
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2021 року м. Київ № 640/26373/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження розміру пенсії до виплати ОСОБА_1 ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2017 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотновипробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 № 713, без обмеження її максимальним розміром, та здійснити її виплату з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Порядок призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотновипробного складу цивільної авіації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418, та зазначає, що пенсія йому призначена, як працівнику авіації з 12.11.1986, а тому застосування відповідачем обмеження граничного розміру його пенсії є неправомірним та порушує права позивача на отримання пенсії у встановленому чинним законодавством розмірі.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на закони України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Порядок призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотновипробного складу цивільної авіації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418, та зазначає, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", як працівник авіації з 12.11.1986.
29.07.2020 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з адвокатським запитом, в якому просив надати інформацію щодо порядку та сум нарахування пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 2017 року.
Листом від 10.09.2020 за № 1000-0236-8/73264 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило представника позивача про наступне.
Страховий стаж ОСОБА_1 (льотний та льотно-випробний склад) складає - 40 років 1 місяць і 15 днів. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить - 18 191,43 грн. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 70%.
Розмір пенсії станом на 01.01.2017 року становив 10 486,43 грн, де:
12 734 грн - розмір пенсії за вислугу років (18 191,43 х 70% = 12 743 грн.);
10 740 грн - максимальний розмір пенсії.
З 01.03.2017 року розмір пенсії складав 10 740 грн, де:
22 476,41 грн - середньомісячний заробіток для обчислення пенсій;
15 733,49 грн - основний розмір пенсії (22 476,41 грн х 70% = 15 733,49 грн);
12 956,53 грн. - розмір пенсії з обмеженнями;
10 740 грн - максимальний розмір пенсії.
У зв`язку із підняттям мінімального розміру пенсії (відповідно і максимального) відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.01.2018 розмір пенсії за вислугу років становив 12 956,53 грн. З 01.03.2018 року розмір пенсії за вислугу років становив 17 759,48 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 25 370,69 грн), розмір пенсії до виплати становив - 13 730 грн (максимальний розмір пенсії). З 01.07.2018 розмір пенсії за вислугу років становив 14 350 грн. (максимальний розмір пенсії). 3 01.12.2018 розмір пенсії за вислугу років становив 14 970 грн. (максимальний розмір пенсії).
Відповідно до ч. 2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» визначено порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 1,17 (3764,40 х 1,17 = 4404,35), в зв`язку із цим ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії. З 01.03.2019 розмір пенсії за вислугу років становив 22 161,62 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 31 659,32 грн), розмір пенсії до виплати становив - 14970 грн (максимальний розмір пенсії).
У зв`язку із підвищенням прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» підвищено максимальний розмір пенсії. З 01.07.2019 розмір пенсії за вислугу років становив 15 640 грн (максимальний розмір пенсії). З 01.12.2019 розмір пенсії за вислугу років становив 16 380 грн (максимальний розмір пенсії).
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категорія населення у 2020 році» визначено порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 1,11 (4404,35 х 1,11 = 4 488,83), в зв`язку з чим 01.05.2020 ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії. З 01.05.2020 розмір пенсії за вислугу років становив 26 242,05 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 37 488,64 грн), розмір пенсії до виплати становив 16380 грн (максимальний розмір пенсії).
У зв`язку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» підвищено максимальний розмір пенсії. З 01.07.2020 року розмір пенсії за вислугу років до сплати становить 17 120 грн (максимальний розмір пенсії).
Не погоджуючись з обмеженням пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV) та Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі-Закон №1788-ХІІ).
Відповідно до ст. 51 Закону №1058-IV пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Частиною 3 ст. 53 Закону №1788-ХІI встановлено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Як встановлено під час розгляду справи, пенсію позивачу призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику авіації з 12.11.1986.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше було введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), що набрав чинності 01.10.2011.
Відповідно до статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положення" Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Аналізуючи норми абзаців 1, 2 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положення" Закону №3668-VI, суд зазначає, що вказані норми Закону №3668-VI стосуються виплат пенсії, призначеної до 01.10.2011, та розмір якої на час призначення перевищував встановлений цим Законом її максимальний розмір. Виплата таких пенсій здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків до того моменту, коли встановлений максимальний розмір пенсії відповідатиме розміру відповідної пенсії.
Таким чином, на думку суду, вказану норму не можна тлумачити як підставу для скасування обмеження максимального розміру пенсій, призначених до набрання чинності Законом №3668-VI. В даному випадку ця норма не скасовує обмеження розміру пенсії позивача, а лише визначає, що до моменту, коли розмір пенсії не відповідатиме встановленому максимальному розміру, виплата такої пенсії здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків.
Зазначені правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. У постанові від 24.06.2020 (справа №580/234/19) Верховний Суд у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформував наступний правовий висновок:
«Тлумачення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI в контексті розмежування пенсіонерів на дві категорії: 1) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01 жовтня 2011 року і розмір якої перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений Законом № 3668-VI, 2) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01 жовтня 2011 року, але розмір якої не перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, може призвести до порушення принципів рівності й справедливості, спотворення розуміння сутності обов`язку держави щодо гарантування права застрахованих осіб на пенсію.
Виокремлення осіб другої вказаної групи, без застосування до них положень пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, може призвести до здійснення їм подальших перерахунків (підвищень, індексацій, тощо) пенсій з можливим перевищенням встановленого статтею 2 даного Закону обмеження максимального розміру пенсії, що ставить у нерівне становище з пенсіонерами першої виділеної вище групи.
Такий підхід відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06 вересня 2012 року №5207-VI вважається непрямою дискримінацією - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
З часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI).
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку».
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 17 вересня 2020 року у справі № 826/11471/18, від 21 травня 2021 року у справі № 347/2083/16, від 27 січня 2021 у справі № 344/1326/17.
При цьому, як встановлено під час розгляду даної справи, внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний.
Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч. 1 ст. 2 Закону № 3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії, а саме: тимчасово по 31 грудня 2017 року 10 740 грн, в подальшому - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, як встановлено судом, розмір пенсії позивача станом на 01.01.2017 обмежено 10 486,43 грн на підставі статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до якої розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області обмежуючи пенсію позивача максимальним розміром діяло в межах повноважень, відповідно до закону та з дотриманням встановленої процедури.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева