
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї НИ
31 серпня 2021 р. № 520/12809/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не вирішенні питання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 09 грудня 2017 року до 01 березня 2021 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 09 грудня 2017 року до 01 березня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до свідоцтва про хворобу № 347 від 15.12.2017 госпітальною військово-лікарською комісією ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області" при здійсненні медичного огляду позивача було встановлено діагноз та причинний зв`язок захворювання, а саме: причина інвалідності - захворювання пов`язане з проходженням служби в поліції. На підставі свідоцтва про хворобу позивачу було встановлена друга група інвалідності, що підтверджується довідкою до акту медико-соціальною експертною комісією серія 12ААА №708904. Помилку при встановленні діагнозу та причинного зв`язку захворювання при проходженні чергового обстеження у 2021 році в Державній установі "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області" було виявлено саме медичною комісією, у зв`язку з чим постанову госпітальної ВЛК ДК «ТМО МВС України по Харківській області" в свідоцтві про хворобу №347 від 15.12.2017 п. 11, п. 12 стосовно діагнозу та причинного зв`язку було скасовано. У зв`язку з тим, що позивачу було помилково встановлено причину інвалідності, він звернувся до пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії за весь період. Листом від 13.04.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, у зв`язку з чим він вимушений був звернутися до суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.07.2021 відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача правом надати відзив на позов не скористався, у встановлений судом строк документи до суду не надходили.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оскільки в період з 25.08.2021 по 28.08.2021 суддя Волошин Д.А. знаходився у щорічній відпустці, тому розгляд справи здійснюється в перший робочий день після відпустки.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Відповідно до свідоцтва про хворобу № 347 від 15.12.2017 госпітальною військово-лікарською комісією ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області" при здійсненні медичного огляду позивача було встановлено діагноз та причинний зв`язок захворювання, а саме: причина інвалідності - захворювання пов`язане з проходженням служби в поліції.
На підставі свідоцтва про хворобу позивачу було встановлена друга група інвалідності, що підтверджується довідкою до акту медико-соціальною експертною комісією серія 12ААА №708904.
У 2021 році медичною комісією в Державній установі "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області" було виявлено помилку при встановленні діагнозу та причинного зв`язку захворювання позивача при проходженні чергового обстеження, у зв`язку з чим постанову госпітальної ВЛК ДК «ТМО МВС України по Харківській області" в свідоцтві про хворобу №347 від 15.12.2017 п. 11, п. 12 стосовно діагнозу та причинного зв`язку було скасовано, що підтверджується постановою №1 від 19.01.2021 №33/41/3-6, та встановлено, що на день звільнення позивача (29.12.2017) зі служби в поліції, захворювання, ТАК, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення.
На підставі постанови №1 від 19.01.2021 №33/41/3-6 ВЛК ДК «ТМО МВС України по Харківській області" та встановила позивачу з 09.02.2021 другу групу інвалідності, захворювання так, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
У зв`язку з тим, що позивачу було помилково встановлено причину інвалідності, він звернувся до пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії.
Листом від 13.04.2021 № 3967-5873/П-02/8-2000/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області фактично відмовило позивачу у перерахунку пенсії, проте до пенсії встановлено надбавку інваліда війни з 01.03.2021.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Cпеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ст. 18 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, зокрема, якщо інвалідність настала внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби.
Відповідно до ст.19 вищевказаного Закону №2262-ХІІ групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 26 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.
Судом встановлено, що згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ №293717 09.02.2021 позивачу змінено причину інвалідності та встановлено 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, з 09.02.2021.
Відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_1 , виданого управлінням та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради 24.02.2021, позивачу встановлено статус особи з інвалідністю 2 групи внаслідок війни.
При цьому, до 24.02.2021 позивач отримував пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в поліції, в розмірі 60% грошового забезпечення відповідно до ст. 21 Закону №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби/та деяких інших осіб».
З наведеного слідує, що обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії для позивача настали в лютому 2021 року.
Так, відповідно до ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Тобто, попри набуття права на перерахунок пенсії у зв`язку з внесенням виправлень на підставі постанови №1 від 19.01.2021 №33/41/3-6 в свідоцтво про хворобу №347 від 15.12.2017 та встановлення позивачу з 09.02.2021 другої групи інвалідності у зв`язку із захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, різниця в пенсії може бути виплачена не більше ніж за 12 місяців з моменту набуття права до обставин, що стали підставою для її зміни.
Головним управлінням перерахунок пенсії позивачу до 01.03.2021 не проведено, тільки встановлено надбавку інваліда війни з 01.03.2021 та перераховано розмір пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі №2013024586 (а.с. 22).
Суд зазначає, що відповідно до п.4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, підставою для надання особам є, зокрема, довідка медико-соціальної експертної комісії про групу і причину інвалідності.
Видача посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни здійснюється також на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
З аналізу наведених вище положень вбачається, що позивач набуває статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з дати встановлення йому інвалідності із зазначенням причин останньої і відповідно отримання права на перерахунок пенсії, та пільги і доплати, встановлені для вказаної категорії осіб.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст.13 і ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25 відсотків.
Також, особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки серії 12 ААА №708050 до акта огляду МСЕК, друга група інвалідності позивачу встановлена з 23.01.2018, проте зазначено невірну причину інвалідності, яку виправлено на підставі постанови №1 М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» 19.01.2021 №33/41/3-6.
Тобто, позивач з 23.01.2018 має право на отримання пільг та доплат до пенсії, передбачених для інвалідів другої групи.
Посилання позивача на ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-VI, відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів судом не приймаються до уваги, оскільки такі суми пенсії не були нараховані позивачу.
З огляду на вказане суд вважає, що оскільки відбулась зміна причини інвалідності позивача та, як наслідок, мало місце не вірне нарахування пенсії, відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.
Таким чином, слід зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 березня 2020 року по 01 березня 2021 року.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 березня 2020 року до 01 березня 2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 березня 2020 року до 01 березня 2021 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин