Рішення № 99273217, 30.08.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
640/9197/21
Номер документу
99273217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 року м. Київ № 640/9197/21

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м.Києві), в якому просить:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові скласти та подати до ГУ ПФУ у м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до ГУ ПФУ у м. Києві та копію ОСОБА_1 , нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, відповідно до статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), із обов`язковим зазначенням відомостей з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 19.11.2019 з урахуванням виплаченого для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії: посадовий оклад - 2 950 грн; оклад за спеціальним званням "підполковник поліції" - 2200 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2575 грн; премія щомісячна (84.68%) - 6541,53 грн; надбавка за специфічні умови служби (65%) - 5021,25 грн; індексація 1069,94 грн; разом - 20357,72 грн. Основний розмір пенсії 74% грошового забезпечення - 15064,71 грн;

- зобов`язати ГУ ПФУ у м. Києві здійснити заходи, передбачені Порядком №45 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 загальною сумою у розмірі 74% грошового забезпечення, виходячи зі складу грошового забезпечення відповідної посади поліцейського, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 19.11.2019 з урахуванням виплаченого, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-пр/2016;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.05.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

Позов обґрунтовано тим, що у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі- Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45) та у зв`язку з набранням 19.11.2019 законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 щодо визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103, відповідач зобов`язаний підготувати та надати до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, із обов`язковим значенням всіх складових грошового забезпечення, за посадою поліцейського, яка прирівнюється до посади з якої він був звільнений на пенсію, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії, а пенсійний орган, зобов`язаний на підставі оновленої довідки здійснити відповідний перерахунок його пенсії.

ГУ ПФУ у м. Києві у відзиві на позовну заяву просить залишити таку без задоволення з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, у зв`язку з набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправним та нечинним пункти 1,2 Постанови №103, які до їх скасування і слугували підставою для перерахунку пенсії. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) не передбачено порядку та умов здійснення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, а наявність довідки, наданої пенсіонером не є підставою для перерахунку його пенсії. Разом з тим, на час звернення позивача до суду, до органів Пенсійного фонду України не надходило повідомлення від уповноважених структурних підрозділів про зміну видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення тому, відсутні підстави для підготовки списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії та видачі довідок про розмір грошового забезпечення Міністерством внутрішніх справ України.

Позивач у відповіді на відзив відповідача посилається на те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути не лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначенні Порядком №45 повідомляють органи Пенсійного фонду України, а й відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи та зауважує, що він, як пенсіонер, який отримує пенсію згідно із Законом № 2262-XII має право на перерахунок його пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі і премії, а тому непідготовлення та неподання до пенсійного органу нової довідки про розмір його грошового забезпечення, з урахуванням складових грошового забезпечення, встановлених законодавством є протиправним та звужує його соціальні гарантії.

Судом відмовлено в задоволенні клопотання про залучення до участі в справі в якості відповідача Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, оскільки клопотання необґрунтовано, спірні відносини не стосуються повноважень вказаного органу.

Дослідивши письмові докази, Судом встановлено.

ОСОБА_1 1942 року народження, у 1993 році звільнився з органів внутрішніх справ у відставку за віком. Позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII.

Відповідно до довідки від 17.03.2018 по розмір грошового забезпечення позивача, відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №103, Постанови №988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - командир батальйону СПП у м. Києві до посади на день звільнення зі служби - командир 2 батальйону міліції ВВС по охороні метрополітену, становить: посадовий оклад - 2950 грн, підвищення до посадового окладу - 0,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник міліції/підполковник поліції - 2200 грн, надбавка за стаж служби (50%) 2575 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 0,00 грн, доплата за почесне звання "заслужений" чи "народний" - 0,00 грн, доплата за науковий ступінь - 0,00 грн, вчене звання - 0,00 грн, надбавки, визначені Постановою №988 - 0,00 грн, премія (17,67 %) - 1365,01 грн, всього 9090,01 грн.

01.02.2021 позивач звернувся до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової Міністерства внутрішніх справ України із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХП та з врахуванням положень Постанови № 45 та Постанови № 988, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.

За результатами розгляду звернення позивача відповідач листом від 10.02.2020 повідомив позивача про те, що на виконання Постанови №103 Національна поліція України визначила та надала інформацію про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розмірі премії за відповідними посадами поліцейських. Згідно з цією інформацією за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, які передбачені Постановою №988 за січень 2016 року, не виплачувались. На підставі Постанови №103 було підготовлено та направлено органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 01.01.2016. Розмір грошового забезпечення та його складові, зазначені в довідці відповідають вимогам законодавства. При цьому, на момент звернення позивача, Кабінетом Міністрів України рішень щодо перерахунку пенсій не прийнято і списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Міністерства внутрішніх справ не надходили, а тому відсутні підстави для підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо підготовлення оновленої довідки для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Приписами частини першої статті 9 вказаного Закону передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Положеннями частин другої та третьої цієї правової норми закріплено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

При цьому, відповідно до статті 43 Закону України №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведена норма безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно частин першої, другої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

21.02.2018 Урядом прийнято Постанову №103.

Пунктом 3 цієї постанови передбачено проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункта 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку №45.

Пунктом 1 Порядка №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядка №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

За змістом пунктів 1, 2 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 року №760 (далі - Інструкція №760) остання визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Положеннями абзацу 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України як структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

У свою чергу, Суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункта 23 Порядка №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно пункта 24 Порядка №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 у справі № 686/15836/16-а, від 27.02.2019 у справі №753/23503/16 та від 10.12.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Перерахунок пенсії відповідно до пункта 4 Порядка №45 здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацами 1 та 2 пункта 5 Порядка №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом 1 цього пункта.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови №103.

Підставою для прийняття таких рішень стало, зокрема, встановлення у відсотковому співставленні зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, оскільки такий фактично звузив складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звузив зміст вже існуючих прав таких осіб. Наведене обґрунтовано тим, що пункт 3 Постанови №103 передбачав перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016.

11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 затверджено Порядок №260.

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260, зокрема, установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Згідно пункту 13 Порядку № 260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Таким чином, саме з 19.11.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови № 988 та Наказом №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII.

Водночас, до моменту отримання відповідної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (частина друга).

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя).

Враховуючи викладене, Суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ у м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та наявність підстав зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до ГУ ПФУ у м. Києві та копію ОСОБА_1 , нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з урахуванням положень Порядку №45, Постанови №988.

При цьому, позивачем заявлено вимогу про включення у нову довідку видів та розмірів грошового забезпечення станом на 19.11.2019: посадовий оклад - 2 950 грн; оклад за спеціальним званням "підполковник поліції" - 2200 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2575 грн; премія щомісячна (84.68%) - 6541,53 грн; надбавка за специфічні умови служби (65%) - 5021,25 грн; індексація 1069,94 грн; разом - 20357,72 грн. Основний розмір пенсії 74% грошового забезпечення - 15064,71 грн.

На думку Суду така вимога є необґрунтованою та не підлягає задоволенню, оскільки предметом спору є видання оновленої довідки внаслідок визнання нечинним нормативно-правового акту, яким обмежувались види складових грошового забезпечення, які підлягали врахуванню під час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Судом не досліджувались правові підстави для перерахунку пенсії станом 01.12.2019. Відтак оновлена довідка повинна містити складові грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року.

Крім цього, доводи ГУ ПФУ в м.Києві про те, що після визнання нечинними пунктів 1 - 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України не було прийнято іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміру перерахунку пенсій, що на переконання відповідача, виключає правові підстави для видачі позивачу відповідної нової довідки, суд вважає необґрунтованими, оскільки, як відзначалося вище, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Тож, у даному випадку захист конституційного права позивача на отримання належної йому пенсії у відповідному розмірі безпосередньо пов`язаний з наведеним вище алгоритмом дій, що в першу чергу передбачає складання уповноваженим органом відповідної довідки.

При цьому, твердження про те, що до Міністерство внутрішніх справ України не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Суд відхиляє, так як з аналізу наведених вище правових норм вбачається наявність у позивача права на звернення щодо надання відповідної довідки для перерахунку його пенсії.

Щодо позовних вимог заявлених до ГУ ПФУ в м. Києві, Суд зазначає наступне.

Системний аналіз положень пунктів 1-4 Порядку №45 дає підстави дійти до висновку, що законодавцем встановлена наступна послідовність дій: уповноважений орган повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки (у спірному випадку військкомату) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Обставини справи свідчать, що перерахунок пенсії позивачу проведено ГУ ПФУ в м. Києві на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 17.03.2018 №22699 про розмір грошового забезпечення позивача.

При цьому, Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Без наявності довідки про розмір грошового забезпечення пенсійний орган не може зробити перерахунок раніше призначених пенсій. Відповідно, з огляду на те, що нова довідка про розмір грошового забезпечення позивача із включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення, встановлених при призначенні йому пенсії, до пенсійного органу не надходила, заявлені до ГУ ПФУ в м. Києві позовні вимоги - є передчасними, а тому, задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання надати до суду звіт про виконання судового рішення, Суд зазначає наступне.

У відповідності до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки за змістом наведеної норми встановлення судового контролю є повноваженням суду, в даній категорії справи суд не вбачає за доцільне на стадії ухвалення рішення встановлювати судовий контроль за його виконанням.

Враховуючи викладене адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1816 грн (квитанція від 31.03.2021 №0.0.2071570523.1., квитанція від 16.04.2021 №0.0.2090255151.1).

Оскільки позов містить декілька вимог немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає з урахуванням задоволених позовних вимог. Тобто, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, не на користь якого прийнято рішення, підлягає сума у розмірі 800,00 грн.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, відповідно до статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із обов`язковим зазначенням відомостей з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 19.11.2019 з урахуванням виплаченого для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволені решти позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 800,00 грн. (вісімсот гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )

Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України (ідентифікаційний код 00032684, місцезнаходження: 01024, місто Київ, вулиця Богомольця, будинок 10).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно -Кудрявська, будинок 16).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець