Рішення № 99303092, 31.08.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
380/7401/21
Номер документу
99303092
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/7401/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 18.01.2021 щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію на пільгових умовах з моменту звернення за її призначенням.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 13.01.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 8 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак рішенням від 18.01.2021 відмовлено у призначенні пенсії. Згідно з оскарженим рішення, підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 стала відсутність достатнього стажу роботи, відповідно до довідки ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство - 14630» № 309 від 16.10.2020. Вказано, що стаж роботи ОСОБА_1 як водія на міському транспорті станом на 02.01.2020 року (на дату досягнення Позивачем 55 років) становить 11 років 3 місяці, що є недостатнім для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Ухвалою від 11.05.2021 суддя залишила позовну заяву без руху.

Ухвалою від 10.06.2021 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 23.07.2021 (вх. № 52982), у якому зазначає, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 8 частини 2 статті 114 Закону № 1058 мають особи, які досягли визначеного законодавством віку та мають як загальний, так і спеціальний стаж, визначеної тривалості. При цьому, усі зазначені умови повинні бути дотримані одночасно. Також зазначає, що зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи. Оскільки, стаж роботи водія на міському пасажирському транспорті станом на 02.01.2020 (на дату досягнення 55 років) становить 11 років 3 місяці, що є недостатнім для призначення йому пільгової пенсії.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 13.01.2021 про призначення пенсії за віком, додавши до неї документи за переліком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 18.01.2021 № 134650012028 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 8 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У рішенні, зокрема, вказано, що згідно із записами трудової книжки гр. ОСОБА_1 з 13.05.1988 по 19.03.2002 працював водієм автобусу міського пасажирського транспорту, ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство - 14630». Згідно з довідкою ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство - 14630» від 16.10.2020 № 309 ОСОБА_1 працював повний робочий день на посаді водія автобусу міського пасажирського транспорту у період:

- 1988 рік - стаж складає 06 місяців;

- 1989 - 1998 - стаж складає 10 років;

- 1999 рік - стаж складає 02 місяці;

- з 23.07.2007 по 03.03.2008 - стаж складає 07 місяців.

Тому, стаж роботи водія на міському пасажирському транспорті станом на 02.01.2020 (на дату досягнення 55 років) становить 11 років 3 місяці, що є недостатнім для призначення пільгової пенсії. Загальний страховий стаж гр. ОСОБА_1 на цю дату становить 30 років 10 місяців 5 дні.

Вважаючи рішення відповідача протиправним та необґрунтованим, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за № 1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

Згідно із статтею 8 № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж. Розмір страхового стажу (стажу роботи) є одним із основних чинників для визначення розміру пенсійних виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті

Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.

Відповідно до п."з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, яка підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в поряду встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із Законом України «Про автомобільний транспорт» автобус - транспортний засіб, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більш ніж дев`ять з місцем водія включно; автобусний маршрут міський - автобусний маршрут, який не виходить за межі території населеного пункту; перевезення пасажирів у звичайному режимі руху - перевезення пасажирів автобусами на маршруті загального користування з дотриманням усіх зупинок, передбачених розкладом руху; перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі - перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування за розкладом руху, в якому визначається час відправлення автобусів з початкового та кінцевого пунктів маршруту з висадкою і посадкою пасажирів чи громадян на їхню вимогу на шляху прямування автобуса в місцях, де це не заборонено правилами дорожнього руху.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 20 Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.

Таким чином уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу застосовуються виключно за відсутності відомості у трудовій книжці.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.05.2018 у справі № 683/977/17.

Суд зазначає, що суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності у позивача стажу, необхідного для призначення спірної пенсії, по причині неспівпадіння з відомостями у довідці від 16.10.2020 № 309 із записами трудової книжки ОСОБА_1 , де вказано, що ОСОБА_1 працював з 13.05.1988 по 19.03.2002 водієм автобусу міського пасажирського транспорту, ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство - 14630».

Відповідно до записів трудової книжки позивача мали місце, окрім іншого, спірні періоди його роботи, а саме:

- з 13.05.1988 по 08.07.1988 - прийнятий на курси водіїв ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство - 34630 по програмній категорії «Д»;

- з 08.07.1988 - направлений на роботу водія автобуса 3 класу;

- з 03.01.1191 - присвоєний другий клас водія;

- з 19.03.2002 - звільнений з роботи.

- з 23.07.2007 - прийняти на роботу у ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство - 14630 водієм транспортних засобів 2 кл - автобуса;

- з 03.03.2008 - звільнений за власним бажанням.

Суд зазначає, що згідно із ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Отже, вказаний період трудового стажу позивача належним чином підтверджений записами трудової книжки, внесеними відповідно до вимог трудового законодавства, тому не потребує підтвердження іншими первинними документами.

Враховуючи наведені обставини, посилання відповідача на те, що довідка ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство - 14630» від 16.10.2020 № 309 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній не спростовують відомостей, вказаних у трудовій книжці НОМЕР_1 .

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про наявність у позивача загального (страхового) стажу понад 30 років, у тому числі на посаді водія міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв), не менше 12 років 6 місяців, що надає позивачу право на призначення пенсії після досягнення 55 років на підставі п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області.

Згідно з положеннями пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Отже позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 18.01.2021 № 134650012028 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 8 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, та зобов`язання відповідача призначити пенсію позивачу на пільгових умовах з дня звернення за її призначенням (13.01.2021) підлягають задоволенню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 8 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 18.01.2021 № 13465001028.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 8 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 13.01.2021.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 908,00 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складений 31.08.2021.

Суддя Кедик М.В.