Ухвала суду № 99323658, 30.08.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
280/7567/21
Номер документу
99323658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

30 серпня 2021 року Справа № 280/7567/21 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., перевіривши матеріали позовної заяви Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) в особі Управління забезпеченням примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

25.08.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі - позивач) до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) в особі Управління забезпеченням примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі - відповідач), третя особа: ОСОБА_1 , відповідно до якого позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) від 04.08.2021 за виконавчим провадженням №66394387 про стягнення виконавчого збору в частині суми виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн.;

- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) від 04.08.2021 за виконавчим провадженням №66394387 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст.161 КАС України, з огляду на наступне.

Частиною третьою статті 161 КАС України, визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У позові позивачем викладено одну позовну вимогу майнового характеру (постанова «Про стягнення виконавчого збору») та одну позовну вимогу немайнового характеру (постанова «Про відкриття виконавчого провадження»).

Як зазначено у частині першій статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано: суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2270 грн. 00 коп.

З огляду на викладене, позивач при зверненні із даним позовом повинен був сплатити судовий збір за одну позовну вимогу майнового характеру - 2270 грн. 00 коп. та за одну позовну вимогу немайнового характеру - 2270 грн. 00 коп.

Проте, всупереч вимог частини третьої статті 161 КАС України, доказів сплати судового збору позивачем до позовної заяви не додано.

Разом з позовом, Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району надано до суду клопотання про відстрочення судового збору (вх.№48124), відповідно до якого просить суд відстрочити сплату судового збору у цій справі до ухвалення судового рішення. В обґрунтування клопотання зазначено, що Управління звернулось до суду з позовом, який стосується стягнення з нього (органу місцевого самоврядування) виконавчого збору у більшій сумі ніж це передбачено Законом України «Про виконавче провадження». Цим порушено соціальне право територіальної громади міста Запоріжжя на розпорядження та використання коштів Запорізької міської територіальної громади на користь громади. У зв`язку із тим, що Законом України «Про виконавче провадження» чітко передбачено розмежування випадків стосовно застосування розрахунку суми судового збору, управління не мало повноважень на передбачення у бюджеті на 2021 рік витрат територіальної громади по сплаті судового збору за неправильний розрахунок суми.

Розглянувши клопотання про відстрочення сплати судового збору суд вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (частина перша статті 132 КАС України).

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина друга статті 132 КАС України).

Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина перша статті 133 КАС України).

Разом з тим, частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відтак, статтею 8 Закону України встановлений виключний перелік умов, за яких позивачу може бути відстрочено чи розстрочено сплату судового збору, зменшено або звільнено від його сплати.

Очевидним є те, що позивач не відповідає умовам зазначеним в частині першій статті 8 Закону України «Про судовий збір», а тому йому не може бути відстрочено сплату судового збору.

Крім того, позивач не надав будь-яких доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Також, за приписами частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частиною четвертою статті 49 КАС України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Водночас, позивач у своєму позові не вказує, у якому статусі слід залучити до участі у справі ОСОБА_1 - на стороні позивача або відповідача, як такого, який заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору або як такого, який не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам КАС України, а тому, згідно з частиною першою статті 169 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про відстрочення сплати судового збору, - відмовити.

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) в особі Управління забезпеченням примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування постанов, - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду:

- оригіналу платіжного документу на підтвердження сплати судового збору в розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір» (сплатити 4540,00 грн.);

- уточненої позовної заяви (у трьох примірниках) із зазначенням статусу третьої особи - на стороні позивача або відповідача, як такої, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору або як такої, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору слід залучити вказану особу до участі у справі.

Роз`яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.

Суддя М.С. Лазаренко