
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20 серпня 2021 року м. Київ № 640/22970/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Смолій І.В., ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства юстиції України (01001, м.Київ, вул.Архітектора Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622), Центрального відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (54001, Миколаївська область, місто Миколаїв, вулиця Артилерійська, будинок 18 (БЦ «Ера»), 5-й поверх, код ЄДРПОУ 35065742) про визнання протиправним дій, рішення, відшкодування шкоди,
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Міністерства юстиції України (далі по тексту - відповідач-1), Центрального відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (далі по тексту - відповідач-2) про визнання протиправним дій, рішення, відшкодування шкоди.
Підставами позову вказано порушення суб`єктом владних повноважень прав позивача.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У відповідності до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту позовної заяви неможливо зрозуміти, яке саме рішення оскаржує позивач. Також, позивачем не зазначено, в чому саме полягає порушення її прав з боку відповідачів, які саме повноваження посадові особи не виконали.
Тобто, позивачу необхідно конкретизувати виклад обставин, якими вона обгрунтовує позовні вимоги, зокрема, зазначити:
1) коли і з якими заявами (зверненнями, клопотання) вона зверталась до Національного агентства з питань запобігання корупції;
2) яка була надана їй відповідь на ці заяви (звернення, клопотання) або яке рішення було прийнято за наслідками їх розгляду;
3) в чому саме полягає порушення її прав у зв`язку з наданням їй відповіді або прийняттям рішення, з яким вона не погоджується.
Зважаючи на те, що прохальна частина позовної заяви містить твердження позивача щодо невиконання посадовою особою своїх повноважень, позивачу необхідно конкретизувати, яка це саме посадова особа та якого органу державної влади, а також зазначити, які саме повноваження нею не виконані, що призвело до порушення прав позивача.
Більш того, у відповідності до частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте, позивачем до позовної заяви додано лише її копії відповідно до кількості учасників справи, але не додано документів, що були додані до самої позовної заяви.
Тобто, позивачу необхідно подати копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Також, частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем не додано до позовної заяви документу про сплату судового збору, натомість додано клопотання про звільнення від його сплати, яке остання обгрунтувала тим, що вона є непрацездатною особою та перебуває у скрутному матеріальному становищі.
На підтвердження вказаних обставин позивачем додано до клопотання довідки про доходи за рівні періоди часу, зокрема, й за період з січня 2021 року по червень 2021 року.
Розглянувши вказану заяву позивача про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з наступного.
За визначенням статті 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У відповідності до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Так, з доданих до заяви про звільнення від сплати судового збору документів вбачається, що вказані документи стосуються отримання доходу позивачем у тому числі за період з січня 2021 року по червень 2021 року, в той час, коли з даною позовною заявою позивач звернулась до суду у серпні 2021 року, що свідчить про те, що позивачем не доведено її скрутного матеріального становища саме станом на день звернення до суду.
За таких підстав, позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами відсутність можливості сплатити судовий збір у розмірі, встановленому діючим законодавством.
У відповідності до частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2021 рік" установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для працездатних осіб з 1 січня 2021 року - 2270 гривень.
З урахуванням розміру заявлених вимог та наведених положень законодавства, ставка судового збору за звернення до суду з адміністративним позовом становить 908,00 гривень.
Тобто, позивачу необхідно або надати документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 908,00 грн, або належні докази, що підтверджують скрутне матеріальне становище останньої саме станом на день звернення до суду з цією позовною заявою.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки можуть бути усунені, у п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду:
- належним чином оформлену позовну заяву з урахуванням викладених в ухвалі суду висновків разом з її копією відповідно до кількості учасників справи та копіями документів, що були додані до позовної заяви відповідно до кількості учасників справи;
- документ про сплату судового збору в сумі 908,00 грн. за наступними реквізитами (з 01.01.2021): отримувач коштів: ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/22030101, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA908999980313181206084026007, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: «*;101;_____ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд міста Києва».або належних доказів, що підтверджують скрутне матеріальне становище позивача саме станом на день звернення до суду з цією позовною заявою.
Керуючись статтями 160-162, частиною 1, 2 статті 169, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ухвалив:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
2. Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Смолій