Рішення № 99303209, 30.08.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
400/4274/20
Номер документу
99303209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2021 р. № 400/4274/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) та Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною.

Ухвалою суду від 07.10.2020 року судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду належним чином оформлену уточнену позовну заяву (з копією для відповідачів) із зазначенням в її прохальній частині способу захисту свого права у відповідності до вимог статті 5 КАС України; із зазначенням своєї адреси електронної пошти; із зазначенням адреси електронної пошти свого представника - Матвієнко Вікторії Василівни; із зазначенням ідентифікаційного коду відповідача - Державної прикордонної служби України; із зазначенням реєстраційного номеру облікової картки платника податків, за його наявності, або номер і серію паспорта представника - Матвієнко Вікторії Василівни.

26 жовтня 2020 року за вх. №21690 через канцелярію суду від позивача до суду надійшла заява щодо усунення недоліків позовної заяви разом із копією уточненого адміністративного позову для суду та відповідача.

Ухвалою від 30.10.2020 року суд продовжив позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 19.11.2020 року.

18.11.2020 року за вх. №4679/10/06-22 через канцелярію суду від позивача до суду надійшла заява щодо усунення недоліків позовної заяви разом із копією уточненого адміністративного позову для суду та відповідача.

Так, відповідно до прохальної частини уточненої позовної заяви, ОСОБА_1 звернувся до суду з наступними вимогами про:

- визнання бездіяльності Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) щодо невнесення в розумні строки інформації до бази данних Державної прикордонної служби України стосовно зняття з ОСОБА_1 заборони у праві виїзду за межі України протиправною;

- визнання бездіяльності Державної прикордонної служби України щодо невилучення інформації в триденний строк з дня її отримання стосовно зняття з ОСОБА_1 заборони у праві виїзду за межі України з бази даних Державної прикордонної служби України протиправною;

- стягнення з держави в особі Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) на користь ОСОБА_1 матеріальної шкоди в розмірі 64 541, 90 грн. (42 220, 00 грн. упущеної вигоди та 20 321, 90 грн. збитків) та моральної шкоди в розмірі 8909, 32 грн.

Ухвалою від 23.11.2020 року суд продовжив позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 14.12.2020 року.

08.12.2020 року за вх. №25022 через канцелярію суду від позивача до суду надійшла заява щодо усунення недоліків позовної заяви разом із квитанцією про сплату судового збору в сумі 1681,60 грн.

Ухвалою від 21.12.2020 року суд продовжив позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 12.01.2021 року.

12.01.2020 року за вх. №404 через канцелярію суду від позивача до суду надійшло клопотання щодо усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 18.01.2021 року суд у відкритті провадження по адміністративній справі №400/4274/20 в частині позовних вимог про визнання бездіяльності Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) щодо невнесення в розумні строки інформації до бази данних Державної прикордонної служби України стосовно зняття з ОСОБА_1 заборони у праві виїзду за межі України протиправною та стягнення з держави в особі Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) матеріальної та моральної шкоди - відмовив.

Ухвалою від 18.01.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/4274/20 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом)сторін та призначив судове засідання на 23.02.2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.07.2019 року під час наміру перетину кордону з Польщею, ОСОБА_1 дізнався, що Баштанським відділом ДВС на позивача накладено тимчасове обмеження у праві виїзду з України, в зв`язку з наявністю заборгованості по аліментах, в зв`язку з чим було прийнято рішення про відмову в перетині державного кордону. Вказав, що звернувшись до Баштанського відділу ДВС йому було видано постанову про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України та постанову про скасування заходів примусового виконання. Після цього ОСОБА_1 ще тричі намагався перетнути кордон з Україною, а саме 09.08.2019 року, 20.08.2019 року та 27.08.2019 року, однак, прикордонною службою прийнято рішення про відмову в перетині державного кордону. Зазначив, що з листа Головного центру обробки інформації Державної прикордонної служби України дізнався, що обмеження у праві виїзду за кордон фактично так і не було знято. При винесенні постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України у разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі - інформацію про особу, стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, уповноважений орган Держприкордонслужби вилучає (знімає з контролю) з бази даних. Вказав, що через бездіяльність представників Державної прикордонної служби, які не забезпечили виключення відомостей про позивача він поніс збитки у вигляді вартості проїзних документів, якими позивач не зміг скористатись через відмову в перетинанні кордону (реальні збитки), а також неотриманої зарплати (упущена вигода). Враховуючи, що відповідачем порушено його права та інтереси, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

18.02.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від представника Державної прикордонної служби України надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху, мотивоване тим, що Державна прикордонна служба України в даній адміністративній справі не має процесуальних прав та обов`язків (адміністративно процесуальної правоздатності) відповідно до частини першої статті 43 КАС України, та не має здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, передбачені частиною третьою статті 44 КАС України.

Ухвалою суду від 23.02.2021 року позовну заяву на підставі ч. 13 ст. 171 КАС України було залишено без руху та позивачу було надано пятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали усунути недоліки поданого адміністративного позову шляхом надання суду належним чином оформлену позовну заяву (та її копії для відповідача) із зазначенням належого відповідача.

09.03.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адмінстративного суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом з позовною заявою із визначенням відповідача у справі - Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.

Ухвалою від 15.03.2021 року суд продовжив розгляд справи № 400/4274/20 в порядку спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання на 07 квітня 2021 року.

Судове засідання, призначене на 07.04.2021 року, відкладено на 29.04.2021 року.

Ухвалою від 29.04.2021 року суд вирішив подальший розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною проводити в порядку загального позовного провадження та призначив по справі підготовче засідання на 02 червня 2021 року.

26.05.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, послався на те, що в органах охорони державного кордону Державної прикордонної служби України на виконанні перебувала постанова заступника начальника Баштанського районного ВДВС Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Чайки Аліни Сергіївни про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, винесена відносно боржника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до сплати заборгованості по аліментам згідно виконавчого листа № 468/211/17-ц, що виданий 17.08.2017 року Баштанським районним судом Миколаївської області, на користь ОСОБА_2 . Постанова про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537 надійшла для виконання 10.04.2018 року в паперовому вигляді засобами поштового зв`язку разом із супровідним листом Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області від 05.03.2018 року № 979. На виконання постанови про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України вніс відомості стосовно громадянина ОСОБА_1 до бази даних осіб, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, про що поінформував Баштанський районний ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області листом від 21.02.2019 року № 0.184-3664/0/18-19. Водночас, 10.04.2019 року заступником начальника Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайкою А.С. винесено ще одну постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року ВП № 54613537. Постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року ВП № 54613537 була передана безпосередньо до відповідної бази даних Державної прикордонної служби України в електронному вигляді через Автоматизовану систему виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису виконавця Чайки А.С. Разом з тим, 10.09.2019 року виконавцем Чайкою А.С. через Автоматизовану систему виконавчого провадження з використанням КЕП безпосередньо до відповідної бази даних Державної прикордонної служби України в електронному вигляді була передана постанова про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537. Вказав, що у зв 'язку із переходом з 01.04.2019 року на електронний документообіг, інформація про особу боржника, стосовно якого діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, і яка була передана за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису, вилучається (знімається з контролю) з бази даних в аналогічному порядку шляхом передачі безпосередньо державним виконавцем відповідної постанови з використанням кваліфікованого електронного підпису за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. Інформація, яка була передана державним виконавцем через АСВП з КЕП опрацьовується Системою в автоматичному режимі. Водночас, інформація про особу боржника, стосовно якого діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, і яка була надіслана в паперовому вигляди вилучається (знімається з контролю) з бази даних в аналогічному порядку шляхом направлення виконавием відповідної постанови для виконання в паперовому вигляді засобами поштового зв`язку на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України. Вказав, що 10.09.2019 року на підставі постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537 Системою було деактивовано (вилучено) запис про тимчасове обмеження у праві виїзду ОСОБА_1 з України, здійснений державним виконавцем Чайкою А.С. на підставі електронної постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року ВП № 54613537. Також зазначив, що тільки 30.03.2021 року на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України поштою надійшов супровідний лист Баштанського районного ВДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 25.03.2021 року № 4030 за підписом заступника начальника Чайки А.С. та постанова про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537, для вилучення інформації про тимчасове обмеження у праві виїзду ОСОБА_1 з України, застосованого постановою про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537. У той же день, 30.03.2021 року на підставі постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537, надісланої в паперовому вигляді, відомості стосовно боржника громадянина ОСОБА_1 внесені на виконання постанови паперової постанови про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, було вилучено з бази даних осіб, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, про що Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України поінформував Баштанський районний ВДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) листом від 30.03.2021 року № 91-3919/0/18-21. Вказав, що обмеження громадянину Станічному було встановлене уповноваженим державним виконавцем Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайкою А.С., а посадові особи Гвловного центру обробки спеціальної інформації, діяли та діють виключно в спосіб і в межах передбачених чинним законодавством. Жодних доказів протиправності рішень, дій чи бездіяльності Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України в позові не наведено.

Ухвалою від 02.06.2021 року суд залучив до участі у справі № 400/4274/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Баштанський районний відділ державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. Полтавська, 41, м. Баштанка, Миколаївська область, 56101, ідентифікаційний код 34703714) та відклав підготовче засідання по даній адміністративній справі на 23.06.2021 року.

17.06.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) надійшов відзив на позовну заяву, в якому третя особа просить відмовити у задоволенні позову. У відзиві третя особа вказала, що на виконанні у відділі дійсно перебуває виконавче провадження №54613537 з примусового виконання виконавчого листа № 468/211/17-ц, виданого 17.08.2017 року Баштанським районним судом Миколаївської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частини заробітку і іншого доходу щомісяця. 05.03.2018 року державним виконавцем було нараховано заборгованість зі сплати аліментів, яка станом на 01.03.2018 року склала 30709,54 грн. Так як ОСОБА_1 не було надано жодного підтвердження щодо оплати аліментів, 05.03.2018 року державним виконавцем відділу було винесено постанову про встановлення боржнику ( ОСОБА_1 ) тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України відповідно до ч. 9 статті 71 Закону України "Про виконавче провадження" №54613537. Копію даної постанови було направлено 05.03.2018 року за вих. №979 до Державної прикордонної служби за адресою м. Київ вул. Володимирська, 26 поштою. 10.04.2019 року державним виконавцем на виконання доручення Управління з питань державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області від 19.03.2019 року та на виконання пункту 3 розділу 4 Порядку взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України від 03.01.2018 року№256/5/65 винесено постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника ( ОСОБА_1 ) у праві виїзду за межі України №54613537. Дану постанову, згідно Порядку було передано до Державної прикордонної служби України за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису. 06.08.2019 року від стягувачки ОСОБА_2 на електронну адресу відділу надійшла заява щодо отримання заборгованості по аліментам від ОСОБА_1 в повному обсязі, заяву зареєстровано 06.08.2019 року. 06.08.2019 року державним виконавцем Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області було винесено постанову у ВП № 54613537 про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України, а саме ОСОБА_1 , в резолютивній частині постанови прописано "Зняти та скасувати тимчасове обмеження у праві виїзду особи з України, яке встановлено постановою про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року за №54613537 та постановою від 05.03.2018 року за №54613537". Вказану постанову відповідно до "Порядку взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження" від 02.02.2018 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №133/31585 було передано до Державної прикордонної служби України за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису 06.08.2019 року та надіслано в паперовому вигляді простою кореспонденцією за вихідним №4212 від 06.08.2019 року. Вказала, що Баштанським районним відділом державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) інформацію стосовно зняття з ОСОБА_1 заборони у праві виїзду за межі України до бази даних Державної прикордонної служби України було внесено в день надання стягувачкою ОСОБА_2 заяви про відсутність у ОСОБА_1 перед нею заборгованості по аліментам. Таким чином Баштанським районним відділом державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) не порушено жодної норми чинного законодавства.

Ухвалою від 23.06.2021 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №400/4274/20 на тридцять днів та відклав підготовче засідання по даній адміністративній справі на 18.08.2021 року.

Ухвалою від 18.08.2021 року суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання бездіяльності протиправною та призначив справу № 400/1778/21 до судового розгляду по суті на 18 серпня 2021 року на 11:45 год.

Представник позивача в судове засідання, призначене на 18.08.2021 року, не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

В судовому засіданні 18.08.2021 року представники відповідача та третьої особи проти позову заперечили.

В судовому засіданні, призначеному на 18.08.2021 року, представники Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України та Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) заявили про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд клопотання представників сторін задовольнив та на підставі частини 3 статті 194 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, ознайомившись з заявами учасників справи по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, допитавши свідків, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На виконанні у Баштанському районному відділі державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) перебуває виконавче провадження №54613537 з примусового виконання виконавчого листа № 468/211/17-ц, виданого 17.08.2017 року Баштанським районним судом Миколаївської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частини заробітку і іншого доходу щомісяця.

05.03.2018 року державним виконавцем відділу було винесено постанову про встановлення боржнику - ОСОБА_1 тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України відповідно до ч. 9 статті 71 Закону України "Про виконавче провадження" №54613537.

Копію даної постанови було направлено 05.03.2018 року за вих. №979 до Державної прикордонної служби за адресою м. Київ вул. Володимирська, 26 поштою.

Постанова про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537 надійшла до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України для виконання 10.04.2018 року в паперовому вигляді засобами поштового зв`язку разом із супровідним листом Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області від 05.03.2018 року № 979. На виконання постанови про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України вніс відомості стосовно громадянина ОСОБА_1 до бази даних осіб, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.

10.04.2019 року заступником начальника Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайкою А.С. винесено ще одну постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України ВП № 54613537. Постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року ВП № 54613537 була передана 10.04.2019 року безпосередньо до відповідної бази даних Державної прикордонної служби України в електронному вигляді через Автоматизовану систему виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису виконавця ОСОБА_3

29.07.2019 року та 09.08.2019 року в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Краківець" посадовими особами Львівського прикордонного загону Західного регіонального управляння Державної прикордонної служби України на підставі постанов заступника начальника Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайки А.С. про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537 та від 10.04.2019 року ВП № 54613537 позивачу було відмовлено в перетині державного кордону на виїзд з України.

20.08.2019 року в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Шегині" посадовими особами Львівського прикордонного загону Західного регіонального управляння Державної прикордонної служби України на підставі постанов заступника начальника Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайки А.С. про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, від 10.04.2019 року ВП № 54613537 позивачу було відмовлено в перетині державного кордону на виїзд з України.

27.08.2019 року в міжнародному пункті пропуску для повітряного сполучення "Львів" посадовими особами Львівського прикордонного загону Західного регіонального управляння Державної прикордонної служби України на підставі постанов заступника начальника Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайки А.С. про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, від 10.04.2019 року ВП № 54613537 позивачу було відмовлено в перетині державного кордону на виїзд з України.

10.09.2019 року державним виконавцем Чайкою А.С. через Автоматизовану систему виконавчого провадження з використанням КЕП безпосередньо до відповідної бази даних Державної прикордонної служби України в електронному вигляді була передана постанова про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537.

10.09.2019 року на підставі постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537 Системою було деактивовано (вилучено) запис про тимчасове обмеження у праві виїзду ОСОБА_1 з України, здійснений державним виконавцем Чайкою А.С. на підставі електронної постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року ВП № 54613537.

30.03.2021 року на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України поштою надійшов супровідний лист Баштанського районного ВДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 25.03.2021 року № 4030 за підписом заступника начальника Чайки А.С. та постанова про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537, для вилучення інформації про тимчасове обмеження у праві виїзду ОСОБА_1 з України, застосованого постановою про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537.

30.03.2021 року на підставі постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537, надісланої в паперовому вигляді, відомості стосовно боржника громадянина ОСОБА_1 внесені на виконання постанови паперової постанови про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, було вилучено з бази даних осіб, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, яка полягає у невилученні інформації у триденний строк з дня її отримання стосовно зняття з ОСОБА_1 заборони у праві виїзду за межі України з бази даних Державної прикордонної служби України, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У відповідності ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прикордонний контроль" (надалі - Закон № 1710) прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

Положеннями ч. 3 та ч. 4 ст. 2 Закону № 1710 визначено, що прикордонний контроль здійснюється щодо: 1) осіб, які перетинають державний кордон; 2) транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі; 3) вантажів, що переміщуються через державний кордон.

Прикордонний контроль включає: 1) перевірку документів; 2) огляд осіб, транспортних засобів, вантажів; 3) виконання доручень правоохоронних органів України; 4) перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в`їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України; 5) реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон; 6) перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.

Згідно з п.3 ч.5 ст. 2 Закону України "Про прикордонний контроль" прикордонний контроль забезпечується шляхом створення і використання баз даних про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, яким не дозволяється в`їзд в Україну або яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи, а також інших передбачених законом баз даних.

Під час прикордонного контролю посадові та службові особи Державної прикордонної служби України здійснюють свої повноваження в межах, передбачених Конституцією України, цим Законом, Законом України "Про Державну прикордонну службу України", іншими актами законодавства України, а також міжнародними договорами України (ст. 3 цього Закону).

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" основними функціями Державної прикордонної служби України є здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в`їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, постановами державного виконавця; розшук у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в`їзду - виїзду осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань; виконання в установленому порядку інших доручень правоохоронних та уповноважених законом державних органів, у тому числі доручень митних органів щодо інформування митних органів про факт наміру перетинання державного кордону України особами, стосовно яких митними органами було виявлено порушення митних правил.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" органам, підрозділам, військовослужбовцям, а також працівникам Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових обов`язків можуть залучатися до оперативно-службової діяльності, для виконання покладених на Державну прикордонну службу України завдань надається право шляхом опитування осіб з`ясовувати підстави перетинання державного кордону України, в`їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з неї, не пропускати через державний кордон України, на тимчасово окуповану територію або з неї осіб без дійсних документів на право перетинання кордону або для в`їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, осіб, які надали завідомо неправдиві відомості під час одержання зазначених документів, осіб, яким Державною прикордонною службою України за порушення законодавства з прикордонних питань та про правовий статус іноземців чи за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів або постановою державного виконавця не дозволяється в`їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України; робити в документах Закону № 661-IV зазначених осіб відповідні відмітки.

Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України під час виконання покладених на них обов`язків керуються тільки законами, діють на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ніхто інший, за винятком уповноважених посадових осіб державних органів у передбачених Конституцією та законами України випадках, не вправі втручатися у законну діяльність військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України.

Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 затверджені Правила перетинання державного кордону громадянами.

Пунктом 12 Правил перетинання державного кордону громадянами України (надалі - Правила) передбачено, що для здійснення прикордонного контролю громадяни подають уповноваженим службовим особам підрозділу охорони державного кордону паспортні, а у випадках, передбачених законодавством, і підтверджуючі документи без обкладинок і зайвих вкладень.

Крім того, пунктом 12 Правил передбачено, що у ході перевірки документів під час виїзду з України з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження громадянина у праві виїзду за кордон.

Пункт 13 вказаних Правил передбачає, що під час здійснення прикордонного контролю уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби, яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені та втрачені паспортні документи, а також інші передбачені законом бази даних.

Відповідно до п. 15 Правил, на підставі рішення уповноваженого законом державного органу про тимчасову відмову у виїзді за кордон (заборону виїзду), прийнятого відповідно до статті 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України" (3857-12), уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону відмовляє громадянину у перетинанні державного кордону, про що виносить обґрунтоване письмове рішення із зазначенням причин відмови, один примірник якого видається громадянинові.

Згідно п.5 ч.1 ст.6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України" право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, - до виконання зобов`язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.

Тимчасове обмеження права громадянина України на виїзд з України у випадках, передбачених частинами першою та шостою цієї статті, запроваджується в порядку, передбаченому законодавством. У разі запровадження такого обмеження орган, що його запровадив, в одноденний строк повідомляє про це громадянина України, стосовно якого запроваджено обмеження, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (ч.3 ст.6 цього Закону).

Відповідно до п. 1 ч. 9 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII, зокрема, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, направляються до виконання відповідними органами після закінчення строку, визначеного частиною п`ятою статті 74 цього Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.

При цьому, пунктом 3 Розілу IV Порядку взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження, затвердженого Наказами Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України 30.01.2018 року №256/5/65 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 лютого 2018 року за №133/31585) (надалі - Порядок № 256/5/65), передбачено, що вмотивована постанова державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України за виконавчими документами про стягнення аліментів направляється до виконання після закінчення строку, визначеного частиною п`ятою статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" для оскарження рішення, дій виконавця, якщо рішення, дії виконавця не було оскаржено.

Після реєстрації в Системі постанови державного виконавця та супровідного листа на адресу уповноваженого органу Держприкордонслужби з використанням кваліфікованого електронного підпису зазначена інформація передається за допомогою Системи до бази даних уповноваженого органу Держприкордонслужби для опрацювання.

Уповноважений орган Держприкордонслужби не пізніше наступного робочого дня після надходження вмотивованої постанови державного виконавця приймає її до виконання та вносить інформацію до бази даних, про що надсилає повідомлення до відповідного органу державної виконавчої служби протягом трьох робочих днів через Систему.

Пунктом 5 Розілу IV Порядоку № 256/5/65 встановлено, що інформацію про особу, стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, уповноважений орган Держприкордонслужби вилучає (знімає з контролю) з бази даних у разі: винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої статті 39 Закону; винесення постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України у разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; скасування постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України за виконавчим документом про стягнення аліментів.

Аналогічні норми закріпленні у Інструкції з організації примусового виконання рвшень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України України від 02.04.2012 року № 512/5 (надалі - Інструкція № 512/5).

Так, згідно з абз. 2 п. 1 розділу ХІІІ Інструкції № 512/5 за наявності обставин, передбачених абзацом першим або шостим частини дев`ятої статті 71 Закону, державний виконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Відповідно до п. 4 розділу ХІІІ Інструкції № 512/5 тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України особи знімається у разі винесення виконавцем постанови про:

- закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої статті 39 Закону;

- скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України - у разі погашення заборгованості зі сплати періодичних платежів у повному обсязі.

Як встановлено судом раніше, на виконанні у Баштанському районному відділі державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) перебуває виконавче провадження №54613537 з примусового виконання виконавчого листа № 468/211/17-ц, виданого 17.08.2017 року Баштанським районним судом Миколаївської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частини заробітку і іншого доходу щомісяця.

05.03.2018 року державним виконавцем відділу було винесено постанову у ВП №54613537 про встановлення боржнику - ОСОБА_1 тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України відповідно до ч. 9 статті 71 Закону України "Про виконавче провадження".

Копію даної постанови було направлено 05.03.2018 року за вих. №979 до Державної прикордонної служби за адресою м. Київ вул. Володимирська, 26 поштою.

Як вбачається з матеріалів справи, постанова про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537 надійшла до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України для виконання 10.04.2018 року в паперовому вигляді засобами поштового зв`язку разом із супровідним листом Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області від 05.03.2018 року № 979.

На виконання постанови про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року у ВП № 54613537, Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України вніс відомості стосовно громадянина ОСОБА_1 до бази даних осіб, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.

Разом з тим, 10.04.2019 року заступником начальника Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайкою А.С. винесено ще одну постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України у ВП № 54613537. Постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року у ВП № 54613537 була передана 10.04.2019 року безпосередньо до відповідної бази даних Державної прикордонної служби України в електронному вигляді через Автоматизовану систему виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису виконавця ОСОБА_3 .

У липні 2019 року ОСОБА_1 намагався перетнути державний кордону на виїзд з України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Краківець".

В свою сергу, посадовими особами Львівського прикордонного загону Західного регіонального управляння Державної прикордонної служби України на підставі постанов заступника начальника Баштанського районного ВДВС ГТУЮ у Миколаївській області Чайки А.С. про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537 та від 10.04.2019 року ВП № 54613537 позивачу було відмовлено в перетині державного кордону на виїзд з України.

Як встановлено судом в процесі розгляду справи, 06.08.2019 року державним виконавцем Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області винесено постанову у ВП № 54613537 про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України, а саме ОСОБА_1 .

Як стверджує Баштанський районний відділ державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), вказану постанову було передано третьою особою до Державної прикордонної служби України за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису 06.08.2019 року та надіслано в паперовому вигляді простою кореспонденцією за вихідним №4212 від 06.08.2019 року.

Ухвалою від 02.06.2021 року суд витребував з Баштанського районного ВДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) докази на підтвердження направлення Головному центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП №54613537, супровідний лист та копію реєстру поштових відправлень.

Так, витребувані докази Баштанським районним ВДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) суду не надано.

Суд зауважує, що інформація, яка була передана державним виконавцем через АСВП з КЕП опрацьовується Системою в автоматичному режимі.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи постанова про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537 державним виконавцем Чайкою А.С. через Автоматизовану систему виконавчого провадження з використанням КЕП безпосередньо до відповідної бази даних Державної прикордонної служби України в електронному вигляді була передана лише 10.09.2019 року, тобто більше ніж через місяць після винесення постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України, що підтверджується витягом з бази АСВП.

Позивач тричі протягом серпня 2019 року намагався перетнути державний кордон на виїзд з України, а саме 09.08.2019 року, 20.08.2019 року та 27.08.2019 року.

10.09.2019 року на підставі постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537 Системою було деактивовано (вилучено) запис про тимчасове обмеження у праві виїзду ОСОБА_1 з України, здійснений державним виконавцем Чайкою А.С. на підставі електронної постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 10.04.2019 року ВП № 54613537.

Водночас, інформація про особу боржника, стосовно якого діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, і яка була надіслана в паперовому вигляді вилучається (знімається з контролю) з бази даних в аналогічному порядку шляхом направлення виконавцем відповідної постанови для виконання в паперовому вигляді засобами поштового зв`язку на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.

Лише 30.03.2021 року на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України поштою надійшов супровідний лист Баштанського районного ВДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 25.03.2021 року № 4030 за підписом заступника начальника Чайки А.С. та постанова про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537, для вилучення інформації про тимчасове обмеження у праві виїзду ОСОБА_1 з України, застосованого постановою про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537.

30.03.2021 року на підставі постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України від 06.08.2019 року ВП № 54613537, надісланої в паперовому вигляді, відомості стосовно боржника громадянина ОСОБА_1 внесені на виконання постанови паперової постанови про встановлення боржнику тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України від 05.03.2018 року ВП № 54613537, було вилучено з бази даних осіб, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.

Ваховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України діяв відповідно до вищезазначених норм чинного законодавства і Конституції України, обґрунтовано, добросовісно та з урахуванням обставин, що мали значення при вчиненні ним дій.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням наведеного, оскільки будь-які докази, які свідчили б про протиправність дій відповідача відсутні, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 37996391) за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Баштанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. Полтавська, 41, м. Баштанка, Миколаївська область, 56101, ідентифікаційний код 34703714) про визнання бездіяльності Державної прикордонної служби України щодо невилучення інформації в триденний строк з дня її отримання стосовно зняття з ОСОБА_1 заборони у праві виїзду за межі України з бази даних Державної прикордонної служби України протиправною - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 30.08.2021 року.

Суддя Г.В. Лебедєва