
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/8390/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зупинення експлуатації будівель,-
в с т а н о в и в :
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України у Львівській області) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), у якому просить суд зупинити експлуатацію будівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що під час проведення позапланового заходу на об`єкті відповідача виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, Кодексу цивільного захисту України та Правил техногенної безпеки. Порушення законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки були виявлені у будівлі ФОП ОСОБА_1 , яка перевірялася Радехівським PC ГУ ДСНС України у Львівській області, створюють загрозу для життя і здоров`я працівників, та інших людей що можуть там перебувати. Продовження експлуатації у будівлі ФОП ОСОБА_1 без усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатиме її гасінню і евакуації людей з будівлі ФОП ОСОБА_1 .
Ухвалою від 26.05.2021 суддя відкрила спрощене позовне провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.
Неподання відповідачем у строк встановлений судом відзиву на позов кваліфікується судом відповідно до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Наказом ГУ ДСНС України у Львівській області від 12.04.2021 № 61 "Про проведення позапланової перевірки" передбачено проведення позапланової перевірки додержання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей відповідно до графіку.
ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 є серед суб`єктів господарювання щодо яких заплановано проведення позапланової перевірки відповідно до графіку (додаток до наказу ГУ ДСНС України у Львівській області від 12.04.2021 № 61). Термін проведення перевірки 13-14.04.2021.
ГУ ДСНС України у Львівській області 13.04.2021 видано посвідчення за номером НОМЕР_3 на проведення заходу державного нагляду (контролю) ФОП ОСОБА_1 розташованого за адресою ( АДРЕСА_3 ), місце провадження господарської діяльності ( АДРЕСА_1 ).
У період з 13 по 14 квітня 2021 року Радехівським РС ГУ ДСНС України у Львівській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ФОП ОСОБА_1 .
За результатами позапланового заходу складено акт від 14.04.2021 № 23.
Як вбачається із акта від 14.04.2021 № 23, позаплановим заходом державного нагляду (контролю) встановлено ряд порушень, зокрема:
- не розроблено та не вивішено на видних місцях плани (схеми) евакуації працівників на випадок пожежі, до яких не опрацьовано інструкції що визначає дії персоналу шодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, чим порушено пункт 5 Розділу ІІ ППБУ;
- шляхи евакуації не обладнані евакуаційним (аварійним) освітленням відповідно до встановлених вимог, чим порушено розділ пункт 2.31 Розділу ІІІ ППБУ;
- приміщення не обладнано системами протипожежного захисту (автоматична пожежна сигналізація, система оповіщення про пожежу) відповідно до ДБН: В.2.5-56:2014, чим порушено пункт 1.2 Розділу V ППБУ;
- не подано декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, чим порушено абз. 1 ч. 2 ст. 57 КЦЗУ;
- допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах (приміщення кухні не відокремлено від кладового приміщення протипожежними дверима), чим порушено розділ пункт 2.3 Розділу ІІІ ППБУ;
- для кожного приміщення об`єкта не розроблені та не затверджені керівником об`єкта та не вивішені на видних місцях інструкції про заходи пожежної безпеки, чим порушено розділ пункт 4 Розділу ІІ ППБУ;
- на шляху евакуації з другого поверху допускається оздоблення горючими матеріалами, чим порушено розділ пункт 2.37 Розділу ІІІ ППБУ;
- електророзподільча коробка в приміщенні (коридор на другому поверсі) не закрита кришкою з негорючого (важкогорючого) матеріалу, чим порушено гл. 1 пункту 1.8 Розділу ІV ППБУ;
- дозволяється улаштування тимчасових ділянок електромережі (бенкетний зал), чим порушено гл. 1 пункту 1.8 Розділу ІV ППБУ;
- допускається зняття дверей із запасного евакуаційного виходу на сходову клітку типу СЗ, з другого поверху, чим порушено пункт 2.3 Розділу ІІІ ППБУ;
- не забезпечено відчинення дверей в напрямку виходу з них, чим порушено пункт 2.27 Розділу ІІІ ППБУ;
- на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим, чим порушено пункт 3 Розділу ІІ ППБУ;
- нове будівництво та реконструкція будівлі здійснюються без проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку, чим порушено пункт 21 Розділу ІІ ППБУ;
- дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено абз. 1 глави 2 пункт 2.5 Розділу ІІІ ППБУ;
- допускається захаращення та використання горища не за призначенням, чим порушено пункт 2.12 Розділу ІІІ ППБУ;
- об`єкт не забезпечений адресним вказівникамом (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівлі або інших видних місцях і освітлюваний у темний час доби, чим порушено пункт 2.22 Розділу ІІІ ППБУ;
- окремі електролампочки підвішені на струмопровідні проводи та не облаштовані ковпаками (розсіювачами), чим порушено главу 1 пункт 1.7 Розділу ІV ППБУ;
- у житлових номерах (кімнатах будинків для тимчасового проживання людей) відсутні: план евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних сповіщувачів, а також необхідний пояснювальний текст і пам`ятка про дії на випадок виникнення пожежі, стисла пам`ятка для мешканців про правила пожежної безпеки, чим порушено пункт 5.1 Розділу VІ ППБУ;
- на об`єкті не організовано цілодобове чергування обслуговувального персоналу, чим порушено пункт 5.5 Розділу VІ ППБУ;
- шляхи евакуації не виконано розосередженно, чим порушено п.7.2.6 ДБН В.1.1-7-2016;
- влаштовані сходи типу СЗ з шириною сходинки менше 0,8 метра, чим порушено п.7.3.20 ДБН В.1.1-7-2016;
- сходи типу СЗ влаштовані на відстані до 4 метра від відон що відчиняються, чим порушено п.7.3.20 ДБН В.1.1-7-2016;
13.04.2021 на ОСОБА_1 складено протокол ЛВ № 017203 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 175-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 ознайомлена з вказаним протоколом 13.04.2021.
13.04.2021 на ОСОБА_1 складено протокол ЛВ № 017204 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 175Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 ознайомлена з вказаним протоколом 13.04.2021.
13.04.2021 на ОСОБА_1 складено протокол ЛВ № 017205 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 ознайомлена з вказаним протоколом 13.04.2021.
Постановою від 14.04.2021 ЛВ № 017203 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у розмірі 3400 грн.
Штраф сплачено у повному розмірі, що підтверджується наявною у справі копією квитанції від 27.04.2021 № 24.
Будь-яких повідомлень про усунення порушень на адресу позивача не надходило, що зумовило звернення останнього до суду із даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення № 1052) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з пунктом 2 Положення № 1052 ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до пункту 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення № 1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Відповідно до підпункту 27 пункту 4 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 № 661) Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до наданого у статті 1 Закону № 877-V визначення, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.
Згідно з підпунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до частини першої статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з частиною другою статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до положень статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Матеріалами справи підтверджується наявність порушень ФОП ОСОБА_1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417, Правил техногенної безпеки, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 05.11.2018 № 879 та Кодексу цивільного захисту України, які створюють загрозу виникнення пожежі та/або аварії і в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з будівлі ФОП ОСОБА_1 .
Тому без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, продовження експлуатації у будівлі ФОП ОСОБА_1 становить загрозу для життя і здоров`я працівників та інших людей, що можуть там перебувати.
Суд наголошує, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Водночас поняття "загроза життю та/або здоров`ю людини" є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 25.02.2020 у справі № 826/15768/18, яка врахована судом відповідно до частини п`ятої статті 245 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене в сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ГУ ДСНС України у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (вул. Підвальна, буд. 6, м. Львів, 79008, код ЄДРПОУ 38627339) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) - задовольнити повністю.
Зупинити експлуатацію будівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складений 31.08.2021.
Суддя Кедик М.В.