
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 року Справа № 160/10532/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариство з обмеженою відповідальністю "СП" АТАД К" до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій", Департамент містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
30.06.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "СП" АТАД К" (вул. Мандриківська, буд. 47, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 22909018) до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (Голосіївський проспект, буд. 42, м. Київ, 03039, код ЄДРПОУ 37308812), у якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації "Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на вул. Саксаганського, 80" від 24.12.2020 року № 613.
Позовна заява обґрунтована тим, що розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації "Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на вул. Саксаганського, 80" від 24.12.2020 року № 613 є протиправним та підлягає скасуванню. В обґрунтування правової позиції зазначено, що у ході досудового розслідування у кримінальному провадженні №12020110000000753, зареєстрованому у ЄРДР 26.06.2020 р., встановлено факт підроблення документів, на підставі яких ОСОБА_1 призначено директором ТОВ «СП «АТАД К». Після з`ясування вказаних обставин новопризначеним директором ТОВ «СП «АТАД К» Бровко С.Ю. було виявлено, що розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 24 грудня 2020 року №613 прийнято на підставі недостовірних документів, поданих колишнім директором Ксенофонтовою О.А., та з перевищенням повноважень, наданих Голосіївській районній в м. Києві державній адміністрації щодо присвоєння поштових адрес об`єктам нерухомого майна у м. Києві. Вказує, що при прийнятті спірного розпорядження відповідачем порушено п. 4.16 Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об`єктів у місті Києві» від 22 травня 2013 року № 337/9394, оскільки будинок по вул. Саксаганського, 80 у м. Києві не є житловим.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі. Справу №160/10532/21 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами.
Позивачем одночасно з поданням позову заявлено клопотання про витребування у Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації матеріалів та поданих від імені Товариства з обмеженою відповідальністю «СП «АТАД К» документів, на підставі яких прийнято розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації «Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на вул. Саксаганського, 80» від 24 грудня 2020 року №613».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 року витребувано у Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації матеріали та подані від імені Товариства з обмеженою відповідальністю "СП" АТАД К" документи, на підставі яких прийнято розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації "Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на вул. Саксаганського, 80" від 24.12.2020 року № 613.
Витребувані матеріали та подані від імені Товариства з обмеженою відповідальністю "СП" АТАД К" документи, на підставі яких прийнято розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації "Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на вул. Саксаганського, 80" від 24.12.2020 року № 613 не надано суду.
06.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій" надійшла заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 року залучено до участі у справі № 160/10532/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій" (вул. Інструментальна, буд. 13, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 33259180).
13.07.2021 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій" надано пояснення щодо позову, у яких вказує, що на підставі звернення забудовника ТОВ «СП «АТАД К», тобто позивача, адміністративно-житловому будинку, який прийнятий в експлуатацію та щодо якого 05.11.2020 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України виданий сертифікат відповідності закінченого будівництвом об`єкту серія ІУ 123201105316, Розпорядженням Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації № 613 від 24 грудня 2020 року присвоєно поштову адресу: м. Київ, вул. Саксаганського, 80. Зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:76:048:0016, на якій розташований цей об`єкт нерухомості, має адресу: м. Київ, вул. Саксаганського, 80, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру. Інші будинки на вулиці Саксаганського, що мають номер 80 (вісімдесят) - відсутні, що підтверджується відкритими даними містобудівного кадастру міста Києва (посилання: https://mkk.kga.gov.ua/map/), відповідно Голосіївська районна в місті Києві державна адміністрація правомірно присвоїла номер будівлі «80». Також зазначає, що згідно з Реєстром будівельної діяльності (дозвільний документ ІУ 123201105316) по об`єкту будівництва адміністративно-житлового будинку на вул. Саксаганського, 80 у Голосіївському районі м. Києва міститься наступна інформація: назва об`єкта - Будівництво адміністративно-житлового будинку на вул. Саксаганського, 80 у Голосіївському районі м. Києва; тип об`єкта - Будівля/споруда Код ДКБС:1122.1 будинки багатоквартирні масової забудови. Відповідно до п. 4.18 Положення, районна в місті Києві державна адміністрація розглядає заяви про присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам. Реєстром будівельної діяльності (дозвільний документ ІУ 123201105316) підтверджується, що адміністративно-житловий будинок на вул. Саксаганського, 80 належить до будинків багатоквартирних масової забудови. Крім цього, у Державному класифікаторі будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженому Наказом Держстандарту України від 17.08.2000 № 507, взагалі відсутня така класифікація будівель та споруд як адміністративно-житловий комплекс. У зв`язку з чим вважає, що Голосіївською районною в місті Києві державною адміністрацією винесено розпорядження № 613 від 24 грудня 2020 року у чіткій відповідності до вимог Положення та належного об`єкту в розумінні п. 4.18 Положення. Також заперечує твердження позивача про те, що розпорядження № 613 від 24 грудня 2020 року прийнято на підставі недостовірних документів, поданих колишнім директором ОСОБА_1 , оскільки після звільнення директора ОСОБА_1 , інший директор Бровко С.Ю. використав розпорядження № 613 від 24 грудня 2020 року для реєстрації права власності ТОВ «СП «АТАД К» на приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .
19.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій" надійшла заява, у якій просить залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
- ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
- ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 );
- ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 );
- ОСОБА_5 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 );
- ОСОБА_6 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_5 );
- ОСОБА_7 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_6 );
- ОСОБА_8 ( АДРЕСА_8 , РНОКПП НОМЕР_7 ).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 року у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій" про залучення до участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - відмовлено.
19.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що згідно з п.п. 4.1. та 4.2. Положення про реєстр адреса у місті Києві, яке затверджене рішення Київської міської ради 22.05.2013 № 337/9394 (далі – Положення) присвоєння поштових адрес об`єктам нерухомого майна здійснюється виданням розпорядчих документів Департаментом містобудування та архітектури або районними в місті Києві державними адміністраціями з подальшим їх внесенням до Реєстру адрес. Вказує, що розгляд питань присвоєння поштових адрес здійснюється за клопотаннями фізичних та юридичних осіб (заявників) в установленому порядку. Надалі зауважує, що згідно з п. 4.16 Положення присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам здійснюється розпорядженням відповідної районної в місті Києві державної адміністрації. Присвоєння поштових адрес іншим об`єктам нерухомого майна здійснюється наказом Департаменту містобудування та архітектури. Заявники подають заяву про присвоєння поштової адреси до Департаменту містобудування та архітектури через Міський дозвільний центр. Також представник відповідача вказує, що аналіз вимог Положення дає підстави для висновку, що про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна повноважними органами у встановленому порядку приймаються відповідні розпорядчі документи: районна в місті Києві державна адміністрація приймає розпорядження (для багатоквартирних житлових будинків, домоволодінь, житлових будинків садибного типу, індивідуальних дачних та садових будинків), а Департамент містобудування та архітектури видає наказ (для інших об`єктів нерухомості). Крім того, стверджує, що відповідно до змісту Положення не передбачено процедури або підстав для скасування вже присвоєної поштової адреси (чи визнання рішення про присвоєння такої адреси нечинним).
19.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації також подано клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації (вул. Хрещатик, буд. 32, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 26345558).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 року залучено до участі у справі № 160/10532/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації (вул. Хрещатик, буд. 32, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 26345558, e-mail: architecture@kyivcity.gov.ua).
Вказана ухвала направлена 09.08.2021 року, зокрема, на офіційну електронну адресу Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації, однак, третьою особою у встановлений судом 5-денний строк не подано до суду пояснень щодо позову або відзиву.
23.07.2021 року від Подільської окружної прокуратури міста Києва надійшов лист з інформацією щодо кримінального провадження №12020110000000753 від 26.06.2020 р., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст.206-2 КК України, у якому 11.06.2021 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 206-2 КК України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до положень ст. 222 КПК України прокурором надано дозвіл на використання вказаної інформації у справі №160/10532/21.
Згідно з ч.ч.5, 8 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
10.09.1998 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Спільного українсько-болгарського підприємства з іноземними інвестиціями «АТАД К» в особі генерального директора Ткаченко В.В. та Київською міською радою укладено договір на право тимчасового користування землею на умовах оренди (далі - Договір).
Відповідно до змісту п. 1.1. Договору, Київська міська рада на підставі рішення ІІ сесії ХХІІІ скликання від 09.07.1998 року № 76 (пункт 6) надає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Спільного українсько-болгарського підприємства з іноземними інвестиціями «АТАД К» приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 2041 кв. м. в тому числі: під громадською забудовою-2041 кв. м. згідно з планом землекористування, що додається.
Згідно з положенням п. 1.2. Договору, земельна ділянка надається в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строк на 49 (сорок дев`ять) років для експлуатації та обслуговування адміністративного будинку на вул. Саксаганського, 80 у Старокиївському районі.
Судом встановлено, що цей Договір на момент прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, а саме адміністративно-житлового будинку за будівельною адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 80, та станом на момент прийняття рішення судом, є чинним.
Відповідно до наданого позивачем сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта за реєстраційним номером: ІУ123201105316 (сформованого з Реєстру дозвільних документів Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за посиланням https://e-construction.gov.ua/), Товариство з обмеженою відповідальністю «СП «АТАД К» є замовником і забудовником адміністративно-житлового будинку за будівельною адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 80.
Відповідно до змісту розділу «Відомості про об`єкт» вказаного сертифікату, в частині «Назва об`єкта будівництва» зазначено, про «Будівництво адміністративно-житлового будинку на АДРЕСА_1 ».
Рішенням Київської міської ради «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об`єктів у місті Києві» від 22.05.2013 № 337/9394 затверджено Положення про реєстр адрес у місті Києві (надалі – Положення).
На підставі звернення колишнього директора ТОВ «СП «АТАД К» ОСОБА_1 від 10.12.2020 року, керуючись Положенням, розпорядженням Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації «Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на АДРЕСА_1 » від 24 грудня 2020 року №613 присвоєно адміністративно-житловому будинку поштову адресу – АДРЕСА_1 .
Як видно з листа прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва у кримінальному провадженні №12020110000000753 від 26.06.2020 р., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст.206-2 КК України, 11.06.2021 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 206-2 КК України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Прокурором зазначено, що досудовим розслідуванням встановлено, що за невстановлених обставин у ОСОБА_1 виник злочинний умисел, направлений на заволодіння майном ТОВ «СП «АТАД К» - забудовника адміністративно-житлового будинку в м. Києві, по вул. Саксаганського.
Так, ОСОБА_1 , усвідомлюючи, що копія рішення № 1 єдиного учасника ТОВ «СП «АТАД К» від 01.06.2020, є підробленим документом та його зміст не відповідає дійсності, а нотаріальна копія такого документу є також підробленою, 03.07.2020 використала такий підроблений документ, організувавши внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «СП «АТАД К» в Єдиному державному реєстрі ЮОФОПГФ: змінено керівника юридичної особи з ОСОБА_9 на ОСОБА_1 .
У подальшому, 24.12.2020 розпорядженням Голосіївської РДА №613, в порушення вимог п. 4.16 «Положення про реєстр адрес у м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 №337/9394 «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об`єктів у м. Києві», вказаному адміністративно-житловому будинку присвоєно поштову адресу « АДРЕСА_1 ».
Після цього, ОСОБА_1 продовжила свою умисну злочинну діяльність, направлену на заволодіння майном ТОВ «СП «АТАД К» та залучила третіх осіб і організувала вчинення подальших правочинів із таким майном, задля створення уяви законності переоформлення майна та створення ланцюга ніби то законних володільців такого майна.
Відповідно до положень ст. 222 КПК України прокурором надано дозвіл на використання вказаної інформації у справі №160/10532/21.
Позивач вказує, що новопризначеним директором ТОВ «СП «АТАД К» Бровко С.Ю. виявлено, що розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 24 грудня 2020 року №613 прийнято на підставі недостовірних документів, поданих колишнім директором ОСОБА_1 , та з перевищенням повноважень, наданих Голосіївській районній в м. Києві державній адміністрації щодо присвоєння поштових адрес об`єктам нерухомого майна у м. Києві. З огляду на вказані обставини директор ТОВ «СП «АТАД К» ОСОБА_10 звернувся до Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації щодо скасування та визнання таким, що втратило чинність, спірного розпорядження.
У відповідь на вказане звернення Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація своїм листом від 20.04.2021 №100-5684 надала відповідь про те, що механізм надання поштових адрес в м. Києві визначено Положенням про реєстр адрес у м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 № 337/9394 «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об`єктів у місті Києві».
Відповідно до п. 4.16 вказаного рішення, районна в місті Києві державна адміністрація розглядає заяви про присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам.
На підставі вказаного рішення Голосіївською районною в місті Києві державною адміністрацією розпорядженням від 24.12.2020 № 613 присвоєно житловому будинку поштову адресу: АДРЕСА_1 .
Одночасно в листі від 20.04.2021 №100-5684 повідомлено, що у Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації відсутні правові підстави щодо визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.12.2020 № 613 «Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на АДРЕСА_1 ».
Не погодившись з вказаним, вважаючи спірне розпорядження протиправним, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Так, предметом спору у цій справі є правомірність розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 24 грудня 2020 року №613.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно з ст. 41 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад. Районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об`єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Як передбачено ст. 6 Закону України "Про столицю України – місто-герой Київ" місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про столицю України – місто-герой Київ" питання організації управління районами в місті Києві належать до компетенції Київської міської ради і вирішуються відповідно до Конституції, цього та інших законів України, рішень міської ради про управління районами міста. У районах міста Києва діють районні в місті Києві державні адміністрації, які підпорядковуються Київській міській державній адміністрації, а в разі утворення районних у місті Києві рад також є підзвітними і підконтрольними відповідним радам як виконавчі органи таких рад.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема такі делеговані повноваження, як організація роботи, пов`язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівний кадастр - державна або комунальна система зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно-геологічні умови, будівельну діяльність, інформаційних ресурсів будівельних норм і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів. Складовою частиною містобудівного кадастру є Єдина державна електронна система у сфері будівництва. 2. Містобудівний кадастр ведеться уповноваженими органами містобудування та архітектури, які можуть утворювати для цього служби містобудівного кадастру, та іншими суб`єктами, визначеними цим Законом. Порядок ведення та структура містобудівного кадастру, порядок надання інформації з містобудівного кадастру визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" до уповноважених органів містобудування та архітектури належать центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури, орган державного архітектурно-будівельного контролю, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури, структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури, структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій підконтрольні і підзвітні відповідним органам виконавчої влади в межах, передбачених законом. Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до пунктів 8, 24 Положення про містобудівний кадастр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року N 559 "Про містобудівний кадастр" містобудівний кадастр ведеться уповноваженими органами містобудування та архітектури, які можуть утворювати для цього служби містобудівного кадастру (далі - уповноважені органи містобудування та архітектури). Правову основу формування та ведення містобудівного кадастру становлять: Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності"; це Положення, а також Порядок обміну інформацією між містобудівним та державним земельним кадастрами, Положення про порядок надходження, зберігання, використання та обліку матеріалів Державного картографо-геодезичного фонду України; затверджені органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування положення про Службу містобудівного кадастру відповідного рівня (у разі утворення), про реєстри адрес, вулиць та інших поіменованих об`єктів місцевості, про інформаційні ресурси єдиної цифрової топографічної основи території.
Відповідно до п.1.1 Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об`єктів у місті Києві» від 22 травня 2013 року N 337/9394 (далі - Положення), це Положення розроблено на основі законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності", постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року N 559 "Про містобудівний кадастр", рішення Київської міської ради від 24 травня 2012 року N 588/7925 "Про Службу містобудівного кадастру", рішення Київської міської ради від 20 вересня 2012 року N 70/8354 "Про затвердження Міської цільової програми створення та впровадження Містобудівного кадастру міста Києва на 2013 - 2015 роки" і встановлює на території міста Києва єдиний порядок присвоєння, реєстрації адрес об`єктів нерухомості (далі - адреса) та всіх змін у них, включаючи анулювання, а також порядок ведення реєстру адрес у місті Києві (далі - Реєстр адрес) як одного із основних інформаційних ресурсів системи Містобудівного кадастру міста Києва.
У п. 4.15 Положення вказано, що будівельна адреса об`єкта нового будівництва чинна до завершення будівництва та прийняття цього об`єкта в експлуатацію в установленому порядку.
Відповідно до п. 4.16 Положення присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам здійснюється розпорядженням відповідної районної в місті Києві державної адміністрації. Заявники подають заяву про присвоєння поштової адреси до дозвільного центру відповідної районної в місті Києві державної адміністрації.
Присвоєння поштових адрес іншим об`єктам нерухомого майна здійснюється наказом Департаменту містобудування та архітектури. Заявники подають заяву про присвоєння поштової адреси до Департаменту містобудування та архітектури через Міський дозвільний центр.
Відповідно до п. 4.17 Положення до заяви про присвоєння поштової адреси додаються такі документи:
- завірена в установленому порядку копія документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку чи право користування земельною ділянкою (за необхідності);
- для фізичної особи - копія паспорта, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє; - для юридичної особи та фізичної особи - підприємця - копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- завірена в установленому порядку копія правовстановлюючого документа на об`єкт нерухомого майна, а для новозбудованих об`єктів - зареєстрована декларація про готовність об`єкта до експлуатації або сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації;
- копія виконавчого (контрольно-геодезичного) знімання, зареєстрованого в містобудівному кадастрі міста Києва (для закінченого будівництвом об`єкта);
- довідка Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об`єкта в цій довідці мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення) або рішенню Київської міської ради про звільнення від сплати пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об`єкта в такому рішенні мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення);
- копія технічного паспорта об`єкта нерухомого майна, виготовленого відповідним суб`єктом господарювання згідно з наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року N 127 "Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна".
У разі надання неповного комплекту документів, зазначених у цьому пункті, відсутності підстав для присвоєння об`єкта нерухомого майна поштової адреси заявнику протягом 10 робочих днів надається вмотивована письмова відмова.
Як зазначено в п. 4.18 Положення районна в місті Києві державна адміністрація розглядає заяви про присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам, запитує у разі необхідності додаткову інформацію від Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об`єкти нерухомого майна, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) інших органів та протягом десяти робочих днів з дня отримання заяви направляє лист-обґрунтування щодо можливості присвоєння (відмови в присвоєнні) поштової адреси об`єкта нерухомого майна до Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури.
Служба Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури протягом трьох робочих днів опрацьовує лист-обґрунтування районної в місті Києві державної адміністрації щодо можливості присвоєння (відмови в присвоєнні) поштової адреси об`єкта нерухомого майна та, враховуючи проектні рішення, наявну ситуацію з оточуючими об`єктами містобудування, результати проведення Містобудівного моніторингу, готує висновок щодо можливості присвоєння (відмови в присвоєнні) запропонованої поштової адреси або надає пропозиції щодо внесення змін та доповнень до цієї адреси. На підставі позитивного висновку Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури районна в місті Києві державна адміністрація протягом п`яти робочих днів з дня отримання цього висновку видає розпорядження про присвоєння поштової адреси об`єкта нерухомого майна, копію якого протягом двох робочих днів направляє до Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури для внесення поштової адреси до Реєстру адрес.
Відповідно до п. 4.19 Положення Служба Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури протягом п`ятнадцяти робочих днів розглядає заяви про присвоєння поштової адреси об`єкта нерухомого майна (окрім присвоєння поштової адреси багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам), запитує у разі необхідності додаткову інформацію від органів влади та органів місцевого самоврядування, опрацьовує отримані матеріали та, враховуючи проектні рішення, наявну ситуацію з оточуючими об`єктами містобудування, готує проект відповідного наказу Департаменту містобудування та архітектури щодо присвоєння поштової адреси об`єкта нерухомого майна.
Згідно з п. 4.20 Положення внесення змін до поштових адрес об`єктів нерухомого майна здійснюється у порядку присвоєння поштових адрес об`єктам нерухомого майна, передбаченого цим Положенням.
Як зазначено в п. 4.21 Положення адреса вважається присвоєною з моменту її внесення до Реєстру адрес.
Внесення адреси до Реєстру адрес здійснюється Службою Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури протягом трьох робочих днів з дати надходження завіреної копії розпорядження відповідної районної в місті Києві державної адміністрації або видання наказу Департаменту містобудування та архітектури про присвоєння поштової адреси чи будівельної адреси об`єктам нового будівництва.
Довідка (витяг) з Реєстру адрес про присвоєння поштової адреси об`єктам нерухомого майна протягом двох робочих днів направляється заявникові через відповідний дозвільний центр, відповідній районній в місті Києві державній адміністрації, державному підприємству "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, Київській міській дирекції українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта", комунальному підприємству Київському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна.
Довідка (витяг) з Реєстру адрес про присвоєння будівельної адреси об`єктам нового будівництва протягом двох робочих днів направляється заявникові через відповідний дозвільний центр.
Як встановлено судом, об`єкт нерухомості за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 80, щодо якого прийнято спірне розпорядження, є адміністративно-житловим будинком, про що зазначено й у самому розпорядженні.
Крім того, як видно з матеріалів справи, земельна ділянка надана в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 (сорок дев`ять) років для експлуатації та обслуговування саме адміністративного будинку на АДРЕСА_1 .
Суд не бере до уваги твердження третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій" про те, що спірне розпорядження прийняте щодо багатоквартирного житлового будинку, оскільки вказане спростовується матеріалами справи. Крім того, представником третьої особи долучено до матеріалів справи інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до якої зареєстровано право власності на ряд нежитлових приміщень, які не є об`єктом житлової нерухомості, за адресою вул. Саксаганського, 80, м. Київ.
Також суд зауважує, що є безпідставним твердження представника третьої особи про те, що адміністративно-житловий будинок на АДРЕСА_1 належить до будинків багатоквартирних масової забудови, тому Голосіївською районною в місті Києві державною адміністрацією винесено розпорядження № 613 від 24 грудня 2020 року у чіткій відповідності до вимог Положення та належного об`єкту в розумінні п. 4.18 Положення, з огляду на те, що вказаний пункт Положення стосується саме багатоквартирних житлових будинків.
З системного аналізу наведених норм видно, що розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації «Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на АДРЕСА_1 » від 24 грудня 2020 року №613 прийнято з порушенням норм пункту 4.16 Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об`єктів у місті Києві» від 22 травня 2013 року N 337/9394, оскільки відповідачем прийнято спірне розпорядження стосовно об`єкта нерухомого майна, який не є багатоквартирним житловим будинком, домоволодінням, житловим будинком садибного типу, індивідуальним дачним або садовим будинком, а є адміністративно-житловим комплексом, якому поштова адреса відповідно до наданих повноважень має бути присвоєна наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, а саме, Департаментом містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації.
Решта доводів учасників справи не спростовують висновків суду по суті спору.
З огляду на викладене, спірне розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації прийняте поза межами наданих повноважень та всупереч норм, що визначені Конституцією та законами України, у зв`язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень не доведено правомірності прийняття спірного розпорядження. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 2270 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням від 22.06.2021 року № 29.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено повністю, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 2270 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СП «АТАД К» (вул. Мандриківська, буд. 47, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 22909018) до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (Голосіївський проспект, буд. 42, м. Київ, 03039, код ЄДРПОУ 37308812), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем "Обрій" (вул. Інструментальна, буд. 13, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 33259180), Департамент містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації (вул. Хрещатик, буд. 32, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 26345558) про визнання протиправним та скасувати розпорядження - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації "Про присвоєння поштової адреси житловому будинку на вул. Саксаганського, 80" від 24.12.2020 року № 613.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СП «АТАД К» судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський