
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа№380/9270/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сасевича О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134450000119 від 21.04.2021 р. про відмову у переведенні ОСОБА_1 із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№ 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця за віком відповідно доп.10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII з 11 червня 2019 р. та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 . та здійснити перерахунок і виплату мені пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення за призначенням пенсії 21.04.2021 р. державного службовця та з урахуванням Довідок про склад заробітної плати та складові заробітної плати від 21.04.2021 р.
З урахуванням заяви від 26.08.2021 про уточнення позовних вимог просить:
-зобов`язати відповідача зарахувати стаж роботи за період:
З 24.06.2008 по 16.03.2012 у Шевченківському районі м. Львова на посадах:
-з 24.06.2008 головного державного податкового інспектора відділу адміністрування ПДВ, управління оподаткування юридичних осіб Державної податкової інспекції;
-з 08.08.2008 р. старшого державного податкового ревізора інспектора відділу погашення прострочених податкових зобов`язань;
-з 18.08.2009 р. головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності;
- з 11.03.2011 р. старшого державного податкового інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб;
- з 02.08.2011 р. старшого податкового інспектора відділу економічного аналізу та прогнозування;
- з 16.03.2012 р. старшого державного податкового інспектора відділу прогнозування та аналізу управління прогнозування, аналізу обліку та звітності;
3 17.05.2012 р. по 26.09.2013 р. у Франківському районі м. Львова Львівської обласної ДПС на посадах:
- з 17.05.2012 р. старшого податкового інспектора відділу обліку платників податків та обробки податкової звітності управління інформації та обліку платників податків;
- з 15.07.2013 р. головного державного інспектора інформаційно- комунікаційного сектору;
3 27.09.2013 р. по 19.08.2019 р. Головного управління Mіндоходів у Львівській області та Головного управління ДФС у Львівській області на посадах:
- з 27.09.2013 р. головного державного інспектора відділу контролю виконання документів в управлінні організації діяльності та контролю виконання документів;
- з 03.12.2014 р. головного державного інспектора відділу контролю виконання документів організаційно-розпорядчого управління;
- з 03.02.2016 р. головного державного інспектора сектору контролю управління організації роботи;
- з 21.11.2016 р. головного державного інспектора відділу контролю управління організації роботи;
- з 04.09.2017 р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу контролю управління організації роботи;
3 20.08.2019 р. по 04.01.2021 р. Головного управління ДПС у Львівській області на посадах:
- з 20.08.2019 р. головного державного інспектора відділу контролю управління забезпечення роботи;
- з 01.09.2020 р. головного державного інспектора відділу організації документування i роботи з документами організаційно-розпорядчого управління;
3 05.01.2021 р. по даний час на посаді головного державного інспектора відділу організації документування і роботи з документами організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДПС у Львівській області;
до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723 XII, Закону України від 10.12.2015 р. №889- VIII «Про державну службу».
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134450000119 від 21.04.2021 р. про відмову у переведенні ОСОБА_1 із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 р №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до п.10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIIІ та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 з 21 квітня 2021 і здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення (21.04.2021 р.) та з урахуванням Довідок про склад заробітної плати та складові заробітної плати від 21.04.2021 р.
Позов аргументовано тим, що позивач 21.04.2019 звернувся до Управління обслуговування громадян відділу обслуговування громадян №6 (сервісний центр) із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№ 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Рішенням відділу обслуговування громадян №6 Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 21.04.2019 №13445000119 відмовлено у переході ОСОБА_1 в переході на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з підстав відсутності стажу державної служби. Позивач стверджує, що трудовий стаж за періоди роботи в органах податкової інспекції є стажем державного службовця України, що дає їй право на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому вважає відмову відповідача протиправною.
Ухвалою судді від 14.06.2021 року в справі було відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.
06.07.2021 на адресу суду за вх.№ 48047 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Суть заперечень полягає у правомірності рішення пенсійного органу. Зазначив, що законодавством чітко визначено, що пенсія призначається лише один раз, а в подальшому можна лише переводити особу з одного виду на інший. Тому, безпідставним є вимога позивача щодо повторного призначення пенсії. До стажу державної служби підлягають зарахуванню періоди роботи позивача з 18.11. 2005 по 19.09.2007 в якості провідного спеціаліста з присвоєнням 13 рангу державного службовця та з 20.09.200 по 23.06.2008 в якості головного спеціаліста з присвоєнням 12 рангу державного службовця, що складає 2 роки 7 місяців 12 днів.
Відповідно до запису у трудовій книжці позивача № 40 від 11.04.1980 БТ-1 4741435 позивачу з 24.06.2008 присвоєно спеціальне звання «інспектор податкової служби 1 рангу», відповідно до запису №52-з 01.01.2014 позивачу присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової та митної справи I рангу», відповідно до запису №55- з 27.04.2016 позивачу було присвоєно чергове спеціальне звання «Радник податкової та митної справи III рангу». Періоди роботи позивача з 24.06.2008 по 16.05.2012, з 17.05.2012 по 26.09.2013, з 27.09.2013 по 19.08.2019, з 20.08.2019 по 04.01.2021, як посадової особи в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання-не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Враховуючи те, що у період роботи в органах державної податкової інспекції позивач обіймав посади, за якими присвоювались спеціальні звання, а не ранги державного службовця, такі посади згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 №503-р не відносяться до відповідних категорій посад державних службовців, а відтак, не зараховуються до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону №889.
В судове засідання, що відбулось 26.08.2021 року з`явилися позивач та його представник, представник відповідача. Позивач та його представник позовні вимоги підтримали, надали пояснення аналогічні тим, які викладені у письмових заявах до суду, просили позов задовольнити. Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, надала пояснення, у яких ствердила про його безпідставність, а тому, просила у задоволенні позову відмовити.
Проти переходу до письмового провадження у справі для подальшого розгляду та винесення рішення не заперечили.
Ухвалою суду постановлено перейти до розгляду справи у письмовому проваджені для ухвалення рішення у справі.
Розглянувши позов, відзив на позовну заяву, подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З наявної у матеріалах справи копією трудової книжки НОМЕР_1 , дата заповнення 11.04.1980, судом встановлено, що ОСОБА_1 на даний час працює на посаді головного державного інспектора відділу організації документування і роботи з документами організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДПС у Львівській області, присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи ІІІ рангу»
З 14.11.1976 р. по 30.12.1979 р. період проходження строкової служби (ВМФ) (підтверджується даними військового квитка);
З 18.11.2005 р. по 23.06.2008 р. працював на посаді провідного та головного спеціаліста відділу пільг і розрахунків за комунальні послуги, та справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у Головному управлінні праці та соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації.
За вказаний період присвоєно 13 ранг Державного службовця (18.11.2005 р.) та ранг 12 державного службовця (18.11.2007 р.) посада якого віднесена до шостої категорії класифікації посад.;
-23.06.2008 р. звільнений у зв`язку з переведенням.
- 24.06.2008 р. переведено в органи Державної податкової служби ( Державна фіскальна служба Міністерства доходів і зборів)
-24.06.2008 р. прийнятий на посаду головного державного податкового ревізора інспектора відділу погашення прострочених податкових зобов`язань,
-з 08.08.2008 р. переведений на посаду старшого державного податкового ревізора інспектора відділу погашення прострочених податкових зобов`язань,
-з 18.08.2009 р. переведений на посаду головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності,
- з 11.03.2011 р. переведений на посаду старшого державного податкового інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб,
- з 02.08.2011 р. старшого податкового інспектора відділу економічного аналізу та прогнозування,
- з 16.03.2012 р. старшого державного податкового інспектора відділу прогнозування та аналізу управління прогнозування, аналізу обліку та звітності;
-16.05.2012 звільнений із займаної посади у порядку переведення;
- з 17.05.2012 р. прийнятий у порядку переведення на посаду старшого податкового інспектора відділу обліку платників податків та обробки податкової звітності управління інформації та обліку платників податків Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Львівської обласної ДПС;
- з 15.07.2013 р. переведений на посаду головного державного інспектора інформаційно-комунікаційного сектору Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Львівської обласної ДПС;
- 26.09.2013 р. звільнений у зв`язку з переведенням;
- з 27.09.2013 р. прийнятий у порядку переведення на посаду головного державного інспектора відділу контролю виконання документів в управлінні організації діяльності та контролю виконання документів головного управління Міндоходів у Львівській області,
- з 03.12.2014 р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу контролю виконання документів організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДФС у Львівській області,
- з 03.02.2016 р. переведений на посаду головного державного інспектора сектору контролю управління організації роботи Головного управління ДФС у Львівській області ,
- з 21.11.2016 р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу контролю управління організації роботи;
- з 04.09.2017 р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу контролю управління організації роботи Головного управління ДФС у Львівській області;
- 19.08.2019 р. звільнений у зв`язку з переведенням.
- з 20.08.2019 р. прийнятий на посаду головного державного інспектора відділу контролю управління забезпечення роботи Головного управління ДПС у Львівській області,
- з 01.09.2020 р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу організації документування i роботи з документами організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДПС у Львівській області;
- 04.01.2021 р. звільнений у зв`язку з переведенням.
-05.01.2021 р. призначена в порядку переведення на посаду головного інспектора відділу організації документування і роботи з документами організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДПС у Львівській області, де працює по даний час.
Листом від 26.01.2021№525/13-21 Національне агентство України з питань державної служби надало відповідь (роз`яснення), що Законом України від 05.07.2012 р. №5083-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в Україні», який набрав чинності 12.08.2012 р., доповнено Податковий кодекс України статтею 342, відповідно до якої посадові особи органів державної податкової служби є державними службовцями.
21.04.2021 звернувся до Управління обслуговування громадян відділу обслуговування громадян №6 (сервісний центр) із заявою №2424 про перехід з пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Рішенням відділу обслуговування громадян №6 Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 21.04.2021 №13445000119 відмовлено у переході ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з підстав відсутності стажу державної служби.
Позивач вважає вказане порушенням його прав, а тому звернувся за їх захистом до суду.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, в редакції, чинній на момент вступу та проходження позивачем служби в податкових органах, визначав Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі-Закон №3723-ХІІ).
Відповідно до статті 1 цього Закону державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону №3723-ХІІ регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, апаратах судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.
Із наведеної норми вбачається, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому, Закон №3723-ХІІ застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04.12.1990 № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон № 509-XII), а з 12.08.2012 - Податковий кодекс України.
Згідно із статтею 4 Закону №509-XII державна податкова адміністрація України, якій за змістом частин другої, третьої цієї статті підпорядковані державні податкові адміністрації в областях, а їм, у свою чергу, - відповідні державні податкові інспекції, є центральним органом виконавчої влади.
Посадовою особою органу державної податкової служби за правилами статті 15 Закону №509-XII може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом державної податкової служби.
Правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов`язки визначаються Конституцією України, Законом №509-XII, а в частині, що не регулюється ним, - Законом №3723-ХІІ.
Статтею 6 Закону №509-XII визначено, що видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
Законом №509-XII не було врегульовано питання пенсійного забезпечення посадових осіб державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, тому при вирішенні таких питань підлягають застосуванню положення статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Стосовно періоду роботи позивача в органах податкової служби після втрати чинності Закону №509-XII, суд зазначає таке.
Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Таким чином, посадові особи державної податкової служби, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Згідно з частиною 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі-Закон №889-VIII), яким передбачено новий порядок та умови призначення пенсії державним службовцям.
У відповідності до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI Закону №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, розділом XI Прикінцеві та перехідні положення Закону 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Саме така правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права сформована у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 569/350/17 (№ рішення в ЄДРСР 75082026), від 03.07.2018 у справі № 586/965/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75082148) та від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75227579).
Судом встановлено, що спірні правовідносин стосуються наявності у позивача стажу державної служби необхідного для призначення пенсії державного службовця та його обчислення.
Пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (надалі - Порядок № 229), встановлено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини 2 статті 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.
До стажу державної служби зараховуються: час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону; час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
Відповідно до вимог пункту 8 розділу XI Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Стаж державної служби до 01.05.2016 обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 № 283, та додатка до нього.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба):
на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців;
на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів;
на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком;
на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
Пунктом 4 Порядку №283 передбачено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Наведене в сукупності дозволяє дійти висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому достатнім доказом, що підтверджує стаж державної служби є трудова книжка працівника.
В межах спірних правовідносин відповідачем не враховано періоди роботи позивача в органах податкової служби.
З трудової книжки ОСОБА_1 судом встановлено, що такий з 24.06.2008 по теперішній час перебуває на різних посадах в органах державної податкової служби.
18.11.2005 р. ОСОБА_1 присвоєно 13 ранг державного службовця (18.11.2005 р.) та ранг 12 державного службовця (18.11.2007 р.), посада якого віднесена до шостої категорії класифікації посад.
01.01.2014 р. ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової та митної справи І - рангу» (наказ від 30.12.2013 р. №390-0),
27.04.2016 р. присвоєно чергове спеціальне звання «Радник податкової та митної справи III - рангу» (наказ від 27.04.2016 р. №183-0),
20.08.2019 р. ОСОБА_1 присвоєно 6 ранг державного службовця.
За таких обставин, період державної служби позивача в податкових органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Вказане зумовлює висновок суду про те, що відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ з підстав не зарахування до стажу державної служби періодів роботи в органах державної податкової служби є неправомірною.
Ураховуючи наведене, позовна вимога про зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати стаж роботи в органах податкової служби, який дає право на призначення пенсії державного службовця, відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» є належним способом захисту прав позивача та підлягає задоволенню.
Посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 № 503-р як на підставу для відмови в зарахуванні до стажу державної служби періоду служби у податкових органах посадових осіб, які мають спеціальне звання, не приймаються судом, оскільки зазначений акт виданий для врегулювання правового статусу працівників тих органів, що не мають спеціальних звань, та не змінює правового статусу посадових осіб податкових органів, які такі звання мають.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті конкретних обставин цієї справи та зумовленого ними нормативного регулювання правовідносин, що склалися між їх суб`єктами, суд приходить до висновку, що позов слід задовільнити повністю.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач вказаного обов`язку щодо правомірності своїх рішень не виконав.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 21.04.2021 №13445000119 про відмову у переведенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 15.12.2015 №889 «Про державну службу», суд дійшов переконання, що таке прийняте відповідачем без урахування вимог чинного законодавства та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому його слід визнати протиправним та скасувати.
Позовна вимога щодо зобов`язання відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до пункту 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIIІ та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 з 21 квітня 2021 і здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення (21.04.2021 р.) та з урахуванням Довідок про склад заробітної плати та складові заробітної плати від 21.04.2021 р., є похідною від вимоги про визнання протиправним рішення відповідача, тому також підлягає до задоволення.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за період:
З 24.06.2008 по 16.03.2012 у Шевченківському районі м.Львова на посадах:
-з 24.06.2008 головного державного податкового інспектора відділу адміністрування ПДВ, управління оподаткування юридичних осіб Державної податкової інспекції;
-з 08.08.2008 р. старшого державного податкового ревізора інспектора відділу погашення прострочених податкових зобов`язань;
-з 18.08.2009 р. головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності;
- з 11.03.2011 р. старшого державного податкового інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб;
- з 02.08.2011 р. старшого податкового інспектора відділу економічного аналізу та прогнозування;
- з 16.03.2012 р. старшого державного податкового інспектора відділу прогнозування та аналізу управління прогнозування, аналізу обліку та звітності;
3 17.05.2012 р. по 26.09.2013 р. у Франківському районі м.Львова Львівської обласної ДПС на посадах:
- з 17.05.2012 р. старшого податкового інспектора відділу обліку платників податків та обробки податкової звітності управління інформації та обліку платників податків;
- з 15.07.2013 р. головного державного інспектора інформаційно- комунікаційного сектору;
3 27.09.2013 р. по 19.08.2019 р. Головного управління Mіндоходів у Львівській області та Головного управління ДФС у Львівській області на посадах:
- з 27.09.2013 р. головного державного інспектора відділу контролю виконання документів в управлінні організації діяльності та контролю виконання документів;
- з 03.12.2014 р. головного державного інспектора відділу контролю виконання документів організаційно-розпорядчого управління;
- з 03.02.2016 р. головного державного інспектора сектору контролю управління організації роботи;
- з 21.11.2016 р. головного державного інспектора відділу контролю управління організації роботи;
- з 04.09.2017 р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу контролю управління організації роботи;
3 20.08.2019 р. по 04.01.2021 р. Головного управління ДПС у Львівській області на посадах:
- з 20.08.2019 р. головного державного інспектора відділу контролю управління забезпечення роботи;
- з 01.09.2020 р. головного державного інспектора відділу організації документування i роботи з документами організаційно-розпорядчого управління;
3 05.01.2021 р. по даний час на посаді головного державного інспектора відділу організації документування і роботи з документами організаційно-розпорядчого управління Головного управління ДПС у Львівській області;
до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723 XII, Закону України від 10.12.2015 р. №889- VIII «Про державну службу».
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134450000119 від 21.04.2021 р. про відмову у переведенні ОСОБА_1 із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 р №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до п.10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIIІ та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 з 21 квітня 2021 і здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення (21.04.2021 р.) та з урахуванням Довідок про склад заробітної плати та складові заробітної плати від 21.04.2021 р.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 2724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сасевич О.М.