
Справа №295/7818/21
Категорія 139
2-а/295/140/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2021 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду міста Житомира Семенцова Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
У червні 2021 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що постановою серії ЕАН № 4324453 від 08.06.2021 року інспектора батальйону № 1 роти № 3 УПП в Житомирській області Ільїна Д.Ю. його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у розмірі 340,00 грн. за те, що 08.06.2021 року о 23-30 год. він, рухаючись на автомобілі Chevrolet Lacetti НОМЕР_1 по вул. Святого Йоана Павла ІІ, здійснив порушення ПДР, а саме вимоги пункту 31.4.3 «в» ПДР «не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла». Однак вини свої не визнає оскільки ним перед початком руху по вулиці О.Теліги в м. Житомирі 08.06.2021 року о 23-15 год. було перевірено роботу зовнішніх світлових приладів на автомобілі та, перекошавшись в тому, що всі світлові прилади справні, розпочав рух. Втім інспектором його притягнуто до відповідальності за несправність світлових приладів. Позивач зазначив, що правил дорожнього руху не порушував, тому вважає постанову незаконною і просить її скасувати, а провадження у справі закрити.
Ухвалою судді Богунського районного суду міста Житомира від 07.07.2021 року в справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.
Відповідач направив до суду відзив на позовну заяву, зазначивши в ньому, що притягнення позивача до адміністративної відповідальності є правомірним, постанова відповідає вимогам КУпАП, при її винесенні він діяв на підставі та в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, а також надав до суду відеодиск із записом подій.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС Україн, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу 340,00 грн., що підтверджується постановою інспектора батальйону № 1 роти № 3 УПП в Житомирській області Ільїна Д.Ю. серії ЕАН № 4324453 від 08.06.2021 року, згідно якої позивач 08.06.2021 року о 23-25 год. в м. Житомирі по вул. Островського, 34 керував транспортним засобом з непрацюючою лівою фарою в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив п. 31.4.3 «в» ПДР та скоїв адміністративні правопорушення, передбачене ст. 121 КУпАП.
Статтею 121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення водієм правил керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, а також порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами.
Згідно п. п. «в» п. 31. 4.3 Правил дорожнього руху України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством у випадку якщо не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла.
У п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз`яснено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 258 КУпАП України протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі. Постанова у справі про адміністративне правопорушення складається у двох екземплярах, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Підставою притягнення до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Стаття 280 КУпАП зобов`язує орган (посадову особу) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На наданому до суду відповідачем відеозаписі не зафіксовано моменту як транспортний засіб позивача рухається з технічною несправністю, а саме того, що позивач керував автомобілем з непрацюючою лівою фарою в режимі ближнього світла в темну пору доби. Відеозапис містить зображення подій після зупинки транспортного засобу, яким керував позивач.
Таким чином, оскільки відповідачем не виконано обов`язку щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення у виді вказаної постанови у справі про адміністративне правопорушення відносно позивача, тому суд вважає, що в діях останнього відсутній склад зазначеного адміністративного правопорушенння, у зв`язку з чим постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а справа – закриттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 454,00 грн., тому за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 121, 251, 280, 287, 289, 293 КУпАП, ст. ст. 5, 6, 139, 72-77, 242-246, 286 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову інспектора батальйону № 1 роти № 3 УПП в Житомирській області Ільїна Дениса Юрійовича про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАН № 4324453 від 08.06.2021 року, а справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Богунський районний суд міста Житомира до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Відповідач: Департамент патрульної поліції (юридична адреса: 03048, м. Київ, вул. Ф. Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646).
Суддя Л.М.Семенцова