
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4778/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом Управління Держпраці у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ – 39808965; адреса: вул. Дворцова, 24, п/с 1/37, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасвіт» (код ЄДРПОУ – 40134807; адреса: вул. Молодіжна, буд. 46, смт. Власівка, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27552)
про застосування заходів реагування.
Управління Держпраці у Кіровоградській області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасвіт» та зупинити експлуатацію автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
Принагідно позивач просить звернути судове рішення до негайного виконання.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що за результатами перевірки відповідача складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 02 жовтня 2020 року №349/07.3, яким зафіксовано неусунення Товариством раніше виявлених порушень, що можуть створювати загрозу життю та здоров`ю людей, а саме: відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - автомобільний газозаправний пункт (АГЗП), що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 №2694-XII, пункту 3.1 розділу III НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119; відсутня проектно-технічна документація на автомобільно-заправний пункт, що є порушенням статті ІЗ Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 №2694-ХІІ, пункту І глави 1 розділу III, пункту 7 розділу V НПАОП 0.00-1.81-18 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 №333 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 за №433/31885.
Ухвалою суду від 02 листопада 2021 року відкрите провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався та натомість скерував до суду клопотання, у якому повідомив, що позовну заяву Управління Держпраці у Кіровоградській області не отримав та просив суд надіслати йому адміністративний позов. Проте, суд зазначає, що у спірних правовідносинах, де позивач є суб`єктом владних повноважень, не правомочний надсилати відповідачеві копію позовної заяви. В силу вимог частини другої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок надіслання відповідачеві адміністративного позову покладений на позивача – суб`єкта владних повноважень. Так, позивач при поданні даного позову долучив до позовної заяви докази надіслання ТОВ «Нафтасвіт» копії позовної заяви. Більше того, навіть за умови неотримання позову з незалежних від суду та позивача причин, відповідач не cкористався своїм правом на ознайомлення з матеріалами справи.
За таких умов суд розглядає дану справу у письмовому провадженні за наявними матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Управління від 25 вересня 2020 року №1018 та направлення на проведення перевірки від 25 вересня 2020 року №491, з 01 по 02 жовтня 2020 року посадовими особами Управління проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасвіт» (код ЄДРПОУ 40134807, вул. Молодіжна, буд. 46, смт. Власівка, м. Світловодськ, Кіровоградська обл.) з метою перевірки виконання раніше виданого припису від 12.08.2020 №247/07.03.
За результатами перевірки складено акт від 02 жовтня 2020 року №349/07.3, де у рядках № 1,2 таблиці розділу V даного акту зафіксовано факт неусунення відповідачем порушень, які зазначені у рядках № 1,2 раніше виданого припису від 12 серпня 2020 року №247/07.3, що можуть створювати загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - автомобільний газозаправний пункт (АГЗП), що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 №2694-XII, пункту 3.1 розділу III НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119;
- відсутня проектно-технічна документація на автомобільно-заправний пункт, що є порушенням статті 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 №2694-ХІІ, пункту І глави 1 розділу III, пункту 7 розділу V НПАОП 0.00-1.81-18 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 №333 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 за №433/31885.
Примірник акту перевірки 02.10.2020 вручений директору ТОВ «Нафтасвіт» Куліш С.М. без зауважень або заперечень.
Однак, позивач наполягає на тому, що дотепер виявлені порушення відповідачем не усунуті.
Викладені обставини передували зверненню позивача до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року №877-V (далі– Закон №877) державний нагляд (контроль) визначається як діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною п`ятою статті 2 Закону №877 заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації – з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
З огляду на абзац другий частини першої статті 38 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1994 року №2694-ХІІ (далі – Закон №2694) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення №96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі – загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 Положення №96 основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення №96 встановлено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року №84 (далі – Положення №84) Управління Держпраці у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань охорони праці, що їй підпорядковується.
На підставі підпункту 16 пункту 4 Положення №84 Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами. Проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань .
Частиною п`ятою статті 4 Закону №877 встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною четвертою статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 4 Закону №2694 державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
На всіх працюючих та на відповідача поширюється дія Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі Закон № 2694-XII), оскільки останній є юридичною особою, яка відповідно до законодавства використовує найману працю.
Роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці; забезпечити належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (частина перша статті 13, частина третя статті 21 Закону № 2694-XII).
Відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 6 вересня 2005 року N 2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
За змістом пунктів 7, 9 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. за N 1107, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Для одержання дозволу роботодавець, виробник або постачальник подає особисто, через уповноважену ним особу або надсилає поштою до територіального органу Держпраці чи адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці, заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається:
на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки;
на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;
на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо відповідності машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Згідно статті 39 Закону України “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до пункту другого частини п`ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідач факту наявності виявлених перевіркою порушень не спростував, припис від 12 серпня 2020 року №247/07.3 до суду не оскаржив. Так само, не надані суду докази усунення виявлених порушень.
За таких умов суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасвіт» шляхом зупинення експлуатації автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) до усунення зазначених в позовній заяві порушень підлягають задоволенню.
У позовній заяві позивач просить звернути судове рішення до негайного виконання.
Статтею 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено категорії спорів, рішення по яких виконуються негайно, а також ті, які можуть бути звернуті до негайного виконання.
Однак, рішення щодо застосування заходів реагування не можуть бути звернуті до негайного виконання відповідно до змісту статті 371 КАС України.
Судові витрати, які підлягали б розподілу на підставічастини другої статті 139 КАС України, у справі відсутні..
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ – 39808965; адреса: вул. Дворцова, 24, п/с 1/37, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасвіт» (код ЄДРПОУ – 40134807; адреса: вул. Молодіжна, буд. 46, смт. Власівка, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27552) про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасвіт» (код ЄДРПОУ – 40134807; адреса: вул. Молодіжна, буд. 46, смт. Власівка, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27552) та зупинити експлуатацію автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) до усунення виявлених порушень законодавства в частині відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - автомобільний газозаправний пункт (АГЗП) та проектно-технічної документації на автомобільно-заправний пункт.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук