
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 року м. Київ № 640/9857/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % від сум грошового забезпечення та виплати у 2018 році лише 50 %, у 2019 році лише 75 % підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у в розмірі 90 % від суми грошового забезпечення без обмеження її максимального розміру згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням 100 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив, що зменшення відповідачем основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення під час її перерахунку є незаконним, а виплата перерахованої пенсії частинами згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 не відповідає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2021 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні). Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати суду належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
07.07.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, вказав на те, що при перерахунку пенсії позивача та визначення відсоткового розміру пенсії, а також виплати підвищення частинами, ГУ ПФУ в м. Києві діяло на підставі на в межах, встановлених законодавством, та з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. Разом з відзивом на позовну заяву, відповідачем надано суду належним чином завірену копію пенсійної справи позивача.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається із матеріалів даної справи, ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262- XII).
У квітні 2018 року, відповідачем було перераховано пенсію позивача з 01.01.2018, відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова КМУ № 704) та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі Постанова КМУ № 103) на підставі довідки, виданої уповноваженим органом.
Відповідно до вказаної довідки, розмір грошового забезпечення позивача є наступним: посадовий оклад - 7050,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу, років (50 %) - 4265,00 грн. Всього - 12795,00 грн.
Проте, під час проведення перерахунку пенсії позивача в 2018 році, відповідачем було зменшено основний розмір пенсії позивача у відсотках від грошового забезпечення з 90% на 70%, а також, здійснювалась виплата підвищення до пенсії в 2018 році - 50%, в 2019 році - 75%, відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (відтерміновано виплату підвищення пенсії позивача).
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними та незаконними, позивач звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх прав.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати загальною сумою пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зменшенням відсоткового значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років.
З огляду на суб`єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа в частині позовних вимог щодо зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/79615886), яке набрало законної сили 16.10.2019 після прийняття Великою Палатою Верховного Суду постанови у цій справі (http://reestr.court.gov.ua/Review/85174587).
У п. 30 вказаного рішення, Верховний Суд, з яким погодилася Велика Палата Верховного Суду, дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103, відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 цього Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, суд вважає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці про грошове забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у процентах, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких (процентів) не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Таким чином, відповідач при перерахунку пенсії позивача, відповідно до ст. 63 Закону № 2262, неправильно застосував ст. 13 вказаного Закону, з огляду на що, його дії щодо перерахунку пенсії позивача із застосуванням максимального розміру пенсії 70% є протиправними, а перерахунок пенсії позивача має бути здійснений із застосуванням розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач допустив помилку у розмірі, з якого має бути обрахований максимальний розмір пенсії, саме при здійсненні вказаного перерахунку, а тому, перерахунок пенсії позивача, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992 із застосуванням максимального розміру пенсії 90% відповідного грошового забезпечення має бути проведений з 01.01.2018.
Враховуючи вказаний вище висновок Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
З метою поновлення права позивача на отримання пенсії у належному розмірі підлягає задоволенню вимога про зобов`язання відповідача провести перерахунок належної позивачу пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 90% грошового забезпечення, а також про зобов`язання відповідача виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі цього рішення суду, починаючи з 01.01.2018 по дату, що передує даті рішення суду у цій справі.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача з 01.01.2018 здійснити виплату позивачу пенсії загальною сумою (з урахуванням 100% суми підвищення пенсії), суд зазначає наступне.
Частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ, встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідачем було встановлено такий порядок виплати підвищення до пенсії позивача: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 року - 50 % щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 % щомісячно; з 01 січня 2020 року - 100 % щомісячно.
Суд наголошує на тому, що встановлюючи такий порядок виплати пенсії у новому розмірі, відповідач керувався п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Зазначена норма передбачає, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 01 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 скасовані.
Відповідно до частини 2 статті 255 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Отже, з 05 березня 2019 року, пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Згідно з висновками Верховного Суду у рішенні від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/83494363#), скасування п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постановою № 704. Саме 05.03.2019 пенсія особі підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Тож, вказані висновки Верховного Суду підлягають врахуванню, згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.
Таким чином, враховуючи, що п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були чинним на момент з 01.01.2018 по 04.03.2019, виплата пенсії, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії підлягає з 05.03.2019.
Зважаючи на вказані висновки Верховного Суду, з метою ефективного захисту прав позивача та згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивача з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Водночас, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії без обмеження її максимального розміру, задоволенню не підлягають, як передчасні, оскільки, по-перше, перерахунок пенсії на підставі цього рішення ще не здійснено, жодних обмежень не застосовано, по друге, матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження того, що за наслідками набрання даним рішенням законної сили, відповідач ухилятиметься від вчинення таких дій.
При цьому, стверджувати, що таке обмеження наразі застосовано пенсійним органом до позивача, або буде відповідачем застосовано, чи розмір пенсії після перерахунку підпадатиме до обмеження, наразі підстав немає, а отже, ці вимоги є передчасними і ґрунтуються на припущеннях. Водночас, вирішувати спори на майбутнє суди не в праві, адже захисту підлягають лише порушені права особи. Крім того, лист-відмова відповідача не містить доводів та мотивів щодо застосування до пенсії позивача обмежень розміру його пенсії максимальним розміром.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши наявні у справі докази, а також проаналізувавши наведені вище законодавчі норми, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов підлягає задоволенню, судовий збір сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь з відповідача.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242 - 246, 255, 263 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018, з урахуванням основного її розміру 90% грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією і пенсією, перерахованою на підставі цього рішення суду, з 01.01.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
У задоволенні позову в іншій частині - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368).
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Суддя В.І. Келеберда