Єдиний державний реєстр судових рішень
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 183/5990/21
№ 1-кс/183/1082/21
31 серпня 2021 року м. Новомосковськ
Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання слідчого Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_2 , погоджене з прокурором Новомосковської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 07.07.2021 року за № 12021041350000397 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, -
ВСТАНОВИЛА:
В провадження слідчого судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області в порядку глави 15 КПК України надійшло клопотання слідчого Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_2 , погоджене з прокурором Новомосковської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що до Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області надійшли колективні повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення від депутатів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про те, що голова ІНФОРМАЦІЯ_1 , зловживаючи своїм службовим становищем незаконно видала два рішення про надання дозволів на складання проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, які знаходяться на території Чернеччинської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, але за межами населеного пункту і належали до державної власності, а не комунальної.
В ході досудового розслідування встановлено, що 18 березня 2020 року сільським головою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 було підписано рішення 3 сесії VII скликання № 265-03/VII «Про надання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_9 », до якого внесено недостовірну інформацію про місце розташування земельної ділянки.
Після чого, 14 липня 2020 року сільським головою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 , ігноруючи той факт, що відсутній належний дозвіл компетентного державного органу, нею було підписано рішення сесії № 531-6/VII, яким затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передано земельну ділянку у власність ОСОБА_9 . Вказане рішення стало підставою для проведення 16 грудня 2020 року державної реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий номер 1222387200:01:003:0007, за ОСОБА_9 , тобто стало підставою для незаконного виведення земельної ділянки з державної власності у приватну.
Крім цього, також 18 березня 2020 року сільським головою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 підписано рішення 3 сесії VII скликання № 264-03/VII «Про погодження дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10 ». Згідно змісту вказаного рішення воно складається з двох пунктів: першим було вирішено погодити ОСОБА_10 дозвіл на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га (площа уточняється після переобміру), яка розташована на території Черннечинської сільської ради, за межами с. Чернеччина. Другим пунктом зазначено «враховуючи те, що земельна ділянка відноситься до земель Державної форми власності рекомендуємо ОСОБА_10 звернутися з відповідним клопотанням щодо набуття і реалізації права на надану земельну ділянку у відповідності до порядку встановленого ст. 118, 122 розділу IV Земельного кодексу України порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами» до розпорядника земельної ділянки - ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Тобто, при винесенні вказаного рішення чітко визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не має повноважень, щодо розпорядження земельною ділянкою, яку прохала передати у власність ОСОБА_10 , так як дана земельна ділянка знаходилася за межами населеного пункту та відповідно право розпорядження землею виникало виключно в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після чого, 14 липня 2020 року сільським головою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 , ігноруючи той факт, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_10 було розроблено з грубим порушенням вимог чинного законодавства України, за відсутності належного дозволу компетентного державного органу, було підписано рішення сесії № 538-6/VII, яким затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передано земельну ділянку у власність ОСОБА_10 . Вказане рішення стало підставою для проведення 30 листопада 2020 року державної реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий номер 1222387200:01:003:0006, за ОСОБА_10 , тобто стало підставою для незаконного виведення земельної ділянки з державної власності у приватну.
Вказані дві земельні ділянки площами по 2 га за кадастровими номерами 1222387200:01:003:0006 та 1222387200:01:003:0007 знаходяться поряд одна з одною, тобто вони обидві розташовані на території Чернеччинської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, але за межами населеного пункту, та до комунальної власності не передавались, отже перебували у державній власності, а у відповідності до ч.4 ст.122 Земельного Кодексу України передача у власність або у користування для всіх потреб земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності належить до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів. Підтвердженням цього також являється те, що поряд з вказаними земельними ділянками знаходиться земельна ділянка державної форми власності за кадастровим номером 1222387200:01:003:0011.
Таким чином, голова ІНФОРМАЦІЯ_1 на день винесення та підписання протиправних рішень не мала таких повноважень, так як розпорядниками земельних ділянок являлось ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна право власності на земельні ділянки за кадастровими номерами 1222387200:01:003:0006 та 1222387200:01:003:0007 зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі рішення органу місцевого самоврядування - ІНФОРМАЦІЯ_1 за №531-6/VII та №538-6/VII від 14.07.2020.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» при прийнятті заяв у паперовій формі обов`язково виготовляються електронні копії документів, поданих заявником для проведення реєстраційних дій. Електронні копії документів виготовляються шляхом сканування з подальшим їх розміщенням у Державному реєстрі прав.
Згідно п. 3 ч. 2 та ч. 3 ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи, подані заявником для проведення реєстраційних дій в паперовій формі, підлягають поверненню такому заявнику, а заява, подана в паперовій формі, документ про сплату адміністративного збору, запити державного реєстратора в паперовій формі та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року, за результатом проведення реєстраційних дій заявнику не повертаються та зберігаються державним реєстратором, яким проведено реєстраційну дію, протягом трьох років. Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається протягом десяти років з дати її закриття. Після закінчення цього строку реєстраційні справи в паперовій формі, не внесені за результатами експертизи їх цінності до ІНФОРМАЦІЯ_5 , знищуються в установленому законодавством порядку. Реєстраційна справа в електронній формі зберігається в Державному реєстрі речових прав постійно.
А в п. 1 ч. 6 ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено, що витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1635-р від 16 грудня 2020 року «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» ІНФОРМАЦІЯ_6 реорганізовано шляхом приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Беручи до уваги викладене та враховуючи, що для повного і всебічного розгляду кримінального провадження, для підтвердження чи спростування відношення посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 до вчинення зазначеного кримінального правопорушення та інших в сукупності, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення завірених належним чином копій наступних документів:
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0007 площею 2 га за ОСОБА_9 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2253776112223, номер запису про право власності 39806887), яка зберігається у паперовій формі;
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0007 площею 2 га за ОСОБА_9 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2253776112223, номер запису про право власності 39806887), яка зберігається у електронній формі в Державному реєстрі речових прав;
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0006 площею 2 га за ОСОБА_10 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2237061412223, номер запису про право власності 39480340), яка зберігається у паперовій формі;
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0006 площею 2 га за ОСОБА_10 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2237061412223, номер запису про право власності 39480340), яка зберігається у електронній формі в Державному реєстрі речових прав.
Згідно ч.2 ст.163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться. В рамках вказаного кримінального провадження, виникає необхідність розглянути вказане клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, так як наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, які вказані у вказаному клопотанні.
На підставі викладеного та враховуючи, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та іншими способами встановити обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, не надається можливим, слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням.
В судове засідання прокурор та слідчий не з`явилися у зв`язку з обмеженнями, встановленими введенням в Україні карантину. Слідчий суддя вважає, що їх неявка не перешкоджає розгляду клопотання.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_7 в судове засідання не викликався на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.
Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшла до таких висновків.
Відповідно до ст. 91 КПК України сама подія кримінального правопорушення підлягає доказування, яке полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Разом з тим, згідно ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, процесуальними джерелами яких можуть бути показання, речових докази, документи, висновки експертів.
Одним з таких порядків є саме тимчасовий доступ до речей і документів, як захід забезпечення кримінального провадження, який полягає у наданні можливості ознайомлення з речами та документами, виготовленні їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, їх вилученні.
У відповідності до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Як вбачається з клопотання слідчого, остання довела слідчому судді підстави вважати, що інформація, про доступ до якої просить надати слідчий, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Так слідчий вважає, що неотримання доступу до документів, які містять в собі докази, які в подальшому можуть бути використанні у кримінальному провадженні, призведе до неможливості іншим способом отримати докази, що мають суттєве значення у кримінальному провадженні.
Слідчим факт неможливості іншим способом довести обставини кримінального правопорушення ніж отримання тимчасового доступу в клопотанні доведений, тому слідчий суддя вважає, що надане клопотання обґрунтоване та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 161-163 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИЛА:
Надати слідчим Новомосковського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_2 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення завірених належним чином копій наступних документів:
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0007 площею 2 га за ОСОБА_9 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2253776112223, номер запису про право власності 39806887), яка зберігається у паперовій формі;
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0007 площею 2 га за ОСОБА_9 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2253776112223, номер запису про право власності 39806887), яка зберігається у електронній формі в Державному реєстрі речових прав;
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0006 площею 2 га за ОСОБА_10 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2237061412223, номер запису про право власності 39480340), яка зберігається у паперовій формі;
- реєстраційної справи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1222387200:01:003:0006 площею 2 га за ОСОБА_10 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2237061412223, номер запису про право власності 39480340), яка зберігається у електронній формі в Державному реєстрі речових прав.
Строк дії ухвали до 15.09.2021 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1