
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
УХВАЛА
01 вересня 2021 року Справа № 915/295/21
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,
розглянувши матеріали справи
за позовом: Заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 2 (54050, м. Миколаїв, пр. Богоявленський, буд 314; адреса електронної пошти: korabel@myk.gp.gov.ua)
в інтересах держави в особі: Миколаївської обласної державної адміністрації (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, буд. 22; адреса електронної пошти: cancelar@mk.gov.ua; ідентифікаційний код 00022579)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітовський транспортний центр» (54001, м. Миколаїв, вул. Велика Морська, буд. 89; адреса електронної пошти невідома; ідентифікаційний код 40900718)
про: скасування реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, зобов`язання повернути земельну ділянку,
за участі представників учасників справи:
від прокуратури: Григорян Е.Р., прокурор за посвідченням,
від позивача: Джос О.В., у порядку самопредставництва за довіреністю,
від відповідача: не з`явився,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває господарська справа № 915/295/21 за позовом Заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 2 в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітовський транспортний центр» про скасування реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, зобов`язання повернути земельну ділянку.
Ухвалою суду від 08.04.2021було зупинено провадження у господарській справі № 915/295/21 до вирішення іншої справи № 477/279/21, що розглядається Жовтневим районним судом Миколаївської області, – до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі; зобов`язано сторін вчасно повідомити суд про усунення обставин, що викликали зупинення господарської справи.
Ухвалою суду від 06.08.2021 було поновлено провадження у справі № 915/295/21; підготовче засідання призначено на 01 вересня 2021 року о 10:00.
30.08.2021 до суду від Миколаївської окружної прокуратури надійшло клопотання № 50-3800вих-21 від 27.08.2021, в якому заявник просить суд залучити Галицинівську сільську раду Миколаївського (Вітовського) району Миколаївської області до участі у справі № 915/295/20, як правонаступника позивача Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області.
Станом на момент проведення судового засідання від учасників справи інших заяв чи клопотань як по суті справи, так і з процесуальних питань, до суду не надходило.
01.09.2021 в підготовче засідання з`явилися прокурор та представник позивача, яких суд заслухав. Відповідач свого представника в засідання не направив.
Враховуючи наведене та те, що явка учасників справи не визнавалася судом обов`язковою, а участь у засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони, суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання за відсутності представника відповідача.
В засіданні 01.09.2021 прокурор підтвердив актуальність клопотання № 50-3800вих-21 від 27.08.2021 про залучення до участі у справі правонаступника позивача.
В обґрунтування клопотання прокурор, посилаючись на п. 24 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, зазначає, що на даний час, органом, уповноваженим державою здійснювати функції, передбачені ст. 12 ЗК України, у спірних правовідносинах є Галицинівська сільська рада Миколаївського (Вітовського) району Миколаївської області, яка у зв`язку зі змінами до національного законодавства є правонаступником обраного прокурором позивача в частині розпорядження спірними земельними ділянками.
Представник позивача також просив вказане клопотання задовольнити.
Розглянувши в судовому засіданні клопотання прокурора про залучення до участі у справі правонаступника позивача, суд зазначає таке.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який набрав чинності 27.05.2021 року, доповнено Розділ X Перехідних Положень Земельного кодексу України пунктом 24.
Відповідно п. 24 Розділу Х Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.
Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади про викуп для суспільних потреб земельних ділянок приватної власності, прийняті до дня набрання чинності цим пунктом, є чинними, а заходи щодо відчуження таких земельних ділянок здійснюються органами, визначеними статтями 8 і 9 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».
Особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначені у підпункті «е» цього пункту, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. До 1 січня 2023 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою (крім передачі їх для розміщення об`єктів, передбачених статтею 15 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності»). У разі якщо до 1 січня 2023 року такі земельні ділянки не передані у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, такі земельні ділянки переходять у комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, на території якої вони розташовані.
До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
При цьому, відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
З огляду на це, зважаючи на зміни у законодавстві, спірна земельна ділянка, яка за твердженням прокурора незаконно вибула із державної власності та перейшла у приватну власність відповідача, підлягає поверненню у розпорядження відповідного органу місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, спірна земельна ділянка відведена у приватну власність громадян із земель державної власності, розташованих в межах території Галицинівської сільської ради району Миколаївської області.
Відповідно до Статуту Галицинівської територіальної громади, затвердженого рішенням Галицинівської сільської ради від 03.07.2020 № 3, Галицинівська сільська рада Вітовського району Миколаївської області є повноважним представником Галицинівськлї територіальної громади, до якої входять населені пункти Галицинове, Лимани, Лупареве, Прибузьке, Українка та Степова Долина Вітовського району Миколаївської області.
Відповідно до приписів ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Таким чином, на даний час органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Галицинівська сільрада, яка у зв`язку з внесенням змін до національного законодавства є правонаступником обраного прокурором позивача в частині розпорядження спірною земельною ділянкою.
У відповідності до ч. 1 ст. 52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність замінити позивача – Миколаївську обласну державну адміністрацію на його правонаступника (у спірних правовідносинах щодо розпорядження земельною ділянкою) – Галицинівську сільську раду району Миколаївської області.
З урахуванням наведеного, у даній справі, питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Судом також зауважено, що за приписами ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Таким чином, для належної підготовки справи для розгляду по суті, з метою надання учасникам справи процесуального часу для можливості реалізації ними своїх процесуальних прав та обов`язків, у випадку наявності відповідних намірів, суд дійшов висновку про продовження строку проведення підготовчого провадження на 30 днів з відкладенням підготовчого засідання.
Керуючись ст. ст. 161, 166, 167, 177, 181, 182, 183, 233 Господарського процесуального кодексу України, суд –
У Х В А Л И В:
1. Здійснити процесуальне правонаступництво у справі № 915/295/21, а саме залучити до участі у справі правонаступника позивача – Миколаївської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 00022579) – Галицинівську сільську раду (57286, Миколаївська обл., Вітовський р-н, с. Галицинове, вул. Центральна, буд. 1; ідентифікаційний код 22440768).
2. Зобов`язати Миколаївську окружну прокуратуру в п`ятиденний строк від дня отримання даної ухвали направити Галицинівській сільській раді копію позовної заяви та доданих до неї документів, докази чого надати суду.
3. Продовжити строк проведення підготовчого провадження у справі № 915/295/21 на 30 днів.
4. Відкласти підготовче засідання на 12 жовтня 2021 року о 09:50.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду
за адресою: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, 9 поверх.
5. У зв`язку зі значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, враховуючи запровадження карантинних заходів на території України, явка представників учасників справи в судове засідання не є обов`язковою. Разом із тим, у разі прибуття учасників в судове засідання, останні зобов`язані дотримуватись заходів карантинного режиму, у тому числі й щодо використання засобів індивідуального захисту.
6. Копію ухвали додатково направити на адреси електронної пошти учасників справи, зазначені у вступній частині ухвали, а також Галицинівській сільській раді (57286, Миколаївська обл., Вітовський р-н, с. Галицинове, вул. Центральна, буд. 1).
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена у порядку та у строки, визначені статтями 255, 256 і підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.Г. Смородінова