Рішення № 99301722, 30.08.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
160/9742/21
Номер документу
99301722
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 року Справа № 160/9742/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2021 року №0400-010305-8/35049, про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 09.03.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з січня 2015 останньому призначено пенсію за Списком №1, при цьому продовжував працювати і за нормами передбаченими п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у січні 2020 року на думку позивача, набув право на пенсію за Списком № 2 так як досяг 55 років і мав стаж роботи на посаді передбаченій Списком № 2 більше 12 років і 6 місяців, і загальний страховий стаж становить більше 30 років, що підтверджується трудовою книжкою та довідкою форми ОК-5. Відповідно до п. 2 ст.10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором. 09.03.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії для визначення доцільності переходу на інший вид пенсії за віком. 12.03.2021 року останній отримав від відповідача рішення оформлене листом № 0400-010305-8/35049 в якому у перерахунку пенсії було відмовлено. Підставою відмови у перерахунку пенсії було вже розглянута заява про перерахунок пенсії від 09.03.2021 року та було відмовлено. Виплата проводиться в попередньому розмірі. Позивач вважає вказану відмову протиправною.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити та зазначив, що позивач до моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії з 2015 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач подав заяву про перерахунок пенсії у зв`язку з переходом з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком на пільгових умовах в межах однієї статті одного й того ж самого закону. Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачені такі види пенсій: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника. Переведення з одного виду на інший є зміна виду пенсії. При цьому, порядок та умови здійснення переведення з одного виду на інший визначений лише ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду на інший в пенсійній справі, а також додаткових одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Крім того, п. 4-3 ч. 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Відповідач звертає увагу на те, що позивачу було здійснено розрахунок пенсії із величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, оскільки попереднє призначення пенсії відбулося у 2015 році. Враховуючи той факт, що позивач, починаючи з 2015 року став учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за віком на пільгових умовах, яка є різновидом пенсії за віком в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", підстав для переведення позивача на той самий вид пенсії, що він отримує на момент розгляду даної справи та здійснення позивачу первинного призначення пенсії у 2021 році за нормами ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у пенсійного органу відсутні. Таким чином, на думку відповідача позов є необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

06.08.2021 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив згідно якої останній спростовує доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 22.06.2021 року вказану справу прийнято до свого провадження та відкрито провадження у справі, згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За правилами частини 6 статті 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Першим днем для прийняття рішення по даній справі є 22.08.2021р., що припадає на вихіднй день (неділя), святкові дні та період перебування судді у відпустці, у зв`язку з чим, дане рішення прийнято першим робочим днем - 30.08.2021р.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Згідно копії паспорту громадянина України НОМЕР_1 виданого 27.12.1999р., ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно матеріалів пенсійної справи №912090157698 ОСОБА_1 , згідно постанови Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області по справі № 210/655/15-а від 27.03.2015 року, призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Згідно трудової книжки позивача НОМЕР_2 останній, після призначення пенсії по Списку № 1, працював в ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" на посадах що передбачають призначення пільгової пенсії за Списком № 2, де проведено атестацію робочого місця.

Позивач 09.03.2021р звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії для визначення доцільності переходу на інший вид пенсії за віком.

12.03.2021 року позивач отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення оформлене листом № 0400-010305-8/35049 в якому у перерахунку пенсії було відмовлено. Підставою відмови у перерахунку пенсії було вже розглянута заява про перерахунок пенсії від 09.03.2021 року та було відмовлено. Виплата проводиться в попередньому розмірі. Позивач вважає вказану відмову протиправною, що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом «Про пенсійне забезпечення»

Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом першим частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Питання щодо підтвердження пільгового стажу роботи за Списком № 2 не є предметом розгляду в даній адміністративній справі. Тому судом не вбачаються підстави для розгляду вказаного питання.

Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

Відповідно до частини друго статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що розглянувши заяву позивача від 09.03.2021 про перерахунок пенсії, а саме перехід на інший вид пенсії (за віком по Списку № 2) Відділом з питань перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення оформлене листом № 0400-010305-8/35049 від 12.03.2021 року в якому у перерахунку пенсії було відмовлено. Підставою відмови у перерахунку пенсії було вже розглянута заява про перерахунок пенсії від 09.03.2021 року та було відмовлено. Виплата проводиться в попередньому розмірі.

Таким чином, з метою захисту порушеного права позивача суд розглядає на предмет законності рішення від 12.03.2021 № 0400-010305-8/35049, яким відмовлено у перерахунку пенсії, а саме перехід на інший вид пенсії (за віком по Списку № 2).

Суд зазначає, що Відділ з питань перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а є структурною одиницею ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії (перехід на інший вид пенсії - пенсія за віком по Списку № 2) відповідач зазначив, що позивач подав заяву про перерахунок пенсії у зв`язку з переходом з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком на пільгових умовах в межах однієї статті одного й того ж самого закону. Тобто відповідач посилається на той факт, що позивач в своїй заяві від 09.03.2021 року просить пенсійний орган перевести на вид пенсії за віком по якому йому вже призначено пенсію.

Суд критично ставить до вказаної позиції відповідача з наступних підстав.

Позивач звернувся до ПФУ із заявою від 09.03.2021 року в якій просив провести перерахунок та перехід на інший вид пенсії за віком в рамках п. 2 ст.10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та на підставі п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням п. 4-3 ч. 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно якого встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Відповідач звертає увагу на те, що позивачу було здійснено розрахунок пенсії із величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, оскільки попереднє призначення пенсії відбулося у 2015 році.

Суд зазначає, що до Списків відносять саме перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а не вид діяльності (основний або додатковий) підприємства, організації або установи.

Крім того, вид діяльності підприємства не може спростовувати наявність пільгового стажу, зокрема за Списком № 2, та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист у разі якщо наданими до Пенсійного органу документами підтверджено пільговий стаж.

Отже, згідно записів трудової книжки позивача НОМЕР_2 останній, після призначення пенсії по Списку № 1, працював в ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" на посадах що передбачають призначення пільгової пенсії за Списком № 2, де проведено атестацію робочого місця.

Щодо позовної вимоги щодо зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії то суд зазначає, що на законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення (постанова Вищого адміністративного суду України від 16.06.2015 у справі № К/800/6863/15, від 29.11.2016 № К/800/17306/16, № К/800/17393/16 від 29.09.2016, № К/800/13317/15 та від 17.12.2015 № К/800/32134/15).

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Таким чином, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку (постанова Вищого адміністративного суду України від 17.12.2015 у справі №К/31204/15).

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - провести виплату допомоги або відмовити у такій виплаті. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями, тому зазначені повноваження пенсійного органу не є дискреційними.

У зв`язку з викладеним суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача буде: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2021 року №0400-010305-8/35049, про відмову в перерахунку пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії - пенсії за віком по Списку № 2) від 09.03.2021р., з врахуванням висновків суду по даній справі.

За вказаних обставин, після системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 840,00 грн., що документально підтверджується квитанцією № 0.0.2079868682.1 від 08.04.2021 року.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а тому, з урахуванням пропорційності задоволених позовних вимог, підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у сумі 454,00 грн.

Керуючись ст.ст. 241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2021 року №0400-010305-8/35049, про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії - пенсії за віком по Списку № 2) від 09.03.2021р., з врахуванням висновків суду по даній справі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) понесені витрати з оплати судового збору в сумі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Турлакова