Рішення № 99308923, 01.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.09.2021
Номер справи
640/25137/19
Номер документу
99308923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 вересня 2021 року місто Київ №640/25137/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет"

про стягнення суми штрафних санкцій у сумі 86 700,00 грн.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ашан Україна Гіпермаркет» про стягнення суми штрафних санкцій у сумі 86 700,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Відповідач порушив вимоги законодавства про ринковий нагляд в текстильних виробах, які перебували в продажу у гіпермаркеті. За результатами перевірки характеристик нехарчової продукції у гіпермаркеті «Ашан Фонтанка», за адресою: 67571, Одеська область, Лиманський район (колишнє найменування - Комінтернівський район), селищна рада Фонтанська, Комплекс будівель та споруд 1 Позивач виніс Рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 13.09.2016 №44 та Постанову про накладення штрафних санкцій №24 від 13.09.2016 в розмірі 86700 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2019 (суддя Патратій О.В.) позовну заяву залишено без руху. Позивач у встановлений строк недоліки позовної заяви усунув, тому суд визнав подану позовну заяву і додані до неї матеріали достатніми для відкриття провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.01.2020 (суддя Патратій О.В.) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді, справу в порядку пп.2.3.49, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду передано на повторний автомазитований розподіл справ між суддями.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/25137/19 передано на розгляд судді Іщуку І.О.

27.01.2020 представником Позивача було подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі №640/25137/19 до закінчення розгляду справи №826/15680/16 Шостим апеляційним адміністративним судом та набрання рішення у справі законної сили.

04.02.2020 до суду від представника Відповідача надійшов відзив, у якому Відповідач зазначає, що об`єктивне, обґрунтоване та справедливе рішення у справі №640/25137/19 може бути ухвалене лише після винесення рішення Шостим апеляційним адміністративним судом в апеляційному провадженні №826//15680/16. З огляду на це, Відповідач просив оголосити перерву у розгляді адміністративної справи №640/25137/19 до часу винесення і вступу в законну силу рішення у справі №826/15680/16 Шостим апеляційним адміністративним судом.

07.04.2020 Позивач до суду подав Клопотання про долучення документів, а саме Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2020 справі №826//15680/16 та ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2019 у справі №826/15680/16.

Суд звертає увагу на тому, що постановою Шостого апеляційної адміністративного суду від 17.03.2020 у справі №826/15680/16 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ашан Україна Гіпермаркет» залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 серпня 2019 року - без змін.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.04.2021 адміністративну справу №640/25137/19 прийнято до провадження та призначено до розгляду суддею Іщук І.О. в порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. У задоволенні клопотання представника Позивача про зупинення провадження у справі №640/25137/19 (вх.№03-14/10101/20 від 27.01.2020) відмовлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області проведено перевірку характеристик продукції у формі планової виїзної перевірки у суб`єкта господарювання ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» (Одеська область, Комінтернівський район, с. Фонтанка, комплекс будівель і споруд №1, ТРЦ «Рів`єра»).

За результатами проведення перевірки ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» складено акт перевірки характеристик продукції від 30.08.2015 №48, в якому зафіксовано виявлені порушення, а саме:

1. Пунктів 25, 52 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого ПКМУ №515 від 11.07.2013 року розповсюдження продукції (позиції 6-8 акту перевірки №48 від 30.08.2016 року), на якій відсутній знак відповідності технічним регламентам, а саме: розповсюдження іграшок, що не відповідають вимогам, які встановлені Технічним регламентом безпечності іграшок, що затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 в частині відсутності на іграшці, прикріпленій до неї етикетці та пакуванні знаку відповідності технічним регламентам - національного знаку відповідності - повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення.

2. Статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контролю нехарчової продукції», пункту 3 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, затверджених ПКМУ №1184 від 30.12.2015, пункту 44 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого ПКМУ №515 від 11.07.2013 року - розповсюдження продукції (позиції 9-10, 12), щодо якої неналежно застосовано знак відповідності технічним регламентам, а саме: на іграшки (позиції 9-10) нанесено два знаки відповідності технічним регламентам, що супроводжується різними ідентифікаційними номерами призначеного органу оцінки відповідності; на іграшку (позиція 12) нанесено знак відповідності технічному регламенту з ідентифікаційним номером органу з оцінки відповідності « 011» (ООВ ДП «УкрНДНЦ»), тоді, як орган, який був залучений на етапі контролю іграшки - ООВ ДП «УкрЦПСЗПС» має ідентифікаційний номер « 093», що підтверджується декларацією відповідності за номером UA.TR.D.093-0656.1-15 - повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення.

3. Статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контролю нехарчової продукції», пункту 3 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, затверджених ПКМУ №1184 від 30.12.2015, пунктів 17, 44 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого ПКМУ №515 від 11.07.2013 року - введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (позиція 11), щодо якої порушено правила нанесення знаку відповідності технічним регламентам, а саме: на іграшку вперше надану на ринку України нанесено знак відповідності технічному регламенту з ідентифікаційним номером органу з оцінки відповідності « 011» (ООВ ДП «УкрНДНЦ»), тоді як орган, який був залучений на етапі контролю іграшки ООВ ДП «Кривбасстандартметрологія», має ідентифікаційний номер « 016», що підтверджується декларацією відповідності за номером UA.016.2380-16.

4. Пунктів 6,25,29 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого ПКМУ №515 від 11.07.2013 року, - розповсюдження продукції (позиції 6,7) без декларації про відповідність, тоді як згідно з технічним регламентом, продукція має супроводжуватись декларацією, а саме: на вмотивовану вимогу органу державного ринкового нагляду не надано документацію, необхідну для доведення відповідності іграшки вимогам технічного регламенту (не надано декларації про відповідність).

5. Пунктів 3.1, 3.14 Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хуторові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом міністерства охорони здоров`я України від 29.12.2012 р. №1138; пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», пункту 4.6. підпункту 4.6.6 ДСТУ 4519:2006, - розповсюдження продукції, яка є небезпечною, а саме: одяг першого шару (позиції 2,5) для дітей віком від 0 до 3 років з вмістом синтетичного волокна більше ніж 10%; на одязі виробник не зазначив інформацію про повні величини розмірних ознак (обхват грудей).

6. Пунктів 3.1, 3.14 Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хуторові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом міністерства охорони здоров`я України від 29.12.2012 р. №1138; пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», пунктів 4.6. підпункту 4.6.6 ДСТУ 4519:2006, - введення в обіг небезпечної нехарчової продукції, а саме: вперше надано на ринку України одяг першого шару (позиції 1, 3, 4) для дітей віком від 0 до 3 років з вмістом синтетичного волокна більше ніж 10%; на одязі виробник не зазначив інформацію про повні величини розмірних ознак (обхват грудей).

7. Пункт 18 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 року, розповсюдження продукції (позиції 8) без зазначення на самій продукції або її упаковці найменування та місцезнаходження імпортера (уповноваженого представника).

8. Пунктів 11, 36, 38 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 року, - розповсюдження продукції (позиції 8,13), на якій виробник не забезпечив наявність інструкції та інформації про безпечність згідно з вимогами законодавства про мови та вказав вікове обмеження.

9. Пунктів 6, 16, 17, 41, додатку 4 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 року, - розповсюдження іграшки (позиція 14), що не відповідає вимогам, які встановлені Технічним регламентом безпечності іграшок, що затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 року в частині надання імпортером технічної документації, яка відповідає установленим вимогам. В ході перевірки надано декларацію про відповідність UA.001.DI0114-11, яка не містить інформацію, що підтверджує виконання вимог щодо зокрема, відомостей, зазначених у додатку З Технічного регламенту безпечності іграшок (відсутнє кольорове зображення іграшки, не зазначено вимогам якого технічного регламенту відповідає іграшка).

В розділі «Зауваження суб`єкта господарювання щодо проведеної перевірки та складеного акта» акту перевірки представником Позивача акт підписаний із зауваженнями.

30.08.2016 посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області були прийняті проекти рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, якими відповідно обмежено надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності та обмежено надання продукції шляхом заборони надання продукції на ринку. Другі екземпляри проектів рішень представник ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» 01.09.2016 отримав.

Листом від 12.09.2016 року за вхід.№2258 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» було надано письмові пояснення.

Проте, надання пояснень на проект рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 30.08.2016 та часткове усунення виявлених порушень не звільняє суб`єкта господарювання від відповідальності, а саме прийняття відносно нього рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів.

В рішенні про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів №44 від 13.09.2016 року зазначено, що в ході планової перевірки встановлено розповсюдження продукції:

1) Комбінезон для немовлят In Expenso зріст 68 см (від 0 місяців) д/в: 04.2016р. Склад: 75% бавовна, 25% поліестер. Виготовлено: в Китаї. Імпортер: ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» м.Київ, Московський проспект, 15-а, а саме: введення в обіг небезпечної харчової продукції, - вперше надання на ринку України одяг першого шару для дітей віком від 0 до 3 років з вмістом синтетичного волокна більше ніж на 10%; на одязі виробник не зазначив інформацію про повні величини розмірних ознак (обхват грудей), у порушення п.3.1,3.14 Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.12.2012 №1138; п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», п.4.6., п.п.4.6.6 ДСТУ 4519:2006.

2) Легінси для немовлят In Expenso Зріст 74 см (9 місяців) д/в: 08.2015р. Склад: 66% бавовна, 32% поліестер, 2% елестан. Виготовлено: в Бангладеші. Імпортер: ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» м. Київ, Московський пр.-т, 15-а, а саме: розповсюдження продукції, яка є небезпечною, - одяг першого шару для дітей віком від 0 до 3 років з вмістом синтетичного волокна більше ніж на 10%; на одязі виробник не зазначив інформацію про повні величини розмірних ознак (обхват грудей), у порушення п.3.1, 3.14 Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.12.2012 №1138; п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», п.4.6., п.п.4.6.6 ДСТУ 4519:2006.

3) Піжама для немовлят In Expenso Зріст 74 см (9 місяців) д/в: 03.2016р. Склад: 75% бавовна, 25% поліестер. Виготовлено: в Китаї. Імпортер: ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» м.Київ, Московський проспект, 15-а, а саме: введення в обіг небезпечної харчової продукції, вперше надання на ринку України одягу першого шару для дітей віком від 0 до 3 років з вмістом синтетичного волокна більше ніж на 10%; на одязі виробник не зазначив інформацію про повні величини розмірних ознак (обхват грудей), у порушення п.3.1, 3.14 Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.12.2012 №1138; п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», п.4.6., п.п.4.6.6 ДСТУ 4519:2006.

4) Піжама для немовлят In Expenso Зріст 92 см (24 місяці) д/в: 03.2016р. Склад: 75% бавовна, 25% поліестер. Виготовлено: в Китаї. Імпортер: ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» м.Київ, Московський проспект, 15-а, а саме: введення в обіг небезпечної харчової продукції, вперше надання на ринку України одягу першого шару для дітей віком від 0 до 3 років з вмістом синтетичного волокна більше ніж на 10%; на одязі виробник не зазначив інформацію про повні величини розмірних ознак (обхват грудей), у порушення п.3.1, 3.14 Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.12.2012 №1138; п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», п.4.6., п.п.4.6.6 ДСТУ 4519:2006.

5) Комбінезон для немовлят In Expenso Зріст 80 см (12 місяців) д/в: 08.2015р. Склад: 75% бавовна, 25% поліестер. Виготовлено: в Китаї. Імпортер: ТОВ «Ріал Ісгейт Ф.К.А.У.» м. Київ, Московський пр.-т, 15-а, а саме: розповсюдження продукції, яка є небезпечною, - одяг першого шару для дітей віком від 0 до 3 років з вмістом синтетичного волокна більше ніж на 10%; на одязі виробник не зазначив інформацію про повні величини розмірних ознак (обхват грудей), у порушення п.3.1, 3.14 Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.12.2012 №1138; п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», п.4.6., п.п.4.6.6 ДСТУ 4519:2006.

Так, рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №44 від 13.09.2016 року до ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» було застосовано обмежувальний захід, а саме: обмеження надання продукції на ринку шляхом заборони надання продукції на ринку.

Строк виконання рішення до 20.09.2016 року.

Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №45 від 13.09.2016 року було прийняте на підставі акту перевірки №48 від 30.08.2016 року ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет».

Так, у вказаному вище рішенні зазначено, що в ході планової перевірки встановлено розповсюдження продукції:

1) Дитячі іграшки компанії ФО-П ОСОБА_1 . Гра дитяча настільна «Пазли 64 елементи» д/в: 20.12.2014р. Виробник: ФО-П ОСОБА_1 АДРЕСА_1 . Постачальник: ПП «Люкссервіс» м.Дніпропетровськ, пр-т Героїв, 11, а саме: відсутній знак відповідності технічним регламентам, - розповсюдження іграшок, що не відповідають вимогам, які встановлені Технічним регламентом безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 в частині відсутності на іграшці, прикріпленій до неї етикетці та пакуванні знаку відповідності технічним регламентам - національного знаку відповідності - повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, у порушення п.25,52 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 р.

Також, вказана продукція, розповсюджувалась без декларації про відповідність, тоді як згідно з технічним регламентом, продукція має супроводжуватись декларацією, а саме: на вмотивовану вимогу органу державного ринкового нагляду не надано документацію, необхідну для доведення відповідності іграшки вимогам технічного регламенту ( не надано декларації про відповідність), у порушення п.6, 25, 29 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013.

Згідно з п.25 Технічного регламенту безпечності іграшок, - перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі зобов`язані перевірити наявність національного знака відповідності на іграшці, необхідних документів, інструкцій та інформації про безпечність, які складаються згідно з вимогами законодавства про мови, а також виконання виробником та імпортером вимог, установлених пунктами 9,10 і 18 цього Технічного регламенту.

Пунктом 52 Технічного регламенту безпечності іграшок закріплено, що національний знак відповідності повинен наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли іграшка дрібна або складається з дрібних частин, національний знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку. Якщо іграшка продається в демонстраційному пакуванні та нанесення національного знака відповідності на іграшку є технічно неможливим, він може наноситися на демонстраційне пакування.

2) Набір дитячої творчості Пухнаста мозаїка «Квітка», д/в:04.2013р. Виробник: «Чанга Хоун Артс Ко, ЛТД» Китай. Постачальник ПП «Компанія ТОП» м.Дніпропетровськ, вул. Каштанова, 11, а саме: розповсюдження іграшок, що не відповідають вимогам, які встановлені Технічним регламентом безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 в частині відсутності на іграшці, прикріпленій до неї етикетці та пакуванні знаку відповідності технічним регламентам - національного знаку відповідності - повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, у порушення п.25,52 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013.

Також, вказана продукція, розповсюджувались без декларації про відповідність, тоді як згідно з технічним регламентом, продукція має супроводжуватись декларацією, а саме: на вмотивовану вимогу органу державного ринкового нагляду не надано документацію, необхідну для доведення відповідності іграшки вимогам технічного регламенту (не надано декларації про відповідність), у порушення п.6, 25, 29 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013.

3) Іграшка Машинка 898-38 мікс видів, кул.4-4-1 см, а саме: розповсюдження іграшок, що не відповідають вимогам, які встановлені Технічним регламентом безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013 в частині відсутності на іграшці, прикріпленій до неї етикетці та пакуванні знаку відповідності технічним регламентам - національного знаку відповідності - повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, у порушення п.25,52 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013.

Також, розповсюджувались продукція, на якій виробник не забезпечив наявності інструкції та інформації про безпечність згідно з вимогами законодавства про мови та вказав вікове обмеження, у порушення п.11, 36, 38 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013.

4) Іграшка Неваляшка Т 08 D/1073 д/в: 2016р. Виробник: Джиа Иу Той Трейд Лтд. Китай. Постачальник: ТОВ «Імпорт Торг Груп» м. Київ, вул. Фрунзе, 82, оф.25б, а саме: на іграшки нанесено два знаки відповідності технічним регламентам,що супроводжуються різними ідентифікаційними номерами призначеного органу оцінки відповідності.

Згідно з п.3 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, затверджених ПКМУ №1184 від 30.12.2015 року, - знак відповідності супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, якщо такий орган був залучений на етапі контролю виробництва.

5) Набір іграшковий ТМ «MORBS» д/в:04.2012р. Виробник: «Той Квест Лтд» Китай. Дистриб`ютор: ТОВ «Дрім Тім» м.Київ, пр.Визволителів, 3 оф.20, а саме: на іграшки нанесено два знаки відповідності технічним регламентам, що супроводжуються різними ідентифікаційними номерами призначеного органу оцінки відповідності.

6) Набір іграшок гри у піску: лійка, форми, лопата, сито. д/в:10.2015р. Виробник: Коопман Інтренешнл., Амстердам, Нідерланди. Імпортер: ТОВ «Ашан Україна Гілермаркет» м.Київ, Московськовий пр-т, 15-а, а саме: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, щодо якої порушено правила нанесення знака відповідності технічним регламентам: на іграшку вперше надану на ринку України нанесено знак відповідності технічному регламенту з ідентифікаційним номером органу з оцінки відповідності « 011» (ООВ ДП «УкрНДНЦ»), тоді як, орган, який був залучений на етапі контролю іграшки - ООВДП «Кривбасстандартметрологія» має ідентифікаційний номер « 016», що підтверджується декларацією відповідності за номером UA.016.D.280-16, у порушення ст.1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової нехарчової продукції»; п.3 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, затверджених ПКМУ №1184 від 30.12.2015; п. 17,44 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013.

Відповідно до вимог п.17 Технічного регламенту безпечності іграшок, - перед введенням іграшки в обіг імпортери повинні переконатися в тому, що виробником: проведена процедура оцінки відповідності; складена технічна документація, на іграшку Нанесене необхідне маркування щодо відповідності установленим вимогам та до неї додаються необхідні документи; виконані вимоги,1 встановлені пунктами 9 і 10 цього Технічного регламенту. Якщо імпортер має підстави вважати, що іграшка не відповідає вимогам щодо безпечності, установленим у цьому Технічному регламенті, він не повинен вводити таку іграшку в обіг до приведення її у відповідність із зазначеними вимогами. Якщо іграшка становить ризик, імпортер повинен повідомити про це виробника та орган державного ринкового нагляду.

Пунктом 44 Технічного регламенту безпечності іграшок визначено, що іграшки повинні надаватися на ринку з нанесеним в установленому порядку національним знаком відповідності.

7) Іграшка IQ пазли дерев`яні д/в:06.2015 р. Виробник: Китай. Імпортер: ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» м.Київ, Московський пр-т, 15а, а саме: розповсюдження продукції щодо якої неналежно застосовано знак відповідності технічним регламентам - на іграшку нанесено знак відповідності технічному регламенту з ідентифікаційним номером органу оцінки відповідності технічному регламенту « 011» (ООВ ДП «УкрНДНЦ»), тоді як, орган, який був залучений на етапі контролю іграшки - ООВ ДП «УкрЦПСЗПС», має ідентифікаційний номер « 093», що підтверджується декларацією відповідності за номером UA/TR.D.093-0656.1-15 - повторне протягом трьох років вчинення такого самого правопорушення.

8) Іграшка серії «Пісочниця» Відро-квітка мале ат.3270, д/в:20.04.2016р. Виробник:СООО «ПП «Полесье» Республіка Білорусь, Брестська обл., м. Кобрин, вул. Пролетарська, 179. Імпортер: ТОВ «Дрім мейкерс», м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд.38, к.12, а саме: розповсюдження іграшки, що не відповідає вимогам, які встановлені Технічним регламентом безпечності іграшок, що затверджений ПКМУ №515 від 11.07.2013р. в частині надання імпортером технічної документації, яка відповідає установленим вимогам. В ході перевірки надано декларацію про відповідність UA.001.DI0114-11, яка не містить інформацію, що підтверджує виконання вимог щодо безпечності, зокрема відомості зазначені у додатку 3 Технічним регламентом безпечності іграшок (відсутнє кольорове зображення іграшки, не зазначено вимогам якого технічного регламенту відповідає іграшка) у порушення п.6, 16, 17, 41, додаток 4, додаток 4 Технічного регламенту безпечності іграшок, затверджений ГПСМУ №515 від 11.07.2013 року.

За результатами перевірки рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 13.09.2016 року №45 до ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» застосовано обмежувальний (коригувальний) захід у вигляді обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності.

Строк виконання рішення до 20.09.2016 року.

За результатами проведення позапланової перевірки ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет», посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області 12.09.2016 року було складено протокол №12 про виявлені порушення вимог статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Постановою про накладення штрафних санкцій №24 від 13.09.2016 року за порушення вимог п.1 ч.З ст.44, п.2 ч.З ст.44, п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та п.1 ч.2 ст.15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» до ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» застосовано штрафні санкції у розмірі 86 700,00 грн.

Листом від 15.09.2016 року за вих.№2231/06 на адресу ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» направлено другий примірник постанови №24 від 13.09.2016 року, який було отримано Відповідачем 22.09.2016 року та підтверджується рекомендованим повідомленням №655010152418 5.

26.09.2016 за вхід.№2531 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області надійшло клопотання від ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет», в якому воно просило продовжити строк виконання рішень №44 та №45 від 13.09.2016 року.

26.09.2016 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області були прийняті рішення №47 та №48 про внесення змін до рішення чи скасування рішення, якими продовжено термін виконання рішень №44, №45 до 20.10.2016 року.

Станом на 20.10.2016 інформації щодо виконання рішень ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» до ГУ Держпродспоживслужби надано не було.

На підставі наказу №291 від 26.10.2016 року та направлення №210 від 26.10.2016 року посадовим особам ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області було доручено провести позапланову виїзну перевірку стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» (Одеська область, Комінтернівський район, с. Фонтанка, комплекс будівель і споруд №1, ТРЦ «Рів`єра». Строк проведення перевірки: з 01.11.2016 року по 02.11.2016 року. Підстава - часткове виконання рішень від 13.09.2016 р. №44, №45.

Актом перевірки виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №6 від 02.11.2016 року встановлено повне та результативне виконання ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №44, №45 від 13.09.2016 року.

Акт перевірки №6 від 02.11.2016 року представником Позивача підписано без будь-яких зауважень.

ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет», не погоджуючись із постановою про накладення штрафних санкцій №24 від 13.09.2016 року звернулося до суду щодо її оскарження.

За результатами розгляду вказаної справи Окружним адміністративним судом м.Києва 21.08.2019 року було прийнято рішення, яким у задоволені позовної заяви ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанови №24 та рішення №44 від 13/09/2016 - відмовлено повністю.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/15680/16 від 17.03.2020 Рішення Окружним адміністративним судом м.Києва 21.08.2019 залишене без змін.

За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику (...) з контролю за цінами (...).

Організація та порядок здійснення державного ринкового нагляду, а також державного контролю продукції під час її ввезення на митну територію України визначаються Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2012р. №2735-IV (із змінами і доповненнями). Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.

Згідно абз.8 ст.1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (ч.1 ст. 4 Закону №2735-IV).

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об`єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об`єктами технічних регламентів.

Згідно з п.4 ч.1 ст.11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до повноважень органів ринкового нагляду, зокрема, належить проведення перевірок характеристик продукції.

В свою чергу, Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено загальний порядок проведення перевірок характеристик продукції, що визначається в ст.23 цього Закону. Так, частиною третьою ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.

Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки (ч.4 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»(ч.5 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Перевірка характеристик продукції може бути невиїзною (за місцезнаходженням органу ринкового нагляду) або виїзною. У разі потреби органи ринкового нагляду для перевірки характеристик продукції можуть поєднувати невиїзні та виїзні перевірки (ч.6 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Під час виїзної перевірки характеристик продукції може проводитися перевірка документів (їх копій) та інформації, зазначених у ч.7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції, а також обстеження, відбір і експертиза (випробування) зразків продукції (ч.8 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Строк проведення виїзної перевірки характеристик продукції не може перевищувати у розповсюджувача цієї продукції двох робочих днів, у виробника такої продукції - трьох робочих днів. Продовження строку проведення виїзної перевірки не допускається (ч.І0 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

У разі якщо суб`єктом господарювання надано висновки експертизи, протоколи випробувань продукції або сертифікати відповідності, видані акредитованими органами оцінки відповідності, органи ринкового нагляду беруть до уваги ці документи при проведенні перевірок характеристик продукції. (ч.13 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Органи ринкового нагляду проводять планові перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів згідно із секторальними планами ринкового нагляду (п. 1 ч. 1 ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Відповідно до вимог ч.2 ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом «а» пункту 2 частини першої цієї статті:

1) на початковому етапі перевірки об`єктами перевірки є:

а) наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам (у тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам;

б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;

в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;

2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:

а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;

б) та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).

Відповідно до вимог ч.1 ст.29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», - у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Відповідно до вимог ч.3 ст.29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», - орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність:

- знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті;

- не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом;

- не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність не супроводжує продукцію, якщо її складення чи супроводження нею продукції передбачено відповідним технічним регламентом;

- декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог;

- органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною;

- вчинено інші порушення встановлених вимог, визначених у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.

Відповідно до вимог частини 1 статті 30 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» - обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом:

1) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і четвертою статті 29 цього Закону);

2) усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону);

3) тимчасової заборони надання продукції на ринку.

Відповідно до ч.1, п.2 ч.2 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» суб`єкти господарювання за порушення цього Закону несуть згідно з законами України цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність. До особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: розповсюдження продукції, щодо якої неналежно застосовано знак відповідності технічним регламентам (крім нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів), - у розмірі від сімдесяти п`яти до ста п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від ста до двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 5 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи до суду з боку відповідача не надано доказів виконання обов`язку щодо сплати у встановлений законом строк повної суми штрафу за порушення, які вставлені позивачем.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищевикладене, за відсутності добровільної сплати Відповідачем суми штрафних санкцій у розмірі 86700, 00 грн, на підставі Постанови про накладення штрафних санкцій №24 від 13.09.2016, вказана сума підлягає стягненню з Відповідача за рішенням суду.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з Відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь позивача як суб`єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області задовольнити повністю.

2. Стягнути з ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» до УК у Поділ. р-ні/Подідьськнй p/н/21081100, код ЄДРПОУ отримувача - 37975298, банк - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA708999980000031115106026008, код класифікації доходів бюджету - 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи та інші санкції, суму штрафних санкцій у розмірі 86700,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.