
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2021 року м. Київ № 640/16970/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
- зобов`язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019 довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 з зазначенням всіх складових грошового забезпечення співробітника Головного управління Національної поліції за порівняльною посадою, з якої його було звільнено на пенсію з органів внутрішніх справ: посадовий оклад - 1800 грн, оклад за спеціальним званням (старший сержант поліції) - 1000 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 1400 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (40%) - 1680 грн, премія - 4942,33 грн, всього - 10 822,33 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2020 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Позов обґрунтовано тим, що у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі- Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45) та у зв`язку з набранням 19.11.2019 законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 щодо визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103, відповідач зобов`язаний підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, із обов`язковим значенням всіх складових грошового забезпечення, за посадою поліцейського, яка прирівнюється до посади з якої він був звільнений на пенсію, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Відповідач надав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву, в якому просить залишити таку без задоволення з посиланням на відсутність підстав, у спірному випадку, для виготовлення та наплавлення до пенсійного органу нової довідки для перерахунку пенсії позивача, зважаючи на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про проведення відповідного перерахунку пенсії, від органів Мінсоцполітики відповідного повідомлення не надходило, а від органів Пенсійного фонду України не надходило списків щодо видачі довідок про грошове забезпечення, у зв`язку з чим, позовні вимоги позивача, на переконання відповідача, є передчасними. Також, відповідач зазначає про наступне: прийняття актів Кабінету Міністрів України, внесення до них змін, відновлення їх дії тощо, відноситься до виключної компетенції Уряду; у спірних правовідносинах має застосовуватись той нормативно-правий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення та припинення відповідних правовідносин; після визнання нечинними пунктів 1, 2, 3 Постанови №103, Кабінету Міністрів України не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій; види грошового забезпечення, що були визначенні Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294), не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, оскільки Постанова №1294 втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області надано пояснення, відповідно до яких пенсійний орган заперечує проти позову та просить залишити такий без задоволення з посиланням на те, що ним з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 20.03.2018, з врахуванням як основних так і додаткових видів грошового забезпечення, у розмірах встановлених законодавством. Разом з тим, на час звернення позивача до суду, до органів Пенсійного фонду України не надходило повідомлення від уповноважених структурних підрозділів про зміну видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення тому, відсутні підстави для підготовки списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії та видачі довідок про розмір грошового забезпечення Міністерством внутрішніх справ України.
Позивач у відповіді на відзив відповідача посилається на те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути не лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначенні Порядком №45 повідомляють органи Пенсійного фонду України, а й відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи та зауважує, що він, як пенсіонер, який отримує пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) має право на перерахунок його пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі і премії, а тому непідготовлення та неподання до пенсійного органу нової довідки про розмір його грошового забезпечення, з урахуванням складових грошового забезпечення, встановлених законодавством є протиправним та звужує його соціальні гарантії.
Дослідивши письмові докази, Судом встановлено.
ОСОБА_1 1948 року народження, 11.01.1999 звільнився з органів внутрішніх справ у відставку за віком. Позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-XII в розмірі 79% грошового забезпечення.
Відповідно до довідки від 24.03.2008 по розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за вислугу років, на підставі Постанови №1294 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008, становить: посадовий оклад - 580 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - прапорщик - 60 грн, надбавка за вислугу років (40%) 256 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (47%) - 421,12 грн, премія (29%) - 381,96 грн, всього 1699,08 грн.
Відповідно до копії перерахунку пенсії позивача з 01.07.2012, пенсію позивачу перераховано із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 580 грн, оклад за військове звання - 60 грн, надбавка за вислугу років (40%) 256 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (47%) - 421,12 грн, премія (29%) - 381,96 грн, всього 1699,08 грн. Основний розмір пенсії 79 % грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі 1342,27 грн, сума доплати до попереднього розміру пенсії - 257,66 грн. Основний розмір пенсії з урахуванням доплати - 1599,63 грн. Підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - 147,65 грн, підсумок пенсії - 1747,58 грн.
20.03.2018 відповідачем видано довідку №7341 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) про те, що відповідно до статті 63 Закону №2262-XII, Постанови №103 та Постави №988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського: помічник командира взводу молодший склад поліції до посади на день звільнення зі служби, становить: посадовий оклад - 1800 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - прапорщик (поліції) - 1000 грн, надбавка за стаж роботи (50%) 1400 грн, премія (0,71%) - 29,82 грн, всього 4229,82 грн.
Відповідно до копії перерахунку пенсії позивача з 01.04.2018, відповідно до Постанови №103, Постанови №988, перерахунок з 01.01.2016, пенсія складається: із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1800 грн, оклад за військове звання - 1000 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 1400 грн, премія (0,71%) - 29,82 грн, всього 4229,82 грн, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) - 2960,87 грн.
14.02.2020 позивач звернувся до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової Міністерства внутрішніх справ України із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, з зазначенням всіх складових грошового забезпечення співробітника Головного управління Національної поліції, за порівняльною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію з органів внутрішніх справ, а саме: посадовий оклад - 1800 грн.; оклад за спеціальним званням (старший сержант поліції) - 1000 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 1400 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (40%) - 1680 грн.; премія - 4942,33 грн, всього 10822,33 грн.
За результатами розгляду звернення позивача відповідач листом від 26.02.2020 №К/2477/22 повідомив позивача про те, що на підставі Постанови №103 було підготовлено та направлено органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 01.01.2016. Розмір грошового забезпечення та його складові, зазначені в довідці відповідають вимогам законодавства. При цьому, на момент звернення позивача, Кабінетом Міністрів України рішень щодо перерахунку пенсій не прийнято і списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Міністерства внутрішніх справ не надходили, а тому відсутні підстави для підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо підготовлення оновленої довідки для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Приписами частини першої статті 9 вказаного Закону передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Положеннями частин другої та третьої цієї правової норми закріплено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
При цьому, відповідно до статті 43 Закону України №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведена норма безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно частин першої, другої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
21.02.2018 Урядом прийнято Постанову №103.
Пунктом 3 цієї постанови передбачено проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 5 Постанови №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункта 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку №45.
Пунктом 1 Порядка №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядка №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
За змістом пунктів 1, 2 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 року №760 (далі - Інструкція №760) остання визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Положеннями абзацу 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України як структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
У свою чергу, Суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункта 23 Порядка №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно пункта 24 Порядка №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 у справі №686/15836/16-а, від 27.02.2019 у справі №753/23503/16 та від 10.12.2019 у справі №553/3619/16-а.
Перерахунок пенсії відповідно до пункта 4 Порядка №45 здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацами 1 та 2 пункта 5 Порядка №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом 1 цього пункта.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови №103.
Підставою для прийняття таких рішень стало, зокрема, встановлення у відсотковому співставленні зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, оскільки такий фактично звузив складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звузив зміст вже існуючих прав таких осіб. Наведене обґрунтовано тим, що пункт 3 Постанови №103 передбачав перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016.
11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 затверджено Порядок №260.
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260, зокрема, установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Згідно пункту 13 Порядку №260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Таким чином, саме з 19.11.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови №988 та Наказом №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
Водночас, до моменту отримання відповідної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (частина друга).
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя).
Враховуючи викладене, Суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ у Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та наявність підстав зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до ГУ ПФУ у Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з урахуванням положень Порядку №45, Постанови №988.
Позивачем заявлено вимогу про включення у нову довідку видів та розмірів грошового забезпечення станом на 19.11.2019: посадовий оклад - 1800 грн, оклад за спеціальним званням (старший сержант поліції) - 1000 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 1400 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (40%) - 1680 грн, премія - 4942,33 грн, всього - 10822,33 грн.
На думку Суду така вимога є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки предметом спору є видання оновленої довідки внаслідок визнання нечинним нормативно-правового акту, яким обмежувались види складових грошового забезпечення, які підлягали врахуванню під час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Судом не досліджувались правові підстави для перерахунку пенсії станом 01.12.2019. Відтак оновлена довідка повинна містити складові грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року.
При цьому суд вважає, зобов`язання відповідача видати оновлену довідку з урахуванням усіх складових грошового забезпечення є належним та достатнім способом захисту позивача в спорі щодо видання довідки.
Крім цього, доводи відповідача про те, що після визнання нечинними пунктів 1-3 Постанови №103 Кабінетом Міністрів України не було прийнято іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміру перерахунку пенсій, що на переконання відповідача, виключає правові підстави для видачі позивачу відповідної нової довідки, суд вважає необґрунтованими, оскільки, як відзначалося вище, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Тож, у даному випадку захист конституційного права позивача на отримання належної йому пенсії у відповідному розмірі безпосередньо пов`язаний з наведеним вище алгоритмом дій, що в першу чергу передбачає складання уповноваженим органом відповідної довідки.
При цьому, твердження про те, що до Міністерство внутрішніх справ України не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Суд відхиляє, так як з аналізу наведених вище правових норм вбачається наявність у позивача права на звернення щодо надання відповідної довідки для перерахунку його пенсії.
Аргументи відповідача про те, що раніше, відповідно до положень Постанови №103, ним була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 , яка на думку відповідача, відповідає вимогам чинного законодавства, суд не враховує з підстав, наведених вище.
Враховуючи викладене позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з даною позовною заявою позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн (квитанція від 21.07.2020 №0.0.1776873845.1.).
Оскільки позов містить декілька похідних вимог немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з урахуванням задоволених позовних вимог. Тобто, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 700,00 грн.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХП та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , із зазначенням всіх складових грошового забезпечення співробітника Головного управління Національної поліції за порівняльною посадою, з якої його було звільнено на пенсію з органів внутрішніх справ.
У задоволені решти позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 700,00 грн (сімсот гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України (ідентифікаційний код 00032684, місцезнаходження: 01024, місто Київ, вулиця Богомольця, будинок 10).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець