
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
01 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9193/21 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С. Ф., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру МВС №0742 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Територіального сервісного центру МВС №0742 про визнання його таким, що має зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 ; відмітку «Оформлено виїзд на постійне проживання Республіка Польща» в Українському паспорті у формі книжечки зразка 1994 року, внесену державною міграційною службою, та відмітки у моєму закордонному паспорті «Оформлено виїзд на постійне проживання Республіка Польща» внесену державною міграційною службою, та відмітки Прийнятий на облік в Консульський відділ Посольства України в РП, такими в яких наявні відомості щодо реєстрації місця проживання, а зміст цих відомостей достатнім для заміни посвідчення водія чи отримання мною будь яких послуг в такому самому обсязі як і для громадянина, який має зареєстроване місце проживання на території України, адже жодних інших документів, які б це підтверджували йому держава не надала; інформацію «Польща виїзд на ПМП» в додатку Дія в графі «місце реєстрації, проживання на момент оформлення документа», а отже і в Єдиному державному демографічному реєстрі такою, що містить відомості про місце реєстрації в Єдиному державному демографічному реєстрі згідно вимог постанови №340 КМУ Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами; абзац 8 пункту 28 в обміні посвідчення водія відмовляється в разі, коли в поданих особою документах або Єдиному державному демографічному реєстрі відсутні відомості щодо реєстрації місця її проживання (крім внутрішньо переміщених осіб, які подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або пред`являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка). Абзац 16 пункту 29 В обміні або видачі посвідчення водія замість втраченого чи викраденого надається відмова через електронний кабінет водія у разі, коли: в Єдиному державному реєстрі МВС відсутній відцифрований образ обличчя водія; у поданих особою документах або в Єдиному державному демографічному реєстрі відсутні відомості щодо реєстрації місця її проживання (крім внутрішньо переміщених осіб, які подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або пред`являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка); постанови №340 КМУ Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами такими, що суперечать абзацу 2 статті 2 Закону про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження, а отже є незаконними; визнання протиправним та скасування рішення Територіального сервісного центру №0742 оформлене листами від 26.11.2020 №31/3/2-Я-2, від 08.01.2021 №31/3/2-Я-5, від 06.02.2021 р №31/3/2-Я-1 про відмову в обміні посвідчення водія та зобов`язання повторно розглянути заяву від 22.11.2020 року з урахуванням висновків суду.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно з п.п. 2, 3, 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Проте, в порушення ст. 5 КАС України позивачем вказано позовні вимоги визнати незаконними та скасувати результати конкурсу.
Згідно з пп. 2-4 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
- визнаня бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Предметом публічно-правового спору є рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, а також дії чи бездіяльність суб`єктів публічно-правових відносин, які не є суб`єктами владних повноважень, але є суб`єктами публічно-правового спору.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Відповідно до пунктів 5, 9 частини п`ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Проте, в порушення вимог пунктів 5, 9 частини п`ятої статті 160 КАС України вказані позовна вище вимоги викладені не чітко, що конкретно позивач просить визнати протиправним та скасувати чи які дії вчинити, що не дає суду можливості правильно визначити характер спірних правовідносин, їх існування між сторонами, а також виконати вимоги статті 171 КАС України, тобто з`ясувати чи подано позов у строк установлений законом
Таким чином, суд дійшов висновку, що такі вимоги заявлені позивачем не у спосіб, встановлений чинним процесуальним законодавством.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2270, 00 грн.
Отже, оскільки позивач подав позовну заяву у якій зазначено декілька (п`ять) вимог немайнового характеру, тому вона повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 908,00 грн. (тобто, 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору за подання позову або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір відповідно до кількості заявлених вимог (908,00 грн. за кожну).
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її необхідно залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у зазначений строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання: 1) належним чином оформленої позовної заяви із правильним формуванням позовних вимог відповідно до частини першої статті 5 КАС України; 2) сплати судового збору відповідно до кількості заявлених вимог.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру МВС №0742 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачам, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачам.
Копію ухвали надіслати особам, що звернулися із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя С.Ф. Костюкевич