
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
31 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/6933/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Лобана Д.В.,
при секретарі - Вершняк Л.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контроля за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі №620/6933/20 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до суду та просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі №620/6933/20, у зв`язку з тим, що рішення, яке набрало законної сили не виконане в повному обсязі.
Заяву призначено до розгляду на 15:00 год. 31.08.2021.
У судове засідання сторони не з`явились, про день та час розгляду заяви повідомлені у встановленому порядку.
У відповідності до ч. 4 ст. 382 КАС України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Фіксування судового засідання у відповідності до ст. 229 КАС України не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, судом встановлено наступне.
У судове засідання особи, які беруть участь у справі, не з`явились, про день та час розгляду заяви повідомлені у встановленому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі 620/6933/20, яке набрало законної сили 08.04.2021, позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови мені у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки, наданої Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі 620/2397/20, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати та виплатити мені пенсію з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (основних і додаткових видів) відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2019.
Таким чином, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі №620/6933/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (основних та додаткових) відповідно до Закону №2262-ХІІ. Різниця пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 станом на травень місяць 2021 року склала 169375,12 грн.
Станом на сьогоднішній день, всупереч рішенню суду, перераховані пенсійні виплати позивач отримую лише з квітня місяця 2021 року, тобто з дня набрання рішенням законної сили.
Вважаючи рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі № 620/6933/20 не виконаним заявник звернувся до суду з даною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам та матеріалам справи, суд зазначає таке.
У відповідності до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено саме на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі “Скордіно проти Італії” (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі “Сіка проти Словаччини” (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення “Ліпісвіцька проти України” №11944/05 від 12.05.2011).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах “Бурдов проти Росії” від 07.05.2002, “Ромашов проти України” від 27.07.2004, “Шаренок проти України” від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі “Сокур проти України” (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі “Крищук проти України” (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.
Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”. Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 17.05.2021 відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 по справі № 620/6933/20 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 з урахування всіх видів грошового забезпечення (основних та додаткових) відповідно до Закону № 2262-ХІІ в розмірі 70 % грошового забезпечення. Різниця пенсії на виконання вказаного рішення суду за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 складає 169375,12 грн. Виплата зазначеної суми буде проведена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. На виконання рішення суду розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсі з 01.04.2019 становить 14970,00 грн, з 01.07.2019 - 15640,00 грн, з 01.12.2019 - 16380,00 грн, з 01.07.2020 - 17120,00 грн, з 01.12.2020 - 17690,00 грн. З 01.05.2021 пенсія позивачу виплачується на виконання рішення суду в розмірі 17690,00 грн.
Доказів повного виконання рішення суду в частині виплати позивачу перерахованої заборгованості по пенсії від ГУ ПФУ в Чернігівській області або вказання поважних причин невиконання рішення суду до суду не надходило.
Всупереч вимог статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2020 у справі № 620/6933/20, яке набрало законної сили, залишається не виконаним ГУ ПФУ в Чернігівській області, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи викладене заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 620/6933/20 підлягає задоволенню, шляхом зобов`язання ГУ ПФУ Чернігівській області подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2020 у справі № 620/6933/20.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 248, 249, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контроля за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі №620/6933/20 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі № 620/6933/20.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Лобан