Постанова № 99281802, 12.08.2021, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
490/5695/21
Номер документу
99281802
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

490/5695/21 від12.08.2021

н\п 3/490/2955/2021

Центральний районний суд м. Миколаєва

_______________

Справа № 490/5695/21

3/490/2955/2021

П О С Т А Н О В А

Іменем України

12 серпня 2021 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Скрипченко С.М. при секретарі Біжовець А.В., за участю представника Миколаївської митниці Ходака Ю.А., розглянувши справу про притягнення громадянина Туреччини, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Туреччини, боцмана т/х «AТА», прапор Панама, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт моряка НОМЕР_1 , виданий 07.08.2020 Міністерством транспорту та інфраструктури Туреччини,

до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України (далі - МК України), -

В С Т А Н О В И В:

04 квітня 2021, до митного поста «Миколаїв-морський» від ВПС «Миколаїв» листом від 03.04.2021 № 769 надійшла офіційна інформація щодо виявлення ознак порушення митних правил під час здійснення прикордонного контролю т/х «AТА», прапор Панама, на причалі № 6 Миколаївського морського торговельного порту, а саме виявлення прикордонним нарядом під час проведення огляду вказаного судна незадекларованих товарів – пігулки ОСОБА_3 (Катарін Форте).

Після прибуття на судно та одержання від адміністративно-оперативної групи ВПС «Миколаїв» відповідних документів, акту про виявлення від 03.04.2021, акту приймання-передавання від 04.04.2021, а також документів, наданих судновим агентом, було встановлено, що 03.04.2021 року в зоні митного контролю митного поста «Миколаїв-морський» в пункті пропуску через державний кордон України «Миколаївський морський торговельний порт» на причалі № 6 , при огляді каюти громадянина Туреччини, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), боцмана вказаного судна, в шухлядці столу окрім задекларованих в переліку медичних препаратів членів екіпажу судна (Crew Medicine Declaration) від 03.04.2021року, було виявлено, без ознак приховування, не задекларовані медичні препарати, а саме пігулки ОСОБА_3 (Катарін Форте) у кількості 19 шт., які згідно маркування на упаковці містить речовину Псевдоефедрин 60 mg, яка згідно Постанови КМУ № 770 від 06.05.2000р. відноситься до психотропних речовин, обіг яких обмежено (Таблиця ІІІ, Список № 2).

Таким чином, 04.04.2021 р., при здійсненні митного оформлення т/х «AТА», прапор Панама, боцман вказаного судна громадянин Туреччини, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність у нього вищезазначених медичних препаратів у переліку медичних препаратів членів екіпажу судна (Crew Medicine Declaration) від 03.04.2021року, при переміщенні їх через митний кордон України.

Отже, вказані вище дії боцмана т/х «AТА», прапор Панама, гр. Туреччини, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України, про що і було складено 04.04.2021 протокол про порушення митних правил.

У судове засідання ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), не з`явився, про місце і час розгляду справи повідомлявся шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті суду. У справі є заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) з проханням розглянути справу у його відсутності, вину свою у вчиненому визнав.

Вислухавши представника Миколаївської митниці на підтримку протоколу, дослідивши надані матеріали справи, суддя дійшла наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КупАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен забезпечити своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне дослідження всіх обставин справи, повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення , чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.

За правилами ст. 488 МК України провадження у справі про порушення митних правил вважається розпочатим з моменту складання протоколу про порушення митних правил.

Виходячи з вимог МК України та КупАП, розгляд справ про алдіністративне правопорушення судом першої інстанції проводиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення. Згідно до вимог вказаного законодавства, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі про адміністративне правопорушення конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції інкримінованої статті (частини статті), що передбачає відповідальність за його вчинення.

Відповідно до ст. 318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до Митного кодексу України та інших законів України.

Відповідно до ст. 336 МК України, митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів, зокрема, шляхом:

1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 Митного кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;

2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).

У разі необхідності, митниця має право безпосередньо на судні здійснювати митний контроль.

Відповідно до п. 2 Порядку виконання митних формальностей на морському транспорті, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 №308, капітан або уповноважена особа зобов`язаний під час переміщення судна через митний кордон України подати документи, визначені п. 2 ч. 1 ст. 335 МК України, у тому числі декларацію про особисті речі екіпажу судна, відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини.

Відповідно до п. п. 9, 10,17,18 Технологічної схеми митного контролю, з метою перевірки відомостей зазначених у поданих для митного контролю документах, може здійснюється митний огляд суден.

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнані як такі, що мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України.

Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.

Як вбачається з матеріалів справи, посадова особа митниці, діючи у визначеному законом порядку, прийняла від адміністративно-оперативної групи ВПС “Миколаїв” відповідні документи — акт про виявлення, акт приймання-передавання від 04.04.2021, в яких зазначені дані стосовно фактичної кількості виявлених медичних препаратів.

Згідно з вимогами п.п. в п 2 ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України, перевізники на водному транспорті, надають митному органу під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, відомості про: лікарська засоби, до складу яких входить наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні речовини.

Відповідно до пунктом 19 частини 1 статті 370 Митного кодексу України, до особистих речей громадян, які підлягають декларуванню, відносяться:

- лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України, вважаються особистими речами;

- обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 N 458, згідно з пунктом 1 якої громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, в таких обсягах:

- у кількості, що не перевищує п`яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини);

- у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім`я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров`я.

Таким чином, товари «лікарські засоби», що знаходяться на борту судна закордонного плавання, підлягають обов`язковому декларуванню у випадку їх ввезення в Україну або вивезення за межі України, шляхом заявлення відомостей про вказані лікарські засоби у Генеральній (загальній) декларації, або іншому документі, у тому числі у окремому документі, що надається для здійснення митного контролю.

У випадку недекларування зазначених товарів при їх переміщенні через митний кордон України, ці товари повинні визнаватися безпосередніми предметами порушення митних правил, а правопорушники притягатися до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України.

З огляду на наведене, при судовому розгляді встановлено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) допущено недекларування товарів, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про кількість товарів — медичний препарат з маркуванням ОСОБА_3 (Катарін Форте) у кількості 19 шт., які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, тобто вчинене правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.

Крім того, у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), за вказаним протоколом, з метою забезпечення сплати ним штрафу вилучена іноземна валюта у розмірі 20 доларів США., що за курсом НБУ становить суму 556 грн. 65 коп. Вказана валюта передана на зберігання на банківський рахунок митниці.

Згідно з висновком експерта №1420003600-0361 від 18.06.2021 медпрепарат ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) містить в своєму складі прекурсор – фенілпропаноламін гідрохлорід.

Під час експертизи було повністю витрачено 1 пігулку медпрепарату ОСОБА_3 (Катарін Форте), 18 пігулок вказаного препарату повернуто митниці.

Згідно заяви громадянина Туреччини, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від 04.04.2021, він просив розглянути справу без його участі, із санкцією статті 472 МК України ознайомлений, свою вину визнає, претензій не має.

Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), у вчиненні зазначеного вище правопорушення підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: даними, що містяться у протоколі про порушення митних правил, переліку медичних препаратів членів екіпажу судна (Crew Medicine Declaration) від 03.04.2021року, актом про виявлення, актом приймання-передавання від 04.04.2021 та іншими письмовими матеріалами справи.

З наведених мотивів та враховуючи правове значення протоколу про порушення митних правил, який не тільки визначає суть зазначеного порушення митих правил, поставленого особі у провину, а також є доказом у справі про порушення митних правил, суд дійшов висновку про наявність в діях боцмана т/х «AТА», прапор Панама, гр. Туреччини, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України

Таким чином, своєю неправомірною бездіяльністю ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинив правопорушення, передбачене ст. 472 МК України, а саме не задекларував, тобто не заявив за установленою формою точні та достовірні відомості про кількість наявного у нього медичного препарату з маркуванням ОСОБА_3 (Катарін Форте), в кількості 19 шт., та має бути підданий стягненням у вигляді конфіскації вищевказаних товарів, що ним не задекларовані та штрафу у розмірі вартості цих товарів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 458, 472, 486, 527, 528, 529, 541, МК України, ст.ст. 283-285 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративні стягнення у виді:

- штрафу у розмірі 100% вартості товарів, безпосередніх предметів порушення митних правил, тобто у сумі 556,65 грн., що має бути перерахований на рахунок№UA088999980314030542000014483, Миколаїв. ГУК/Централ.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100;

- конфіскації товару: – медичний препарат ОСОБА_3 (Катарін Форте), в кількості 18 пігулок.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 511, ч. 2 ст. 541 МК України, виконання постанови суду в частині стягнення з громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) штрафу, здійснити шляхом перерахування до прибутку держави іноземної валюти у розмірі 20 доларів США, що вилучені за протоколом про порушення митних правил № 0081/50800/21 від 04.04.2021.

Штраф має бути сплачений протягом п`ятнадцяти днів з дня одержання копії постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін у добровільному порідку, постанову буде звернуто до примусового виконання.

Строк пред`явлення постанови суду до виконання – 3 (три) місяці з дня винесення.

Постанова протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва особою, яку притягнуто до відповідальності, чи її захисником.

Суддя С.М. Скрипченко