
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2541/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області до Комунального підприємства "Розлив" про стягнення адміністративо-господарських санкцій,
встановив:
Головне управління Держпродспоживлужби в Херсонській області (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Комунального підприємства «Розлив» (далі - відповідач) , у якому просить стягнути з відповідача штраф у сумі 34000,00 грн. за рішенням №01 від 04.03.2021 до державного бюджету одержувач ГУК у м.Херсоні, код доходу 21081100, номер рахунку – UA668999980313010106000021451, код ЄДРПОУ 37959579.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами здійснення контролю щодо дотримання вимог законодавства про ціни і ціноутворення посадовою особою позивача виявлено порушення відповідачем законодавства в частині формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у зв`язку з чим складено акт перевірки від 24.02.2021 №03, протокол про адміністративне правопорушення №01 від 24.02.2021, постанову по справі про адміністративне правопорушення від 04.03.2021 №01. За результатами розгляду справи про порушення вимог законодавства про ціни та ціноутворення позивач прийняв рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій від 04.03.2021 №01, яким до КП «Розлив» застосовано штраф у сумі 34000,00 грн. Зазначає, що суму штрафу за порушення законодавства про ціни та ціноутворення відповідач в добровільному порядку не сплатив, тому позивач просить стягнути з відповідача суму штрафу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 10.06.2021 р. у справі відкрите провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зазначена ухвала про відкриття провадження була отримана уповноваженою особою КП «Розлив» 14.06.2021, що підтверджується розпискою, наявною в матеріалах справи. Однак, відповідач не скористалося своїм правом подання пояснень, і станом на день розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши надані документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на підставі річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області видано наказ від 31.12.2020 №Н/4781-20 та направлення №2868 від 31.12.2020 р. на проведення планової перевірки щодо дотримання вимог законодавства про ціни та ціноутворення КП «Розлив», що знаходиться за адресою: вул.Молодіжна, буд.14, с.Дар`ївка, Білозерський район, Херсонська область.
У період з 12.01.2021 по 21.01.2021 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області проведено планову перевірку за дотриманням КП «Розлив» вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних трельованих цін, якою встановлено порушення:
- п.9, абз.1 п.10, абз.7 п.10, п.40 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 №869 в редакції постанови КМУ від 03.04.2019 №291;
- п.4 розділу ІІ Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою КМУ від 26.07.2006 №1010;
- додатку №41 Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на комунальну послуги, поданих для їх встановлення;
- ст.1, 2 ЗУ «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 №3356-ХІІ.
За результатами перевірки складено акт за №01 від 12.01.2021, який підписано особисто директором комунального підприємства «Розлив» Макаровим О.Є., будь яких пояснень, зауважень або заперечень останнім не надано, про що є відмітка в акті перевірки.
21.01.2021 головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Чухаловою Т.Г. складено та вручено особисто керівнику КП «Розлив» Макарову О.Є. припис №01 від 21.01.2021 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, згідно з яким підприємство зобов`язано:
1. В термін до 22 лютого 2021 року:
Відповідно до чинного законодавства привести у відповідність:
- розрахунок тарифу на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, редакції постанови КМУ від 03.04.2019 № 291;
- розрахунок тарифу на поводження з побутовими відходами до Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року №1010.
2. Провести процедуру оприлюднення тарифу на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, поводження з побутовими відходами відповідно до чинного законодавства.
3. Обладнати свердловину № 1-472 лічильником води, об`єм перекачаної води фіксувати у журналі роботи свердловини.
4. Заяви та скарги мешканців села Дар`ївка з питань надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами фіксувати у відповідному журналі.
5. В триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про вжиті заходи за адресою: 73000, м. Херсон, вул. Перекопська, 17.
Проведеною позаплановою перевіркою за виконанням КП «Розлив» припису від 21.01.2021 №01, встановлено порушення відповідачем вимог п.8 ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності». За результатами перевірки складено акт від 24.02.2021 №03, протокол про адміністративне правопорушення від 24.02.2021 №01 та постанова по справі про адміністративне правопорушення від 04.03.2021 №01.
За результатами розгляду матеріалів позапланової перевірки виконання припису (акт перевірки від 24.02.2021 №03) комунального підприємства «Розлив» Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області прийнято рішення про застосування адміністративного-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 04.03.2021 №01, яким до комунального підприємства «Розлив» застосовано штраф у сумі 34000,00 грн.
Оскільки, зазначена сума штрафу не сплачена підприємством у добровільному порядку, ГУ Держпрожспоживслужби в Херсонській області звернулося до суду із даним позовом.
Вирішуючи дані правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) є діяльністю уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок (ч.1 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 затверджено положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, відповідно до п. 1 якої, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
За змістом п. 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
За приписами ч.1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"), однією з підстав для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Згідно із положеннями ч. ч. 7, 8, 11 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про ціни та ціноутворення" №5007-VI від 21.06.2012, уповноважені органи мають право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
До суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про ціни та ціноутворення").
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 20 Закону України "Про ціни та ціноутворення", суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
При цьому, у статті 21 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що суб`єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю).
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 04.03.2021 позивачем прийнято рішення №01 про накладення на відповідача штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000, 00 грн.
Суд звертає увагу на те, що станом на дату винесення рішення по справі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області №01 від 04.03.2021 є чинним та в судовому порядку КП «Розлив» не оскаржувалося, а відтак підлягає обов`язковому виконанню.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували сплату відповідачем суми штрафу, накладеного згідно з рішенням позивача №01 від 04.03.2021.
Суд зазначає, що до предмету доказування у цій справі входять обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку: 1) наявність рішення про накладення штрафу; 2) факт набрання ним чинності (не оскарження в судовому чи адміністративному порядку у встановлені законом строки);3) встановлення факту сплати штрафу у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
Разом з тим, питання правомірності застосування до відповідача штрафу не входить до предмету доказування у цій справі, оскільки правомірність винесення рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій не є предметом спору у цій справі.
Суд відзначає, що матеріалами справи підтверджено, що відповідач належним чином повідомлений про накладення на нього компетентним органом штрафу за порушення вимог Закону України "Про ціни та ціноутворення" у розмірі 34000 грн., рішення про накладення штрафу не оскаржено останнім та не скасовано в судовому порядку, у встановлені строки у добровільному порядку відповідачем штрафні санкції не сплачено.
Враховуючи викладене та зважаючи на той факт, що відповідач доказів погашення суми штрафу до суду не надав, докази оскарження вказаного рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про ціни та ціноутворення в адміністративному або судовому порядку в матеріалах справи відсутні, сума штрафу є узгодженою, відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про стягнення з КП «Розлив» штрафу за порушення законодавства про ціни та ціноутворення підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Згідно з наказами голови суду від 12.07.2021 р. №05-06/50 та №05-06/51 головуюча суддя Морська Г.М. перебувала у щорічній основній відпустці, у зв`язку з чим рішення по справі № 540/2541/21 прийнято - 28.08.2021 р..
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства «Розлив» (75032, Херсонська область, Білозерський район, с.Дар`ївка, вул.Молодіжна, 14, код ЄДРПОУ 39207007) штраф у сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) 00 грн. до державного бюджету одержувач ГУК у м.Херсоні, код доходу 21081100, номер рахунку – UA668999980313010106000021451, код ЄДРПОУ 37959579.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Г.М. Морська
кат. 108010200