
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 р. № 520/9898/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан-98" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Житомирській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "Октан-98", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині: АГЗП 12440, Житомирська обл., Житомирський р-н, село Сінгури, вул. Житомирська, будинок 2А, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 12.04.2021 №640/12.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не додержано вимог законодавства у сфері охорони праці. Позивач зазначає, що відповідач здійснює свою діяльність без дотримання вимог законодавства що регулює спірні правовідносини.
Ухвалою суду від 01.07.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався. Відповідні документи у встановлений строк до суду не надходили.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11 лютого 2015 року затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення Держпраці). Згідно пункту 1 даного Положення Державна служба України з питань праці (далі - Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення Держпраці передбачено, що орган Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно із ч. 1 Положення про Управління Держпраці у Житомирській області (Затверджено наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84) Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковуються.
Статтею 38 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Так, згідно направлення на проведення перевірки від 08.04.2021 №640/12 та на підставі розпорядчого документа, на виконання якого проводиться захід державного нагляду (контролю) - наказу від 08.04.2021 №746, посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області було проведено позапланову перевірку в частині виконання доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 TOB "ОКТАН-98" на предмет дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки/з питань оформлення трудових відносин.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі Закон №877-V) результати проведеної перевірки оформлені актом від 12.04.2021 №640/12 .
Відповідно до опису виявлених порушень вимог законодавства зазначених у таблиці акту перевірки суб`єкта господарювання зафіксовані такі основні порушення які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю працівників підприємства, а саме: не представлений дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки; суб`єктом господарювання, у власності або користуванні якого є потенційно небезпечні об`єкти, не організовано проведення їх ідентифікації, не складено Повідомлення про результати ідентифікації ОПН за встановленою формою (додаток 1) та не надіслано у двотижневий термін територіальним органам Держпраці; Суб`єктом господарювання, у власності або користуванні якою є об`єкти підвищеної небезпеки, не організовано розроблення і складання декларацій безпеки об`єктів підвищеної небезпеки та їх надання разом з пози тивними висновками експертизи територіальним органам Держпраці; не представлено протоколи, що керівник підприємства та посадові особи не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці та промислової безпеки; електрообладнання і електропроводки у вибухонебезпечних тонах не піддаються зовнішньому огляду не менше одного разу на три місяці; не представлені паспорти інди відуальної експлуатації на вибухозахищене електрообладнання АЗС; не представлений план локалізації і ліквідації аварій (ПЛАС) на АЗК (з послідуючим його погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державної політику у сферах цивільною захисту, пожежної і техногенної безпеки); не проведене опосвідчення електро установок АЗК; не представлена перевірка параметрів настроювання та регулювання запобіжно-скидних клапанів; не представлені паспорти заземлювальних пристроїв; не представлені протоколи вимірів опору заземлюючих пристроїв, опору ізоляції, перехідних опорів, повного опору петлі фаза-нуль та блискавкозахисту АЗС; не представлене положення про проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці; не представлені протоколи навчання та перевірки знань з питань охорони праці у начальника АЗС та адміністратора; не представлено наказ про відповідальну особа за загальний стан електрогосподарства; не представлено накази відповідальних за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, який пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці у встановленому порядку; відсутня особа відповідальна за технічний стан та безпечну експлуатацію газового господарства; не представлені протоколи про проходження навчання та перевірку знань відповідних нормативних актів оператори АЗС; не представлені інструкції у відповідності технологічного процесу і з урахуванням умов.
Відповідачем зазначено, що у зв`язку з виявленням порушень, передбачено необхідність негайного зупинення робіт підвищеної небезпеки, та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме АГЗП 12440, Житомирська обл., Житомирський р-н, село Сінгури, вул. Житомирська, будинок 2А.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці, та інш.
Згідно із ст. 13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Таким чином, у зв`язку з порушенням відповідачем вимог законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а також виявленням позивачем під час проведення перевірки порушень, що несуть загрозу життю та здоров`ю людей, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Управління Держпраці у Житомирській області.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Житомирській області (вул. Шевченка, буд. 18-А, м. Житомир, 10008, ЄДРПОУ 39790560) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан-98" (вул. Академіка Павлова, буд. 271, м. Харків, 61054, ЄДРПОУ 43622510) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "Октан-98" (вул. Академіка Павлова, буд. 271, м. Харків, 61054, ЄДРПОУ 43622510) виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині: АГЗП 12440, Житомирська обл., Житомирський р-н, село Сінгури, вул. Житомирська, будинок 2А, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 12.04.2021 №640/12.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов