведеного у ній переліку. Документи були скеровані до Головного управління МВС у Львівській області.
Листом № 55 від 09.04.2021 Головне управління МВС України у Львівській області повернуло матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 до Львівського державного університету внутрішніх справ. Мотивами для повернення стало те, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше двох років, що за умовами пункту 4 Порядку 850, не дає права ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі.
Позивач не погодившись з діями відповідача звернувся до суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На момент фактичного звільнення позивача з органів внутрішніх справ, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції та компенсація заподіяння шкоди його майну була врегульована статтею 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року №565-XII (далі - Закон №565-ХІІ).
У подальшому, 12 березня 2015 року, набрав чинності Закон України від 13 лютого 2015 року №208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції".
Частиною 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції Закону України від 13 лютого 2015 року №208-VIII) було передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
21 жовтня 2015 року, відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №850, якою, зокрема, затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Постанова набрала чинності з 31 жовтня 2015 року та є чинною на момент розгляду даної справи.
Також суд враховує, що 7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року №580-VIII.
Пунктом 5 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" Закон України "Про міліцію" визнано таким, що втратив чинність.
За змістом положень пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію", відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.
Пунктом 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі - Порядок №850), визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно із підпунктом 2 пункту 3 Порядку №850, грошова допомога призначається і виплачується у разі: установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Пунктом 7 Порядку №850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до пункту 8 Порядку №850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Пунктом 9 Порядку №850 встановлено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Аналіз вищевикладених норм дає підстави вважати, що рішення про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності приймається Міністерством внутрішніх справ України з урахуванням висновку, поданого керівником органу внутрішніх справ, у якому проходив службу позивач.
Висновок щодо виплати грошової допомоги може бути як позитивним так і негативним, однак за умови подання заяви та необхідного переліку документів, він має бути складений та направлений до Міністерства внутрішніх справ України.
Прийняття рішення про виплату чи відмову у виплаті одноразової грошової допомоги є виключною компетенцією Міністерства внутрішніх справ, а не Головного управління МВС України у Львівській області.
В силу приписів пункту 8 Порядку №850 на керівника органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції покладено обов`язок подання документів та висновку до МВС України щодо виплати грошової допомоги. Тобто на відповідача покладено виключно процедурний обов`язок по проведенню відповідних процедурних дій по оформленню відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС України) розпорядниками нижчої ланки.
Порядком №850 не встановлено повноважень керівника органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, на повернення документів як таких, що не відповідають вимогам цього Порядку.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що заява ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ разом із доданими документами до Міністерства внутрішніх справ України не направлялася, висновок відповідачем щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 не складався.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що Головне управління МВС України у Львівській області, повернувши позивачу матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги, без направлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги до Міністерства внутрішніх справ України, діяла не у межах і не у спосіб, визначений Порядком №850.
Щодо посилання відповідача на пункт 4 Порядку №850, як на підставу не складення висновку та не направлення документів позивача до МВС України, то суд зазначає наступне.
У пункті 4 Порядку №850 визначено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Пункт 4 Порядку №850 стосується розгляду заяви по суті Міністерством внутрішніх справ України. Відповідач не уповноважений розглядати заяви по суті.
Окрім того, пунктом 13 Порядку №850 передбачено, що працівник міліції, а в разі його загибелі (смерті) - члени його сім`ї, батьки та утриманці можуть пред`явити МВС вимоги щодо виплати грошової допомоги протягом трьох років з дня настання події, що дає право на отримання такої допомоги.
Із аналізу зазначених положень, з урахуванням пункту 2 Порядку №850, суд дійшов висновку, що виникнення права особи на виплату одноразової допомоги пов`язується законодавцем безпосередньо із фактом встановлення йому інвалідності, тобто таке право виникає з дня встановлення інвалідності.
Тому особою, якій встановлено інвалідність може бути подано заяву про призначення одноразової грошової допомоги протягом трьох років з дати встановлення інвалідності. І така особа, має право на розгляд її заяви уповноваженим на це органом - Міністерством внутрішніх справ України.
За наведених мотивів, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем судовий збір не сплачувався, доказів понесення інших судових витрат не подано, тому судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо відмови у виплаті та повернення згідно листа № 55 від 09.04.2021 матеріалів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності за захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області надіслати Міністерству внутрішніх справ України документи для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 у зв`язку із встановленою IІ групою інвалідності у зв`язку з захворюванням пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Крутько О.В.