
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
30 серпня 2021 року м. Київ № 640/4443/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши позовну заяву
Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" доГоловного управління Державної податкової служби у Полтавській області про про визнання протиправним та скасування рішення №0010590418 від 04.11.2020 В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» (далі - позивач та/або ДП «Центр державного земельного кадастру») з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області (далі - відповідач та/або контролюючий орган, ГУ ДПС у Полтавській області) та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 04.11.2020 №0010590418 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Полтавській області та стягнути на користь позивача витрати понесенні по сплаті судового збору та всі інші можливі витрати по справі.
13.04.2021 до суду надійшов відзив відповідача, у якому останній серед іншого, просив суд допустити заміну відповідача - Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).
Вирішуючи подане контролюючим органом клопотання суд враховує наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також встановлено, що Державна податкова служба України є правонаступником майна, прав та обов`язків Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Надалі, Постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі, Головне управління ДПС у Полтавській області.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
В подальшому, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема Головне управління ДПС у Полтавській області.
Пунктом 2 Постанови № 893 установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій;
Відповідно до пункту 3 Постанови № 893 права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до статті 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» та Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 N 227 (зі змінами), Державна податкова служба України видала наказ від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі № 529), яким наказала утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, а Департаменту правової роботи - подати державному реєстратору документи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних підприємців та громадських формувань відповідної інформації про утворення територіальних органів Державної податкової служби як її відокремлених підрозділів.
Відповідно до Наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділ згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.
Згідно із пунктом 1 Положення про ГУ ДПС у Полтавській області, затвердженого наказом ДПС України 12.11.2020 №643 Головне управління ДПС у Полтавській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України. ГУ ДПС у Полтавській області є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Полтавській області (ЄДРПОУ 43142831).
Суд звертає увагу, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до сформованої Верховним Судом практики, зокрема: постанова від 10.09.2020 у справі № 420/5772/18, від 06.10.2020 у справі № 804/958/17, від 10.10.2020 у справі №804/958/17, від 03.12.2020 у справі № 805/2173/16-а, від 30.12.2020 по справі 805/4361/17-а, у випадку, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи вищевикладене, оскільки повноваженнями фіскального органу, що припиняється, забезпечено новоутворений орган у системі податкової служби, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідача у справі, а саме Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).
З огляду на зазначене клопотання відповідача про допущення заміни відповідача підлягає до задоволення.
Разом з цим, представником відповідача у відзиві на позовну заяву подано клопотання про витребування доказів.
Надаючи оцінку поданому клопотанню суд звертає увагу на наступне.
Згідно із частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 1 статті 79 КАС України регламентовано, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Між тим, згідно частини 1 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
В контексті положень частини 2 статті 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Аналіз наведеного дає суду підстави дійти до висновку, що клопотання про витребування доказів має містити, серед іншого, зазначення особою, яка його подає заходів, яких вона вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Суд звертає увагу, що ГУ ДПС у Полтавській області подаючи разом із відзивом на позовну заяву клопотання про витребування доказів, а саме витребування від Державної казначейської служби України інформації щодо часу надходження платіжного доручення №1879 від 20.12.2019, інформації щодо годин операційного та поза операційного часу роботи банку та часу накладення на платіжне доручення №1879 від 20.12.2019 всіх необхідних електронно-цифрових підписів посадових осіб платнику податків не зазначило, яких дій для отримання таких доказів вчинено ним для отримання цього доказу самостійно, не надано доказів вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
З урахуванням наведеного суд не вбачає підстав для задоволення клопотання контролюючого органу про витребування доказів.
Разом з цим, відповідно до частини 4 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Положеннями частини 3 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Проаналізувавши матеріали адміністративної справи суд вважає за необхідне витребувати від ГУ ДПС у Полтавській області належним чином засвідчену копію детального математичного розрахунку застосовних штрафних санкції в розрізі зазначення суми, на яку нараховано пеню та застосовано штрафні санкції (їх розмір) та за який період (наприклад сума невчасно сплаченого позивачем єдиного внеску - х грн. за період «з ___по ___» , сума заснованої штрафної санкції - х грн. та нарахованої пені - х грн.).
Керуючись статтями 52, 77, 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Замінити відповідача у справі №640/4443/21 Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).
2. Відмовити Головному управлінню Державної податкової служби у Полтавській області в задоволенні клопотання про витребування доказів.
3. Витребувати від Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області належним чином засвідчену копію детального математичного розрахунку застосовних штрафних санкції в розрізі зазначення суми на яку нараховано пеню та застосовано штрафні санкції (їх розмір) та за який період (наприклад сума невчасно сплаченого позивачем єдиного внеску - х грн. за період «з ___по___» , сума заснованої штрафної санкції - х грн. та нарахованої пені - х грн.).
4. Повідомити Головне управління ДПС у Полтавській області, що ухвала суду в частині витребування доказів підлягає обов`язковому виконанню. Довести до відома Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про наслідки не виконання вимог ухвали суду, передбачені положеннями статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, відповідно до змісту частини 2 статті 256 та пункту 5 частини 1 статті 294 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя М.А. Бояринцева