Рішення № 99308915, 31.08.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
640/9431/19
Номер документу
99308915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2021 року м. Київ № 640/9431/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомАпарату Ради національної безпеки та оборони Українидо третя особа: Київської міської державної адміністрації, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування розпорядження № 809 від 08.05.2019,-В С Т А Н О В И В:

Апарат Ради національної безпеки та оборони України (01601, м. Київ, вул. Петра Болбочана, 1, код ЄДР: 21656169) звернувся до суду з позовом до Київської міської державної адміністрації (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДР: 00022527), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження № 809 від 08.05.2019.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що рішенням Київської міської ради від 8 жовтня 2009 року № 401/2470 з земель територіальної громади міста надано Апарату Ради національної безпеки і оборони України в постійне користування для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва земельну ділянку загальною площею 1,62 га.

На підставі зазначеного рішення Київської міської ради від 08.10.2009 №401/2470, як зазначено у позові, Апарату РНБО України видано державний акт від 25.12.2009 серії ЯЯ № 380305 на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,6193 га (кадастровий номер 8000000000:91:009:0029).

Позивач зазначає також, що за результатом здійснення публічно-владних управлінських функцій щодо контролю за використанням і охороною земель у місті Києві як місцевим органом виконавчої влади Київською міською державною адміністрацією ухвалено розпорядження від 08.05.2019 № 809 «Про припинення апарату Ради національної безпеки і оборони України права постійного користування земельною ділянкою на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва» (далі - розпорядження від 08.05.2019 № 809), яким припинено Апарату Ради національної безпеки і оборони України право постійного користування земельною ділянкою площею 1,6193 га (кадастровий номер 8000000000:91:009:0029) у зв`язку з тим, що зазначена ділянка за цільовим призначенням не використовується (пункт 1). Цим же рішенням зазначена земельна ділянка віднесена до земель запасу житлової та громадської забудови (пункт 2).

Позивач додає, що як зазначено у преамбулі розпорядження від 08.05.2019 № 809, його було ухвалено за результатами обстеження земельної ділянки, проведеного відповідно до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 25 вересня 2003 року № 16/890 (акт обстеження земельної ділянки від 20 березня 2019 року № 19-0202-10), в межах повноважень місцевого органу виконавчої влади.

Відносно процедури, яка передувала прийняттю оскаржуваного рішення, позивач звертає увагу на те, що рішенням Київської міської ради від 25.09.2003 року № 16/890 було затверджено Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві (далі - Порядок).

В обґрунтування свого розпорядження від 08.05.2019 № 809 Київська міська державна адміністрація посилається на акт обстеження земельної ділянки від 20.03.2019 № 19-0202-10, складений відповідно до вказаного Порядку.

В цьому контексті позивач звертає увагу на те, що в порушення вимог зазначеного Порядку (пункт 2.2) на адресу Апарату РНБО України як суб`єкта, що відповідно до законодавством виконував обов`язки користувача земельною ділянкою державної форми власності площею 1,6193 га (кадастровий номер 8000000000:91:009:0029) з боку Київської міської державної адміністрації та її структурних підрозділів не надходило жодних звернень чи повідомлень щодо проведення будь-яких перевірок, включаючи ті, що проводяться в межах самоврядного контролю за виконанням земельного законодавства.

Заявник наполягає, що представники Апарату РНБО України для участі у заходах з обстеження земельної ділянки не залучалися, чим порушено гарантоване законодавством право Апарату РНБО України на участь у контрольному заході та процесі прийняття рішення.

Як випливає з пункту 1 розпорядження від 08.05.2019 № 809 в результаті обстеження земельної ділянки площею 1,6193 га (кадастровий номер 8000000000:91:009:0029), проведеного відповідно до Порядку, відповідна посадова особа дійшла висновку, що ця земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується, що стало підставою для прийняття суб`єктом владних повноважень - Київською міською державною адміністрацією, розпорядження від 08.05.2019 № 809 щодо припинення Апаратові Ради національної безпеки і оборони України права постійного користування зазначеною земельною ділянкою.

У позові звертається увага на те, що відповідно до пункту 2.6 Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Київ уповноважений орган Київської міської державної адміністрації має право здійснювати планові та позапланові перевірки. Про проведення планової перевірки особу повідомляють за 10 днів до такої перевірки.

Відповідно до підпункту 9 пункту 3.1 розділу 3 Порядку при здійсненні самоврядного контролю за використанням і охороною земель у місті Київ обстеження земельних ділянок щодо їх використання землекористувачами та складання відповідних актів обстеження земельних ділянок проводиться лише для розгляду Київською міською радою питань про поновлення договорів оренди земельних ділянок.

Згідно з пунктом 6.1 вказаного Порядку після виявлення порушень земельного законодавства уповноважений орган Київському міської державної адміністрації складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та дає вказівку про необхідність усунення порушень земельного законодавства. Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та вказівка про необхідність усунення порушень земельного законодавства складаються у двох примірниках, один з яких видається особі, яка вчинила порушення земельного законодавства, або направляється їй поштою.

Позивач зазначає, що станом на дату звернення до суду акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та вказівка про необхідність усунення якихось порушень земельного законодавства так само, як і акт обстеження, згаданий у розпорядженні від 08.05.2019 № 809, всупереч наведеним вище вимогам Порядку до Апарату РНБО України не надходив, що, на думку позивача, порушило гарантовані законодавством права Апарату РНБО України:

ознайомитися зі змістом вимог посадових осіб, що здійснювали контрольні заходи;

дати пояснення з приводу обставин, що були предметом обстеження/перевірки, та висловити незгоду та/або в установленому порядку оскаржити дії посадових осіб, що здійснювали відповідні контрольні заходи;

ознайомитися з порядком усунення порушення та усунути його у визначений Порядком строк (пункт 7.4 Порядку), якщо порушення земельного законодавства все ж таки мало місце.

Отже, на думку заявника, в основу розпорядження від 08.05.2019 № 809 покладено упереджені результати контрольних заходів, що проведені та оформлені з порушенням процедури, передбаченої Порядком, та порушенням прав Апарату РНБО України як суб`єкта, що відповідно до законодавства виконував обов`язки користувача земельною ділянкою державної форми власності площею 1,6193 га (кадастровий номер 8000000000:91:009:0029).

Крім цього, позивач звертає увагу на те, що пунктом 7 рішення Київської міської ради від 8 жовтня 2009 року № 401/2470 Апарат РНБО України попереджений, що використання землі не за цільовим призначенням тягне за собою припинення права користування нею відповідно до вимог статей 141, 143 Земельного кодексу України.

Позивач зазначає, що положення ст. 141 Земельного кодексу України містить виключний перелік підстав для припинення права постійного користування земельною ділянкою. Можливість припинення права постійного користування земельною ділянкою у зв`язку з тим, що вона за цільовим призначенням не використовується, законодавством не передбачена.

До того ж, як зазначає позивач, порушено не тільки вимоги Порядку № 16/890, але й процедура, визначена статтею 144 Земельного кодексу України (зокрема щодо надання строку на усунення виявленого порушення земельного законодавства до того, як буде застосовано захід з примусового припинення відповідного права).

Позиція відповідача.

КМДА не погоджується із заявленим позовом та просить відмовити у його задоволенні, вважаючи його безпідставним.

Зазначає, що пунктом 7 вказаного вище Рішення попереджено землекористувача, що використання землі не за цільовим призначенням тягне за собою припинення права користування нею відповідно до вимог статей 141, 143 Земельного кодексу України.

Додає, що з врахуванням особливостей функціонування міста Києва як столиці України та з метою запобігання порушенням земельного законодавства в місті Києві, своєчасного їх виявлення та усунення, удосконалення процедури здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель на підставі положень Порядку № 16/890 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проведено обстеження земельної ділянки, про що складено акт обстеження від 20.03.2019 № 19-0202-10.

За результатами обстеження встановлено, що земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується - будівництво багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури не розпочато та не ведеться.

Натомість обстеженням встановлено, що земельна ділянка захаращена побутовим та будівельним сміттям, вкрита зеленими насадженнями. Також на ділянці розміщені дві руїни.

Окрім того, як зазначено у відзиві на позов, Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва листом від 25.03.2019 № 073-2773 повідомлено Департаменту земельних ресурсів про те, що документи, які дають право на виконання підготовчих, будівельних робіт та засвідчують готовність до експлуатації об`єкта будівництва на зазначеній земельній ділянці, не видавались та не реєструвались.

З урахуванням вищевикладеного, Департаментом земельних ресурсів підготовлено проект Розпорядження КМДА, який в установленому порядку розглянуто, погоджено та підписано посадовою особою КМДА.

Крім того, зазначає, що починаючи з 2009 року земельна ділянка перебувала у користуванні позивача для здійснення ним будівництва багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури.

Однак, за десятирічний період користування землями позивачем до КМДА жодного разу не надавались відомості про стан і використання земель у відповідності до вимог Рішення від 08.10.2009 №401/2470.

У той же час, як зазначає КМДА, позивачем у позовній заяві не наведено жодних доказів, що спростовували б інформацію, викладену в акті обстеження, щодо невикористання земельної ділянки за цільовим призначення, захаращення її побутовим та будівельним сміттям тощо.

Таким чином, на думку КМДА, грубі порушення статті 96 ЗК України можна вважати безумовною та самодостатньою причиною для припинення взаємовідносин з недобросовісними землекористувачами.

Додається у відзиві, що твердження відповідача стосовно неправомірності складеного акту обстеження земельної ділянки є хибними та не підкріплені жодними доказами, які могли б спростувати інформацію, викладену в акті.

Щодо необхідності видачі Розпорядження КМДА, відповідач зазначає, що у зв`язку з ненаданням даних про стан і використання земель та інших природних ресурсів позивачем у порядку, встановленому законом, Департаментом земельних ресурсів у межах компетенції проведено обстеження земельної ділянки та встановлено ряд порушень по використанню цієї ділянки. Ігнорування вказаних порушень позивачем могло б призвести до негативних наслідків у вигляді забруднення ґрунтів, після чого господарське використання стане екологічно та економічно неефективним.

Враховуючи вищезазначене, КМДА після отримання інформації щодо нецільового використання земельної ділянки та її забруднення негайно видано Розпорядження, яким припинено використання земельної ділянки недобросовісним землекористувачем.

Відповідь позивача на відзив відповідача.

Позивач зазначає, що інформація наведена представником відповідача у відзиві на позов жодним чином не спростовує наведені позивачем у позові аргументи щодо порушення Київською міською державною адміністрацією:

вимог Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 25 вересня 2003 року № 16/890, на який посилається суб`єкт владних повноважень у своєму розпорядженні від 08.05.2019 № 809;

процедури, визначеної статтею 144 Земельного кодексу України (зокрема щодо надання строку на усунення виявленого порушення земельного законодавства до того, як буде застосовано захід з примусового припинення відповідного права);

положень статті 141 Земельного кодексу України, якою визначено вичерпний перелік підстав для припинення права постійного користування земельною ділянкою (у результаті чого відповідачем незаконно застосовано непередбачену законодавством підставу для примусового припинення права користування Апарату Ради земельною ділянкою державної форми власності).

Пояснення третьої особи.

Третя особа просить відмовити у задоволенні позову.

По суті пояснення повторюють зміст відзиву КМДА.

Третя особа вважає, що Позивачем не доведено вчинення КМДА протиправних дій під час прийняття розпорядження від 08.05.2019 № 809.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді Патратій О.В. відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 30.09.2021 до участі у справі залучено вищезгадану третю особу.

22.03.2021 розпорядженням керівника апарату суду № 273 справу передано на повторний автоматизований розподіл судових справ, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Патратій О.В.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний адміністративний позов 22.03.2021 розподілено на суддю Кармазіна О.А.

Ухвалою судді Кармазіна О.А. від 29.03.2021 справу прийнято до розгляду.

Ухвалою від 31.08.2021 виправлено описку в ухвалі від 29.03.2021.

Ухвалою суду від 31.08.2021 відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи про закриття провадження у справі.

Встановлені судом обставини.

Так, відповідно до рішення Київської міської ради від 8 жовтня 2009 року № 401/2470 вирішено:

1. Виключити пункт 98 додатка до рішення Київської міської ради від 15.04.2004 N 184-1/1394 "Про доповнення до переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних торгах (аукціонах) суб`єктам підприємницької діяльності під забудову".

2. Затвердити містобудівне обґрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації та визначення параметрів будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва.

3. Внести зміни до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затверджених рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 N 370/1804, а саме: перевести територію, яка передається відповідно до цього рішення, з території зелених насаджень загального користування до території багатоповерхової житлової забудови.

4. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки апарату Ради національної безпеки і оборони України для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва.

5. Надати апарату Ради національної безпеки і оборони України, за умови виконання пункту 6 цього рішення, в постійне користування для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва земельну ділянку загальною площею 1,62 га, у тому числі:

- площею 0,61 га - за рахунок земель, відведених відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 12.08.52 N 1677 "О мероприятиях по благоустройству и улучшению эксплуатации Сырецкой рощи" (лист-згода від 23.07.2009 N 148-2277)";

- площею 1,01 га - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.

6. Апарату Ради національної безпеки і оборони України:

6.1. Виконувати обов`язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України.

6.2. У місячний термін звернутися до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) із клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) та виготовленню документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

6.3. Питання пайової участі вирішити відповідно до рішення Київської міської ради від 06.03.2009 N 124/1179 "Про бюджет міста Києва на 2009 рік".

6.4. Питання відшкодування відновної вартості зелених насаджень (акт обстеження від 28.05.2009 N 483) та інші питання майнових відносин вирішити в установленому порядку.

6.5. Виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 12.08.2009 N 09-8091 та від 08.07.2009 N 19-6816, Київської міської санепідстанції від 23.07.2009 N 4718, управління охорони навколишнього природного середовища від 14.07.2009 N 071/04-4-22/3525, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 04.06.2009 N 05-08/1919, Головного управління охорони культурної спадщини від 27.05.2009 N 3376, ВАТ "СУППР" від 27.07.2009 N 8/1-591, Головного управління земельних ресурсів від 08.09.2009 N 05-5014.

7. Попередити землекористувача, що використання землі не за цільовим призначенням тягне за собою припинення права користування нею відповідно до вимог статей 141, 143 Земельного кодексу України.

8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури.

Відповідно до спірного розпорядженням КМДА від 08.05.2019 р. № 809:

відповідно до статей 17, 141, 187, 189 Земельного кодексу України, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", Закону України "Про охорону земель", Закону України "Про землеустрій", статей 13, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", враховуючи підпункт 6.1 пункту 6, пункт 7 рішення Київської міської ради від 08 жовтня 2009 року N 401/2470 "Про надання апарату Ради національної безпеки і оборони України земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва" та результати обстеження земельної ділянки проведеного відповідно до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 25 вересня 2003 року N 16/890 (акт обстеження земельної ділянки від 20 березня 2019 року N 19-0202-10), в межах повноважень місцевого органу виконавчої влади вирішено:

1. Припинити апарату Ради національної безпеки і оборони України право постійного користування земельною ділянкою площею 1,6193 га (кадастровий номер 8000000000:91:009:0029) на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва, наданою згідно з рішенням Київської міської ради від 08 жовтня 2009 року N 401/2470 "Про надання апарату Ради національної безпеки і оборони України земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва", право користування якою посвідчено державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 25 грудня 2009 року за N 01-9-00132, у зв`язку з тим, що земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується.

2. Земельну ділянку державної власності площею 1,6193 га (кадастровий номер 8000000000:91:009:0029) віднести до земель запасу житлової та громадської забудови.

3. Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проінформувати апарат Ради національної безпеки і оборони України про видання цього розпорядження.

4. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови Київської міської державної адміністрації згідно з розподілом обов`язків.

Що стосується змісту акту обстеження від 19-0202-10 від 20.03.2019 (т. 1, а.с. 82; надалі «Акт»), слід зазначити, що він проведений посадовою особою Департаменту земельних ресурсів на підставі відповідно до Порядку Здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель м. Києва, затвердженого рішенням сесії Київської міської ради від 25.09.2003 № 16/890, ст. ст. 187, 189 Земельного кодексу України.

Підписаний посадовою особою Сокаревим О.В.

Акт не містить відміток про присутність під час обстеження представників позивача, як і будь-яких інших осіб.

В Акті обстеження зазначено: «Фактичне використання: не використовується, руїни, будівельне сміття».

За цим Актом в результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується - будівництво багатоквартирних житлових, будинків з підземними паркінгами та об`єктами соціально-побутової інфраструктури не ведеться та не розпочато. Земельна ділянка захаращена побутовим та будівельним сміттям, та вкрита зеленими насадженнями. На земельній ділянці розмішені дві руїни.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Так, у даному випадку учасниками справи не заперечується власне компетенція відповідача щодо прийняття такого роду рішень, а відтак, суд вважає за можливе перейти до питання дотримання вимог законодавства, правил та процедур, які супроводжують процес прийняття такого роду рішень.

Так, Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затверджений відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про землеустрій", "Про охорону земель", рішенням КМР від 25 вересня 2003 року N 16/890 (далі - Порядок № 16/890). Порядок оприлюднений у виданні «Хрещатик» (2004, 01, № 2).

Повноваження щодо здійснення самоврядного контролю за додержанням земельного законодавства, використанням та охороною земель покладені на нинішній Департамент земельних ресурсів.

Відповідно до п. 2.5. цього Порядку самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства здійснюється шляхом, зокрема, проведення перевірок.

Відповідно до п. 2.6. самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства шляхом перевірок здійснюється планово та позапланово.

Планові перевірки проводяться на підставі планів роботи Департаменту.

Крім того, відповідно до п. 2.6 Порядку 16/890, департамент не пізніше десяти днів до початку проведення перевірки надсилає письмово органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичній чи фізичній особі, яких планується перевірити, повідомлення про проведення перевірки.

У повідомленні зазначаються дата початку проведення перевірки, перелік документів, які необхідно надати посадовій особі департаменту до початку проведення перевірки, та визначається порядок їх надання.

Позапланова перевірка - це перевірка, не передбачена планами роботи Головного управління.

У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних чи фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежений термін на її проведення тощо) вона проводиться без попереднього повідомлення за наявності визначених у цьому пункті обставин.

При цьому, відповідно до п. 7.1. Порядку, після складання акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства та видачі фізичним чи юридичним особам вказівки про необхідність усунення порушень земельного законодавства департамент вносить інформацію про виявлені порушення до бази даних земельного кадастру.

У взаємозв`язку з наведеним, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У даному ж випадку, до матеріалів справи не надано доказів включення питання перевірки використання земельної ділянки до плану роботи Департаменту, як і не надано доказів повідомлення апарату РНБО про проведення планової перевірки, чим обмежено право на участь у проведенні перевірки, надання пояснень та заперечень.

В порушення п. 2.6. Порядку № 16/890 відсутні докази того, що до початку проведення перевірки у позивача витребовувались певні документи чи пояснення, пов`язані із питанням використання земельної ділянки, чим знову-таки порушено право особи на участь у проведенні перевірки та прийнятті рішення, що у свою чергу дає підставу для висновку, що спірне рішення прийнято без врахування всіх обставин, які мали значення для прийняття рішення.

Як вже зазначалося, відповідно до п. 2.6. цього Порядку позапланова перевірка може бути проведена у разі неможливості своєчасного повідомлення юридичної особи.

Між тим, під час розгляду справи відповідачем та третьою особою не доведено неможливості повідомлення позивача про перевірку. Слід зазначити, що апарат РНБО є робочим органом конституційного органом, місцезнаходження якого є загальновідомим, а відтак, суд вбачає недобросовісну поведінку відповідача в особі підконтрольної структури при проведенні перевірки з метою створення штучних передумов для прийняття оскаржуваного рішення.

Під час розгляду справи також не надано доказів такої терміновості щодо дослідження спірного питання, обставини якої б унеможливлювали повідомлення позивача.

Водночас, суд звертає увагу, що вказаний Порядок не містить положень щодо проведення «обстеження земельної ділянки», як замінника проведення повноцінної перевірки, що вказує на власне порушення форми з`ясування питань, пов`язаних із земельною ділянкою.

Між тим, у будь-якому випадку, відповідач в особі підконтрольної установи має діяти розсудливо та розумно, забезпечуючи участь у проведенні перевірки та у прийнятті такого роду рішень, надаючи особі можливість давати пояснення та заперечення.

Матеріали справи також не містять доказів реалізації відповідачем та підконтрольною установою положень п. 3.2., п. 6.1., п. 7.1. Порядку щодо висунення вимоги про усунення порушень земельного законодавства, встановлювати терміни для усунення виявлених порушень, у разі наявності факту такого порушення, на наявності факту якого, як вбачається із справи, наполягає відповідач.

Слід додати, що відповідно до п. ґ) ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України (в редакції на час прийняття спірного рішення) підставами припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Буквально норма, прийнята законодавцем, не передбачає припинення права користування у разі невикористання земельної ділянки, а передбачає припинення права користування у разі використання не за цільовим призначенням.

Наведене у сукупності свідчить про суттєве порушення правил та процедур, які є передумовою для прийняття законного та обґрунтованого рішення, що призводило до суттєвого порушення прав позивача, унеможливлювало прийняття справедливого та обґрунтованого рішення, під чим розуміється прийняття рішення з урахуванням всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення.

Відтак, суд приходить до висновку про недоведеність перед судом законності та обґрунтованості спірного рішення, а відтак приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування спірного рішення.

Керуючись положеннями статей 6, 72 - 77, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Апарату Ради національної безпеки та оборони України (01601, м. Київ, вул. Петра Болбочана, 1, код ЄДР: 21656169) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження № 809 від 08.05.2019 «Про припинення апарату Ради національної безпеки і оборони України права постійного користування земельною ділянкою на вул. Щусєва у Шевченківському районі м. Києва», прийняте Київською міською державною адміністрацією (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДР: 00022527).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя О.А. Кармазін