
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7356/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної соціальної сервісної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
02 липня 2021 року ОСОБА_1 /надалі - ОСОБА_1 , позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Національної соціальної сервісної служби України /надалі - відповідач/, в якій просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Національної соціальної сервісної служби України щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 18.05.2021, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №МО-12538696;
2) визнати протиправною бездіяльність Національної соціальної сервісної служби України щодо не вжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 18.05.2021, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №МО-12538696;
3) визнати протиправною бездіяльність Національної соціальної сервісної служби України щодо не перенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 від 18.05.2021 №МО-12538696, до повноважень якої входить вирішення викладених у зверненні питань - згідно з вимогами пункту 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян";
4) визнати протиправною бездіяльність Національної соціальної сервісної служби України щодо не роз`яснення ОСОБА_1 порядку оскарження прийнятого рішення у листі від 25.05.2021 №0000-03-МО/1517укц/7150;
5) зобов`язати Національну соціальну сервісну службу України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, реєстраційний №МО-12538696 від 18.05.2021, вжити заходів реагування з урахуванням обставин, встановлених судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 18.05.2021 позивачем було подано через Урядовий контактний центр направив звернення до відповідача, за твердженням позивача, викладені у цьому зверненні факти проігноровані та залишилися поза увагою відповідача.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02.08.2021 до суду надійшов відзив на позов в якому вказано, що відповідачем відповідно до підпункту 10 пункту 4 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2020 №783 організовує виплату щороку до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідач стверджує, що відповідь на звернення позивача була надана відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян».
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк, встановлений статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення учасника справи, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
18.05.2021 через Державну установу "Урядовий контактний центр" позивач направив звернення реєстраційний номер МО-12538696 до Національної соціальної сервісної служби України, Міністру соціальної політики України Лазебній М.В. У зверненні позивач зазначив, що є інвалідом війни 2 групи, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 та отримав щорічну одноразову грошову допомогу до 05 травня 2021 року в розмірі, 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмір такої допомоги для осіб з інвалідністю внаслідок війни 2-ї групи становить 8 мінімальних пенсій за віком. Позивач наголошував, що Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь яких виплат, гарантованих державою (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977 во10, від 03.12.2010 у справі №21-44а10). Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України, зокрема у рішеннях від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати та пільги тощо в залежність від видатків бюджету. Зокрема у рішенні від 09.07.2007 №6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу. Вище викладені обставини та факти підтвердженні рішенням Верховного Суду України від 29.09.2020 (справа №440/2722/20, зразкова справа) визначено протиправними дії Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та зобов`язано виплатити допомогу у повному обсязі, передбаченому законодавством. У зв`язку з викладеним позивач просив нарахувати та виплатити йому недоплачену грошову допомогу до 05 травня 2021 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. Зазначив, що відповідь чекає змістовну а у зв`язку з порушенням прав позивача останній вимагає винних притягнути до відповідальності з наданням копій матеріалів перевірки для направлення до ЄСПЛ.
Листом від 25.05.2021 № 0000-03/МО/1517укц/7150 Національна сервісна служба України повідомила позивача, що на виплату щорічної разової допомоги до 5 травня передбачено видатки в обсязі 1,38 млрд грн за бюджетною програмою КПКВК 2501150, головним розпорядником якої є Мінсоцполітники. Виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету, передбачених на виплату грошової допомоги у 2021 році районні органи соціального захисту населення та центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат проводять її відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у межах бюджетних призначень.
Посилаючись на неналежний розгляд звернення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" (далі - Закон).
Частиною першою статті 1 Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Статтею 5 Закону встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Суд зауважує, що в спірному випадку звернення позивача від 18.05.2021 відповідає вимогам статті 5 Закону.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано статтею 15 Закону, відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) /частина 1/.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки /частина третя/.
Як слідує з матеріалів справи, подане позивачем через Урядову гарячу лінію звернення від 27.04.2021 адресувалося Національній соціальній сервісній службі України, у тексті звернення зазначено "особисто Міністру соціальної політики України Лазебній М.В.".
Суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
У даному випадку відповідач у відзиві на позов зазначив, що відповідно до підпункту 10 пункту 4 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2020 №783 організовує виплату щороку до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, відповідачем не заперечується, що порушенні у зверненні питання входять до повноважень відповідача.
Зі змісту листа від 25.05.2021 № 0000-03/МО/1517укц/7150 на звернення позивача від 18.05.2021 вбачається, що останній не містить відповідей чи змістовних роз`яснень щодо порушених позивачем у зверненні питань.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 15 Закону України «Про звернення громадян» відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Суд звертає увагу на те, що норми вказаної статті передбачають зазначення порядку оскарження прийнятого рішення у випадку відмови в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні).
Проте у даному випадку відповідач допустив протиправну бездіяльність, що полягає не належному розгляді звернення позивача, оскільки не надано відповіді на всі зазначені у зверненні позивача питання.
З урахуванням наведеного, суд, керуючись приписами частини другої статті 9, пункту 10 частини другої статті 245 КАС України, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність Національної соціальної сервісної служби України щодо нерозгляду звернення позивача від 18.05.2021 реєстраційний номер МО-12538696 та зобов`язати Національну соціальну сервісну службу України розглянути звернення позивача від 18.05.2021 реєстраційний номер МО-12538696 та надати повну відповідь на всі зазначені у зверненні позивача питання.
У задоволенні інших позовних вимог до Національної соціальної сервісної служби України позивачу належить відмовити, оскільки такі вимоги нерозривно пов`язані з фактом розгляду по суті звернення позивач реєстраційний номер МО-12538696, а оскільки у ході розгляду справи по суті встановлено, що таке звернення належним чином не розглянуто, похідні позовні вимоги є передчасними.
В частині клопотання позивача про зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов`язанні суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб`єкта владних повноважень обов`язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов`язки виконати без достатніх зволікань.
У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю, а у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили з урахуванням висновків суду.
З урахуванням наведеного, у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю наразі належить відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Національної соціальної сервісної служби України (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 43902987) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Національної соціальної сервісної служби України щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 18.05.2021 реєстраційний номер МО-12538696.
Зобов`язати Національну соціальну сервісну службу України розглянути звернення ОСОБА_1 від 18.05.2021 реєстраційний номер НОМЕР_3 та надати відповідь на всі порушенні у зверненні питання.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.М. Петрова