Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-1348/10/1970
"10" червня 2010 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Лавренюк О.М
за участю:
представника позивача Тарківського А.Д.
представника відповідача Мельник Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрій» до Кременецької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
суд -
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрій»(СТзОВ «Аграрій»), надалі позивач, звернулося до суду з позовом до Кременецької міжрайонної державної податкової інспекції, надалі відповідач, про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Позовні вимоги мотивовано тим, що рішення №0002002301 від 24.12.2009р. винесено на підставі акту перевірки від 16.12.2009р. №0120/19/09/23-0/31276026, є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки проведена перевірка проводилася лише в присутності бармена ресторану, який не веде облік товарних запасів на складах товариства, а перевірюячі особи не зверталися до посадових осіб СТзОВ «Аграрій»про надання необхідних бухгалтерських документів на прихід товару. За вказаних обставин рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002002301 від 24.12.2009р. прийняте з порушенням чинного законодавства і підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, пояснивши, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.12.2009р. накладено неправомірно, оскільки дані, встановлені в акті перевірки, є необґрунтованими і не можуть бути підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Представник Кременецької міжрайонної державної податкової інспекції в судовому засіданні позов не визнала, пояснивши, що оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача було прийнято за порушення п.12 ст.3, ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995року № 265/95-ВР, а саме за незабезпечення ведення у встановленому порядку обліку окремих груп товарних запасів за місцем їх реалізації.
Заслухавши в судовому засіданні представників позивача та відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні факти.
16.12.2009року працівниками ДПА в Тернопільській області було проведено виїзна перевірка ресторану, який належить позивачу, за результатами якої складений акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій №0120/19/09/23-0/31276026від 16.12.2009р., надалі Акт перевірки. Підстави перевірки позивачем не оспорюється.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в Акті перевірки, що підприємством порушено п.12 ст.3, ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995року № 265/95-ВР, а саме, не ведеться у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснюється продаж товарів, які не відображені в такому обліку на суму 1519грн.
Бармен ОСОБА_3, яка була присутня при проведенні перевірки, Акт перевірки підписала без зауважень.
24.12.2009року було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002002301, за вищевикладені порушення та до СТзОВ «Аграрій» застосовані штрафні санкції в розмірі 3038грн.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій СТзОВ «Аграрій»зверталося до ДПА в Тернопільській області зі скаргою про скасування рішення №0002002301 від 24.12.2009р. та ДПА України. Рішеннями ДПА в Тернопільській області від 04.03.2010р. та ДПА України від 24.03.2010р. скарги позивача залишено без задоволення.
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Стаття 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” (пункт 11) надає право органам державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Статтею 6. Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995року № 265/95-ВР (Закону України про РРО)передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Згідно п.12 ст.3, ст.6 Закону України про РРО суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);
Відповідно до п.1,3,5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Субєкти господарювання відповідно до п.28. Правил роботи дрібно - роздрібної торгівельної мережі, від 08.07.1996р. №369 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 липня 1996 р. за №372/1397 повинні мати документи, згідно з якими надійшли товари, що підлягають обов'язковій сертифікації, з позначенням реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідний товар;
Як свідчать матеріали перевірки та підтверджено в судовому засіданні, відповідачем по справі вказані вимоги, щодо облікування товарних запасів за місцем їх реалізації не виконувалися.
За порушення вимог п.12 ст.3, ст.6 Закону України про РРО вказаним законом в ст.20,21 передбачено що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що Кременецькою міжрайонної державною податковою інспекцією правомірно було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002002301 від 24.12.2009р.
Станом на дату розгляду справи сторонами не подано доказів сплати відповідачем застосованих штрафних санкцій.
Суд не погоджується з доводами представника позивача про те, що перевірка проводилася в присутності бармена ресторану який не веде облік товарних запасів і не зобовязаний мати вказані документи, так, як з аналізу норм п.12 ст.3, ст.6 Закону України про РРО, 1,3,5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.28. Правил роботи дрібно - роздрібної торгівельної мережі, бармен ресторану належного СТзОВ «Аграрій»зобовязаний мати на місті реалізації документи встановлені законодавством про облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.
Згідно статті 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Керуючись ст.ст.6, 71, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрій»до Кременецької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002002301 від 24.12.2009р в і д м о в и т и.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги у порядок і строк, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддяДанилевич Н.А.
копія вірна
СуддяДанилевич Н.А.