Рішення № 99304649, 31.08.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
580/1737/21
Номер документу
99304649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021 року справа № 580/1737/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі : головуючого судді - Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про стягнення заборгованості по виплаті індексації заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, в якій просить:

- стягнути з відповідача заборгованість по виплаті індексації заробітної плати у сумі 18692 грн. 26 коп.;

- стягнути з відповідача середній заробіток за весь час затримки у проведенні остаточного розрахунку з 06.02.2019 по 30.03.2021 у сумі 532165 грн. 95 коп.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що працювала на різних посадах в ГУ ДФС у Черкаській області з 15.07.1998. При нарахуванні та виплаті індексації заробітної плати відповідач невірно визначив базовий місяць серпень 2008, проте базовим місяцем для обрахування індексу інфляції є лютий 2008 року, тому не доплатив їй індексацію заробітної плати за період з 01.01.2008 по 31.12.2015 на загальну суму 18692,26 грн, що підтверджується перевіркою правильності розрахунку індексації заробітної плати позивача, яка проводилась посадовими особами Управління Держпраці у Черкаській області.

Враховуючи, що останнім днем роботи позивача було 06.02.2019, відповідач зобов`язаний сплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 532165,95 грн. з 06.02.2019 по 30.03.2021 (дата звернення позивача до суду із позовною заявою).

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, наданому до суду 11.05.2021, зазначив, що з серпня 2008 року відповідач нараховував індекс інфляції з урахуванням змін надбавок постійного характеру та з визначенням базового періоду серпня 2008 року. Зокрема, починаючи з серпня 2008 року був змінений відсоток по надбавці за вислугу років з 20% на 25% і відповідно збільшилась надбавка за виконання особливо важливої роботи. Вказана обставина не була врахована при проведенні перевірки Держпраці і самим позивачем. З аналізу розрахунку нарахованої та розрахованої індексації заробітної плати позивача вбачається наявність переплати у сумі 306,1 грн, що підтверджується електронним калькулятором індексації заробітної плати з офіційного сайту (https://buh.ligazakon.net).

Надана позивачем роздруківка розрахунку заборгованості по індексації заробітної плати не містить печатки, підпису, реєстраційного номеру, тому не є належним доказом.

Щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, то вона не є співмірною.

Вважає, що є неналежним відповідачем, оскільки внаслідок проведених реорганізацій відповідно до п. 4 постанови КМУ від 25.09.2019 №846 відповідач продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції виключно податкової міліції. Процесуальним правонаступником є відокремлений підрозділ ГУ ДПС у Черкаській області.

14.05.2021 позивач подала відповідь на адміністративний позов, у якому не погодилась з доводами відповідача щодо визначення серпня 2008 року базовим місяцем для проведення індексації заробітної плати, оскільки підвищення окладу відбулось у лютому 2008 року і протягом періоду до 31.12.2012 оклад не змінювався, тому зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) не впливає на суму індексації.

Щодо розрахунку індексації як неналежного доказу, то вказаний розрахунок здійснено позивачем особисто.

Зазначила, що зростання надбавки за вислугу років у серпні 2008 не підтверджено наказом та особовими рахунками за період з лютого ( а не липня) 2008 року по серпень 2008 року.

Заперечення відповідача щодо його процесуальної неналежності є незрозумілим, оскільки при розгляді справи №580/2600/20 таке питання у суді не порушувалось.

20.05.2021 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, у яких зазначив, що розмір надбавки корелюється в автоматичному режимі в силу чинних норм законів про працю, Закону про державну службу в Україні.

Щодо правонаступництва, то воно відбулось після звільнення позивача з посади у ГУ ДФС у Черкаській області.

Ухвалою суду від 19.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи без виклику учасників.

Вивчивши доводи сторін, зазначені у заявах по суті, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступні фактичні обставини.

Згідно копії трудової книжки позивач ОСОБА_1 15.07.1998 була призначена на посаду державного податкового інспектора відділу документальних перевірок фізичних осіб Державної податкової інспекції у м. Черкаси та прийняла присягу державного службовця.

03.04.2012 у зв`язку з реорганізацією ДПІ у м. Черкаси та скороченням штату позивач була звільнена в порядку переведенням до ДПІ у м. Черкасах Черкаської області ДПС та 04.04.2012 призначена на посаду головного державного податкового ревізора - інспектора відділу місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів в управління оподаткування юридичних осіб по переводу з ДПІ у місті Черкаси.

01.07.2013 у зв`язку з реорганізацією ДПІ у м. Черкасах Черкаської області ДПС та скороченням штату позивач була звільнена від займаної посади в порядку переведення до ДПІ у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області та 02.07.2013 призначена в порядку переведення на посаду головного державного інспектора відділу реєстрації та обліку платників управління ІТ та обліку платників Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області.

11.02.2015 у зв`язку з реорганізацією ДПІ у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області позивач була звільнена від займаної посади в порядку переведення до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області та 12.02.2015 призначена в порядку переведення на посаду головного державного інспектора відділу реєстрації та обліку платників управління реєстрації платників та електронних сервісів.

01.11.2018 у зв`язку з реорганізацією позивач була звільнена від займаної посади в порядку переведення до Головного управління ДФС у Черкаській області, та 02.11.1018 призначена на посаду старшого державного інспектора призначена на посаду старшого державного інспектора Головного управління ДФС у Черкаській області.

05.02.2019 позивач була звільнена ві займаної посади та припиненням державної служби за власним бажанням.

Згідно листа управління Держпраці у Черкаській області від 19.03.2021 №К-152/14-08/01 при проведенні перевірки ГУ ДФС у Черкаській області виявлено, що за період з 01.05.2008 по 01.12.2015 індексація заробітної плати позивача нарахована не в повному обсязі, чим порушено вимоги п.п. 4, 5 Порядку №1078.

Згідно розрахунку нарахованої суми індексації заробітної плати позивача за період з 2008 по 2015 рік (а.с. 58) посадовий оклад позивача у січні 2008 року становив 829 грн.

З 01.02.2008 відбулось підвищення посадового окладу, розмір якого склав 1202 грн, що підтверджується копією штатного розкладу працівників ДПІ у місті Черкаси станом на 1 лютого 2008 року.

Згідно наказу ДПІ у місті Черкаси від 03.03.2008 №14-Ф встановлено надбавку за виконання особливо важливої роботи керівникам структурних підрозділів, їх з0аступникам, спеціалістам у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (спеціальне звання) та вислугу років.

Згідно розрахункових листів позивача у липні 2008 року надбавка за вислугу років становила 20%, індексація заробітної плати становила 54,52 грн., надбавка за вислугу років становила у серпні 2008 року - 25%, індексація заробітної плати не була нарахована.

У квітні 2013 року посадовий оклад позивача був зменшений та встановлений у сумі 1147 грн.

Вважаючи, що відповідач неправильно встановив базовий місяць для нарахування індексації заробітної плати, а саме: серпень 2008 замість лютого 2008 року, та з серпня 2008 року неправильно нараховував і виплачував індексацію заробітної плати, позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 р. № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно ст. 1 Закону №1282-Х11) (в редакції, яка діяла станом на 01.02.2008 року) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;

індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;

поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ (в редакції, яка діяла станом на 01.02.2008 року) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно ст. 6 Закону №1282-Х11 у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 був затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, (далі Порядок № 1078).

Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.

За змістом п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку № 1078 ( в редакції, яка діяла станом на 01.02.2008 року та станом на 01.08.2008) було визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 11 і 4 цього Порядку.

Якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9.12.2015 №1013, яка застосовується з 01.12.2015, були внесені зміни до пункту 5 Порядку №1078, а саме:

«У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 1 цього Порядку»

Отже відбулась законодавча зміна визначення базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати.

Так, базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення за період з 01.02.2008 по 30.11.2015 є місяць підвищення розмірів мінімальної заробітної плати або місяць зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.

Натомість з 01.12.2015 базовим місяцем є місяць підвищення тарифних ставок (окладів).

Судом встановлено, що відповідач визначив базовими місяцями для нарахування індексації заробітної плати позивача лютий 2008 року, у якому відбулось збільшення посадового окладу, та серпень 2008 року, у якому відбулось зростання грошового доходу позивача у зв`язку зі збільшенням постійної надбавки за вислугу років - з 20% до 25%, та збільшення постійної надбавки за виконання особливо важливої роботи, встановленої згідно наказу відповідача від 03.03.2008 №14-ф, внаслідок збільшення розміру надбавки за вислугу років.

Водночас згідно довідки форми ОК-5 «Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Індивідуальні відомості про застраховану особу» сума нарахованого доходу позивача у липні 2008 року склала 2398,12 грн, а у серпні 2008 року - 3584,66 грн, тобто сума збільшення грошових доходів позивача внаслідок зростання постійних надбавок є більшою, ніж сума нарахованої у липні 2008 року індексації заробітної плати (54,52 грн).

Отже відповідач визначив базовий місяць для нарахування індексації заробітної плати позивача серпень 2008 року на законних підставах.

Водночас позивач безпідставно посилається на пункт 5 Порядку №1078, який передбачає визначення базовим місяцем для нарахування індексації заробітної плати місяць збільшення посадового окладу, оскільки вказаний механізм застосовується починаючи з 01.12.2015.

З огляду на зазначене позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий А.В. Руденко