Рішення № 99272313, 25.08.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
540/3468/21
Номер документу
99272313
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3468/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у призначені пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до Списку № 2; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити пенсію на пільгових умовах за віком відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Списку № 2).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року позивачка працювала у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії, що підтверджується записом в трудовій книжці (запис №7) та довідкою від 02.02.1994 року. Наведена посада відповідно до п. 4 розділу XVI Списку № 2 Постанови КМУ СССР № 10 від 26.01.1991 року дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. У травні 2021 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Пенсійний орган відмовив у призначенні пенсії з підстав невідповідності довідки приписам Постанови КМУ від 12.08.1993 року № 63 (зі змінами) - Додаток №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Внаслідок неприйняття цієї довідки у позивачки не вистачило страхового стажу для призначення пільгової пенсії за Списком №2. Позивачка не погоджується із таким рішенням, оскільки страховий стаж, який необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах підтверджується записами у трудовій книжці та відповідними довідками. Позовні вимоги просить задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнає та у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що підставами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім, досягнення відповідного віку, наявність потрібного стажу, наявність професії та виробництва в зазначених списках та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, проведення якої передбачено Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 № 442, за умови зайнятості працівника на вищеназваних роботах повний робочий день. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах. 21.05.2021 року позивачка звернулася до Управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. До заяви про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, додано довідку Виробничого концерну "Дніпро" від 02.02.1994 р. без номера, щодо періоду роботи на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Наведена довідка не відповідає вимогам встановленим у Додатку №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а саме: не містить підстави її видачі, відсутній підпис головного бухгалтера і прізвище та ім`я посадових осіб, які завірили дану довідку, відсутній номер. У зв`язку з цим, під час вирішення питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначену довідку до уваги не взято. Таким чином, на час звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачем не надано жодного належного документа який би підтвердив пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком за Списком №2. Тому, при прийнятті рішення №213050021273 від 26.05.2021 про відмову позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідачем протиправної дії або бездіяльності не допущено.

Розгляд справи здійснюється у спрощеному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, заяви по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на такі обставини.

21.05.2021 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

До заяви додала, зокрема, довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року ДП "Дніпро-Сервіс" від 26.06.2013 року № К-32; довідку, що визначає право на пенсію на пільгових умовах без номера від 02.02.1994 року, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 - № К 32 від 26.06.2013 року; копію трудової книжки.

За результатами розгляду поданих позивачкою документів пенсійним органом прийнято рішення № 213050021273 від 26.05.2021 року про відмову у призначенні пенсії згідно із Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі пп. 2 п. 2 ст. 114.

Листом від 02.06.2021 року № 2100-0304-8/26017 позивачку повідомлено про прийняте рішення та роз`яснено, що підставою для відмови слугувало те, що довідка ВК "Дніпро" без номера від 02.02.1994 щодо періоду роботи з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, не відповідає вимогам, які встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від і 2.08.1993 № 637 (зі змінами) - Додаток №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, тому не прийнята до уваги для визначення права на пенсію на пільгових умовах, а саме: не містить підстави видачі, відсутній підпис головного бухгалтера і прізвище та ім`я посадових осіб, які завірили довідку, відсутній номер.

Позивачка вважає, що відповідач протиправно відмовив їй у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Вирішуючи цей спір суд керувався такими приписами нормативно-правових актів.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, врегульовано Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).

Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону № 1058.

Право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій гарантується Законом України № 1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788).

Так, згідно з ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 частини 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Статтею 13 Закону № 1788, серед іншого, передбачено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 цього Закону.

Відповідно до ст. 100 Закону № 1788 особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно із ст. 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вищевказаної правової норми Закону № 1788 Кабінет Міністрів України Постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), відповідно до пункту 1 якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (абзаци перший, другий пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній).

За приписами пунктів 23, 24 Порядку № 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності). Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, наведено й у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, підпунктом 2 пункту 2.1 якого передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Також, згідно з положеннями пункту 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Аналіз вищенаведених положень законодавства дає підстави для висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, однак, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Так, для підтвердження необхідно страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у період роботи з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії, позивачкою надано до пенсійного органу копію трудової книжки та уточнюючі довідки.

Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 , у період з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року позивачка працювала у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії (запис № 7-10). У зазначених записах є відповідні посилання на накази як на підставу внесення записів, вони завірені підписом повноважної особи та печаткою, не містять виправлень, тобто оформлені належним чином, що не викликає у суду сумніву щодо їх достовірності.

Спірний період роботи також підтверджується довідкою Виробничого концерну "Дніпро" від 02.02.94 року, у якій зазначено, що на посаді оператора прецизійної фотолітографії позивачка працювала повний робочий день. Ця довідка видана для подання до органів, які призначають пенсію на пільгових умовах, засвідчена уповноваженою особою ВК "Дніпро", містить печатку та не містить виправлень.

Згідно із архівною довідкою від 26.06.2013 року № К-32, виданої ДП "Дніпро-Сервіс" позивачка у період з 20.04.1981 року до 28.01.1994 року працювала на заводі "Заряд" Виробничого об`єднання "Дніпро" та на Херсонському заводі напівпровідникових приладів ім. 50 річчя СРСР Виробничого об`єднання "Дніпро".

Архівні довідки від 26.06.2013 року № К-32, які видані ДП "Дніпро-Сервіс" містять інформацію про суми заробітної плати, які позивачка отримувала з квітня 1981 року до січня 1994 року у Херсонському заводі напівпровідникових приладів і ВО "Дніпро".

Посада оператор прецизійної фотолітографії віднесена до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СССР № 10 від 26.01.1991 року (розділ XVI код 2170600а-15916).

Частиною третьою статті 44 Закону № 1058 надано право органам Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно зі ст. 101 Закону № 1788 органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Законодавством не передбачено обов`язку пенсіонера (особи, яка звертається за призначенням пенсії) подавати разом із відповідною заявою первинні документи, які б підтверджували відомості, відображені в уточнюючій довідці, виданій підприємством, на якому працювала така особа.

З аналізу викладених норм суд робить висновок, що повноваженнями перевіряти обґрунтованість видачі уточнюючих довідок та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію, наділені органи Пенсійного фонду України. Особа, яка звертається за отриманням пенсії, не може нести відповідальність за неналежне оформлення роботодавцем особових справ працівників, відсутність у них певних документів, їх умисне ненадання на запити уповноважених органів, зокрема під час проведення пенсійним органом зустрічних перевірок на предмет достовірності поданих йому на розгляд документів (в тому числі уточнюючих довідок) і обґрунтованості їх видачі, й так само за неналежне, неповне проведення пенсійним органом таких перевірок.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у Постанові від 08.02.2021 року у справі № 487/68/17.

В ході дослідження матеріалів справи установлено, що підставою для відмови у призначенні пільгової пенсії слугувало те, що довідка про пільговий стаж не містить підстави видачі, відсутній підпис головного бухгалтера і прізвище та ім`я посадових осіб, які завірили довідку, відсутній номер, тому її не враховано.

Суд не погоджується із позицією пенсійного органу, оскільки підтверджуюча пільговий стаж позивачки за Списком № 2 довідка від 02.02.94 р. містить підставу видачі, засвідчена підписом уповноваженої особи та печаткою, спірний період роботи, також, підтверджується відповідними записами у трудовій книжці із посиланнями на накази, тому відповідач безпідставно не прийняв до уваги наведену довідку і не зарахував до пільгового страхового стажу позивачки період роботи з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії.

Крім того, з огляду на вищевикладений правовий висновок, позивачка не може нести відповідальність за недоліки документів, які видані роботодавцем для підтвердження страхового стажу.

Таким чином, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у призначенні позивачці пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та зобов`язати зарахувати до пільгового страхового стажу позивачки період роботи з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії.

Разом із тим, позовна вимога щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за віком за Списком № 2 задоволенню не підлягає, оскільки призначення пенсій входить до виключних повноважень відповідача і ним це питання із урахуванням спірного періоду ще не вирішено, тому на даному етапі суд не може підміняти собою орган державної влади та втручатись у його дискреційні повноваження.

Під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Прийняте рішення, дія або бездіяльність суб`єкта владних повноважень в ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого органу в порядку передбаченому законодавством.

Суд є правозастосовуючим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

З огляду на викладене, суд вважає за доцільне зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2021 року щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із урахуванням пільгового стажу роботи за період з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень не доведено суду правомірність та обґрунтованість оскаржуваних дій та рішення.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню 454,00 грн судового збору.

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 213050021273 від 26.05.2021 року про відмову ОСОБА_1 у призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно із Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі пп. 2 п. 2 ст. 114.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 період роботи з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із урахуванням періоду роботи з 18.05.1982 року до 28.01.1994 року у Виробничому концерні "Дніпро" на посаді оператора прецизійної фотолітографії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 112010200