
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2021 р. № 520/12009/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна фірма "ФАРМАКОМ" до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна фірма "ФАРМАКОМ" ( вул. Юр`ївська, б. 17,м. Харків,61050) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати Наказ ГУ ДПС у Харківській області № 4905-п від 30.06.2021 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Виробничо-торгівельна фірма "ФАРМАКОМ" (код ЄДРПОУ 30590731).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказ ГУ ДПС у Харківській області №4905-п від 30.06.2021 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Виробничо-торгівельна фірма "ФАРМАКОМ", є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки суперечить нормам Податкового кодексу. Вказано на те, що запит ГУ ДПС у Харківській області від 15.04.2021 №13954/6/20-40-07-27-11, не містять жодних конкретних підстав для його надіслання, а також у такому не наведено конкретних фактів, що свідчили б про порушення ТОВ Виробничо-торгівельна фірма "ФАРМАКОМ" податкового законодавства. Позивач вважає, що у разі, коли запит складено з порушенням вимог Податкового кодексу України, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит, а призначення проведення у нього позапланової перевірки оскаржуваним наказом протиправним. Вказане зумовило звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 05.07.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача, 21.07.2021 надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що оскаржуваний наказ був виданий у зв`язку з ненаданням позивачем пояснень та їх документального підтвердження на обов`язковий письмовий запити ГУ ДПС в Харківській області, який було направлено позивачу на підставі та у чіткій відповідності до вимог п. 73.3 ст.73 ПК України.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п.10 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на 15.04.2021 адресу ТОВ Виробничо-торгівельна фірми "ФАРМАКОМ" направлено запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) №139/6/20-40-07-27-11, в якому зазначено, що ГУ ДФС в Харківській області встановлено факти, що свідчать про допущене ТОВ ВТФ "ФАРМАКОМ" порушення норм ст.185, ст.194, п.200.1, п.200.2 ст.200, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України внаслідок неправомірного визначення податкового кредиту на загальну суму ПДВ - 8 892,8 тисяч гривень, в тому числі за взаємовідносинами з контрагентами- постачальниками ТОВ «МОУЛТЕК СПРІНТ» (код ЄДРПОУ 43217194) за січень 2020 року на суму ПДВ - 546,0 тисяч гривень, ТОВ «ПОШГРАФПАК НТ» (код ЄДРПОУ 39232997) за січень 2020 року на суму ПДВ - 500,52 тисяч гривень, ТОВ «КПФ» (код ЄДРПОУ 40199618) за травень 2020 року на суму ПДВ - 427,44 тисяч гривень, за червень 2020 року на суму ПДВ - 671,12 тисяч гривень, ТОВ «ГОФРОПАК ЛТД» (код ЄДРПОУ 39233042) за липень 2020 року на суму ПДВ - 970,5 тисяч гривень, за серпень 2020 року на суму ПДВ - 1005,6 тисяч гривень, за вересень 2020 року на суму ПДВ - 681,44 тисяч гривень, за жовтень 2020 року на суму ПДВ - 1135,64 тисяч гривень, за листопад 2020 року на суму ПДВ - 1365,88 тисяч гривень, за грудень 2020 року на суму ПДВ - 1342,2 тисяч гривень, ТОВ «ПОШГРАФПАК НТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 43298095) за липень 2020 року на суму ПДВ - 246,6 тисяч гривень., про що вказують результати аналізу податкової інформації, отриманої та опрацьованої відповідно до ст. 72, 73, 74 ПК України, що згідно з п.74.3 ст.74 використовується для виконання покладених на контролюючий орган завдань, а саме даних Єдиного реєстру податкових накладних, Реєстру облікових карток суб`єктів фіктивного підприємства, інформація в підсистемі "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" та узагальнених податкових інформацій, отриманих від інших ГУ.
Відповідно до вказаного запиту, підставами для його направлення визначено п.п. 16.1.5, 16.1.7 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.2 п.20.1 ст.20, п. 1 абз.3 п.п. 73.3 ст.73, п.п 78.1.1, п.п.78.1.2, п.а.78.1.4 п.78.1 ст.78 ПК України, п.14 Порядку періодичного подання інформації органам ДПС та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМ України №1245 від 27.12.2010р.
На вказаний запит позивачем було надано відповідь №369 від 19.05.2021 року, в якій зазначено, що в силу положень п.73.3 ст.73 ПК України податковий орган надсилає запит на отримання інформації у разі наявності фактів, що свідчать про порушення платником податків податкового законодавства, а з отриманого запиту не вбачається обставини, які б свідчили про порушення ТОВ ВТФ "ФАРМАКОМ" податкового, валютного законодавства. Зазначено, що всупереч п.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України у запиті не зазначені виявлені недостовірності даних. У запиті вдсутнє посилання на встановлені контролюючим органом порушення ТОВ "Моултек Спрінт", ТОВ "Поліграфпак НТ", ТОВ "КПФ", ТОВ "Гофропак ЛТД", ТОВ "Поліграфпак НТ Плюс". Оскільки ТОВ ВТФ "ФАРМАКОМ" не допускало порушення ПК України, а зазначені в запиті порушення стосуються контрагентів позивача, у останнього відсутні підстави для надання інформації за вказаним запитом.
На підставі п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п. 41.1 ст. 41, п. 61.1, п. 61.2 ст.61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст.62, п.п. 75.1.2 п. 75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 ПК України, у зв`язку з ненаданням ТОВ ВТФ "ФАРМАКОМ" пояснень та їх документального підтвердження на обов`язкові письмові запити Головного управління ДПС у Харківській області, винесено наказ №4905-п від 130.06.2021 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ВТФ "ФАРМАКОМ" у період з 01.07.2021 тривалістю 5 робочих днів.
Перевіряючими Головного управління ДФС у Харківській області було здійснено вихід за податковою адресою підприємства позивача, проте, позивачем було відмовлено в допуску посадових осіб відповідача до проведення перевірки з причин того, що директор вважає наказ незаконним, за наслідками чого було складено акт відмови платника податків в допуску до проведення позапланової виїзної перевірки від 01.07.2021 року №2743/20-40-07-27-06/30590731.
Розглядаючи вимоги позивача про скасування наказу Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ВТФ "ФАРМАКОМ" (ідентифікаційний код 30590731) №4905-п від 30 червіня 2021 року, суд зазначає наступне.
Право на проведення контролюючими органами перевірки, в тому числі документальної виїзної визначено положеннями пункту 75.1. статті 75 та підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, при чому така перевірка повинна проводитися в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно із абзацом четвертим підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті ПК України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених Кодексом.
Перелік обставин, за наявності яких контролюючий орган може призначити документальну позапланову перевірку, передбачено пунктом 78.1 статті ПК України.
Зокрема, підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України передбачено, що документальна позапланова перевірка здійснюється якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту
При чому суд наголошує, що змістова конструкція цієї норми обумовлює наявність інформації, як така, що допускає порушення, але не обов`язково. Внаслідок отримання такої інформації, виникає обґрунтована та законодавчо встановлена необхідність для контролюючого органу із здійснення належного податкового контролю.
Належною формою реалізації такого обов`язку, є спрямування письмового запиту до платника податків із зазначенням у запиті про існуючі порушення з боку такого платника та необхідність надання ним пояснень та документів. Метою запиту є підтвердження або спростування тієї інформації, яка є у податкового органу, при чому достовірність такої інформації про порушення може бути як категорична, так і умовна. Встановлення порушення та формування висновків про це можливе лише після отримання запитуваної контролюючим органом інформації, яка потребує додаткової перевірки.
У випадку, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту у податкового органу існують підстави для її призначення.
Отримання податкової інформації та направлення запитів контролюючими органами регламентовано статтею 73 ПК України та постановою КМ України від 27 грудня 2010 року № 1245 "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" (далі - Порядок). Зокрема, чітко визначено перелік підстав для направлення суб`єкту господарювання запиту про подання інформації, а також вимоги до його оформлення.
Відповідно до пункту 73.3 статті 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності, серед іншого такої підстави: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За змістом пункту 10 Порядку встановлено, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
У разі, коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому пункту 73.3 статті 73 Кодексу, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит (пункт 16 Порядку).
Положення цього пункту Порядку, узгоджується з пунктом 73.3 статті 73 ПК України, яким також встановлено, що у разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п`ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит.
Суд зазначає, що вимоги, які висуваються до змісту запиту є нормативно визначеними і поширювальному тлумаченню не підлягають.
З матеріалів справи вбачається, що запит, направлений відповідачем на адресу позивача містив вказівку на фактичну і правову підставу направлення запиту - пункт 73.3, статі 73, підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті ПК України, а також обставини, встановлені за наслідком діяльності інформаційних систем автоматизованого моніторингу та наявності податкової інформації по контрагентам позивача. Запит містив опис інформації, що запитується, та орієнтовний перелік документів, що її підтверджують.
Таким чином, за наслідками судового розгляду справи не встановлено невідповідність запитів вищенаведеним вимогам законодавства, що надавало б позивачу можливість не надавати відповідь на такий обов`язковий запит та відмовити у цьому.
За таких обставин на позивача покладався обов`язок щодо надання інформації, про надання якої і складений запит податкового органу, а у податкового органу виникло право на проведення перевірки внаслідок безпідставної відмови у цьому.
Відповідно до статті 81 ПК України у наказі на проведення документальної позапланової перевірки повинно бути зазначено підставу для її проведення із зазначенням відповідного підпункту пункту 78.1 статті 78 Кодексу.
Наказ відповідача №4905-п від 30.06.2021 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ВТФ "ФАРМАКОМ" відповідає цим вимогам.
Фактичною підставою для призначення документальної позапланової виїзної перевірки позивача стало ненадання ним пояснень та їх документального підтвердження на обов`язковий письмовий запит, який сформований контролюючим органом на підставі інформації з інформаційної системи автоматизованого моніторингу.
Відповідно до змісту пункту 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Харківській області при направленні запиту про надання інформації №13954/6/20-40-07-27-11 від 15.04.2021 діяв на підставі, в порядку і у спосіб, передбачений законодавством, не отримавши належної відповіді на які правомірно призначив перевірку, про що видав оскаржуваний наказ.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна фірма "ФАРМАКОМ" до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування наказу - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Тітов